Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2020. február 5.

A hét játszmája – MP-bajnokság 2019–2020 I/A 8. forduló

A bajnokság záró fordulójában a reménytelen helyzetben lévő Berkes Márton–Marcin László pár hiányzott, így ezúttal sem volt teljes a 32 leosztásos kör. Winkler Gábor szerencsésen visszaérkezett Ausztráliából, így a tetemes előnnyel vezető Dumbovich–Winkler páros magabiztos eséllyel ült az asztalokhoz. És fogadási szaknyelven szólva „ült is a papír”, mert simán realizálták ezt az esélyt, és fölényesen, több mint öt topszkórnyi előnnyel nyerték meg a bajnokságot. Az elmúlt fordulóhoz képest nem változott a dobogós helyezések sorrendje sem, mert a Dienes Ödön–Harangozó László alkalmi páros szerezte meg a második, Gellér János–Tubak Dániel pedig a harmadik helyet. Mindhárom párnak gratulálunk! Az előző fordulóhoz képest a kiesési fronton sem történt nagy változás, az utolsó hat helyen álló párokból csak egynek sikerült a menekülés, a Hegyi András–Lévai Ferenc kettősnek. Kiesett és jövőre egy osztállyal lejjebb folytathatja Andrási Miklós–Kardos János, Gerő István–Kovács András–Vinkler László, Bunth Ágnes–Csipka Szilvia–Els Toutenel, Kepecs Gábor–Mirk Gábor, Topolyi Magdolna–Welker Jácint és Berkes Márton–Marcin László. A fordulót 58,3 százalékos eredménnyel az Ormay György–Siba Gergely kettős nyerte, így ezzel a kiváló eredménnyel az Argay Gyulával kiegészült trió lett összetettben a negyedik. Sorozatzáró cikkünkből az is kiderül, mi lett a tippverseny végeredménye. (Az MP-bajnokság második helyezettjei: Harangozó László–Dienes Ödön – Fotók: Hegedűs László)

A hét játszmájának ismét a 4. leosztást választottuk, mert mind a licitben, mind a lejátszásban volt említésre méltó jelenet. Kezdjük a licittel.

Lapunk:

Párosverseny, általános bell. Partnerünk a 4. helyen 1 kőrrel nyitja ki a licitet. Mit válaszolunk a fenti lappal, ha az előttünk ülő ellenfél ismét passzol?

A legtöbb játékos 2 kőrt mondott, ami rendben is van. 9 pont körüli 9 vesztőütéses lap. Persze ha a Victor Mollo által sokszor megénekelt Ármányos Ártány a partnerünk, akkor briliáns felvevőjáték tudása miatt két ponttal megnöveljük lapunk értékét, és a Drury-konvenciót alkalmazhatjuk, azaz 2 treffet válaszolhatunk. A mezőnyben két Észak gondolta ármányosnak partnerét, a többiek csak 2 kőrt licitáltak. (Persze ha Dél erős 1 treffel indult, akkor másként alakult a licit.)

Dél helyén ülünk az alábbi lappal:

Párosverseny, általános bell. Délen a 4. helyen 1 kőrrel nyitunk és partnerünk 2 kőrt válaszol. Mit licitálunk? 

A figurális erő 17 pont, a vesztők száma 6. A két dubló dáma nem jó, de csak akkor lesz igazán rossz, ha mindkét színben kiáll az ász-király. Csapatversenyen biztosan gémet mondanánk, de pároson bellben sem muszáj „lökni” a gémet. Invitet azért biztosan megér a lap, de ha óvatosan próbálkozunk, azzal az ellenfélnek is támpontot adunk az ellenjátékhoz. Délen a klasszikus gémkísérletek a következők: hosszú vagy rövid színű gémkísérlet, annak ötvözete (azaz mindkettőt be lehet építeni egyidejűleg a rendszerbe), 2 szan (16–17 pont, erős szan indulásnak megfelelő lap) és 3 kőr, mely hatos kőrt és rövid szín nélküli 16–17 pontos kezet jelenthet. Nyilván fentiektől el lehet térni, de itt nem ez a probléma.

A legnépszerűbb a 4 kőr viszonválasz volt, öten licitálták be így a gémet. Ketten 3 szant mondtak, mely egy kicsit MP-hiénás licit (persze Észak 4 kőrre igazított), egy Dél új színben gémkísérletet tett, míg ketten passzoltak(!), ami első blikkre elég konzervatív álláspontnak tűnik. Jobban megnézve másodikra is. Ezért érdekes ez a játék, mert a különböző felfogások még az első osztályban is homlokegyenesek és más-más eredményt hoznak.
  
12 asztalon volt 4 kőr a felvétel, ketten kőr töredéket játszottak, és 1 pár landolt 3 szanban. Persze voltak olyan asztalok is, ahol 1 kőr indulás után néhány Nyugat eszébe jutott a kaszinó, a félkarú rabló, valamint az immár klasszikussá vált „próba-cseresznye” bemondás, és passzosként információs kontrával mutatkoztak be. Persze ennek hátránya nem az, hogy a kaszinóban hosszú távon nem lehet nyerni, hanem hogy támpontot ad mind az elosztásra, mind pedig a hiányzó figurák fekvésére. Mert ne feledjük, Kelet is passzolt már, ezért a túlerő a másik vonalon lesz, és bellben nem érdemes bajszokat húzogatni még akkor se, ha Észak vagy Dél helyén nem az oroszlán ül vagy a Kacor Király.   

A legjobb ellenjáték a káró kezdés lett volna, persze ezt csak akkor lehet kitalálni, ha valaki drótot kap vagy tablet jelmezben a Miss Click szerepét játssza. Kelet ugyanis üt az ásszal és folytatja a színt, Nyugat elviszi a dámát a királlyal, treffel kiszáll, majd hátra dől. Ekkor a felvevő valószínűleg kiad egy pikket, egy kőrt és két kárót (ne abból induljunk ki, hogy a felvevő megadja a kőr impasszt). Nyugat indító kijátszása látszólag gondtalan, így mindenki a sorozatból, azaz treff figurával kezdett. 

A tuti felvevőjáték a következő volt. A treff bubit Dél ütötte a dámával, a felvevő lehívta a kőr ászt és treffre fordult. A harmadik treff figurával azonban nem volt szerencséje, mert Kelet lopott. Ezután szürt már nem lehetett csinálni, s bár a kőr dáma esett ugyan, még az esetleges jól ülő pikk impassz sem jöhetett volna a végén össze, mert az asztali pikk lopás elengedhetetlen, így a kőr bubival lopni kellett, mással pedig Dél nem tudott asztalra menni. Mivel tizenegyet senkisem ütött, a nyolcadmagával elért +620 közel 75 százalékot hozott Észak–Délnek.

A Dumbovich/Winkler–Gellér/Tubak rangadón szép bridzset láthattunk. A treff kezdést Tubak Dániel kézben vitte, és teljesen normálisnak tűnt a játéka, amikor lehívta a kézi kőr magas figurákat. Ha esik az adu dáma, akkor legalább egy szürt lehet csinálni, mert a harmadik treffre a kéz kárót dob, és a sikeres pikk impasszal nem 11, hanem 12 ütés lehet a zsákban. Nyugat azonban a második kőrre treffet dobott. Ha megvizsgáljuk ezt a dobást, akkor könnyű rájönni arra, hogy Nyugatnál négy treff maradt, mert három maradék lap esetén sosem dobna el a színből, az pedig valószínűtlen, hogy neki lenne rövid a treffje. Következtek a treffek és Kelet tesztelése. Néhány asztalnál elkövették azt a hibát, hogy a harmadik treff figurát ellopták, így a teljesítés már nem okozott gondot. Dél kárót dobott, és az asztalon maradt kőr bubival el lehetett lopni egy pikket. Winkler Gábornak azonban nem okozott gondot ez a hívás, ő azonnal kárót dobott. (Az első osztályban ezt azért nem olyan nehéz kitalálni. Nincs értelme a magas kőrrel belopni, mivel a felvevő így is-úgy is eldob egy kézi vesztőt, akár lop a dáma, akár nem. És a kőr dáma szerepe nem a lopás, hanem az, hogy elvegye az asztali adut.) Miután Tubak kárót dobott, elgondolkodott. És eszébe jutott a licit. Dumbovich kontrázott az 1 kőr indulás után és nem indult káróval, tehát valószínűleg nincs nála a káró ász és király. Ha nincs pikk királya, akkor nagyon karcsú ponterővel avatkozott közbe bellben passzosként, tehát szinte biztos, hogy a pikk impassz nem fog ülni. Ha ez így van, akkor nem is érdemes megadni, hiszen Nyugat üt, káróval átadja az ütést Keletnek, aki elveszi az asztal utolsó aduját és a felvétel bukni fog. És Dani kitalálta, hogy treffet kell hívni és kézből el kell dobni a káró dámát, hogy Kelet ne kerüljön ütésbe! Ez a Scissors-coup, azaz az Olló-csel! Dumbovich ütött a treff kilencessel és kárót hívott, lopott a kéz. És ismét egy klasszis játék következett: pikk ász és pikk dáma! Nyugat ütött, így a kőr bubi továbbra is ott maradt az asztalon. A partit nem játszották tovább, mert a felvevő terített, 10 ütés és megérdemelt 75 százalék Észak–Délnek. (A Dumbovich Miklós–Winkler Gábor pár az esélyeknek megfelelően hamar élre állt és nagy különbséggel győzött)

Több asztalon is eljutottak a kritikus állásig, és Kelet helyén Mezei Katalin, Gál Péter, Jakab Sándor, Hittmann László és Mirk Gábor sem lopta el a treff királyt (Mirkéknél azonban később kisiklott az ellenjáték). Mivel ezeknél az asztaloknál négy Nyugat nem licitált, a felvevőknek nem jutott eszükbe a fent ismertetetett Tubak-féle felvevőjáték. Pikk impasszt adtak, nem ült, Nyugat káróval ütésbe hozta Keletet, aki elvette az asztal utolsó aduját, egy bukás és 89 százalék Kelet–Nyugatnak. Hittmannék ellen azonban Homonnay Bálintnak lehetősége nyílt volna a fenti bravúr végrehajtására, mert akárcsak Dumbovich, Szőnyi Gyögy sem maradt csendben Nyugaton, és az 1 kőrre ő is kontrázott. Bálint azonban nem találta meg az ollót, ezért ő is elszabta a felvételt, mint az infótlan többiek.

Az egyetlen 3 szan felvételben az erős treffet játszó Észak–Dél vonal nem találta vagy nem akarta megtalálni a 6–3-as kőrt, így benne ültek a topszkór/nullszkór pozícióban. Welker Jácint volt a felvevő Északon a gyengébb kézzel, Kelet a pikk bubival indult. Jácint jól olvasta ki, hogy ütni kell az ásszal, mert az impassz úgysem ül és jönnének a kárók. Ha a kőr ász után lehívja treff ütéseit, majd a mezőny ellen játszva körbeengedi a kőr bubit, akkor osztatlan topszkórt szerez. Nem így történt, mert kőr király, kis kőr és pingpong-meccs, azaz ide-oda szálló magas labda következett. De nem csapta le senki. Nyugat káró dobása még csak 10 százalékba került (a pikk Q9 láttán nyugodtan eldobhatott volna egy pikket). Kelet kis káróval folytatta, ami még teljesen rendben volt, ütött a bubi. Ha Nyugat most előbb a pikk királyt hívja le és csak utána fordul át káróra, akkor Kelet előtt tisztább lett volna a kép. Nyugat azonban talonba tette a magas pikket és a káró király kijátszása nem segített Keleten, mert nem ütötte át az ásszal. A bukást helyetti +600-as írás így 42 százalékos megúszást jelentett Észak–Délnek, pedig nem medencében, sőt, nem is a Lukács napozójában, hanem a Böszörményi úti versenyteremben játszották a partit.

A tippverseny végeredménye
A tippverseny győztese Kerényi István lett, nyereménye Szilágyi Kinga meglepetésajándéka. A dobogó második fokára Bőhm András, a harmadikra Tichler Krisztián állhatna fel. Gratulálunk!

Az első 10 helyezett fogadó, Kerényi István, Bőhm András, Tichler Krisztián, Scharnitzky Péter, Argay Gyula, Jakus László, Hámori Zsuzsa, Hoffmann Tamás, Vékony György és Szilágyi László Dr. Szabó Tibor–Bánki Zoltán: Bridzs középfokon című könyvét nyerte, nyereményüket a versenyteremben vagy egyeztetés után Magyar Ádámtól vehetik át. A legjobb női fogadó díját Hámori Zsuzsa nyerte, jutalma egy szépségkezelés a Kála Szépségszalonban 11 ezer forint értékben (1032 Budapest, Vályog u. 6, Nagy Ritát keresd: +36 20 662 8755). A helyezetteknek is gratulálunk, továbbá minden fogadónak köszönjük a részvételt! Hálásak vagyunk támogatóinknak is, köszönjük az értékes adományokat.

A tabella:

B-oldal – 14. leosztás
Az I/B osztályban a verseny második felében végig vezető és jól játszó Fris Miklós–Kovács Gergely pár lett megérdemelten a bajnok. A megbízható játékot produkáló Bódis Gyula–Surányi Marcell kettős lett a második, harmadiknak a fordulót megnyerő Kaderják Levente–Molnár László duó érkezett a célba, és ezzel összetettben egy hajszálnyival sikerült megelőzniük a Dörnyei Zolt–Riesz András párost. Az első osztályba feljutott még a Kovács Balázs–Scharnitzky Péter és a Kerekes Zsuzsanna–Varga Sándor kettős. Mindannyiuknak gratulálunk!

A 14. leosztás főleg azokat felvevőket tette próbára, akik 6 pikket játszottak. Ha az ellenfél a kőr ásszal kezd, akkor nincs gond, de nem tette meg mindegyik Nyugat ezt a szívességet. Káró indulásra benne lehet a felvevőben a majré, hogy Nyugat esetleg lop, de amikor Dél megpróbálta a treff magasítást és Keletről előbukkant a dáma, akkor játéktervet kellett váltani. Az egyik esély, hogy aduzás után a treff bubira kárót dob a kéz, szökik a kőr király, és függöny. Nem olyan rossz terv ez, sokan erre játszottak, de csak tizenegyet ütöttek. Van-e esetleg ennél jobb játék? Pikk indulásra kicsit könnyebb talán a helyzet. Üt az ász. Abból kell kiindulni, hogy Nyugatnál nincs külső szingli, hiszen akkor nem indul aduval. Szingli aduval sem kezd, hiszen azzal behajthatja partnere adu figuráját. Az adu tehát 3–2 lesz, a nyolcas indulás dublóra vall. Treff következik az ászhoz, jön a dáma. Most Nyugatot a treffekkel nyomás alatt lehet tartani, de a káró lopás nem megy, mert elfogy az adu az asztalon és nem tudunk kézbe jönni. Ha arra tesszük fel a tétet, hogy a kőr ász Nyugatnál van, akkor beszorítással lehet teljesíteni. Pikk bubi és két nagy káró következik, mindenki ad. A pikk király üt kézben, a káró dámára Nyugat és az asztal kőrt dob. A kiosztás nyílt lapos válik, mert kiderül, hogy Nyugat eredeti elosztása 2–4–2–5. Ezek a lapok maradnak:

Dél a pikk dámát hívja. Ha Nyugat leszinglizi a kőr ászt, akkor kőrrel megkapja az ütést és magas lesz a kőr király, a treff bubira pedig elmegy a kéz vesztő kárója. Nyugat azonban treffet dob, és treffet dob az asztal is. Következik az utolsó pikk. Ha Nyugat ismét trefftől szabadul, az asztal kőrt dob, és magas lesz a treff négyes. Ha Nyugat a kőr nyolcastól válik meg, az asztal a treff négyest dobja, és a kőr kilences kijátszása után úr lesz a kőr király. Na de melyik sanszra kell játszani? Természetesen ezt a beszorításos játékot a férfiak nem választhatják, mert a kőr szöktetés sokkal egyszerűbbnek látszik, ráadásul 50 százaléknál nagyobb az esély, hogy Keletnél van a kőr ász, hiszen az ász birtokában van olyan Nyugat, aki azzal a kártyával kezd. A nők azonban Nyugathoz is tehetik a kőr ászt, ha segíti őket a női szeszély vagy a megérzés.