A 6. fordulóban 32 leosztást játszottak az első osztályban. A Homonnay Géza–Winkler Gábor páros 56,15 százalékot teljesített, ezzel a hetedik helyet szerezték meg a futamban és nagy lépést tettek a végső győzelem felé, mert 140 ponttal, azaz bő 4 és fél topszkórral előzik meg a második helyre feljövő Fischer Brigitta–Macskásy Gábor kettőst. Az összetett harmadik helyet a Fogaras András–Földi József duó foglalta el néhány ponttal megelőzve a gyengébb napot kifogó Dumbovich Miklós–Talyigás Péter párost. A fordulót 60,79 százalékkal Jakab Sándor–Sztapkovics László nyerte. Ezúttal a 31. leosztás eseményeit tárgyaljuk, amelyben mind a licitben, mind a lejátszásban akadt említésre való érdekesség. Minden asztalon 3 szant játszott a Kelet–Nyugat vonal, egy asztalon hármat, hat asztalon kettőt, hat asztalon egyet buktak a felvevők, hárman viszont teljesíteni tudtak.
31. leosztás
Akadt olyan asztal, ahol 1 treff indulás után 4–3–3–3 elosztással Kelet helyén nem 1 pikket, hanem 2 szant válaszoltak, ami szokatlan ötlet ugyan, de van benne ráció. A tipikus standard licitmenet az alábbi volt:
Párosverseny lévén teljesen korrekt Kelet 2 szan invitje, mivel a 12 figurapontot lerontja a rossz elosztás. Bár Nyugat is hasonló betegségben szenved, de maximummal fogadnia kell az invitet. Az ellenjáték első problémája az, hogy melyik színnel kezdjen Észak. Géminvites licitmenetek után gyakran jó a passzív indulás, a treff ezért szóba se jön. De vajon a maradék három színből melyik a legbiztonságosabb kezdés? Talán a pikk a „balra az erőbe” aranyszabály alapján. Utána a kőr szín kerülhet előtérbe, de az már némi kockázattal jár, mert az álmoskönyvek szerint negyedleges bubiból kezdeni általában nem szerencsés, hiszen gyakori, hogy a fentihez hasonló páros liciteknél az indulónak is négyes a kőrje. A káró kezdés optimista és rá lehet fázni, különösen akkor, ha Nyugat nagy gáblit tart, vagy üres dámát, melyet az asztalon támogat az ász és a bubi. Akik Észak helyén kis káróval indultak, ezúttal jól jártak. Észak–Délen a topszkórt a Kovács András–Tóth István páros írta fel.
Kovács András káró indulását a felvevő elengedte, ütött a bubi. Ez még nem lett volna katasztrófa, mert számos asztalon ugyanez történt. Bár adta magát a kőr vagy a treff váltás, Tóth István mégis az egyetlen buktató káró hívással folytatta, ütött az asztal dámája. Kőr dáma, kis pikk következett, a dámát vitte a király. Dél kilőtte a kárót, és a felvevő a treff mariázs szöktetésével próbálkozott. Észak ütött az ásszal, így a káró király lehívása után a két bukás már borítékolható volt, mert Dél kőrt dobott, finoman jelezve, nehogy kőrt hívjon partnere. A pikk folytatás után Nyugat elvesztette a fonalat, és kettő helyett hármat bukott.
Tipikus volt a káró bubi ütése után Dél kis treff váltása is az ötödleges bubi-tízes alól.
Ha a felvevő eltalálja, hogy a kilencest kell tenni a teljesítéshez, akkor két-két ütést tud szerezni a minor színekben, és a három kőr és egy pikk mellett a kilencedik ütés is sikerülhet, ha húz a kőr, szökik a pikk dáma vagy valamelyik ellenjátékosnak végállásból kell hívnia. Azonban az összes Nyugat treff figurát tett, de mentségükre szolgáljon, hogy a férfi felvevőket nem segítette a női megérzés. Ütött Észak treff ásza, és treff visszahívás után a két bukást már nem lehetett elkerülni, közel 77 százalékos parti Észak–Délnek. Ha Nyugat a treff kilencest teszi, akkor a következőképpen teljesíthetett volna. Tételezzük fel, hogy Észak visszahívja a treffet. Három magas kőr, káró impassz, káró ász következik, és az alábbi öt lapos végállás alakul ki:
A felvevő treffel kézbe megy, kis pikket hív és impasszt ad a kilencessel. Dél üt, lehívja treff ütését, de el kell hívnia a pikk király mellől. Ha Észak a treff ász után kőrt hív, azzal megadja a kilencedik ütést, ha pikkre vált, akkor a felvevő ki tudja magasítani a pikket, ahogyan káró folytatás és impassz után is ugyanez történik. A nyerő játékot szinte lehetetlen megtalálni, de egy bukásra talán lehet játszani. Észak treff kettes visszahívása árulkodó, ki lehet következtetni, hogy valószínűleg 5–2 a treffelosztás, mert egyébként miért hívna treffet Dél? Ekkor meg kell ütni a treff tízest, és három kőr ütés, káró impassz, káró ász után treffel végállásba hozható Dél, akinél egy magas treff és három pikk marad, így a pikk ász mellett ütni fog még a pikk dáma is az egy bukásért, ami bő 63 százalékot eredményez a felvevő vonalnak. Persze egész más a helyzet, ha a pikk király Északon van, és az sem mindegy, hogy melyik játékos tartja a pikk bubit és a tízest. Szóval nem könnyű a helyzet...
Kőr indulásra javulnak a felvevő esélyei, mert a negyedik kőr ütéssel több lehetőséget is kipróbálhat.
Riesz András kőr kezdését ütötte a tízes. Szalka Tamás pikk ász, pikket játszott, és a bubi esését látva impasszt adott a kilencessel. Kuttner György ütött a tízessel és nem kőrrel folytatta, hanem nagyon okosan kis treffet játszott ki. A felvevő itt is a fenti dilemmába került, és nem csoda, hogy a sokkal esélyesebb treff királyt tette. Észak ütött az ásszal és visszahívta a színt. A vége két bukás lett, mert miután kiderült a treff elosztás, Nyugat teljesítésre játszott, és káró impassz helyett pikket hívott, Északhoz képzelve a szingli pikk királyt és a harmadlagos káró királyt.
Volt olyan asztal, ahol ellenjáték hiba miatt csak egyet bukott a felvétel, de akadt néhány felvevő, aki tempót kapott a pikk magasításhoz, így jó partit írt a mínusz ötvennel is. A legérdekesebb ellenjáték az alábbi lett volna a két bukáshoz.
Kemény György káró kezdését Andrási Miklós megütötte a dámával, és kis treffet hívott a királyhoz. Észak cselesen kicsit tett, hogy újabb treff hívásra biztassa a felvevőt. Három kőr ütés után a pikk dáma szöktetése következett. Gál Péter ütött a királlyal, és a káró bubival kikergette az ászt. Andrási bízott a jó treff fekvésben, de a treff dámát megütötte az ász. Kemény lehívta a káró királyt és a kőr bubit, és az alábbi három lapos végállás alakult ki:
Az ilyen eset olyan ritka, mint a fehér olló! Most nem szabad lehívni a magas kárót, mert ha ezt teszi, Észak beszorítja partnerét! A káróra ugyanis Délnek nincs jó dobása. Ha treffet dob, akkor Nyugat pikket és magas lesz a treff kilences. Ha Dél egy pikktől válik meg, akkor a felvevő eldobja treffjét és az asztali pikk kilences lesz úr. A helyes hívás tehát a pikk, ekkor a felvevő tehetetlen, már csak a pikk ásza fog ütni. Bizony, olyan nehéz is lehet a mi szép játékunk, hogy még a három lapos végállásban is könnyen hibázni lehet, ahogyan ennél az asztalnál történt.
Most nézzük a teljesítőket!
Honyek András a balszerencsés kőr indulást választotta. Winkler Gábor ütött a tízessel, és jó érzékkel a nagyjából 75 százalékos esélyű két ütéssel kecsegtető káró mély impasszal kezdett, körbeengedte a kilencest. Lajos Hanka ütött a bubival, és kis treffre váltott, ötös, király, ász. Észak a treff kettest hívta vissza, és Gábor megfejtette a treff kiosztást, mert a tízest megütötte a dámával, előkészítve a terepet a treff kiadáshoz egy esetleges végjáték érdekében. Következtek a kőrök, majd a sikeres káró dáma impassz.
A káró ászra Hanka leszinglizhette volna a pikk királyt, így a felvevő esetleg elvéthette volna a játékot. Azonban ez a dobás azt kockáztatta volna, hogy Nyugat szürt csinál. Dél ezért treffet dobott, de amikor treffel megkapta az ütést, akkor lehívhatott ugyan még egy treffet, de a végén el kellett hívnia a pikk király mellől. Bravúros felvevőjáték volt, mely 93,33 százalékot hozott Kelet–Nyugat konyhájára.
Mezei Katalin is kőr indulást kapott Nyugat helyén, ütött a tízes. Kati azonnal kis pikket hívott a dámához, melyet Harangozó László vitt a királlyal, és bízva partnerében kőrrel folytatta. Ezzel a hívással Nyugat tempót kapott a pikk magasításhoz, és két pikk, négy kőr, két káró és egy treff ütéssel ő is kilencet ütött.
A Nyugat helyén ülő Marjai Péter is teljesítette a 3 szan felvételt, igaz, némi segítséggel.
Gulyás Dániel a semleges pikk hetes indulást választotta, nyolcas, tízes, hármas. Kotányi Balázs is megtalálta a gyenge pontot, mert a treff ötöst hívta vissza, a királyt ütötte az ász. Észak ismét pikket hívott, melyre jött a kilences, bubi és az ász. Sikeres káró impassz következett a dámával, és az újabb pikk hívás után magas lett az asztali dáma. Dél ütött pikk királlyal és a treff bubival folytatta, melyet a felvevő vitt a dámával. A káró ász következett, és az alábbi végálláshoz érkezett a játszma:
A pikk dámára Dél és Nyugat treffet dobott. Északnak nem volt sok támpontja a felvevő lapját illetően, ezért nem tehetünk szemrehányást neki, hogy kőrt dobott, megadva ezzel a kilencedik ütést a teljesítéshez. De a káró nyolcas eldobásával sem járt volna jobban, mivel a káró királlyal megkapta volna az ütést és akkor belehív a kőr villába. De mi történik akkor, ha Észak a káró királytól szabadul meg? Bukás! S bár még az elején vagyunk, de nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy ez lett volna az év ellenjátéka!