A hatodik fordulóval a bajnokság háromnegyedéig jutottunk, kezdenek körvonalazódni, hogy kik érhetnek dobogóra, illetve feljutó helyekre, kiknek lesznek szinte érdektelenek az utolsó fordulók, és kik azok, akiknek a bennmaradásért kell küzdeniük.
I/A
Az első osztályban is nagy a küzdelem, bár a jelenlegi első Czímer Csaba és Szalka Tamás kicsit elhúzni látszik, mivel ezúttal is 59 százalék felett teljesítettek. A második helyen Fischer Brigitta–Konkoly Csaba áll, hozták az átlagukat, azaz az 54 százalékot. A dobogóra felfér még a Szilágyi–Talyigás, ők közel 58 százalékot hoztak ezúttal. A fordulót a már kétszer betliző, ezúttal valós tudásukat mutató Szabó-Marjai nyerte 62 százalék feletti játékkal, így visszatértek a középmezőnybe. Többen örömmel üdvözölték a játékteremben Kotányi Balázst, aki közel két év kényszerű kihagyás után tudott újra asztalhoz ülni, és máris sikerrel hozta ki egységét a kiesőzónából.
Nézzük pár érdekes partit, ezúttal is némi olvasói segítséggel.
Egy szép nagyszlem a válogatott élpárjától.
Bár nem tűnik rossznak, mégsem teljesen biztos a nagyszlem: a pikk szín ne legyen rosszabb 4–2-nél, míg az adu sem árt, ha nem 4–0, hiszen legalább egy pikket lopni kell a néggyel. Ezúttal a pikk barátságos volt, így mindenki 13-at ütött káróban, amit a mezőny kb. fele be is vállalt.
Bár ketten (a védők számára peches) káró bubi indulásra teljesítették a 3 szant, a felvétel bukós, a kérdés, hányat bukunk? A többség kettőt bukott, aki igyekezett, meg tudta ütni a treff királyt is -100-ért. Volt azonban, aki csak 6 ütést tudott hazavinni:
A pikk impasszt szépen hagyta ki Talyigás Péter, aki a 3 bukással topszkórt írt.
I/B
Az I/B továbbra is a női válogatott Lajos Hanka–Szűcs Villőről szól. Ezúttal 55 százalékot értek el, és stabilan elsők. A második helyre az Argay család ért oda, akik hasonló eredményt értek el kedden. A dobogóra végre odaért az egyik nagy esélyes Vikor–Zöld pár, 59 százalékos fordulójuk a második legjobb volt a héten. Azért nem a legjobb, mert a legtöbb pontot ismét a Ferenci–Réti házaspár szerezte, 63 százalék feletti játékkal, ezzel a korábbi kiesési gondok helyett már a mezőny első felében vannak, és akár az első 10-be is bekerülhetnek, ha ilyen jól folytatják.
A mezőnyt vezető hölgyekről egy gyönyörű parti Kelen Károly kollégám tollából.
„Fantasztikus parti.
A 4 pikk benne van, mert a pikk és a káró is 3–3 elosztású az ellenvonalon, Kelet rossz treffjeit meg gyorsan eldobhatja a magas kőrökre. De csak Kisgyörgy–Liska játszotta a pikk gémet, a többiek leálltak 2 pikknél. (Érthetetlen, hogy sokan csak kilenc ütést vittek haza, egy páros pedig tizenegyet, de ott egyszerűen mellényúlt az ellenjátékos.)
Egyedül a női válogatott Lajos Hanka–Szűcs Villő mondott 3 szant. Észak megtalálta a legjobb kezdést, kőrrel indult. A felvevőnek nem sok esélye maradt. Szüksége volt négy pikk ütésre, három kőrre, egy treffre és egy káróra. Négy pikket csak úgy üthet, ha harmadik pikk király van Északon: Hanka tehát kihívta a pikk bubit, és amikor erre a királyt tették – kötelező, különben a felvevő öt pikket üt –, kicsit kért az asztalról.
Most folytatódott a versenyfutás: ki magasítja ki előbb a színét? A védők a kőrt, vagy a felvevő a kárót. A második kőrre elment egy káró az asztalról, ütött a kéz, és a káró dáma következett. Az ellenvonalnak az egy pikk, két káró és a kimagasodó kőr mellé szüksége volt egy treff ütésre. Észak nem vehette el a kárót, hogy valamelyik treff figuráját hívja, mert a felvevő üt a kezében az ásszal, és csapást vált, visszahívja a treffet, és a bubival megszerzi a kilencedik ütést.
Nagy Enikő nem hibázott, kicsit adott, és Dél ütötte a kárót a királlyal. Ő nyugodtan hívhatott treffet, ezt a felvevőnek ki kellett hagynia, különben két káró, két treff és egy pikk ütés buktatja a gémet.
Észak ütött a treff dámával, és visszafordult kőrre. A magasítási versenyt ezzel az ellenvonal nyerte, de a 3 szan mégsem bukott el. Az előző káró hívással Hanka nem tudott ütést szerezni, viszont beállította az ütésszámot a beszorításhoz. Lehúzta a pikkeket, és aki megnézi a négylapos végállást, látni fogja, hogy Észak három színben beszorult. A káró ászt nem dobhatta el, egy treffet is kellett tartania a király mellett, különben esik az ászba. A kőr tízes eldobásával sem járt jobban, mert így magas lett Nyugat hatosa. Kilenc ütés.
Na ja, de Észak a kőr negyedik menetében hívhatta volna tízest. Akkor nem kényszeríti ki partnerétől a kilencest, vagyis nem Észak, hanem Dél tartja a színt, az ötödik pikkre tehát nem úr kőrt kell dobnia. Igen ám, de ez a kis kőr is fontos – kibúvó – lap! A háromszínű kényszerdobatás átalakul vetkőztető beszorítássá (strip queeze): a háromlapos végállásban Észak megkapja az ütést a káró ásszal, kénytelen treffet hívni a dubló királyból, és a felvevő osztott AJ villája elviszi az utolsó két ütést.
Ottlik Géza dörzsölné a kezét!”
II. osztály
A másodosztály továbbra is a legizgalmasabb, Budinszky és Talyigás András vette át a vezetést, miután 62 százalék felett szereztek a héten. Tóth–Csépán előtt fél, Bekő–Révai előtt három topszkórnyi az előnyük.
Innen több izgalmas partit is kaptunk a játékosoktól.
Hazai Tamás (aki jelenleg a negyedik Lukácsi Lászlóval) írja:
„Nyugat helyén kellett indulnom. Ütések szerzésére leginkább a káró szín tűnik alkalmasnak: a 2-3 major beütéssel megtámogatva a partnertől igazán nem kell sok. A konvencionális tízest választva a felvétel végül egyet bukott. Amint az asztal leterült, egyértelmű lett, hogy a király jobb választás lett volna. Legalább is szerencsésebb.
Egy ilyen tömör színből egyáltalán nem tűnik ördögtől valónak királlyal indulni. Csak akkor veszít ez az indulás az (ebben a színben lévő) alternatíváival szemben, ha az asztal vagy a partner szingli ászt hoz (akkor is rossz a legtöbb esetben, ha bármilyen hosszúságban a partnernél van az ász – a szerk.) És nyer, ha szingli dámát. Így is, úgy is elég látványos. Talán annyi szól a király ellen, hogy a vesztes változatban elég nehéz utólag megvédeni. Különösen kínos, ha a partner átüti és visszahívja az Ax-ből.
Érdekesség azonban, hogy a motívum visszaköszönt a számomra időben később következő 14-es partiban, ahol szintén erős indulás lett volna a színből.
De itt is inkább a passzívnak tűnő treff indulást választottam Dél 4 pikkje ellen.
Szerencsénk volt, a felvevő nem találta el, hogy milyen esélyekre játsszon, és később a folyamatos káró hívásokra végzetesen lerövidült a kézi adu, végül kettőt bukott.
Pedig milyen szép felvevőjátékra lett volna mód, ha önszántából egyet sem aduzik! Ehelyett inkább 3 kézi kis aduval elszökik, és az asztali két kis aduját a kőrök lopására használva közlekedik ennek megvalósítására. A szépség ott van, amikor a káró 3. menete következik és Kelet választhat, hogy elélop-e, de egyik döntése sem jó:
Tulajdonképp beszorul 3 színben, amiből az egyik az adu.
5 pár teljesítette ezt a 4 pikket (egyikük szürrel). Nincs tablet, így nem tudom, hogy ez a helyzet előállt-e, vagy más módon sikerült, nekik mindenesetre gratulálok.”
Selmeci Dávid egy szép show-up beszorítást írt meg.
„A káró bubi indulást ütötte az ász, a pikk dáma jött vissza. Az asztalon vittem, adu impassz, Nyugat újabb pikket hozott. Kiaduztam, és az összes adut lehívtam, így Nyugatnak tartania kellett a kárókat, különben a kilences magas, így végül fel kellett mutatnia a treff dámát, nem kellett az impassz.”
III. osztály
A harmadosztályban Spielmann János és Véghelyi Márta nyerte a fordulót 59 százalékkal, ezzel biztosabbá tette második helyét – továbbra is magabiztosan vezet a Frisch–Takács–Toutenel női hármas, bár ezúttal elmaradtak szokásos formájuktól, még mindig 60 százalék feletti összesített eredménnyel állnak, 6 százalékkal(!) megelőzve Spielmannékat. Hegedűsék visszavették a harmadik helyet, miután Pirityék gyengébb fordulót produkáltak.
A felvételt bemondani nehezebb valószínűleg, mint teljesíteni, főleg akkor, ha Dél elindul 11 pontos lapjával, és esetleg Észak sem passzol gyenge, de támogatást tartalmazó lapjával. Ha Kelet az 1 pikk–passz–1 szanra kontrázik, és partnere 2 kárójára 2 kőrrel próbálja jelezni erős lapját, Nyugat esetleg passzol, ilyesmi történhetett két asztalon is. Egy pár 5 kárót mondott, ketten viszont eljutottak a jó 6 káróig.
Az adu eltalálására nincs szükség: ha két magas adut lehívunk, a kőrt magasíthatjuk lopásokkal, végül a vesztő treffet is lophatjuk az eredetileg hosszabb aduból. Közlekedésre tudjuk a treff színt is használni, így nem fogunk kifogyni az adukból.
Egyetlen egység, a Flódung–Rubint–Varga hármas teljesítette ezt a szlemet, gratulálunk!
Folytatás jövő héten az utolsó előtti fordulóval.