Magyar szempontból sikeres nap volt a vasárnap. A nyílt verseny Hollandia–Magyarország meccséről következzen pár leosztás. Kezdésként nézzük a nap első partiját.
Nyílt 12. forduló, Hollandia–Magyarország 14,80–5,20
Észak elindul első helyen a következő lappal?
Mielőtt elemeznénk az indulást, észrevételezném, hogy a jelenlegi kártyaosztó program termeli a közepesen és erősen szélsőséges kiosztásokat. A vasárnapi 16x4 kézbeli lapokban volt:
5–5 vagy 6–5: 6 db
6-os szín, 6–4-gyel vagy 6–3-mal: 11 db
7–4: 3 db
7–3–3–0: 1 db
8-as szín: 1db
Vagyis 64 kézhez kapott lapban harmadánál is több a szélsősége kiosztás. Ebből kifolyólag ezen a versenyen alacsonyabb figurális ponterővel javasolt az indulás vagy közbeszólás, de a partner készüljön fel, kétszínű lapot is kaphat. A hollandok így tettek, az említett lapot Észak helyén 1 pikkel indították, és simán felvették a 4 pikket a másik terem Szilágyi László 3 pikkben lett felvevő.
A hetes szín ászos, a pikk igen gyenge, kontra után a pikk adu játszhatatlan, a hosszú minor mellett nincs több külső beütés. Dumbovich Miklós azon nyomban kiment 5 káróba, amely könnyedén teljesült. Persze a 4 pikk kontrát leadó ellenfél vérben forgó szemekkel ezt a felvételt is kontrázta. A másik asztalon 800-ért bukott a 4 pikk kontrázva, 17 IMP-t hozott a parti.
Annak idején a dicső 30-as években Leitner Ferenc, Darvas Róbert azt tanította, 1-es magasságon csak ellenjátékban hasznos külső ütéssel lehet indulni. 2016-ban, a Groupama Arénában mindkét játékos 1 káróval indult, nem a 30-as években tanultak bridzsezni. Észak–Dél 2 pikket, illetve 3 pikket játszott.
A 3 pikket játszó Hegedűs Gál ellen káró volt az indulás, Kelet az ásszal ütött, dámát hívott. Utána treffet, Dél kilencesébe Nyugat tízest tett. Keleten kiderült a treff dáma, a teljesítéshez a kőr dámát kellett nyakon csípni. Dél még az utolsó aduját is feláldozta, hogy tisztább képet kapjon. Háromlapos állás maradt, Észak–Délen a 3–3 kőr. A védelem tudta, hogy mi a felvevő problémája, a dörzsölt Kelet eldobta a káró királyát, és három kőrt hagyott. Nyugat pedig kőrt dobott, mint akit nem érdekel a szín. Gált nem lehetett megzavarni, a licitből kitalálta a kőr dáma helyzetét.
Ritkán adódik technikát megcsillogtató végjáték. Mindkét asztalon így ment a licit. A játék is igen hasonlóan folyt le. Egy ideig.
Dél a kőr ötössel indult. Mindkét felvevő bement az ásszal, és nekifogott a kárónak. Mindkét Dél megütötte az első, és lehúzta a treff királyt. Mindkét Észak treff tízest dobott. Nem kérem a színt, jelszóval, avagy félreállok a lapommal. Valójában várva a kőrt. A holland játékos félreértette, talán Lavinthal-jelzésnek gondolta, mert kis pikkel folytatta. Észak bubiját Dumbovich Miklós felszedte, majd kénytelen volt két szürt hazavinni. 150 pont.
Ha a treff tízes után Dél kőrrel jön, a felvevő legjobb játéka, ha a tízest teszi. Észak üt a bubival, mutatva a dámát. Most Észak kis treffet hív, partnere üssön és hívja a kőrt. Ez az állás:
Észak–Dél hármat kell üssön a buktatásért, és Dél következik. Ha Dél szót fogad partnerének, és kőrrel jön, megadja a teljesítést. Partnergyilkos beszorítással. Miért? Mert a végállásban a pikk satus, azaz közrefogott szín, egyik védő sem dobhat. A felvevő berohan a kőr királlyal, lehúzza káróit, és Észak három színben szorul. Kell tartania két pikket, kőrt sem dobhat, ha pedig treffet tesz, a felvevő kilép treffel, és bárki hív, belebont a pikkbe. Ez történt az asztalnál a zárt teremben.
Azonban Dél megakadályozhatja a gyilkosságot. Ha bízik partnere treffjében, treffel jön. Észak üt, visszahívja, és miután az ellenvonal megüti treffjeit, ebben a színben már nem szorul! A satus pikk önmagában nem nyer, mert Észak a fenyegető kőr kilences után ül. Ha eldobják, ő is dob.