2018. december 4-én új korszak kezdődött a bridzsben! Beköszöntött az elektronikus, azaz az e-bridzs térhódítása, ugyanis ezen a napon a magyar és az egyetemes bridzstörténelem új állomásához érkeztünk, mivel a világon elsőként nem kártyákkal játszottak egy bajnoki fordulót, hanem a Visoft tabletjeivel, a LoveBridge nevű szoftver segítségével. Az érdeklődők másutt már bőségesen olvashattak az e-bridzsről, a LoveBridge-ről, a hátrányokról és előnyökről, itt ezekre nem térünk ki, mindenesetre leszögezhetjük, hogy a szövetség bátor kezdeményezése biztató reményekkel kecsegtet, miután az I/A osztályú párosbajnokság 1. fordulója zökkenőmentesen, sikeresen lezajlott.
A tudósítónak ezúttal a szokásosnál könnyebb a dolga, hiszen az összes asztal összes játszmájának minden licitjét és ütését követni tudja egy egér vagy érintés segítségével, így tanulmányozni lehet mindegyik pár játékát.
29. leosztás
A forduló legérdekesebb játszmája talán a 29-es volt, amely mind a licit, mind a felvevő- és ellenjáték szempontjából hordozott némi tanulságot.
A partit 15 asztalon játszották, és ebből 11 Észak–Dél pár 4 kőrt, 4 pár 3 szant játszott. A topszkórt Észak–Délen Szilágyi–Zöld írta 10 ütéssel 3 szan felvételben.
Az indító kijátszás döntötte el, hogy Észak vagy nagyon rosszat, vagy nagyon jót ír. Az összes asztalon elindították Észak lapját, néhányan gyenge 1 szannal, Szilágyi azonban 12 pontjával passzolt! Dél erős 1 treffje (16+) és a pozitív 1 szan válasz után (passzostól 8–12, egyenletes) Zöld Ferenc nem sokat cicózott, minimummal, rossz elosztással (a 4–3–3–3 a legrosszabb a bridzsben) nem kereste az esetleges nemes színű találkozást, hanem azonnal 3 szanra ugrott. Gyenge 1 szan indulás után is hasonló volt a helyzet, ezért a 3 szan licit Déltől hosszú távon jónak mondható (a párosversenyt is figyelembe véve pláne!). Kelet a legbiztonságosabb kezdést választhatta volna, a majdnem teljes sorozatból a treff bubit. Második alternatívaként szóba jöhetett volna még a tízes-kilences vezetésű négyes pikk is, ő azonban mégsem ezek közül választott, hanem a kreatív kőr kilencessel próbálkozott. Valószínűleg abból az alapelvből indult ki, hogy gyenge, ütéstelen lapból jobb a partner vélelmezhetően hosszú színéből indulni, úgyis nála lesznek a beütések. Az ötlet és az alapelv ezúttal nem vált be, ezzel a kezdéssel a kőr szín a felvevőnek három ütést biztosított. A rossz káró impasszt kárpótolta a 3–3 elosztás, így Szilágyi két pikk, három kőr, három káró és két treff ütéssel tízet ütött, és ezzel nem csak a 3 szanosokat verte, hanem az összes 4 kőr egyenlőt is.
A legtöbb asztal 4 kőr felvételben kötött ki, néhol Észak volt a felvevő, miután Észak 1 treffel indult (2+ treff), melyre Dél 1 káró Walsh-transzfer* licitje legalább négyes kőrt ígért. A többség a sallangmentes
licitmenetet választotta.
Nyugat pikk dáma kezdése (vagy bubi, aki Rusinowot játszott) az egyetlen buktató esélyű indító kijátszás, a legtöbb Nyugat emellett döntött. A felvevők hol kézben, hol az asztalon ütöttek, lehívták az adu ászt, majd kis aduval folytatták, és vagy a tízest, vagy a dámát tették. Ez a színkezelés hosszú távon jó (a tízes a legjobb, mivel véd Kelet negyedleges király-bubija ellen is), itt azonban nem volt sikeres, mert Nyugat ütött, és ha jól játszott, akkor lehívta magas aduját is. És itt álljunk meg egy pillanatra és térjünk vissza az első ütéshez!
A pikk figura kezdésre Keletnek bátorító jelzést kell adnia, mert a tízes itt egyenértékű lap a dámával és a bubival. Manapság sokan kis lappal kérnek, így ebben a helyzetben az ötös bátorít. A Kelet helyén ülő játékosok ezt is tették, Nyugat azonban nem tudta kellő biztonsággal olvasni ezt a lapot, különösen akkor, ha a felvevő kézben ütött az ásszal. Nyugat ugyanis nem látja a hármast és a kettest, ezért Kelet ötöse lehet „nagy” lap is, mellyel nem javasolja a pikk szín folytatását. A magas kőr lehívása tehát a felvétel kulcs momentuma: Kelet helyén a jó játékos segíthet Nyugaton, ahogyan tette ezt Dumbovich Miklós és Czímer Csaba, akik a pikk hatost dobták az ütésbe (azaz előzőleg az ötös kérte a pikket), valamint Hegedüs Orsolya, aki a treff bubi eldobásával jelezte, hogy nem kéri a treffet (a bubi ebben a helyzetben ígéri a tízest és a kilencest, és tagadja a magasabb figurát). Ezután a Nyugatoknak nem volt túl nehéz dolguk, Kelen Károly és Szalka Tamás a pikk bubival, Talyigás Péter a pikk négyessel folytatta (utóbbi az egyetlen buktató lap, ha mind a négy lapot látnánk, lásd később!).
A rossz káró impassz megadása után a felvevőknek nem maradt esélyük, mert két kőr, egy pikk és egy káró kiadó ütéssel a felvételt elbukták. Azoknak a játékosoknak, akik nagy lappal kérnek, már az első ütésnél könnyebb volt a dolguk, mert a pikk hatos Nyugat szempontjából nagy lapnak tűnik, hiszen hiányzik az ötös, a hármas és a kettes. Néhány asztalnál azonban megbicsaklott az ellenjáték. Dumbovich például a káró dámával ütésbe kerülve nem pikket, hanem treffet hívott, mert joggal feltételezte, hogy a pikk bubi Délnél van, és partnere a dubló pikk dáma-négyesből kezdett. Erre az ellenjátékra már teljesült a felvétel, mert a negyedik káró kimagasodott, így Dél megszabadult a vesztő pikktől. A magas kőr lehívása után pár Nyugat annak ellenére megingott, hogy a nagy pikkel (hatos) kérő partnere egyértelművé tette a pikk folytatást. Az egyik asztalnál Kelet a treff JT97-ből a hetest dobta, melyet Nyugat nagy lapnak vélhetett, ezért treffre fordult, így Dél a fent leírtak szerint teljesített. Kovács András viszont a pikk ötössel jelezte, hogy előzőleg a hatos bátorító jelzés volt, de partnere nem hallgatott rá és szintén treffet hívott. Erre a folytatásra Fris Miklós – egyedül a mezőnyben – a legjobb teljesítési esélyt játszotta meg.
Ő nem hívta le a káró királyt, mint a többiek, hanem azonnal impasszt adott a káró bubival. A treff folytatást ütötte, eliminálta a treffet, ütött a pikk királlyal, a káró királlyal kézbe jött és lehívta az utolsó kőrt, melyre asztalról pikket dobott. Ez a játék azért volt jobb, mint a többi, mert nemcsak 3–3 káró elosztásnál nyert volna, hanem akkor is, ha az egyik ellenjátékos pikkre–káróra beszorul.
Aki egy kis fejtörésre vágyik, nézze meg az alábbi 9 lapos végállást, ahol Talyigás Péter a pikk négyest hívta:
Vajon miért csak a pikk négyes buktatja el a felvételt és a pikk bubi miért nem? Ha nem sikerül a nyílt lapos (Double Dummy) próbálkozás, akkor a megfejtés megtalálható a cikk végén.
De van még egy érdekessége a partinak, ez pedig a kőr szín kezelése. Párosverseny lévén és kicsit a mezőny ellen játszva bedobható a brazil világbajnok, Gabriel Chagas találmánya, az intraimpassz is.
Nem a kőr ásszal kezdünk, hanem a hármassal. Ne feledjük, Kelet nem látja Dél lapját, ezért szinte biztos, hogy a dubló királlyal elmegy. Ha kicsit rak, akkor Délről a hatost tesszük. Ha Nyugat a kilencessel vagy a bubival üt, legközelebb kézből a dámát hívjuk. Ez a játék akkor sikeres, ha Keletnél eredetileg dubló volt a kilences vagy a bubi, de egyéb kiosztásoknál is bejöhet a trükk. Ezzel a játékkal a fenti játszmában csak egy kőrt kellett volna kiadni, így a 4 kőr felvétel bármilyen ellenjátékra teljesíthető.
Sok izgalmas játszma volt még, melyekben az ínyencek kedvükre bogarászhatnak. Itt hívnám fel a figyelmet a 10. játszmára, melyben érdemes végignézni Winkler Gábor alaposan átgondolt, trükkös ellenjátékát.
Double Dummy-megfejtés
Szóval Talyigás pikk négyes hívásánál tartottunk.
Ha Nyugat a pikk bubit hívja, üt az ász. Treff ász, treff király, treff lopás következik. A káró király üt kézben, majd kihívjuk a kőr dámát, asztalról elmegy a káró ötös. De mit dob Kelet? Pikket és kárót nem dobhat, mert magasodik a szín, ezért a treff bubitól válik meg. Ekkor előállt a pivot: pikkel ütésbe hozzuk Keletet, aki kénytelen belehívni a káróba. Fenti játék nem működik, ha Nyugat nem a bubit, hanem a pikk négyest hívja, mert ekkor a pikket Nyugat is tudja tartani, így Kelet a végjátékban nem szorul be.
*Walsh-transzfer
1 treff indulás után a válaszok a következők:
1 káró: 4+ kőr
1 kőr: 4+ pikk
1 pikk: 5(4)+ káró
1 szan: 6–9 figurapont, nincs 4+ nemes