Ismét csonka, jobban mondva még csonkább fordulót rendeztek az I/A osztályú csapatbajnokság hetedik napján. Két mérkőzést már korábban lejátszottak, az egyiken némi meglepetésre a Visoft 15,63–4,37 arányban legyőzte a GAMAX-ot, a másik találkozón a TMX 12,24–7,76-ra nyert a Szigethy ellen. Hétfőn az az „örömhír” érte a fogadókat és a bukmékert, hogy a FÉSZEK–Interface mérkőzést elhalasztják, így ezúttal nemcsak a meccset, hanem a tippverseny 7. fordulóját is törölni kellett. A törlés/halasztás probléma némi vitát kavart a Facebookon. Volt, aki semmi kivetnivalót nem talált e szabály alkalmazásában, a többség azonban máshogyan látta. A halasztási szabály manapság már őskövületnek számít, mert akkor találták ki, amikor még semmilyen jelentősége nem volt, mivel kézi keverés lévén minden mérkőzésen más-más leosztásokat játszottak a csapatok. A modern érában, azaz a gépi osztások korában ez a szabály elévült, mindenképpen változtatni kellene rajta, ha komolyan vesszük a bridzset mint versenysportot.
Ezúttal a .Böszörmény–Elastron mérkőzésre váltottunk páholyjegyet, mert azt gondoltuk, hogy ez a meccs lesz a legizgalmasabb. Mindkét csapat négykezest játszott, végig ugyanazok a játékosok játszottak egymás ellen. A tudósításokban korábban még nem szereplő hazaiak így ültek asztalhoz: Els Toutenel–Szentandrási Gergely, Kelen Károly–Kovács András; a három szenior olimpiai bajnokkal leülő Elastron pedig a következő összeállításban játszott: Linczmayer Lajos–Magyar Péter, Kovács Mihály–Szappanos Géza. Az előzetes esélyeket a bukméker az alábbi szorzók szerint állapította meg: .Böszörmény 3,10, Döntetlen 3,00, Elastron 1,60. (A nyílt termi sarokban Linczmayer Lajos, Els Toutenel, Magyar Péter és Szentandrási Gergely játszott végig – Fotók: Kovács Gergely)
Az Elastron számára nem kezdődött jól a mérkőzés, mert a zárt teremben egy kontrázott felvételben Kovács Mihály misclick miatt a kelleténél eggyel többet bukott, 6 IMP oda.
A nyílt teremben Szentandrási Gergely bellben mans ellen 5 pikkel küzdött a bemondott és Nyugat kezéből teljesíthető 5 treff ellen. Talán úgy érezte, hogy a szeniorok mentenek és kiéneklik szájából a gémjutalom sajtot. De ez egy másik mese volt, melyben a küzdelmi helyzeteknél oly gyakori „az 5-ös magasság az ellenfeleké” aranyszabály érvényesült. Ráadásul lovag Csepeli Miklós „lementett gémet nem lehet eljátszani” örökbecsű mondása is ült. Linczmayer Lajos a három bukással kecsegtető káró bubival kezdett, a dámát fedte a király és az ász. A felvevő kitalálta a pikk kiosztást és okosan kis pikket hívott a bubi-tízes felé. Ha Kelet beszalad a dámával és kárót hív, akkor Észak három bukás alatt nem tudja megúszni a kalandot, Linczmayer azonban kis pikket tett. Treff hívás következett, és a magas treff királyra elment egy vesztő káró az asztalról, 2 kontrázott bukás és –500. A másik asztalon Kelen Károly egyedül akarta megoldani a partit, és színhiánya ellenére 3 szannal kísérletezett. A reménytelen felvétel kezdetkor 3 bukásra volt ítélve, de egy kis ellenjáték-megingás után már 1 bukásra is állt a zászló. A vége felé Kelen – helyesen – teljesítésre játszott és kettőt bukott, 12 IMP az Elastronnak. (A zárt terem kalandos vízein Kelen Károly, Szappanos Géza, Kovács András és Kovács Mihály hajózott)
A Budaörs 17–Grant Thornton mérkőzésen is érdekesen alakultak az események.
A nyílt teremben kontrázott 4 pikket játszott Észak, és pontos ellenjátékra hármat bukott volna, azonban a végjátékban Nyugat hibázott, így a budaörsiek 2 bukással és –500-zal írhattak volna a partin, ha Nyugat helyén a másik teremben Harangozó László teljesíti a küzdelem után bemondott kontrázott 5 treffet. A teljesítéshez azonban bravúr kellett volna.
Mezei Katalin a pikk ásszal kezdett. Harangozó lopott és lehívta a treff ászt, majd a treff dámával ütésbe és ezzel végállásba hozta Északot. (A játék korai szakaszában ritka az ilyesmi a bridzsben.) És figyeljük meg azt is, hogy milyen gondos játék a treff kettes megtartása a közlekedési nehézségek elkerülése végett. Ha ugyanis a felvevő a treff kettessel ütteti Északot, akkor a pikk király lehívásával Észak ki tud bújni a hurokból, mert Nyugat nem tud asztalra jutni a kőr impasszhoz, így ki kell adnia két kárót. Na de először nézzük azt a verziót, hogy Észak lehívja a pikk királyt. A felvevő a treff bubival lop, treffel asztalra megy, a hálásan kimagasodott pikkekre kárókat dob, megadja a kőr impasszt és csak egy kárót ad ki. Mezei Kati nem így játszott, ő látta a veszélyt és kőrt hívott. Nyugat ütött, és a kimagasodott kőr bubira eldobott egy kárót. És ekkor jött el az igazság, azaz itt a Scissors-coup (Olló-csel) pillanata. El kellett volna vágni Észak–Dél közlekedését úgy, hogy Dél ne kerüljön ütésbe (mert Dél „ingyen” hívhat pikket, Észak nem). Ezért a helyes hívás a káró király lett volna! Észak üt az ásszal. Nézzük meg, mi történik erre, amikor ezek a lapok maradtak:
Ha Észak a pikk királyt hívja, akkor a pikk dáma magas lesz, és még az sem kell, hogy a pikk kilences is úr legyen. Kis pikk hívásra üt a dáma és keresztlopás következik. A látszólag legerősebb játék a káró hívás, de az is hiábavaló, mert az asztal lop, és pikk lopás, káró lopás, pikk lopás után magas lesz a káró kilences és a hetes.
Harangozó azonban az Olló-cseles káró király helyett kis kárót hívott. Honti László ütött a dámával és pikkel folytatta. Erre nem lehetett teljesíteni, mert nem volt tempó a káró magasításához. +550 és +2 IMP helyett –100 és –12 IMP veszteség a budaörsi csapatnak. Ekkor jutott először eszembe egy költő és egy énekes madár, utóbbi ráadásul rímelt is az ollóra.
Mindkét Kelet csapdát állított fel, Szentandrásit a 2-es, Szappanost a 3-as magasságon kapták el. A nyílt teremben pingpong meccs folyt, hol kettő, hol három bukásra állt a kontrázott 2 treff felvétel, végül a két bukás győzött. Szappanos ellen kegyetlen volt az ellenjáték, ő ráadásul 3 treffet játszott, 4 bukás, +800 és +11 IMP a .Böszörménynek.
A 8. leosztásban az összes Kelet–Nyugat pár gémet játszott, Kelen–Kovács A. azonban érthetetlen módon ezt kihagyta. Az ilyesmi meg szokta bosszulni magát, most is így történt.
A nyílt teremben Els Toutenel passzolt Kelet 1 pikk indulása után, és Magyar Péter 3 pikkel eredményesen zárta ki az Észak–Dél vonalat a licitből. Dél ráadásul tömővel indult, amikor a káró KJ5 felszerelésből furcsa módon a királyt választotta kezdő kártyának, +140 az Elastronnak. A másik asztalon Kovács Mihály kontrával lépett be Dél helyén, így Szappanos Géza jó kézből vette fel a kőr gémet. Kovács András a treff ásszal indult, és Kelen Károly a treff kettessel rettentően kérte a színt. Ha Kelet a treff tízessel folytatja, akkor Nyugat üt a dámával, átvált a pikk dámára, egy bukás. Kelet azonban nem mert kockáztatni, inkább azt gondolta, hogy Nyugat dublóval vagy harmadlagos treff dámával született, ezért treff király, treffet játszott. Nem nyert, mert Szappanos lopott és játszi könnyedséggel teljesített, +13 pont a szenioroknak. A Budaörs 17–Grant Thornton mérkőzésen sem találták meg a gyilkos ellenjátékot a Keletek, talán Balickiéknak vagy Fantoniéknak sikerült volna, ha nem digitális kártyákkal játszanak és a videók nem leplezik le időben a pantomimes furfangot... (Linczmayer Lajos és Szentandrási Gergely)
A böszörményi kálvária a 11. leosztásban folytatódott, amikor Linczmayer Lajos egyedül a mezőnyben felvett és 3 szürrel teljesített egy kontrázott 3 szant, melyben jó ellenjátékra csak kilencet lehetett volna ütni. A +850 12 IMP-t jelentett az Elastronnak, és ezt nem árnyékolta be az sem, hogy a másik asztalon Szappanos Észak helyén kissé túlbukott egy részjátékot.
A 12. leosztásban 10 IMP-vel jött vissza a mérkőzésbe a .Böszörmény, amikor 3 szan ellen Els a négyes pikkjéből indult a hatos hosszúságú kőr helyett, és a felvételt erre az ellenjátékra nem lehetett teljesíteni. A másik asztalon kőrrel kezdtek, így Kovács András kilencet ütött. Félidőben 60–41 volt az állás a jól játszó Elastron javára, igazolódni látszott a papírforma.
Linczmayer 2 pikk indulása nem volt klasszikus gyenge 2-es. Talán Magyar is jobb lapot várt tőle, mindenesetre Els ritka felvételben, rekontrázott 4 kőrben landolt. A pikk indulást ütötte az ásszal és kis kőrt hívott. Nyugat treffre fordult, és Dél nem mert impasszt adni, így a szür már nem játszott. A kőr király lehívása hiba volt, mert ha a felvevő a sikeres káró impasszban bízik, akkor az adu királyt közlekedésre kellett volna felhasználnia az újabb káró impassz végett. A káró persze nem ült, és a felvétel egyet bukott –400-ért. A másik asztalon is 4 kőrt játszottak, de transzfer után Észak lett a felvevő. A káró tízes kezdés arról árulkodott, hogy az impassz nem fog ülni, ezért Szappanos ütött az ásszal. Megadta a treff impasszt és szürre játszott, amikor a treff ászra el akarta dobni az egyik pikket. Kelet azonban belopott, az asztal fellopta. A felvevő kitalálta, hogy kis kárót kell hívni. Nyugat szingli királya ütött, a pikk folytatást vitte az ász. Kőr négyes, kőr dáma, kőr ász után a treff király következett. Dél lopott és nyílt lapossá vált a játék. Az óvatlan játékos talán kőrrel folytatta volna, de a szenior bajnok tudta, hogy a káró dáma a nyerő hívás, így neki nem okozott nehézséget a teljesítés, +620 és +14 IMP az Elastronnak. A leosztás a Grant Thorntonnak is sokba került, mert az egyik asztalon 6 kőrt buktak kétszer –200-ért, a másik asztalon 4 pikket kontrázva ötször –1100-ért.
A nyílt teremben körpasszba fulladt a licit, ezért fontos volt, hogy Kovács Mihály teljesíteni tudja-e Délen a 3 kőr felvételt. Kelen Károly eltalálta az indulást, a pikk ötöst Kovács András ellopta. Ha mélyebben belegondol, tudja, hogy Délnél maximum három pikk lehet. Ha Nyugat sejti, hogy Kelet lopni fog és treff visszahívást vár a lopás után, akkor hívásirányítás gyanánt valószínűleg a legkisebb pikkjével kezd, nem az ötössel. Ez lehetett volna némi támpont, hogy kárót kell visszahívni a buktatás végett, nem treffet. Kelet azonban treffet hívott, és a felvevő megúszta az újabb pikk lopást, egyenlő és +4 szenior IMP. Kár, mondtam magamban, pedig se holló nem vagyok, se Edgar Allan Poe.
A 26. leosztásban egy nagyon szép, jól eltalált felvevőjátékot láthattunk Kovács Mihály tolmácsolásában (érdemes végignézni), mellyel 12 IMP-vel növelte csapata előnyét.
Mindkét asztalon a .Böszörmény játszott. A nyílt teremben 2 pikket teljesítettek Északon, a zártban pedig 3 kőrig merészkedtek Kelet–Nyugaton. A leosztás azért érdekes, mert a böszörményi Kelet–Nyugat pár a ritkán előforduló 4–3-as Moysian-fitben kötött ki. 4–3-ban nem könnyű játszani, és a Nyugat helyén ülő Kelen Károlytól nagyon szép felvevőjátékot láthattunk – majdnem. A játék úgy kezdődött, ahogyan a gyengébb teniszezők játszanak, kettős hibával. Észak a pikk királlyal indult. Az adogatás jól sikerült, a return azonban nem annyira. A felvevő akkor játszik jól, ha ezt kihagyja. Persze nyílt lapokból könnyű észrevenni az okot. Meg kell akadályozni, hogy Dél kerüljön ütésbe és kárót hívjon, majd kárót lopjon. Kelen ütött az ásszal és visszahívta a pikket. Délnek most be kellett volna szaladnia a bubival a káró hívás végett, de ezt elmulasztotta. Kicsit tett és Észak ütött a dámával. Visszaállt a rend, azaz a felvétel ismét teljesíthetővé vált. Szappanos a lehető legjobbat hívta. A kőr hármast kis lap követte az asztalon, a nyolcas kikergette a kilencest. A felvevő tudta, hogy a káró király Északon csücsül, ezért ő is a legjobbat, azaz kis kárót hívott. Észak ütött a királlyal. Az újabb adu hívást fedte a tízes, a bubi és a dáma. Káró ász, káró bubi következett, Dél pikket dobott. Ebből nyílt lapossá vált a játszma, mert nyilvánvaló – és a licitből ki is lehetett következtetni –, hogy Észak eredeti elosztása pontosan 3–4–4–2. Tehát Északnál maradt az adu ász és a hetes, ezért arra kellett vigyázni, nehogy ütésbe kerüljön és leaduzzon. De hogyan lehet ezt elérni? Könnyen. Kelen továbbra is jól játszott, és a treff ászt, a treff királyt és a káró dámát hívta le. (Kovács András és Szappanos Géza a fedélzeten)
Ezek a lapok maradtak, amikor Keleten volt a hívás joga:
Smother-play! – kiáltottam magamnak, mert senki nem volt a szobában. És kicsit irigykedtem Kelenre, mert neki nemcsak a Moysian-fit, hanem ugyanabban a partiban a Fojtó-játék is összejött! Ez kábé olyan kunszt, mint amikor a Varga Zoli jobb külsővel, félfordulatból ugratta ki a Szőkét a jobbszélen a Fradi–Dózsa meccsen 1967-ben a Népstadionban. Akkor felhördült a zsúfolt lelátó, mert ilyen trükköt addig még senki sem látott. Én akkor igen, most azonban nem hördültem fel, és alig vártam, hogy felkerüljön a pont az i-re, amikor treff helyett a kőr király került a képernyő közepére. Összeomlottam. És nem is értettem, hogyan történhetett meg ez a csúf befejezés. Hiszen az ilyen partikért érdemes leülni bridzsezni! És eddig minden jel arra mutatott, hogy a felvevő érti a dolgát. De valami rövidzárlat keletkezett nála és a felvétel egyet bukott. Enyhe vigasz, hogy a .Böszörmény így is szerzett 2 IMP-t a játszmán. Mert nekem a parti után már nem a Varga Zoli, hanem a fent említett holló jutott az eszembe. (Frissítés! A fenti végállásnak utóélete lett. Szőts Gábor szerint ez nem Smother-play, hanem egy egyszerű aduszöktetés, melyet az ellenfél hajt végre. Igaz. Az aduszöktetést egyébként Coup en Passant-nak hívja a szakirodalom. És persze az is igaz, hogy ez nem a klasszikus értelemben vett Smother-play, de úgy gondoltam, hogy ez is valamilyen fojtó játék, melyben kiadjuk az ellenfélnek az ütést, és az a partnere aduütését megfojtja a következő hívásával. A parti végállása abban különbözik a klasszikustól, hogy itt két vesztő van, nem egy, mert a szingli adunk kisebb, mint az ellenfélé. De eltér a klasszikus aduszöktetéses játéktól is, melyről Szőts Gábor ír, mert azoknál a felvevő hív és nem az ellenfél. Ezért keverék ez az állás. És annyira érdekes, hogy feltettem a Bridge Winners nevű bridzsportálra, melyet a legnagyobb sztárok is olvasnak és figyelemmel kísérnek, kommentálnak. Ezúttal is így történt. Néhány hozzászólás után a világbajnok, Michael Rosenberg azt írta az állásról, hogy ez nem egy sima Coup en Passant, mert a coup-k, azaz a cseljátékok lényege az, hogy a saját vonal hajtja végre, nem az ellenfél. Ezért szerinte ez egy „Öngyilkos Coup en Passant”. Elfogadva ezt az érvelést, leszögezhetjük, hogy valószínűleg egy olyan állást találtunk, melyet – tudomásunk szerint – a szakirodalom eddig még nem említett. És ez nem semmi!) (Szélcsend: az árbóc egyenes)
A mérkőzésen több említésre méltó dolog már nem történt, az Elastron 101–50 arányban hozta kötelezőt és megérdemelten nyert. Talán a 31. leosztást érdemes még megemlíteni, melyben adu indulásra csak 11-et lehet ütni. A Galim Kemény Györgynek köszönheti, hogy győzött a SZTAKI ellen, mert Kisgyörgy Lajos 6 kőrje ellen aduval indult a válogatott játékos, és ütésbe kerülve ismét adut hívott. Kelen Károly viszont azzal vigasztalódhatott, hogy ebben a leosztásban az utolsó ütést a káró hetessel (azaz a sörkártyával) vitte el, így ellenfelei lógnak neki egy sörrel.
A tippversenyt illetően véglegessé vált, hogy a díjazás az alábbiak szerint történik:
1. díj: IBBF nagypáros nevezés az első helyezettnek, értéke 16 ezer forint.
2. díj: IBBF vegyespáros nevezés a második helyezettnek, értéke 8 ezer forint.
3. díj: Szépségkezelés Óbudán a Kála Szépségszalonban (Ritát kell hívni) 11 ezer forint értékben.
Az első két díjat Bódis Gyula ajánlotta fel (köszönjük!), a harmadik támogató személye egyelőre titkos. Természetesen további támogatókat is szívesen várunk!
A 8. forduló egyelőre teljes, a fogadási szelvény letölthető innen, illetve itt látható:
A beküldési határidő: 2019. november 5., 17:00.
Email: nagyivangKUKACgmailPONTcom
B-oldal – 1. leosztás
Az I/B osztályban már a legelső leosztásban szerencsénk volt, mert az osztógép 32 ponttal ajándékozta meg az Észak–Dél vonalat. 16 párból 4 maradt ki a szlemből, 2 pár a teljesíthetetlen nagyszlemre vállalkozott, de úgy, hogy a partiban két király és két bubi az ellenfélnél volt. Nekik igazán kellett volna a szerencse. De a kisszlemet játszók számára is, mert nemcsak a királyok elhelyezkedése, hanem a káró tízes fekvése is fontos volt a partiban. Nyolc pár 6 szant, kettő pedig 6 kárót játszott, utóbbiak 4–3-ban, ráadásul adu király és tízes nélkül.
Sztenderdben
1 káró–1 pikk
2 szan–3 pikk
vagy
1 káró–1 pikk
2 kőr–2 pikk
licitekkel kezdődik az út a szlem felé. A 6 szanig eljutó párok közül csak három tudott teljesíteni. Surányi Marcellnak nem volt nehéz dolga, mert az aranyat érő káró tízes indulást kapta. De érdemes végignézni, hogyan sikerült ez
Magyar Ádámnak
és Jakus Lászlónak,
akiknek kőr indulásra kellett kiügyeskedni a 12 ütést.