Kedvenc barátom, aki a mai napig szívesen hallgatja bridzses kalandjaimat, de maga már nem versenyzik sajnos, annak idején ki nem állhatta azokat az általa mesterségesnek gondolt, „természetellenes” feladványokat, amelyeket az ifiedzéseken Gál Péter tolt az orrunk alá _én meg imádtam őket, de hát nem vagyunk egyformák_.
Azóta is meggyőződésem, hogy vannak olyan technikai fogások, amelyeket érdemes feladvány formájában elsajátítani. Kétségtelen, hogy a való életben ritkán bukkannak fel ezek a helyzetek steril formában, de a feladványok tanulságai mégis nagyon gyakran hasznosíthatók.
A feladványok ellenzőinek külön fájdalmat okozhatnak a színkezelési problémák. _Mert hát mikor áll elő olyan parti, ahol tényleg csak egy szín helyes kezelése a probléma? Előáll. Nem is olyan ritkán._
Van olyan színkezelési kérdés, amit mindenki zsigerből meg tud oldani. Legyen ez az aduszín:
83
AJT542
Valami okból mindenki _tényleg: mindenki_ tudja, hogy ha ebből a színből legalább négyet szeretnénk ütni, akkor kicsit kell hívni előbb a tízeshez vagy a bubihoz _figyelmes felvevőnek feltűnhet, hogy Kelet esetleges szingli kilencese miatt ennél a manővernél nem érdemes elpazarolni a nyolcast!_, és amikor ezt megütötte egy figura, utána kicsit _most már a nyolcast_ kell hívni a másik középlaphoz is. Ez a játék sokkal-sokkal jobb, mintha eközben bármikor lehívnánk az ászt. _Lelkes olvasók egy pillanatra megkérdezhetik maguktól, hogy mi lenne a helyes játék akkor, hogy ha három ütés elegendő lenne a teljesítéshez._
Egyszerűsítsünk a feladaton:
3
AJ10542
Négyet szeretnénk ütni, hogyan fogjunk hozzá?
Nicsak, milyen ismerős, elvitte a cica a nyolcasunkat, de különben ugyanaz a helyzet… Vagy mégsem?
Gyorsan gondoljunk végig két dolgot. Ha az ellenvonalon 6–0 vagy 5–1 a szín, akkor sosem ütünk négyet _adu coup-t nem csinálunk színkezelési feladatokban_, ha pedig 3–3 az ellenvonalon az elosztás, akkor mindig ütünk négyet, ha nem felejtjük el beletenni az ászt az első három ütés valamelyikébe _kérem, a partnerünkkel való jó viszony fenntartása érdekében ne felejtsük el!_.
Esetünkben a jó színkezelést a rossztól az különbözteti majd meg, hogy hány 4–2 elosztás esetében teljesítjük a kitűzött feladatot. Milyen játéktervek vannak?
a._ Kicsi a bubihoz, aztán lehívjuk az ászt.
b._ Lehívjuk az ászt, és aztán bubit hívunk
Tud valaki még értelmes játékmódot felsorolni?
c._ Lehívjuk az ászt és kicsit hívunk?
A 4–2 elosztások közül az a._ játékmód működni fog, ha elöl dubló figurát találunk, vagy ha mindkét figura elöl van. A b._ játékmód működni fog… mikor is? Na nézd már, ez _a dubló mariázson kívül_ soha sem jó… És a c._? Ez a teljesen idegen módszer, hogy nem adunk impasszt, inkább lehívjuk az ászt, majd nem középlapot hívunk, hanem kicsit, ez mindig jó, ha dubló figura van bárkinél _azzal viszi a kicsit, és megmarad a BT nehezebb időkre_.
Hasonlítsuk össze a szóba jöhető játékterveket a 4–2 elosztások fényében: Az a._ és a c._ is jó, ha elöl van dubló figura, vagy ha bárkinél dubló király-dáma. Az a._ terv beválik még akkor is, ha elöl van mindkét figura _hatféleképpen lehet két kicsit tenni a figurák mellé_, a c._ viszont akkor nyerő, ha hátul van dubló figura _nyolc eset: mindkét figura mellé négyféleképpen lehet egy kicsit tenni_. A fura c._ játékterv a legjobb tehát.
Visszaadom a nyolcast:
3
AJT8542
Most is kettőt lehet kiadni _tehát öt ütés kell_.
Hogyan alkalmazzuk a tanultakat? Kicsi a bubihoz, mint az elsőben? Lekapjuk az ászt, mint a másodikban?
Lássuk csak. Ha valamelyik ellenfélnél lapul mind az öt lap, mindegy, mit csinálunk. Ha 3–2 a szín, akkor csak arra kell ügyelnünk, hogy az első két ütés valamelyikébe betegyük az ászt, és mindenképpen meglesz az öt ütés. Ha elöl szingli van, akkor mindegy mit csinálunk: ha kicsi, akkor reménytelen a helyzetünk, ha figura, vagy éppen kilences, akkor csak annyi a dolgunk, hogy ne hagyjuk ütni.
Mi a helyzet a hátul található szinglik kezelésével?
A Magyar Kupa keddi játéknapján a negyedik fordulóban az alábbi lapokat osztották a 7-es partiban.
Mégiscsak létrejött a „steril” színkezelési feladat, szóval fontos kérdés lett: hogyan kezeljük a hátulsó szingliket a legjobban?
Ha lehívjuk az ászt, akkor a három „nagy” szingli esetén nyerünk _király, dáma, kilences_. Ha kicsit hívunk a bubihoz, akkor a három kicsi szingli esetén leszünk jók _kilences, hetes, hatos_. Látszólag mindegy.
És ha kicsit hívnánk a nyolcashoz?
Konkoly Csaba barátom ezzel a kérdéssel lépett oda hozzám a szünetben: „Kicsit hívtam a nyolcashoz. Hülye vagyok?”
Ez a játék jó a két nagy szingli _király, dáma_ és a két kicsi szingli _hetes, hatos_ esetén is – ami éppen eggyel több jó eset, mint akár az bubival való impassz, akár az ász lehívása.
Csaba, tájékoztatlak, nem voltál hülye, csak a jó játék ezúttal is elnyerte méltó – büntetését.
Utóirat: A 24 asztalból 24 esetében Nyugat játszott kőr felvételt, treff király _esetleg dáma_ indulásra. Egy felvevő tizenegyet_?_, 22 felvevő tízet ütött. Ebből következően megállapíthatjuk, hogy Csaba volt az egyetlen, aki az elméletileg helyes színkezelést választotta.