Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2019. október 9.

A hét meccse – csb 2019, 4. forduló

Az I/A osztályú csapatbajnokság negyedik fordulójában a Visoft–.Böszörmény találkozót már korábban lejátszották (15,24–4,76-ra nyert a Visoft), így csak 5 mérkőzést figyelhettünk otthonról a LoveBridge program segítségével. A 4. fordulótól egy fogadási játékot is beindítottunk, melyen bárki részt vehet, a szabályokat és a fogadási szelvényt itt lehet megtalálni, de elérhető a Facebookon is a Bridzsélet csoportban. Ezúttal a Galim–FÉSZEK meccset tűztük műsorra, melyre a bukméker Galim győzelemre 1,70-es, döntetlenre 2,80-as, Fészek sikerre 2,90-es szorzókat adott. A csapatok összeállítása a következő volt. Galim: Gál Péter–Kemény György, Czímer Csaba–Szalka Tamás, Marjai Péter–Szabó Csaba, FÉSZEK: Gellér János–Tubak Dániel, Honyek András–Dombi Gergely, Bárczy Péter–Konkoly Csaba. (Az eseményeket itt lehet követni.) (Czímer Csaba és Honyek András. A falon túl: Dombi Gergely és Szalka Tamás – Fotók: Bekő Zsófia)

1. leosztás

A mérkőzés azonnal egy szlemes partival kezdődött, 10-ből 6 Észak–Dél pár mondta be a 6 pikket. Észak 1 pikk indulása és Dél 4 treff splinter licitje után Észak lapja nagyot javult, mert nem volt felesleges értéke treffben, ezért a kulcslapok felderítését követően a szlem vállalhatónak tűnt és mindkét asztalon be is mondták. A lejátszásban nem volt semmi érdekes, de annyit mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy az, akinek partnere szlemek (vagy színjáték ellen) nem szokott ász mellől kis lappal indulni, Nyugat helyén ne a kőr királyt tegye az első ütésbe, hanem a bubit. Sőt, még jobbat mondok. Akik a 12-es szabályt játsszák, azaz felülről a harmadik lappal indulnak, azoknak partnere a négyes kezdésre a nyolcast is teheti. (A szabály szerint 12-ből 4 = 8, azaz 8 darab magasabb lap van a négyesnél a maradék három kézben. Mivel Délen és Nyugaton 7 nagyobb lap van, a felvevőnél csak 1 lehet, és ez a lap biztosan az ász lesz. A feladatot szakszerűen egyedül Fazakas Gergely oldotta meg, ezért ha kihozza az ellenőrzőjét, megdicsérjük.) De ha valaki nem játszik ilyesmit, akkor is jobb a bubi, mint a király, mert a bubira kiderül, hogy a felvevőnél vagy a partnernél van-e a dáma. A Grant Thornton–Elastron mérkőzésen kicsit vicces volt a parti. Szappanos Géza az 1 pikk indulásra pesszimista módon 4 pikkre ugrott Délen, melyet Mezei Kati megkontrázott. A két kontrázott szür ellenére (–790) a Grant nyert 5 IMP-t a játszmán, mert a másik asztalon bemondták a szlemet 980-ért. Persze ha Kovács Mihály vagy Szappanos rekontrázik... Az ilyesfajta kontrát csíkos farkú majom kontrának (Stripe-Tailed Ape Double) hívja a szakirodalom, bár Kati nyilván nem annak szánta. 

2. leosztás

A zárt teremben Szalka Tamás harmadik helyen négyes színével 1 kőrrel indult Nyugaton, így a FÉSZEK játékosa, Dombi Gergely a könnyebbnek látszó 3 szant játszotta Délről. Szalka a semleges káróval indult, majd a kőr királyt megütötte az ásszal és ismét kárót hívott. Kőr impassz a nyolcassal és treff ász, treff tízes következett. Czímer Csaba ütött a királlyal és káróval asztalra tette a felvevőt (a káró 3–2 sorrendből az valószínűsíthette, hogy a káró tízes Északnál van), aki a treff dáma lehívása után kőr impasszal teljesített. De mi történik, ha Kelet nem káróval, hanem a pikk dámával folytatja? Ha a Dombi üt az ásszal és visszahívja a színt, akkor Czímer ismét asztalra teszi a felvevőt. Ha az asztal kivár, akkor a bubi folytatást sem szabad megütnie, mert a 4–2-es pikket a felvétel nem bírja ki. Akárhogy is, az ellenjáték érdekesebb lett volna pikk folytatásra.

A nyílt teremben Kemény György 4 kőrt játszott Északon.

A licitről csak annyit, hogy nem mindenki indult volna Észak nemes dominanciájú lapjával 1 szannal, de végül Gál–Kemény jó felvételben kötött ki. Gellér János káróval kezdett, ütött a bubi. Kemény adut hívott, a királyt vitte az ász és újabb káró következett. A felvevő kiengedett egy pikket, majd Kelet káró folytatására eldobta a treff tízest, a pikk ásszal kézbe ment és lehívta a kőr dámát. A rossz hír után elgondolkodott. Ezek a lapok maradtak:

Adott kiosztásnál le kellett volna hívni a treff ászt, majd pikk lopás, treff lopás, pikk lopás után Délről következik az utolsó előtti hívás, és az adu tízes megszökik. Ezt az aduszöktetéses játékot a szakirodalom Coup en passant-nak hívja. A felvevő azonban nem hívta le a treff ászt, így amikor két lapja maradt, Északról kellett hívnia és két kőrt ki kellett adnia. Gondoljunk egy kicsit jobban bele! Amikor a kőr dámára kiderült az aduelosztás, akkor a 3–3 pikkelosztás nem segít a felvevőn, mert Nyugat mindenképpen üt két kőrt. Kelet négyes pikkje sem jó, hiszen akkor is lop Nyugat a kőr kilencessel és üt még az adu bubival is. Tehát a teljesítés érdekében csak a Nyugatnál lévő négyes pikkre lehet játszani. Emellett szól az is, hogy Kelettől másodszorra esett a pikk dáma. A partin 12 IMP-t írt a FÉSZEK. De nézzünk körül, hogy mi történt 4 kőrben a többi asztalon. (A zárt terem az első félidőben: szemben Szalka Tamás és Honyek András, háttal Dombi Gergely és Czímer Csaba)

Dumbovich Miklós ellen is káróval indultak. Ő lehívott még két kárót és eldobta a treff tízest, majd pikk ász, pikkel szállt ki és keresztbe lopta a partit, egy szür. Holyinka Pétert meg is kontrázták, és ugyanúgy játszott egy darabig, mint Kemény, de ő nem hívta le a kőr dámát, hanem pikk lopásokkal folytatta és a kőr bubi elleni impasszal teljesített. Dienes Ödön treff indulást kapott és úgy játszott, ahogyan a szakma ajánlja, azaz aduzás helyett az ötös mellékszín magasra lopására bazírozott és könnyen teljesített. Kovács Mihálynak káró dob-lopot hívtak, ezért a vége felé nem is játszhatott másra, mint keresztlopásra. Fischer Brigitta ellen is treffel indultak, ütött a dáma. Brigitta jól kezdte, mert pikk ász, pikket húzott. A káró visszahívás után azonban nem találta el a kőrt, kicsit hívott a dámához és kis kőrrel folytatta. Harangozó László ütött a kilencessel és nem hibázott; lehívta a kőr ászt, majd a kőr bubival kiszállt, 2 bukás, de kihúzták a partit, mert a másik asztalon Dél kettőt bukott 3 szanban.
 

Az indító kijátszás döntötte el a 3. leosztást a nyílt teremben. Ha Gál Péter az AQJ vezetésű ötös színéből az ásszal indul, akkor kétszer buktathatta volna el Kelet 2 szan felvételét, ő azonban a dámával kezdett és 3 szür lett a vége. Odaát Nyugat 2 pikk egyenlőt játszott, 3 IMP a FÉSZEK-nek.

4. leosztás

Gál–Kemény 7 treffig licitált. Ez a felvétel kicsit túl volt spilázva, tekintettel arra, hogy a másik asztalon csak 3 szant játszott Észak–Dél. A pikk indulás automatikusnak tűnik Kelettől, Gellér azonban – érthetetlenül – a nagyszlemek ellen divatos aduval indult. Ha pikkel kezd, akkor a felvétel bukik, ezzel a kezdéssel azonban Keménynek nem akadt sok problémája, mert ki tudta magasítani a kőrt, 16 IMP a Galimnak. A Budaörs 17 színeiben versenyző Kovács Gergely–Fris Miklós páros is 7 treffet vett el, ellenük azonban Gulyás Dániel nem hallgatott se Gellérre, se a divatra, és a pikk királlyal kezdett, ami után nem lehetett teljesíteni.

A 7. leosztásban is 16 IMP-t szerzett a Galim, mert Gellérék beleszaladtak egy 3 szanba, melyet Gál Péter megkontrázott, és a 4 bukta 1100-at ártott a FÉSZEK gyomrának. A bajt még az is tetézte, hogy Dombi–Honyek is kettőt bukott 2 pikkben odaát.

Nyolc leosztás után mindkét csapat cserélt. A nyílt termi asztalon a Galim részéről Marjai Péter–Szabó Csaba ült asztalhoz, a FÉSZEK-nél Bárczy Péter–Konkoly Csaba lett a váltópár.

9. leosztás

A csere ellenére a FÉSZEK-re továbbra is rájárt a rúd. A zárt teremben Észak 1 szan indulása után Szalka Tamás bellben a 3-as magasságon egy merész kontrával közbeavatkozott, így megtalálták Kelet–Nyugaton a 4–4-es pikket, ráadásul Czímer Csaba még be is mondta a gémet, melyet kontrázva 2 szürrel teljesített, +1190. Ez elég riasztó jövőképet festett a zárt teremben és nem növelte a FÉSZEK önbizalmát. A másik asztalon társaik csak káró részjátékot játszottak (4 pikkig senki más nem jutott a teremben), ezért a +14 IMP-t mindenképpen megérdemelte a Galim. 

A félidő unalmas szanzadu gémekkel zárult és 50–34-es Galim vezetéssel ért véget. A második játékrész is két érdektelen partival folytatódott, de ezután jött egy, a licit szempontjából kicsit érdekesebb játszma.

19. leosztás

A zárt teremben Szabó Csaba 18 pontos kiváló lapjával mindvégig csendben tudott maradni, így Konkoly Csaba 5–1-ben játszott 2 pikket, mert Bárczy Péter szinglivel történő 1 szan viszonválasza ezúttal sem vált be. Az egyik baj az volt ezzel a felvétellel, hogy az ellenfélnek több aduja volt, a másik pedig, hogy a figurapontok is többségben voltak Kelet–Nyugaton, így kettő lett a bukások száma. Gellér János odaát nem bírta ki és a szendvics pozícióban kontrával avatkozott közbe, így ők játszottak 4–3-ban 2 kárót, melyet Tubak Déniel teljesített. Húzó, de a Galim többet érdemelt volna. Volt olyan asztal is, melyen az ellenvonal hathatós segítségével 3 szant teljesített Nyugat, de a mezőny nagy része alacsonyan leállt.

21. leosztás

A parti a szokásos és majdnem minden mérkőzésen előforduló pikk és kőr színek magas ívű harcáról szólt. Az volt a kérdés, hogy kedvező szkórhelyzetben mond-e 5 pikket a Kelet–Nyugat vonal vagy sem, mert 5 kőrig majdnem mindegyik Észak–Dél pár elment. 650 vagy 500? Gondoltuk mi, kibicek. A Galimnak jól jött ki a lépés, mert Szabó Csabát már 4 pikkben megkontrázták és a FÉSZEK az 5 kőrt is Galimon hagyta. Egy probléma maradt csak: megtalálja-e a felvevő a treff dámát az 5 kőr felvételben. Kemény György nem találta meg. A játék úgy alakult, hogy a pikk ászt Észak ellopta és lehívott két magas kőrt, majd a treff ásszal kézbe ment és pikket lopott a kőr kilencessel. Ezután lehívta a treff királyt, hátha esik a dáma. Nem esett. A treff folytatást Nyugat ütötte és ez volt az állás:

A felületes játékos most Nyugat helyén pikket hív. Tubak Dániel azonban jól látta, hogy azzal semmire sem megy, mert az asztal lop, elveszi az utolsó adut és a felvevő csak egy kárót ad ki, ha nála van a káró ász. Ezért kis kárót hívott. Észak kicsit tett, és már majdnem gratuláltam magamban az ellenjátékhoz, amikor Gellér ütött a bubival és... káró helyett pikket hívott vissza. Kemény megköszönte, lopott, elvette az utolsó adut és teljesített, 8 IMP a Galimnak –9 helyett.

22. leosztás

Gellér 3 szan felvétele ellen Gál Péter kőrrel kezdett és a kőr bubi lett a kilencedik ütés. A másik teremben 3 kőrt játszott és teljesített a Galim, így 10 ponttal zárkózott a FÉSZEK.

Látszólag csak 8 ütése van a felvevőnek 3 szanban. Hogyan lehet, mondjuk a semleges káró kezdésre kilencet ütni? Linczmayer Lajos ellen Berkes Márton káróval kezdett! A felvevő lehívta a kőr ászt és a királyt, arra a sanszra játszott, hátha esik a dáma. De nem esett. Kis kőr jött a bubi felé. Berkes ütött a dámával és nem hibázott, mert a treff királlyal, majd kis treffel folytatta. Dienes Ödön ütött az ásszal és pikkre váltott, így Linczmayer egyet bukott, mert kiadott két pikket, két treffet és egy kőrt. Szép ellenjáték volt! (Gellér János szemben Kemény Györggyel és volt csapatával)

A felvétel 3–2 káró elosztásnál százszázalékos. A kárót kézben kell ütni, és pikkben kell keresni a hiányzó ütést. A pikk dámát Dél üti az ásszal (az asztal kőrt dob) és káróval elvágja a káró közlekedést. Ha treffet hívnak az nem jó, de az sem, ha Észak üti a pikket és kőrt hív, mert a felvevő üt az ásszal és kikergeti a másik pikk figurát is. A káró folytatásra az asztal lehívja az összes kárót, a kéz dubló treff dámát, dubló kőr ász-királyt és dubló pikk bubi-tízest tart. A felvevő kőrrel kézbe megy, pikket bubit hív, és a pikk tízes lesz a kilencedik ütés. Bíró László is káróval kezdett. Molnár László kézben ütött és a pikk dámát hívta, ezért megérdemelte a teljesítést még akkor is, ha náluk máshogy alakult az ellenjáték.

A 25. leosztásban Marjai–Szabó a zárt teremben 4 kőrt vett fel, melyet Bárczy Péter megbüntetett, és a Galim beleszaladt egy –800-ba, míg a másik teremben alacsonyan leállt a FÉSZEK. Ez a parti olyan fordulatot hozott a mérkőzésen, hogy a FÉSZEK átvette a vezetést, 63–58 volt ekkor az állás.

A 28. leosztás attól lett érdekes, hogy Kemény György sok Északkal ellentétben második helyen 12 ponttal és rossz elosztással nem találta indulóerősnek a lapját, és a FÉSZEK ebben a partiban is olyan adut talált, melyben az ellenfélnek több lapja volt. Tubak hármat bukott, így 1 pontot leadtak a partin, mert odaát csak 120-at írt a párjuk.

A 29. leosztásban mindkét asztalon 4 pikkig merészkedtek a Kelet–Nyugat párok és kettőt buktak. A különbség „csak” annyi volt, hogy Kemény meg is kontrázta a felvételt, így a Galim 7 pontot keresett a partin és 67–63-mal visszavették a vezetést.

30. leosztás

Minden asztalon 3 szan volt a felvétel és minden asztalon kőrrel indultak. Ott is, melynél Kelet volt a felvevő, miután első helyen mini 1 szannal elindult. A Nyugaton ülő felvevőknek nem volt problémájuk, könnyen teljesítettek, mert a kőr indulás ütést adott. Szabó Csaba ellen Bárczy Péter Dél helyén a kőr nyolcassal kezdett, a tízest fedte a bubi. A felvevő valószínűleg nem gondolta, hogy Északon ilyen sok kőr lesz (ha 11-es szabályt játszik az ellenvonal, akkor azért talán ki lehet találni), ezért ütött a királlyal és bukott, mert pikkel ütésbe kerülve Dél ismét kőrt hívott és elesett a kőr dáma. Szegény felvevő csak azt látta, hogy jönnek a kőrök, jönnek a kőrök, mint 1969-ben Marseille-ben a csehszlovákok(a TMX színeiben Gulyás Dániel és a Grant Thortonnál Honti László is pontosan így járt). Szabó akkor tudott volna teljesíteni, ha Északon van a pikk ász. De az Délnél volt. Ebben a kiosztásban az lett volna a nyerő, ha az első kőrt nem üti meg a felvevő, hanem egyet kivár (Mindhárom Kelet ütött a királlyal, és ez jobb játéknak is tűnik, hiszen a kihagyás csak a 6–2-es kőr esetén jó, és a kőr nyolcas azt sejteti, hogy a partnerére indult Dél, ez esetben talán esélyesebb, hogy a pikk ász Északnál van – a szerk.). 2 bukás és 11 IMP a FÉSZEK-nek, amely ismét fordított és 74–67 maradt az állás az utolsó parti előtt.

32. leosztás

A zárt teremben Marjai Péter kezdetben szép licittel mutatta be lapját, de a 3 pikk invitet hosszú töprengés után érdekes módon (bell, utolsó parti!) nem fogadta el. Szabó Csaba 11-et ütött (vagy inkább Csabának kellett volna 4 pikket mondania 3 helyett – a szerk.). A nyílt teremben Kelet ugró 2 pikk válasza talán a Reverse Flannery-konvenció egyik változata lehetett (invit ötös pikkel és négyes kőrrel), melyre Tubak Dániel még érdekesebb módon 4 pikk helyett 3 szant mondott. A felvétel a sikeres pikk impassz után könnyen teljesült, és a FÉSZEK 9 IMP-vel gazdagodott.

A mérkőzés (némi meglepetésre) 83–67 arányú FÉSZEK győzelemmel zárult, de „nem ült a papír” a Grant Thornton–Elastron és a Budaörs 17–TMX találkozókon sem, mert mind a két meccsen nagy arányú hazai győzelem született.

A nyerő fogadási szelvény:


A tippverseny állása:



Az 5. forduló Excel tippszelvényét innen lehet letölteni, az Excelben nem járatos fogadók pedig az alábbi fotóból indulhatnak ki:



A beküldési határidő: 2019. október 15, 17:00. Email: nagyivangKUKACgmailPONTcom

B-oldal 2. és 4. leosztás
Az I/B osztályban ismét szlemekre vadásztunk és már a 2. leosztásban kisszlemet lehetett mondani. 16 pár közül mindössze hatan mondták be a könnyen belicitálható pikk vagy kőr kisszlemet, egy pár 7 pikkre vállalkozott, de bukott, mert kiállt az adu dáma. Csak a Líra-Durastone–RR mérkőzésen mondta be mindkét Észak–Dél páros a szlemet, 13 IMP-s szving 8-ból 5 meccsen született.

Az 4. leosztásban néhány pár 6 treffig licitált, melyet jó ellenjátékra nem lehetett teljesíteni. Csak két asztalon csinálták meg a szlemet, ráadásul ugyanazon a találkozón! A Hiányzó Málna–Lapszámosok mérkőzésen a nyílt teremben a pikk ász kezdés tömte meg a partit, a zártban pedig kimagasodott a káró tízes! Valószínűleg mindkét felvevő úgy gondolta, hogy nagyot fog írni a játszmán, az egyeztetésnél azonban csalódniuk kellett.

* A fiatalabb korosztály valószínűleg nem tudja, hogy mit jelent a cikkben a jönnek a csehszlovákok, jönnek a csehszlovákok utalás. Lássuk: 1969-ben sorsdöntő válogatott futballmérkőzést játszott Marseille-ben, semleges pályán a csehszlovák és a magyar válogatott. A cél az 1970-es 16 csapatos mexikói világbajnokságra történő kijutás volt. Aki győz, az megy. Kikaptunk 4:1-re és óriási volt a felháborodás, mert akkor még jobb volt Magyarországon a foci. Az egész ország nézte a meccset, kiürültek az utcák, és mindenki drukkolt. A rádióközvetítésben hangzott el Szepesitől a fenti idézet. A futballban Moháccsal felérő tragédia volt akkoriban ez a vereség, mert addig minden vébére kijutottunk, ahová neveztünk. És ez a jönnek a csehszlovákok, jönnek a csehszlovákok Szepesi-féle sírásmondás szállóige lett, ha valami rossz feltartóztatatlanul tör ránk. Érdekesség, hogy csereként beállt Kocsis és Puskás is. De nem az Aranycsapatból a Sanyi és az Öcsi, hanem a Lajos és a Lajos...