A 6. fordulóban az élmezőny átlag körül írt, a Dumbovich Miklós–Winkler Gábor és Szilágyi László–Talyigás Péter párok maradtak az első és második helyen, harmadiknak a Marjai Péter–Szabó Csaba páros kúszott fel. A futamot nagy fölénnyel, 60,13 IMP-t szerezve sokszoros női válogatott párosunk, Topolyi Magdolna–Welker Jácint nyerte a Kaderják Levente–Molnár László, Argay Gyula–Siba Gergely kettősök előtt. A fordulóban sok érdekes leosztás volt, és ezúttal két játszma is elcsábított. Az első egy igazi tankönyv parti, melyben 1 szan felvételek ellen Észak, 3 káró felvételekben pedig Kelet bizonyíthatott az ellen-, illetve felvevőjátékban. (A 6. forduló győztesei: Topolyi Magdolna és Welker Jácint – Fotók: Szabados Erzsébet)
8. leosztás
A legtöbb erős szant játszó Kelet 1 szannal nyitott. Igaz, nem klasszikus az elosztás, de ötös minorral, négyes kőrrel és két dublóval általában jobb 1 szannal indulni, mert ekkor az 1 pikk válaszra az indulónak nincs viszonválasz problémája. Érdekes, hogy csak egyetlen asztalon szólt közbe Dél, ami azért furcsa, mert agresszív bridzsvilágban élünk. Igaz, a lap nem túl bika, de a figurák a hosszú színekben vannak, ezért mansban nagyon nagy baj nem lehet belőle. Azt gyanítom, hogy az 1 szan ellen mesterséges közbeszólásokat alkalmazó pároknak nincs jó fegyverük a treff-pikk kombinációra, hiszen sokan a Landy vagy a Multi Landy konvencionális közbeszólásokat játsszák, ahol a 2 treff általában a nemes színeket ígéri legalább 5–4-ben. Van persze erre a lapra is megoldás, az egyik kedvencem, a Lionel-konvenció például ezzel a fegyverrel is rendelkezik. De nézzük először az 1 szanokat!
Macskásy Gábor a treff királlyal kezdett. Erre nagyon fontos, hogy mit jelezzen Észak. Ha Dél a KQJ-ból kezdett, akkor érdektelen a jelzés, mert Dél úgyis folytatni fogja a színt. Ha viszont csak király-dámája van Délnek, akkor elengedhetetlen Északról az attitűd (kérés/nem kérés, azaz bátorító/lebeszélő) jelzés, mely a Bath-coup ellen védekezik (ha a felvevő az AJx-ből kivár, Dél csak ütésvesztés árán folytathatja a színt). A legtöbben kis lappal kérnek, ezért Észak első feladata az, hogy az ász vagy a bubi birtokában bátorító jelzést adjon. Így is történt, és szinte minden asztalon a kettest tették az Észak helyén ülő játékosok. Az összes Dél kis treffel folytatta, ütött az ász. És elérkezett a tankönyvpillanat és a dobpergés... Pikket kell hívni! Mivel Északon nincs több beütés, ezért a buktatás legjobb esélye a pikkváltás, hiszen ezzel elkerülhető, hogy a treffek lehívása után Dél végállásba kerüljön, ha a pikk színben ász-bubival rendelkezik. A pikk hívás mellett szól még a jobbra a gyengébe elv is, ami ilyen helyzetekben tízből kilencszer bejön, ha ellenem csinálják. Ha ellenjátékos vagyok, akkor tízből csak hatszor, mert én nem vagyok akkora mázlista, mint az az ismerősöm, aki tízből tízszer fejet tudott dobni a fej vagy írás játékban. Igaz, hogy ő egy olyan érmével dobott, melynek mindkét oldala egyforma volt, ráadásul fej is, de ez a tény semmit nem von le a szerencsefaktorból, mellyel addig rendelkezett, amíg a turpisságot észre nem vették. Szóval Kotányi Balázs, Winkler Gábor és Nikolits Tamás pikket hívott a harmadik ütésben, a többiek nem. Nevezett játékosok 4,69 IMP-vel gazdagították magukat és partnerüket, ugyanis háromszor buktatták a felvételt, mert a tehetetlen Keletek kiadtak négy pikket és öt treffet. Szép ellenjáték volt és több pontot érdemelt volna, de pechjükre az ellenfél nem volt bellista. Na de ahogy hölgykörökben mondani szokták, aki a kicsit nem becsüli, az ne menjen férjhez. A többi felvevő nem volt ilyen szerencsétlen, mert treff folytatásra csak öt treffet és egy pikket adtak ki, ezeknél az asztaloknál +90 és 1,69 IMP volt a Kelet–Nyugatnak járó jutalom. (Az élen álló Winkler Gábor – Kotányi Balázzsal és Nikolits Tamással egyetemben – a nyerő pikket hívta meg a harmadik ütésben)
Három asztalon 3 kárót játszott Kelet, ez sokkal jobb felvétel volt az 1 szannál. Két játékosnak, Honti Lászlónak és Kuttner Györgynek sikerült a teljesítés, mert olyan plusz esélyre játszottak, melyet vagy bridzstankönyvekből tanultak, vagy nem. Mindenesetre a partiban alkalmazandó technikai fogás többször előfordult már rejtvényekben is, jómagam akkor találkoztam vele először, amikor a Fülesben jelent meg hasonló lovag Csepeli Miklós tollából. (Az osztógép valószínűleg tőle lopta.)
Homonnay Géza 2 treffel szólt közbe (Kelen Károly 1 pikket mondott Délen ebben a helyzetben!), és némi minor birkózás után Kuttner György lett a felvevő. Dél a treff királlyal kezdett, majd okosan kis treffel folytatta, ütött az ász. Homonnay Bálint pikkre fordult, és a király nem szökött el az ász elől. Géza kis pikkel átadta fiának az ütést, a dáma utáni pikk folytatást a felvevő ellopta. Káró király, káró ász következett, mindenki adott. Ezek a lapok maradtak:
A felvevőnek három esélye maradt, hogy ne adjon ki több ütést. Az egyik, ha 3–3 a kőrelosztás. A másik, ha 4–2 a kőr és ugyanaz a kéz tartja a négyes kőrt, amelyik a kint lévő adut. Egy halvány harmadik sansz is felmerülhet, ha beszorításra játszik a felvevő, azaz a treff kilences lesz az egyik fenyegetés és a kéz negyedik kőrje a másik. Ekkor le kell hívni a két maradék adut és csak és a treff dáma-tízesre kell figyelni, hogy eldobják-e mindkét lapot az ellenjátékosok. Aztán vagy magas lesz a negyedik kőr, vagy nem. Utóbbi játéktervet elvethetjük kártyaolvasással, mely a bridzsben jósnő nélkül is realizálható. Délnél öt treffet (a licit alapján), három pikket és két kárót már tudunk, tehát nem lehet négyes kőrje. Ezért a beszorításos tervet, hiába lenne látványos, el kell vetni, marad az első két verzió. Ha 3–3 a kőr, akkor semmi nem bántja, ha lehívjuk a kőröket, mert úgysem tudják ellopni. Így a legjobb sansz a fent ismertetett második verzió, azaz a három magas kőr lehívása és a negyedik ellopása, ha nem húz a szín. Kuttner György és Honti László ütésről ütésre így játszották a partit, ezzel a 3 kárót teljesítették és +110-et és 2,31 megérdemelt IMP-t szereztek a vonaluknak.
Nagyon magas IMP-forgalom négy leosztásban is akadt, a 11., 14., 18. és 23. játszmában lehetett bekeresni. Az IMP-nyertes a 14-es parti lett több mint 97 pontos forgalommal, itt kilenc asztalon játszottak 6 kőrt, egynél 6 szant, utóbbit kontrával.
Harangozó László mesterséges úton jutott el 6 szanig. Magyar Ádám előttem rejtélyes okból kontrázott, amivel talán arra inspirálhatta a Nyugat helyén ülő Hoffmann Tamást, hogy gondoljon Theodore Lightnerre. Erről nekem Arany János állítólagos „Gondolta a fene!” mondása jutott eszembe. És a parti után valószínűleg Magyarnak is. Tamás azonban nem lehet nagy Arany vagy gondolatolvasó, ezért a pikk kettessel kezdett. Az asztal terülése után Harangozó sejthette, hogy a treff király és a káró ász Keletnél van, ezért ő nem Arany Jánosra, hanem József Attilára gondolt. Lehunyta kék szemét, hosszas pihenőt tartott, talán álmában csöngetett is egy picit, majd beletette a bubit. És nyert! A pikk húzott, egy kontrázott szür, topszkór, +1330 és 10,93 IMP.
A 6 kőr felvételekben is bőven akadt látnivaló. Volt olyan Dél, aki csak 2 kőrt mondott viszonválaszában, így kimaradt a szlemből, de így járt az a játékos is, aki érthetetlen módon 4 kőrrel indította ezt a lapot. Tipikus licitmenet volt az alábbi:
Nyugat káró indulására nem volt nehéz dolguk a felvevőknek. Kelet a káró ász után adut hívott, a pikk kimagasodott, 12 ütés és 5,29 IMP. Volt néhány asztal, ahol 4 treffet licitált Észak a szlemhez vezető úton. Ezt Kelet helyén megkontrázták az élelmes játékosok (Földi József, Kovács Gergely és Winkler Gábor), így a Nyugatok nem káróval, hanem treffel kezdtek.
Kaderják Levente természetesen nem engedte el a treffet, ütött az ász. Dél leaduzott, és egyetlen reménye maradt, a sikeres pikk impassz és a húzó szín. Petőfiével ellentétben ez a terv nem ment füstbe, egy szür, +1010 és 5,29 IMP. Homonnay Géza is hasonlóan játszott, ő azonban pikkeket is dobott a kőrökre, így nem csinált szürt. Két felvevőnek nem sikerült a teljesítés. Egyikük kicsit tett, mert arra bazírozott, hogy Nyugat a treff király mellől indult (nem volt treff licit, ezért nem volt borítékolható, hogy Keletnél van a király). Az elképzelés azonban nem vált be, egy bukás és –12 IMP. A másik Dél a treff ásszal ütött, a magas pikkre eldobta a kézi vesztő treffet és káró lopásra játszott. Kelet helyén azonban Winkler Gábor ült, aki jól ismeri a rövid aduval lopunk, hosszú aduval aduzunk elvet. Adut hívott, ezáltal a terv füstbe ment, a teljesítés esélye pedig úgy eltűnt, mint Petőfi a ködben. (Homonnay Géza a legnehezebb, treff indulásra is teljesítette a 6 kőrt)