Az I/A-ban két nagyot hajrázó csapat (Visoft, Budaörs 17) nyerte meg a már a forduló előtt bajnok GAMAX mögött a további két érmet és jutott be ezzel egyenesen az országos csapatbajnokság középdöntőjébe. Az I/B-ben végül SZTAKI, Dienes lett az első kettő sorrendje, az osztályozót a hetedik helyről előreszaladó Izobau csípte meg. A II. osztályban fordulatos és szoros lett a hajrá, az első négy Hiányzó Málna, ELTE, Lapszámosok, No Trump sorrendben 1,18 VP belül ért célba. A csb utolsó tudósítása következik, a jövő héten már MP-párosbajnokság.
I/A (IT)
Nem olyan rég még azt elemezgettem, hogy a dobogón a GAMAX mögött kvázi biztos helye lesz a Galimnak és a FÉSZEK-nek is. Sőt, utóbbi csapatból az egyik játékos jelezte is, hogy alighanem elromlott a gömb, mert ők esélyesebbek az ezüstéremre, mint a bronzra – igaz, ezt akkor írta, amikor még nem játszották le a pótmérkőzésüket a .Böszörmény ellen.
Ehhez képest se Gál Péteréknek, se Szőts Gáboréknak nem sikerült érmet szerezniük. Ugyanis az ezüstéremnek az eddig háttérben megbújó Visoft örülhetett, amely bár hat vereséget is begyűjtött, egyik ellenfele sem szerzett 12,42 VP-nél többet ellene. A jó hajrát természetesen elősegítette az, hogy a zárónapon nagy különbséggel legyőzték a Dumbovich csapatát. A harmadik helyezett a Budaörs 17 lett – érdekes, hogy nekik kevesebb vereségük van, mint Bódis Gyuláéknak, de hát a bridzsben nem ez számít. Az utolsó négy mérkőzésükből hármat nagyon megnyertek és az Elastron ellen is 9,28–9,72-re végeztek.
Az országos hatba jutott még – sorrendben – a Galim, a FÉSZEK és a Dumbovich.
A Lowel mellett a Csillagvirág esett ki – habár Magyar Ádámék győzelmet arattak Varga Pipiék ellen, nem elég nagyot ahhoz, hogy elérjék az osztályozót, így ezt a helyet maguk a legyőzöttek szerezték meg: az Interface-nek még játszania kell ahhoz, hogy továbbra is a legmagasabb osztályban maradjanak.
4. leosztás (GD)
Már rég ostoroztam magam rossz játékomért, hát most van rá lehetőség bőven. Talán ez volt a legrosszabb megoldás, pedig volt benne rendszer…
Először is: túl sokat tulajdonítottam ennek a két kontrának, és rosszabbnál rosszabb színelosztásokat gondoltam a fekete színekben – de végül piros szín lett a végzetem…
Mivel Szilágyi Keleten nem mondott 2 kárót a 2 treffre, úgy véltem, nem lesz ötös kárója, ez volt a fő baj. A káró mariázs és az adu ász, valamint a licitáló partner elegendő a büntető kontrához. Egy csomó dolog szólt az 5–1 pikk ellen is: ha szingli a pikkje, lehet, hogy elindult volna vele, hogy lophasson.
Így zajlott a játék:
1. káró király – ász
2. kőr impassz
3. kőr ász
4. kőr lopás
5. pikk az ászhoz (biztonsági okokból, hátha 6–0 a pikk)
6. pikk dáma – király
7. káró tízes!
Itt gyanús kellett volna legyen, hogy miért nem hív Macskásy pikket, hiszen lehet, hogy kinevelhet a partnernél egy adu ütést – persze azért nem, mert látta, hogy nincs mit, hiszen pont valószínűleg egy aduja van, az ász.
Ekkor treffet hívtam, a dámát, ez is hiba volt, hiszen pont az asztalon kéne magasan lopni, mert ha nem hívtak szürkut, akkor nincs is, ezt épp Macsek híres partijából illik tudni. Szilágyi kőrt hívott, erre partnere eldobta a harmadik, utolsó káróját, én pedig ragaszkodtam ahhoz, hogy nem lehet 5–3 a káró, és loptam egyet, kicsivel… Gábor felüllopta, és visszahívta az adut, függöny. Még ki kellett adni egy kárót, mivel ügyesen a kezemben levő aduk magasabbak voltak, mint az asztali…
Sok apró rossz következtetéssel is lehet –15 IMP-t írni.
I/B (IT)
Az utolsó játéknapon a SZTAKI nyert, a Dienes pedig nem – ezzel mindent el is mondtam a hajráról, hiszen ezáltal Kaderják Leviék nyerték az I/B-t, míg Dienes Ödönéknek meg kellett elégedniük a második hellyel – igaz, ez is feljutást ért számukra.
Annál szorosabb volt az osztályozóért vívott harc, a harmadik helyre a legesélyesebb a Pál volt, csak hát kikapott az utolsó nap. A harmadik az Izobau lett, nem kis meglepetésre, ugyanis a játéknap előtt még csak a hetedik helyen állt. De köszönhetően annak, hogy Kovács Balázsék nagyon kikaptak, hogy Fischer Andreáék nem verték meg jobban Dömöséket, hogy a Balásy is kikapott, végül hogy 20–0-ra verték a Printechet (igen, csak ennyi dolog kellett), négy csapatot is megelőzve, 0,17 VP előnnyel elcsípték a bronzérmet, és játszhatnak a feljutásért az Interface ellen.
Az Ifik nem találták meg a nyerő játékukat, így kiestek, őket követi a Bóc és a Cyan is. A Líra-Durostone pedig osztályozót játszik annak érdekében, hogy jövőre is kedden kártyázhasson.
18. leosztás (GD)
Dupla gém, mentés bell-mansban, csupa móka és kacagás ez a parti, de legalábbis sok pont fordulhatott meg minden meccsen.
Ilyesmi lehetne az optimális licit:
Mindenki emeli a partnerét (Észak felüllicittel), Kelet pedig, aki a tervek szerint mentene a várható 4 kőrre, igyekszik bevonni partnerét, ezért bemutatja a második színét, amit hallva Nyugat már ment is – ami annyira jó, hogy egyenesen teljesül is, sőt, ha a félős Kelet még 6-ot is mond az 5 kőrre, Délnek vigyáznia kell, mivel indul, hiszen ha treffet szeretne lopni, és nem a pikk dáma-bubiját látja jónak, a szlem máris teljesül!
Bizony, több asztalon is 12-t ütöttek káró felvételben, két asztalon viszont hagyták a 4 kőrt, ami nagyon drágának bizonyult, volt, ahol egyenesen az 5 káró kontra +1-gyel írták össze.
II. osztály (IT)
A saját meglátásom helyett álljon itt Magyar Ádám rövid összefoglalója a hétfői napról: „Izgalmas végjátékban döntötte el a II. osztályú csb-t a négy első csapat: az utolsó partikban a Hiányzó Málna, az ELTE, a Lapszámosok és a No Trump folyamatosan 2-3 VP-n belül volt, változó sorrendben. A győzelmet végül a Hiányzó Málna szerezte meg, második lett az ELTE, bronzérmes a Lapszámosok, és a fájdalomdíjat, azaz az osztályozót a No Trump csapata csípte meg – és mind a négy csapat 1,18 VP-n belül végzett. Mindenkinek gratulálunk!”
Vélhetőleg ennél izgalmasabb kevésbé lehetett volna. Amint látható, Pölöskei Petráék pontosan annyira verték meg az egyetemistákat, amennyire kellett, ami egyúttal azt is jelenti, hogy csak egyszer előzték meg Tichler Krisztiánékat, de azt a legjobbkor tették. A Lapszámosok ugyebár Lénárt Zoliékat győzték le, és ez a győzelem pont arra volt elég, hogy a biztos feljutó helyen maradjanak. Tibor Tamásék pedig megverték a Csipka csapatot, de arra aligha gondoltak volna, hogy egy picit nagyobb győzelem esetén már eleve feljutottak volna. Azért szerintem a No Trump csapat nem csalódott.
Az Expassz, az Ördögszekér, valamint a Kaskad kiesett a III. osztályba, míg a Wellner osztályozóra kényszerül.
3. leosztás (GD)
Végül egy érdekes nagyszlem, amit csak azok csináltak meg, akik nem mondták be – pedig talán nem olyan nehéz a teljesítés. Mindössze észre kell venni, hogy kis lapok is jelenthetnek átmenetet, jelen esetben az adu nyolcas-hatos nagyon erős támogatás, hiszen a partnernél van minden nagyobb lap, valamint a hetes is, sőt, szerencsére egy kisebb is (a kettes). Így aztán kőr ász, kőr lopás magasan (akár az adu ásszal), pikk hetes a nyolcashoz, még egy kőr lopás a királlyal, majd a gondosan megőrzött pikk kettest az adu hatos viszi, amivel egyben ki is aduztunk, és megüthetjük az asztali két magas kőrt.
Sokkal nehezebb a dolgunk, ha aduval indulnak, hiszen ez elveszi az asztali átmenetet a kőr színhez – talán ez esetben kőr impasszal, vagy a kőr fellopásával próbálkozhatunk, az impassz kicsit jobb esély, bár ez esetben bukunk. Nos, egyik 7 pikket játszó felvevő sem kapott ilyen nehéz indulást, tehát teljesíteniük illett volna.
És hogyan lehet teljesíteni adu indulásra? A látott lapokkal lehetséges: nem próbálunk többlet kőrt ütni, hanem lehívjuk az összes adut, valamint a treff ászt, és az utolsó kártyák ezek maradnak, miután lementünk kőrrel, és lehívtuk a királyt is (Északnak még dobnia kell):
Azaz Észak beszorul a minor színekben. Ha a treff királyt dobja, magas a dáma, ha káró figurát, beesik a másik az ászba, és a bubi úr lesz.