Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2019. április 10.

A hét játszmája – IMP-bajnokság I/A 1. forduló

A Magyar Kupának még nem, de az első osztály IMP-bajnokságának is bemutatkozott a tablet, azaz a Visoft szoftvere, a LoveBridge, és köszönte, jól van. Akik előtt ismeretlen az e-bridzs, azoknak csak annyit, hogy nem kártyákkal a kézben ülnek asztalhoz a játékosok, hanem egy tablet van előttük, és a képernyők megérintésével történnek az események. Szkrín van, tehát nem látják egymást a partnerek, és ez nemcsak azzal az előnnyel jár, hogy a tálcatologatás és a lejátszás közbeni résnyi ablakon át történő kukucska, és vele együtt az esetleges rejtett kommunikáció megszűnik, hanem számos egyéb problémát is megold a szoftver: nincs színvétés, eltokolás, elégtelen vagy soron kívüli licit, rossz helyről történő hívás, stb. A nézőknek is jó ez, mert otthon a fotelból, akár utólag is követni lehet minden asztal minden egyes licitjét és lejátszását, ütésről ütésre.

A nyolcnapos versenysorozat úgy zajlik, hogy mindenki nyolc leosztást játszik mindenki ellen, azaz teljes „körmérkőzést” játszanak a párok. Ezért az első napon csak három mérkőzést vívtak egymással, mert önmagával nem játszott senki. Így ezúttal mindössze 24 leosztás került terítékre, de magunk között szólva nem volt túl kegyes az osztógép, mert elég sok uncsi játszmát varázsolt a képernyőre. A játéknapot a nagy esélyes Dumbovich Miklós–Winkler Gábor páros nyerte a Gellér János–Tubak Dániel duó előtt, a harmadik helyen a Hegedüs Orsolya–Zalai Ágnes–Szetei Zsolt hármas végzett. A forduló egyik legérdekesebb játszmája az 5. leosztás volt.

5. leosztás
A 3 szan volt a legnépszerűbb felvétel, egy, két vagy három szürrel. 4 kőr egyenlők is előfordultak, mert a Délen ülő játékosok féltek a pikktől. Az egyik asztalon 6 szant játszott Észak.

A végső felvételt nagyban befolyásolta, hogy Csehó Zoltán 18 pontos lapjával 2 szannal nyitott. Mezei Kati erre joggal táltosodott meg; összeadta pontjait, és belekalkulálva két ötös színét 6 szanra ugrott. Kelet helyén Lovas Júlia a pikk kettessel kezdett. Ekkor elérkezett az a ritka és szinte felismerhetetlen pillanat, amikor Nyugat a harmadik helyen nem tesz nagy lapot, azaz nem üt az ásszal! A látszólag rossz játék azért jó, mert ekkor Nyugat nem állítja be a beszorításhoz szükséges ütésszámot. Azaz a felvevőnek két vesztője marad és nem egy. Kerti István – ahogyan mindenki tette volna – ütött az ásszal, és folytatta a pikket. Csehó a királyt rakta, és lehívta káróit. Az alábbi végállás alakult ki.

A kőr királyra még nincs gond, Kelet eldobja a pikk tízest. A treff ász után a kőr ász következik, erre Keletnek nincs jó válasza. Ha eldobja a pikk dámát, akkor magas lesz a bubi, ha treffet dob, akkor magas lesz a treff hatos. Most képzeljük el azt az esetet, amikor Nyugat a pikk kilencest teszi az első ütésbe, nem a pikk ászt. A felvevőnek 11 ütése van, egy pikk, két kőr, öt káró és három treff. A treff nem húz, így hiába hívja le Észak a káró ütéseit, a védők nem szorulnak, és kint van még a pikk ász.

Három asztalon 6 káró volt a felvétel, de csak Dumbovich Miklós tudott teljesíteni.

Miután Homonnay Géza megkontrázta Winkler Gábor 4 pikkjét, fia, Bálint a pikk ásszal kezdett. (Sohasem tudjuk meg, mi történik, ha a pikk ász alól kis lappal indul a fiatalember, ezzel ugyanis félrevezethette volna a felvevőt!) A pikk folytatást Dumbovich ütötte a királlyal, kézből treffet dobott. Káró ász, káró dáma következett, mindenki adott. Az egyik lehetőség az volt, hogy a rövid aduval történő treff lopás lehet a tizenkettedik ütés. Ez jó, ha 3–3 a treff, vagy 4–2 és a négyes treffet tartó kéznél van a káró bubi. Dumbovich azonban egy másik lehetőséget választott, ez jó 3–3 kőr elosztásra és beszorítási esetekre is. Elvette az utolsó adut, és ezek a lapok maradtak:

A káró tízesre az asztal kőrt dobott, Nyugat és Kelet pikket. Dél most kőr király, kőr ász, kőr lopással kipróbálta, hogy húz-e a szín. Nem húzott. De a harmadik kőrre Kelet beszorult, a pikk dámát őriznie kellett, ezért egy trefftől vált meg, így a végén magas lett a treff négyes, +12,07 megérdemelt IMP. A másik két asztalon a Délen ülő játékosok nem találták meg ezt a szép felvevőjátékot, így ők 11,87 IMP-t adtak le a partin.

Licitálási szempontból a 13. játszma vitte a prímet, itt a vakmerőség mellett a küzdelmi képesség játszotta a főszerepet.

13. leosztás
Amikor kizáró lapunk van nyolcas káró színnel, akkor általában négy licit jön szóba: a cselpassz (az a tervünk, hogy később meglepetésszerűen lépünk be a licitbe, akár az 5-ös magasságon is, hátha megkontráznak), a 3 káró, a 4 káró és az 5 káró. A cselpassz senkinek nem jutott eszébe, a többi indulás viszont több asztalon is előfordult.

Észak–Délen a legjobb eredményt a Kaderják Levente–Molnár László páros érte el. Molnár 5 káróval indult, és egyedül a mezőnyben, Kelet nem mert 5 pikkel közbeszólni, +600, –7,2 IMP Kelet–Nyugatnak. A leggyakoribb beírás a Kelet–Nyugat által játszott 6 pikk kontra mínusz kettő volt, +500 és 4,73 IMP Észak–Délnek. A tipikus licitmenet úgy zajlott, ahogyan a 16-os asztalon történt.

Délnek könnyű dolga volt, lehívta két magas treffjét és kőrrel meglopatta Északot, két bukás. Sokkal bátrabb és szellemesebb volt Kovács Gergely, Macskásy Gábor, Gulyás Dániel, Szabó Csaba, Kemény György és Siba Gergely licitje, akik Észak helyén Lightner-kontrával* mutatták be, hogy szokatlan (azaz itt nem káró) indító kijátszást kérnek. Volt olyan asztal, ahol Észak 4 káróval nyitott, majd küzdelemben 6 kárót is mondott. Ez a módszer nem szabvány megoldás, hiszen a kizáró játékos az indulással egyszer már leírta lapját. Ilyenkor általában az szokott lenni, hogy egy újabb lap kerül elő, mert az első megközelítésben összeragadtak a kártyák. Talán itt is ez történhetett, amikor előbújt a nyolcadik káró. Bár ezt a verziót a tableten nehéz elképzelni, de az emberi szem a szemüveg feltétele után csodákra képes. Egy-két Keletnek szerencséje volt, mert kontra nélkül játszotta a pikket, így a bukások ellenére 4 IMP-t írtak a partin. Jól járt Hegedüs Orsolya is, akit hagytak 4 pikket játszani 12 IMP-ért. 3 káró indulás két asztalon fordult elő, és az egyiken ez katasztrófához vezetett.

Réti Zsuzsa 3 káróval kezdett, és Homonnay Bálint olcsón, 3 pikkel tudott közbeszólni. Aczél Pál hallgatása lehetőséget teremtett Homonnay Gézának, hogy 4 kőrt mondjon, így egyedül a mezőnyben ők találták meg a 11 lapos kőr fitet. Ráadásul jó kézből játszották a kontrázott szlemet, mert Északnak az indító kijátszással nehezebb dolga volt, mint Délnek. Az egyik támpont az lehetett, hogy Dél nem kontrázta meg az 5 káró kulcslicitet, ezért a káró indulás nem jött szóba. A szingli pikk kezdés is felmerült, de annak igazából akkor lett volna értelme, ha Észak lopni tud. Sikén aduval ez ritkán szokott sikerülni, esetleg valamelyik bridzsezni tanuló gyermek születésnapján, de akkor sem mindig, mert adut általában ilyenkor sem adnak kölcsön. Ráadásul, ha Dél azért kontrázott, mert a pikk nagy gáblival Kelet mögött ül, azzal valószínűleg mindig ütni fog. Az adu indulás szóba sem jön, annak okát ki lehet találni. Ezt a gondolatmenetet követve tehát marad az egy bukást érő treff indulás. Észak azonban pikkel kezdett, egy kontrázott szür, és a rekordot döntő 19,2 IMP veszteség (egy leosztásban maximálisan 24 IMP veszíthető).

*Lightner-kontra
Az amerikai Theodore Lightner által feltalált kontra hívásirányító, szlemek ellen használatos és szokatlan indító kijátszást kér. Általában színhiány esetén alkalmazzák, és arra vonatkozik, hogy ne a vonal által licitált színnel kezdjen a partner. Lightner arról is nevezetes, hogy Ely Culbertson partnereként számos nagy versenyt nyert.