Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2018. május 30.

A hét játszmája – IMP-bajnokság I/A 7. forduló

A 7. forduló annyi változást hozott, hogy a dobogó harmadik fokára ismét a Tubak Dániel–Gellér János kettős kapaszkodott fel. Az első két helyen változatlanul a Dumbovich Miklós–Winkler Gábor és Szilágyi László–Talyigás Péter párok állnak úgy, hogy Dumbovichék több mint 100 IMP-vel vezetik a mezőnyt, így a bajnoki cím sorsa eldőlni látszik. A futamot 44,54 IMP-vel a Hegyi András–Lévai Ferenc páros nyerte a Gulyás Dániel–Harangozó László és Fogaras András–Földi József párok előtt. A hátsó régióban a Bódis Gyula– Honti László és Lovas Júlia–Kerti István kettősök helyzete a kiesés szempontjából reménytelennek látszik, csak huszáros hajrával és nagy szerencsével maradhatnak az első osztályban. De velük is megtörténhet az utolsó fordulóban az, ami iskolakezdéskor az első osztályosoknál, ha a tanító néni váratlanul felteszi a kérdést, hogy mennyi 3+3. Ez náluk is ugyanúgy a meglepetés erejével hat. (Bódis Gyuláéktól éber játék és jó szerencse kell az utolsó fordulóban a bentmaradáshoz – Fotók: Szabados Erzsébet)

Szélsőséges elosztások bőven akadtak, folyt a vér, de ezeknél a leosztásoknál a licit döntött, a lejátszás csak ujjgyakorlat volt. Ezért a hét játszmája címet a 31-es parti érdemelte ki, mely egyszerű volt ugyan, de briliáns ellenjáték-megoldás, kihagyott lehetőség és a régebben már említett Fogorvos-csel (azaz tömés) is előfordult benne, utóbbi nem is egy asztalon.

31. leosztás
A tipikus sztenderd pároslicit az 1 kőr–1pikk–3 kőr volt, ez mindenkinek tetszett.

Treff indulásra nem történt semmi különös, mert a felvevők asztalon ütöttek, adut hívtak, ütött a kőr ász, két pikk és a káró ász, +140, átlagparti. Azokon az asztalokon, melyeknél erős 1 treffel indult Nyugat, sikerült 2 kőrben leállni, de igazán furcsa az volt, hogy káró tízes kezdésre számos Dél elaludt, és ütött Nyugaton a szingli király. Igaz, van egy olyan bridzsmondás, hogy szingli király mindig üt, de ezt a gondolatot csak akkor szabad hitelesnek tekinteni, ha valaki két őskeresztény tanú jelenlétében megesküszik rá, írásba adja és van rajta pecsét. Később ezeknél az asztaloknál több Észak is fogorvos lett, így a Nyugatok nyolc helyett tizenegyet ütöttek. Káró vagy pikk kezdésre azonban nem volt ilyen egyszerű a játék, ha Dél résen volt.

A káró tízes indulást Hoffmann Tamás ütötte az ásszal és lehívta a pikk ászt, majd Magyar Ádám bátorító jelzésére a hatossal folytatta a színt. Észak ütött a dámával, és valószínűleg dubló pikket feltételezve Délnél a pikk királlyal próbálkozott, esett a bubi, így magas lett az asztal tízese, miután a felvevő lopott. Ez az elvileg rossz játék mégis arannyá változott, amikor Nyugat kőr királyát Észak ütötte az ásszal, és a pikk nyolcast hívta ki. Ez volt az állás:

Elérkezett Dél nagy pillanata, mert a pikk tízest úgynevezett elévágással (angol szaknyelven uppercuttal) a kőr kilencessel lopta. Ezt Nyugatnak kénytelen-kelletlen felül kellett lopnia egy figurával, így Északnál kimagasodott a kőr tízes, egy bukás és 4,43 IMP Észak–Délnek. (Hoffmann Tamás és Magyar Ádám elbuktatta az éllovas 3 kőrjét)

Kicsit másként alakult a licit az alábbi asztalon, mert a Kelet helyén ülő Szappanos Géza lepasszolta(!) az 1 kőr indulást, a végső felvétel azonban itt is 3 kőr lett.

Földi József a pikk királlyal kezdett és az ötössel folytatta, Fogaras András ásza ütött. Dél nem találta ki, hogy a buktatásért a pikk bubi előtt le kellene hívnia a káró ászt, mert pikket hívott. Kelen Károly lopott és a kőr dámát hívta, Észak ütött az ásszal. Ezek a lapok maradtak:

A pikk dáma következett és Fogaras javított, mert partnere magas pikkjét a kőr kilencessel lopta, azaz adujával Kelen elé vágott. Ekkor érkezett el Nyugat nagy pillanata. El kellett volna dobnia a káró királyt! Ezzel a játékkal nem vesztett volna semmit, mert a káró királyt úgyis ki kellett adnia. A felvevő azonban felüllopta Délt, így elbukta a felvételt, mert a káró ászon kívül a kőr tízes is ütött.

A ragyogó ellenjátékot ebben a partiban a Szilágyi–Talyigás páros mutatta be.

Kerti István is passzolt az 1 kőr indulásra, mégis elszaladt velük a ló, mert Lovas Júliával az esélytelen 4 kőrig jutottak. Szilágyi László a pikk királlyal kezdett és ő is az ötössel folytatta. Talyigás Péter ütött az ásszal és nem hibázott, mert az egyetlen két bukást eredményező káró ászt hívta le, és csak azután fordult pikkre. A bubit Nyugat ellopta, és Szilágyi a pikk dámát(!) tette az ütéshez, kimagasítva ezzel az asztal tízesét. Ez a látszólag hibásnak tűnő játék azonban briliánsnak bizonyult! Ugyanis amikor ütött a kőr ász, a Hoffmann–Magyar párosnál már látott 7 lapos végállás alakult ki. Szilágyi is a pikk nyolcassal folytatta, és Dél a kőr kilences elévágásával kétszer buktatta el a felvételt. Syl a ragyogó pikk játékkal partnerét védte, mivel látta, hogy a kőr tízes fontos lap lehet, így a pikk nyolcas megőrzésével „kényszerítette” arra partnerét, hogy magasan lopjon. Ha Észak megtartja a magas pikk dámát, akkor előfordulhatott volna, hogy Dél hibázik és nem lopja magasan az úr pikk lapot. A felületes szemlélőnek fel se tűnhet ez a partnert segítő finom játék, de Szilágyiról sok mindet elárul; nem véletlen, hogy ő vezeti a magyar örök mesterpontlistát. (Szilágyi László előrelátó és előzékeny volt, topszkór lett a jutalma)

Az egyik vérfürdős parti a 24. leosztás volt, itt Nyugat erős szanos lapja ellenére az Észak–Dél vonal 6 kárót(!) tudott teljesíteni. Két asztalon ezt be is mondták (Kelen–Szappanos, Gulyás–Harangozó), és kontrázva ütöttek tizenkettőt 12,71 IMP-ért. De jól járt az 5 káró kontrát szürrel teljesítő és 7,29 pontot felíró Winkler Gábor is. Volt olyan Nyugat, akit hagytak 3 kőrt játszani, de akadt olyan Kelet is, aki kontrázott 4 kőrt teljesített és 12,79 pontot szerzett némi fogorvoslattal. A történtek megingathatják az 1. számú Czímer-szabályt. A friss kupagyőztes Galim csapat tagja szerint ugyanis „az ellenfél normál (értsd: nem kizáró) indulása után ne keress szlemet az ellenvonalon”. Igaz, nagymesterünk nem részletezte, mi a helyzet erős treff és erős szan indulások után. (Szappanos Géza az ellenfél erős szan indulása dacára is szlemet mondott, és teljesített kontrázva)

A 21. leosztásban nagyszlemet kellett mondani a bő 9 pontos kaszáláshoz, ez öt párnak sikerült. Akik csak kisszlemet játszottak, azok majdnem 3 IMP-t veszítettek a partin, mert csak két pár játszott gémet 12, illetve 13 pontot leadva.

A legnagyobb IMP-forgalmat a 23. leosztás hozta, melyben több mint 100 pont cserélt gazdát. Ebben a játszmában az volt a feladat, hogy passzos partnerrel szemben a 16 figurapontos induló szlemet mondjon. A Drury-konvenciót játszó pároknál főleg az 1 kőr–2 treff utáni 4 káró Splinterrel jelentkező Észak érdeme a szlem bemondása, ezt a remek licitet láttuk Hegedüs Orsolyától, Szentandrási Gergelytől és Dombi Gergelytől. A kiváló 6 kőr felvételt hét pár mondta be 7,71 IMP-ért, akik kimaradtak belőle, azok 6,14 pontot veszítettek a játszmán.