I/A (GD)
A Szalka Tamás–Kemény György pár végig az élmezőnyben tanyázott, és több mint 30 pontos előnnyel győzött, semmiképp nem mondhatjuk, hogy érdemtelenül nyerték bajnokságot. Feltétlenül örömteli, hogy a szezon végére a bronzot szerző Winkler–Dumbovich párral együtt jó formát mutatnak, ami mindenképp biztató a küszöbön álló Eb-re tekintettel. Hajrá, fiúk!
Ne feledjük azonban az ezüstöt nyerő Szappanos–Kelen párt sem, ők évek óta remekül játszanak ebben a versenyben. Bár Károly csak nem játszó kapitányként szerepel majd, Géza várhatóan a szeniorcsapatban is meghatározó lesz. Amúgy a szeniorok további szép sikere, hogy a sokáig vezető Csepeli–Kovács–Jakab trió is részt vesz az Eb-n (ketten játékosként, Miklós pedig mint szakkommentátor), hatodik helyük szintén süvegelést érdemel.
Dicsérni lehet a hajszállal a dobogóról lecsúszó Kerekes–Varga házaspárt, valamint a versenyterembe sok év után visszatérő Szász György Mirk Gáborral szerzett ötödik helyét.
Az említetteken kívül a mezőny első felébe a „szokásos gyanúsítottak” kerültek (szerencsére köztük mi is: az utolsó két héten szerzett majd’ 90 pont sokat dobott a dolgon). Kisebb meglepetés a Lakatos–Nikolits–Hegedűs hármas –50-je, amivel pontban simán, hely szerint csak hárommal kerülték el a kiesést – ez a pár néhány éve még épp előttünk nyerte ezt a versenyt… További negatív meglepetés a női válogatott pár kiesése, reméljük, már túl vannak a nehezén, és az Eb-n már összeszokottabbak lesznek. Mindenképp váratlan Homonnay elnök úr, és csapattársunk, Talyigás Péter kiesése – áldozatot hoztak, hogy szokásos partnereik együtt tudjanak készülni az Eb-re, de összeszokatlanságuk végül sokba került. Az utolsó két pár számára egyértelműen túl erősnek bizonyult ez az osztály.
A forduló partija: 26. leosztás
A legtöbb asztalon Kelet passzolt, Dél erős szanjára Nyugat majorokat ígért, és Dél végül 3 szanban ütött sok szürt, vagy Nyugat 4 kőrjét, esetleg Észak 5 treffjét követően 5 kőrjét kontrázták meg, ami még mindig gém alá bukott. Két asztalon azonban a fenti módon ment a licit.
Ezek a felvevők látták, hogy mi van benne, be is mondták, de megcsinálniuk nem sikerült… Mi történt?
Ha a lapokat nézzük, könnyű a dolgunk, ha teljesíteni kell: ellopjuk a második kőrt, szomorúan látjuk, hogy az adu 3–0, de egy pikk lopása után beszorítjuk Nyugatot a major színekben (lehetséges, hogy pontosabb elemzés szükséges a teljesítéshez, de a történet érdekessége nem itt rejlik).
Mindkét Kelet partnere színének dámájával indult, és Nyugat úgy vélte, valamiféle trükkre lesz szükség. Mivel feltehetően Észak kőrje szingli, ezért nem lesz kőr szürku – de ezt a felvevő nem tudja! A 4 kőr licit bellben könnyen lehetett volna nyolcas szín, ebben esetben magasan kell lopni, hogy 2–1 adu esetén teljesítsünk. És akkor kiderült Kelet immár elfoghatatlan J94-e… Két asztal, egy történet – ezért is érdekes játék a bridzs!
I/B (GD)
Miközben azt figyeltük, vajon az élen álló két pár közül melyik rázza meg magát az utolsó játéknapon, és nyeri a versenyt, a múlt heti fordulót is nyerő Fazakas „egy szülő” Gergő Surányi Marcival újabb maximumot ért el, ezúttal 45 ponttal, és mindenkit legyűrve első lett – gratulálunk!
Jól hajráztak Szentandrásiék is, és csak 10 ponttal maradtak el az első helytől. A sokáig vezető Fris–Kovács pár tényleg centikkel maradt le az ezüstről, a különbség 0,2 IMP volt…
Hegyi–Lévai lett a negyedik, míg Hittmannék végül csak ötödikek, de ez is boldogsággal töltheti el őket, jövőre ez az öt pár az első osztályban folytathatja. Az első szomorkodó pár Kovács–Balásy, de 20 pontos hátrányuk miatt nem mondhatják, hogy hajszál híja volt.
A mezőny további részében találhatunk még csalódottakat (elsősorban itt Holyinkáékra és Zollerékre gondolok), a kupában vitézkedő Marjai–Vági pár végül némi meglepetésre csak az utolsó fordulóban kerülte el a kiesést (másik párjuk, Vikor A.–Bozzai B. végül simán maradt az első osztályban).
Némi meglepetés, hogy egyik kedves zsűrink, Fekete Pista kiesett, csakúgy, mint a korábban a legmagasabb osztályt is megjáró Fülöp–Rózsa pár.
A hét partija: 30. leosztás
Így mehetett a licit:
Ezért ezúttal egy régi vesszőparipámra hívom fel a figyelmet: a mentés nem jó, sőt, többnyire rossz stratégia!
Hogyan járhatunk jól? Kevés ilyen eset van, általában akkor, ha mindkét vonalon dupla fit van, vagy a szokásosnál sokkal több adunk van, jó elosztással, és kevés külső ütés nélkül. Ilyenkor persze előfordul, hogy még egyet licitál az ellenfél, és teljesít – ez néha a szlemmagasság, ezt nem szeretnénk látni, ugye? Ha épp a bukó magasságra toljuk őket, persze jó volt megpróbálni.
Hogyan járhatunk rosszul? Nagyon sokféleképp. Ha az ellenfélnek nincs gémje, már a legolcsóbb mentés is drága lehet, akár úgy is, hogy látszólag teljesíthetnének, de pont az a fránya dubló dáma az aduszínükben ütött volna – felvevőként pedig felesleges kártya. Ami még gyakoribb, mint ebben az esetben: egyszerűen túl sokat bukunk! Hiába van itt sok adu, az ellenfélnél teljesülő gém, ha az egyenletes lapok miatt minden külső ütés szinte kiáll.
Amikor pedig épp a gém alá buktunk, párosversenyen persze örülünk, de IMP-értékelésben ez nem sokat számít: 600 helyett 500, 400 helyett 300 a javukra, alig kerestünk, nagy kockázat árán.
A gyenge 2-est látva Nyugat tudja, az ellenfél gémje biztos – ez azonban nem jelenti, hogy a mi mentésünk megéri! Ezúttal a négy bukás több, mint 7 elvesztegetett pontjába kerül Kelet–Nyugatnak. Ketten megúszták, mert az ellenfél még 5 pikket is mondott, és teljesített, nincs miről beszélgetni. Vagy mégis?
Jó pihenést, jó szurkolást mindenkinek!
II. osztály (IT)
Az utolsó fordulóban végül is az első három helyezett nem változott. Papp Csaba és Nagy István még az 5. napon vették át a vezetést, s nem engedték ki a kezük közül az elsőséget: jövőre az I/A-ban bizonyíthatnak. A feljutó helyért vívott csatákban pedig a Molnár–Kaderják páros nyert: a 10. helyről jöttek fel az 5.-re, ezzel megelőzvén a Vass Katalin–Blancz Tamás duót.
A forduló partija: 22. leosztás
Ki licitáljon először? Keletnek 11 figurapontja van, elosztással együtt már 12 is, de valljuk meg, azért így, hogy nincs benne egyetlen ász sem, eléggé le lehet értékelni. Aztán jön, Dél. Neki habár csak 10 pöttye van, van egy szinglije (igaz, akkor már csak 9), cserébe teli van majorokkal. De azért ezzel sem életbiztosítás elindulni.
S jön Nyugat, akinek habár nincs indulóereje, hatos a kőrje, miközben a pikkben szingli. Bellben van mans ellen, és persze jobb lenne, ha több kőr figurája lenne, mint káró, de attól még – gyanítom – sokakban felmerült, hogy licitáljanak 2 kőrt (esetleg 2 kárót, ha multit játszanak). Amennyiben így tett Nyugat, rosszul járt: ugyanis Észak kontrájában Dél örömmel maradt benne, ezzel felírván 500 vagy 800 pontot, miközben a 4 pikket nem olyan könnyű teljesíteni (s még ha sikerül is, az is csak 420 pontot ér).
III. osztály (IT)
A nagy versengést Marczona Mariann és Minarik Attila nem bízta a véletlenre: az utolsó napot megnyervén hódította el az elsőséget: mehetnek is jövőre az I/B. Osztályba. Második a jól hajrázó Erdős–Szalma lett, a harmadik helyet végül a Burian–Vatai páros hódította el, köszönhetően jobb korrekciójuknak. Tölgyesi Eszternek és Négyesi Györgynek nem jött ki utolsó nap a lépés, de így is simán elcsípték az ötödik, még pont feljutó helyet.
A forduló partija: 27. leosztás
Majorok vs. minorok. Naná, hogy inkább a majorok nyerték a küzdelmet, pedig a par score a 6 treff kontra –2 volt Nyugat kezéből.
Ezt persze nem találta el senki, és igazából treffet is csak egy páros játszott, annál picit többen kárót, méghozzá 5 kárót kontrázva, ez a három esetből kétszer teljesült, egyszer pedig két bukást eredményezett. A felvétel azért bukós, mert van benne egy treff lopás. Érdekes módon az egyik asztalon meg is találták a treff ászt indulást, de vélhetőleg nem folytatták (kőrre válthattak), ami által már teljesülhet a felvétel.
Népszerű felvétel volt a 4 pikk kontra is, összesen négy helyen ment ez, s mindannyiszor teljesült is. Persze volt több 4 pikk is, simán, de ott történtek bukások. A legnagyobb írás viszont valami félreértésből adódott, hiszen Kelet–Nyugat vállalkozott 5 kőrre, amit rekontrázva buktak: összesen 21 pontnyi ajándékot adva az ellenfélnek.
IV. osztály (iT)
Ahogy tippeltem: az eddig szinte végig vezető hölgypáros ért be az első helyen: Fehér Krisztina és Kovács Erzsébet készülhet, hogy a II. osztályba mérjék össze tudásukat az ellenfelekkel. Szigeti György és Szabó Lajos jó formájukat megőrizvén futottak be a második helyre, a harmadik helyre az utolsó fordulót megnyerő Szokoly Gyula és Lovas György futott be. Feljutott még a Fazekas–Tamás páros.
A forduló partija: 9. leosztás
Érdekes egy szituáció: két passz után Dél 1 treffje evidens, aztán kérdés, hogy Nyugat közbeszól-e.
Ha nem, akkor Észak 1 pikket mond, amire Dél 3 treffel reagál – középerős lap, legalább hatos treff. Most Észak nem igazán mondhat 3 kőrt, mert az négyes kőrt jelentene, így bizonyára 3 szant licitál, ezután Kelet káróval buktat és az öt kárón kívül még a treff ászt is bezsebeli az ellenvonal.
Ha közbeszól 2 káróval, akkor Észak kontrázhat, mert habár a majorjai nem 4–4-ben elosztva, így is jó kis lapja van: ha erre Dél 4 kőrt mond, az jogosnak tűnik, és nem is jön ki rosszul a felvevővonal, dacára annak, hogy csak hét adu van a vonalon.
Ha a közbeszólás után Észak passzol, mert nem szeretne kontrázni, akkor vélhetőleg a passz után Dél kontrázik, s Észak 3 káró licitje kényszerít és fogást is kérdezhet. Dél 3 kőrrel jelzi a négyes kőrjét, amitől Észak nem érezhet elég bátorságot a szanhoz (lévén nincs kárója) – így eshet választása az 5 treffre.