Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2019. december 18.

A hét játszmája – MP-bajnokság 2019–2020 I/A 3. forduló

A bajnokság 3. fordulójában ismét kimaradt egy pár, aminek valószínűleg senki sem örült. A kimaradók azért, mert csak 45 százalékos eredményt véshetnek majd fel a szkórlapjukra, a többiek pedig azért, mert bár a le nem játszott partikra megkapják fordulóbeli átlagukat, a befizetett nevezési díj arányos részét nem. A játéknap örömhíre az volt, hogy idén is megjelent a Bridzsélet éves magazinja, méghozzá a tavalyihoz hasonló kiváló minőségben, nívós cikkekkel, fotókkal ellátva. Ebben az évben Kuttner György ötlete nyomán már irodalmi melléklet is található a kiadványban, így a neves szakírók mellett magyar és külföldi szerzők briddzsel kapcsolatos írásai is emelik a magazin fényét. A főszerkesztő, Kovács Gergely mellett Fischer Brigitta kiváló munkáját is érdemes megemlíteni, aki a kiadvány látványtervezéséről és a tördelésről gondoskodott. A magazin előállításának költségeivel kapcsolatos pénzügyi hátteret a szövetség elnöke, Homonnay Géza biztosította, és neki köszönhetően az igazolt játékosok idén is ingyen kaphatják kézhez a 100 oldalas kiadványt. De a szövetség gondoskodik arról, hogy a klubjátékosok is hozzájuthassanak 2500 forintos áron. (A három forduló után a második helyen álló Tubak Dániel–Gellér János pár ellen a tótágas játékot megjátszó Magyar Ádám és Hoffmann Tamás – Fotók: Kovács Gergely)

A hét játszmájának az 5. leosztást választottuk, melynek érdekessége, hogy mindenütt 3 szan volt a felvétel. 13 asztalon Nyugat, kettőn Kelet volt a felvevő. A legtöbb helyen így ment a licit:

Négyféle eredmény született. Két felvevő bukott, így a topszkór Észak–Délen 96 százalékot ért. Az a két Nyugat sem örülhetett túlságosan, akik csak kilencet ütöttek, mert azon az ellenfelük 82 százalékos partit írt. Négyen egy szürrel teljesítettek, de ők sem lehettek nagyon boldogok, mivel csak 40 százaléknyi pontot kaptak rá. A Kelet–Nyugatoknak a két szür jelentette az osztott topszkórt, a két plusz ütés 78 százalékot hozott a konyhára, ezt az eredményt hét párnak sikerült elérnie.

Ritkaság, hogy Észak lapjából mind a 13 ellenjátékos a káró tízessel kezdte a játékot. De a játszmában nem a káró tízesé, hanem a treff tízesé volt az egyik főszerep.

Ha a közlekedési problémákat nem számítjuk, akkor a felvevő két pikk, három kőr, három káró és egy treff ütést tud összehozni. 5–5 elosztású lapok ellen általában az az ellenvonal legjobb stratégiája, ha elvágja egymástól a kezet és az asztalt. A káró tízes az első lépést megtette. És itt elágaztak a felvevő- és ellenjátékok. A népesebb tábor a kőr király, a másik a kis treff folytatást választotta. Voltak olyan Delek, akik a kőrt azonnal megütötték, és voltak, akik csak másodszor mentek be az ásszal, de akadtak olyanok is, akik kétszer is kivártak. Azon a két asztalon, ahol elbukták a felvételt, mindkét Dél, Harangozó László és Winkler Gábor is elsőre ütött. A káró tízes kezdést nem könnyű kiolvasni, mert történhet tízes tetővel és belső sorozatból is (pl. T98xx, QT98x vagy AT98x). Aki játssza, annak ezúttal jól jöhetett itt a Smith-jelzés, mert a kőr ász ütésekor Észak jelezni tud a káró szín folytatására vonatkozóan. Dumbovich–Winklernek valószínűleg rendelkezésére áll ez az ellenjáték fegyver, mert Dumbovich a kőr kilencest tette az ütéshez. Winkler visszahívta a kőrt, és ez volt az egyetlen hívás, mely csak egy szürhöz vezetett volna. De nézzük sorjában. Harangozó kárót hívott, és Bunth Ágnes jó úton járt. Ütött a káró ásszal, kis treffet hívott a bubihoz, a kőr váltást a dámával vitte, lehívta a kőr bubit és a káró dámát is, majd eljött az igazság pillanata. Ha a treff tízest hívja, akkor tizenegyet üt és topszkórt ír, mert esik a kilences. Ha kis treffet hív és nem üt az ásszal, hanem a nyolcast teszi, akkor egy szürt csinál. Ágnes azonban arra játszott, hogy Délnél sec treff KQ van, és az ászt tette az ütésbe. Ezután már nem tudott teljesíteni, egy bukás és majdnem nullszkór. (Bunth Ágnes, Welker Jácint, Csipka Szilvia, Topolyi Magdolna)

Mint fent már említettük, Winkler nem káróval, hanem kőrrel folytatta.

Földi József ütött a kőr dámával, lehívott egy magas kárót, majd kis treffet hívott a bubihoz, melyet Dél vitt el a királlyal. Ha Winkler pikket hív, akkor a felvevő csak kilencet üthet, ő azonban kőrrel szállt ki, és ugyanaz volt a helyzet, mint fent: a treff tízesre két szür, kis treffre egy szür vagy egy bukás. Földi nem döntött jól, és ugyanúgy járt, mint Bunth Ágnes.

Most nézzük azt a változatot, amikor Dél kihagyja az első kőrt és csak másodszorra üt.

Balásy Zsolt pikkre váltott, hogy elvágja a kezet és az asztalt. Igen, annak ellenére, hogy látta az asztali pikk villát! A tízest vitte a bubi, és Siba Gergely a treff hatost kérte az asztalról. Balásy beszaladt a királlyal és a pikk dámával folytatta. Ha az asztal ezt megüti az ásszal, lehívja a királyt is, majd treff ász, treffel kiszáll, akkor tíz ütés lett volna a tarsolyban, mert Észak bármelyik hívása az úr kézbe teszi a felvevőt. Siba azonban kivárt egyet a pikkel és csak később játszotta meg a fenti esélyt, egyenlő.

Kovács Mihály egy szürt csinált. Gerő István másodszorra ütötte a kőrt és a káró bubival folytatta.

Nyugat ütött, lehívta magas kőrjeit és kiengedett egy treffet. A káró visszahívást megütötte, majd az újabb treff kiengedését követően magas lett az asztal, tíz ütés és 40 százalék Kelet–Nyugatnak.

A káró király ütése után a másik tábor nem a kőr, hanem a kis treff folytatást választotta. Dubló királyból kevesen tesznek kis lapot, ha látják jobbra az ászt, és az összes Dél el is repült a figurával. Erre a lépésre négy treff ütése van a felvevőnek, ezért a szür már biztosnak látszik. De mi történik akkor, ha Dél a kilencest(!) teszi? A tízest fedi a dáma és magas lesz ugyan a treff, de a felvevő nem tud kézbe menni, ha senki nem hív kárót. Dél a kőr ásszal csak másodszorra üt, ha a felvevő a királyt játssza ki, és elsőre, ha a tízest, így Észak–Dél egy treffet, egy kőrt és végjátékban két pikket üt.

A treff király után nem könnyű Dél élete.

Bekő Zsófia felírhatta volna a tizenegy ütéses osztott topszkórt, mert Benedek Béla káróval folytatta (ha pikket vagy treffet hív, elvágja az asztalt a kéztől). Zsófi ütött az ásszal, és annyit kellett volna még tennie, hogy lehívja a káró dámát is (az asztal pikket dob), majd körbeengedi a treff tízest és jöhetnek a treffek. Ez lesz a végállás:

A kőr királyra Dél nem tud jól játszani. Ha üt és visszahívja a színt, akkor az asztal magas kőrjére elmegy a pikk bubi. Ha elsőre a kőr hetest teszi, akkor a kőr ásszal végállásba kerül és belehív a pikk villába. Zsófi azonban a treff tízessel kezdte. Ha András Imre ezt lefedi, akkor a két szür megy a levesbe, mert a káró dáma meghal a kézben. De Imre kis treffet tett, így Zsófi kézben, a káró dáma életben maradt. De a hölgy nem éledt fel, mert Nyugat treffel folytatta, és amikor a felvevő a kőr királyt hívta, Benedek Béla jól játszott, mert elsőre nem ütött, a kőr tízesre viszont beszaladt, és a pikk dáma hívásával megölte a tizenegyedik ütést. (Bekő Zsófia, Lévai Ferenc, Honyek András, Hegyi András)

Náluk máshogy alakult ugyan a játék, de Talyigás Péter előtt is megcsillant a lehetőség, hogy kilenc ütésre csökkentse a felvevőt, amikor ütött a treff királlyal. De ő is kárót hívott. A kőr ásszal ütésbe kerülve azonban már javítani tudott, mert hátulról ügyesen belehívott a pikk villába, amivel elvette a tizenegyedik ütést.

A játéknap egyik szép partija volt a 28. leosztás.

A 4 pikk bemondása nem volt nehéz, de a felvevőjátékban egy szép technikai fogást, a dummy reversalt (tótágas adujáték, Molnár-csel) mutathatta be a képzett játékos a szürért.

Ha végignézzük Gulyás Dániel játékát, akkor megfigyelhetjük, hogy a hosszú aduval háromszor lopott, így azok számát kettőre redukálta. Ezzel többletütést szerzett, mert a rövid aduval aduzott ki, és a sikertelen kőr impassz ellenére tizenegyet ütött, mivel a kőr 3–3 volt. Kis eltéréssel Magyar Ádám is hasonlóan szép játékkal szerezte meg az osztott topszkórt. Persze ha Kelet a káró ász után adut vagy treffet hív, akkor más a helyzet...

Ebben a partiban Winkler Gábor szép manővere sem kerülte el a figyelmünket. Hodosi Péter is dummy reversalra játszott, azonban a 4 lapos végállást elvétette, mert nem szinglizte le a treff ászt. Ezek a lapok maradtak:

Hodosi végállásba szerette volna hozni Winklert, de ő a treff ászba eldobta a treff dámát!

A fordulót Dumbovichék nyerték, és ezzel élre is álltak. A második helyen Gellér–Tubak, a harmadikon Mezei–Honti zárta az idei évet (a következő forduló jövőre, január 7-én lesz).

B-oldal – 5. leosztás
3 forduló után az I/B osztályban a Kovács Balázs–Scharnitzky Péter páros vezeti a mezőnyt Nagy István–Papp Csaba és Tihanyi Katalin–Balásy István előtt. Az alábbi játszmában a terített 6 pikket csak a mezőny fele mondta be.

Ha Kelet 1 szannal indul, akkor Nyugat keze az 5. és 6. pikk, valamint a zárt szín miatt felértékelődik. Csak azt kell kinyomozni, hogy elegendő legyen a kulcslapok száma, és ne lógjon ki két treff.