Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Gulyás Dániel, Bozzai Bence - 2016. április 17.

IMPulzus – IMP-bajnokság 2. játékhét

Megkezdődött az IMP-bajnokság, megvannak az első nap eredményei, és bizony jó pár meglepetés is született. Ha megfordítanánk a tabellát, alig lenne meglepetés, hiszen az I/A-ban a pillanatnyi kiesőzóna hemzseg a bajnokesélyesektől, például Marjai–Szabó, Szilágyi–Zöld, Gulyás–Kotányi vagy Gál–Gellér is inkább az első, mint az utolsó hat között szokott tanyázni. Lássuk tehát, hogyan ment a házi rangadók hete, azaz a körökön belüli küzdelem, és mi várható jövő héten. Minden osztályból helyzetjelentés, jóslás, és az előző fordulóból egy-egy érdekes leosztás is terítékre kerül.

I/A(GD)

1. (Dumbovich) kör

Jómagam Balázs barátommal alaposan leszerepeltünk, ennek néhány igen drága sikertelen megoldás volt az oka, bár a legtöbb pontot a később részletezett nagyszlem parti vitte tőlünk…

A kört, némileg váratlanul az eredetileg harmadiknak várt Homonnay–Talyigás vitte, de Dumbovichék is némi plusszal startoltak.

2. (Visoft) kör

Ez nem a Gömb hete itt sem, Bódisék már másodikak, míg Zöldéknek szintén a mezőny végéről kell visszakapaszkodniuk…

3. (szenior) kör

Nos, Kismorgóék nem kezdtek fényesen, bár nekik talán nem ez ellen a kör ellen kell sok pontot gyűjteniük. Meglepő módon Lakatosék állnak még mínuszban, míg a két igazán szenior pár pozitívan áll.

4. (FÉSZEK) kör

Végre egy találat! Valóban Bárczy–Trenka vezeti a kört, de Szalay még sajnos nem tudott játszani, így a –12 nem drámai start Harangozóéktól, hanem kimaradás, ők a négyes utolsói jelenleg.

5. (Galim-Nők) kör

Újabb találat, Keményék az összes pontot elvitték a többiek előtt, így vezetik a táblázatot, míg a fent már említett Gál–Gellér rossz startja eléggé váratlan. A hölgyek a körülményekhez képest jól tartották magukat, csak így tovább!

6. (Vakrandi-Lowel) kör

Itt is minden a tippünkkel épp ellentétesen történt, bár Risziék tényleg megelőzték csapattársaikat, azonban a Lowel menők jól megtréfálták őket, és összesítésben is jól állnak. Szabó Csabiék valóban vezetik a mezőnyt, csak épp nem azon a végén, ahol a végén állni szeretnének…

7. (Szigethy) kör

A kör kevés meglepetést hozott (végre!), valóban Bíró–Demeter lett a kör legjobbja, közel 30 pontjukkal még a dobogóra is felfértek!

8. (Interface) kör

Valóban Csehóék állnak csehül, de a két menő pár közül az amúgy szintén a jók közé várt Fogaras–Földi nyerte a házi rangadókat, bár Varga Pipiék is kis pozitívot hoztak.

Ezen a héten a következő összecsapások lesznek (a fenti körneveket használva):

Dumbovich–Visoft

Ez a csata akár az azonos hét végén rendezett kupahétvégén is összejöhet, tehát mindenképp izgalmas összecsapások várhatóak, szinte bármely párosítás nagy küzdelmet hozhat.

Dumbovich–Winkler vs. Szilágyi–Zöld+11

Három válogatott játékos egy asztalnál, itt bármi történhet. Bár a reléprecíziós hoz néhány pontot, Magyarország talán vitathatatlanul legjobb két játékosa hozza a rangadót.

Honti–Bódis vs. Homonnay–Talyigás –3.

A két körgyőztes rangadója, ahol egymás hibáiból élnek majd a párok, végül szorosan, de a friss „kényszerpár” nyer.

Szenior–FÉSZEK

Két erős csapat, melyek korábban a csapatbajnokság dobogójáért is küzdöttek, bár legutóbb kiszorultak az első hatból, még sem lehet őket leírni semmiképp.

Kelen–Szappanos vs. Bárczy–Trenka –15

Talán némileg váratlanul, de a két körgyőztes közül az ifjabbak nyernek, és nem is kicsit!

Galim/Nők–Vakrandi/Lowel

Talán a legtöbb hölgy itt lesz egyszerre egy asztalnál, korábbi és jelenlegi női válogatottak csapnak össze, valamint a KMR csb két nagyon erős csapata is itt van, nagy tűzijáték várható!

Szalka–Kemény vs. Marjai–Szabó +8

Az első az utolsó ellen, jelentős különbséget várhatnánk – de tudjuk, hogy ez feltehetően nem lesz a vakrandisok végső pozíciója. A pillanatnyi forma alapján azonban a nemsoká az Eb-n is bemutatkozó pár nyer, de csak kicsit.

Toutenel–Csipka vs. Topolyi–Welker +17

A friss női válogatott pár a korábbiak ellen – ezúttal az Eb-készülés jegyében Elsék nyernek magabiztosan.

Szigethy–Interface

Az csb-n és a kupában is jól szereplő Interface az ismét az első osztályba törekvő Szigethy ellen – néhány párosításban nagy győzelmek is várhatóak, de:

Bíró–Demeter vs. Fogaras–Földi +1

A két körgyőztes rangadója, ezúttal sok pont megfordul majd, de a különbség kiegyenlítődik.

A forduló partija: 18. leosztás

A mezőnyben csak négy pár nem mert nagyszlemet mondani, ők jól jártak, a +980 több mint 7 IMP-t ért.

A többiek általában buktak: pikk indulásra senki sem a kisebb esélyű, de ezúttal teljesítést adó káró dáma lopimpasszra játszottak, hanem aduztak kettőt, és megpróbálták fellopni a harmadik treffet (2–2 adunál vagy 3–1 esetén a hosszabb adu a hosszabb treff mellett legyen, és jó a rövid treff dáma is, ez nem rossz esély). Lehet esetleg három menet adu után treff impasszt adni, ilyen kísérletről is tudunk, ez talán picit rosszabb esélyű, és ez sem működött.

Négy helyen azonban Dél nem tudott Észak tuti pikkjéről, ami biztonságos indulás, hanem óvatosan a kőr hetest helyezték az asztalra! Végül is, azt mondják, nagyszlem ellen aduval…

Itt elágaztak az utak, azok a felvevők, akik továbbra is a 2–2 adura, vagy esetleg Észak szingli figurájára gondolva az asztalról figurát kértek, ugyanúgy buktak, akik viszont bátran a kilencest rakták (nem vagyok meggyőződve, hogy ez a jó játék), nyertek. Így tette ellenünk csapattársunk, Talyigás Péter is, gratulálunk! A jól eltalált játék összességében mintegy 20 IMP különbséget jelentett.

 

I/B(GD)

Ez nem a Gömb hete volt itt sem, talán újra kéne centíroztatni a munkaeszközt…

1. kör

Pironkodva említem: a hazai kört, sőt, a teljes első játéknapot a beharangozóban meg sem említett Fazakas–Surányi nyerte, bravó! Hiába, Gergő a szavak mellett ezek szerint a kártya mestere is, a többieket mind mínuszba taszították, az utolsó oktávban alaposan legyőzve Marjaiékat, és helyet cserélve velük a tabellán.

2. kör

Itt Lévai–Hegyi nyert, legalább nem lőttünk nagyon mellé. Itt is az utolsó fordulóban fordították a maguk javára a kört, közel 18 pontot verve az így is +10-ben álló Benedek–Sebes szenior párra. Kacsáék gyengélkednek még, de messze még a vége! Az ifi hölgytrió máris megmutatta oroszlánkörmeit, épp Kardosék ellen nyertek 6 ponttal.

3. kör

Az általam nagyra becsült Holyinkáék csak a harmadikok a körben, a három rutinos róka, Csóka–Osskó–Puza ellopta a show-t és a pontokat. Bár Bartisék legyőzték Ciffrusekékat, így is a mezőny vége felé kullognak egyelőre.

4. kör

Honyekék valóban megnyerték körüket, itt a „bálanya” egyértelműen Hodosi–Mérei volt, a tőlük szerzett pontokat viszonylag egyenletesen osztotta meg a másik három pár.

5. kör

Hajduék az utolsó oktáv előtt még jól álltak, azonban Kovács szerkesztő úrék odacsaptak 25 ponttal, ezzel a harmadik oktáv bajnokai lettek, és egyben pluszba tornászták magukat, megnyerve a kört, ami azonban elég szorosra sikerült, mindenki egy számjegyű eredményt ért el, a többiek azonban mínuszban.

6. kör

Hál istennek Kuttnerék gondoskodtak utánpótlásról, az egyik ifjú sarj, Zoltán nyerte a kört partnerével, Keszthelyi Kristóffal, bravó! A zsűriként jobban ismert Fekete Pista is pozitívban zárt, egyedül az általunk az élmezőnybe várt Gerőék kerültek mínuszba, újabb mellélövés…

7. kör

Kovács „Csapi” megmutatta ezúttal is, hogy nem lehet leírni, hangyaként gyűjtögetve pontokat, mindenkit mínuszba küldtek partnerével, ezzel az összesített dobogón állnak, a többieknek egyelőre a „vissza a pluszba” a cél.

8. kör

Az említett két családi pár végzett az első két helyen a körben, azonban Kelenék +24-gyel máris negyedikek, Nyárádiék viszont csak a nullát ütik, egyelőre alulról.

Eheti párosítás:

1. kör–2. kör

Fazakas Gergőék (+34) két rangadót is játszanak, Lévaiék (+20) és Sebes doktorék (+10) ellen. Gömbünk azt mutatja, tartják jó formájukat, és kis arányban ugyan, de mindkét csatát megnyerik, tartva élpozíciójukat a tabellán.

3. kör–4. kör

Itt is várható rangadó, Csókáék (+31) Szentandrásiék (+16) ellen. Itt helycserére számítunk, Geriék alaposan elpáholják a modern megoldásokhoz nem szokott Osiékat.

5. kör–6. kör

Frisék (+9) az ifjú Kuttner (+9) ellen: a két pár közt kevesebb, mint fél pont a különbség, így nagy csatára számíthatnánk, de Gömbünk szerint „szerki” hozza kupaformáját, és 10 pont felett nyer kicsivel.

7. kör–8. kör

Egy rangadó a javából: a jelenlegi harmadik Kovács–Balásy (+25) a negyedik Kelen–Kelen (+24) ellen! A Gömb itt is véres, mondhatni utolsó IMP-ig tartó csatát vár, amit Csapi pár váratlan megoldása dönt el, bár hogy ki javára, még kétséges…

A forduló partija: 5. leosztás

Bizonyára nagyban függ a licit attól, hogy Észak 1 káróval, esetleg valamilyen gyenge szannal indítja a licitet, de mans–bellben Kelet nyilván legalább 3 pikket mondott.

Itt elágaztak a további licitek: a 4 pikkre 5 káró, erre 5 pikk jött, amit kontrával vagy anélkül, de mindenhol szürrel teljesítettek, holott kőr indulásra bukós a parti, de minden Dél a szingli treffjét hívta ki, kevés sikerrel. Két Kelet–Nyugat pár még talán a 6 kárót is „mentette” 6 pikkel, a szokásos indulással, és eredménnyel… Ez 12 IMP-t ért.

Ahol azonban 3 pikket mondtak, Dél lassabban jutott 5 káróig, erre pedig Nyugatjaink a buktatásban reménykedve passzoltak (sőt, valaki kontrázott is!), az egy bukásért kapott +100 viszont közel 7 pont veszteséget jelentett.

Egyetlen felvevő teljesített 5 káróban, ami elég furcsa látva Nyugat két ászát, és ismerve az összeemelt pikket, amiből ugye partnernél az ász…

Mivel energiánk véges, kérjük, hogy az esetleges érdekes partikról okvetlenül írjanak nekünk, hogy beszámolhassunk róla, illetve kielemezhessük! Bár az I/A-ból magam is találok partit, itt sem árt, ha megtudok pár érdekességet, de szívesen vennék pár történetet jövő héttől az I/B-ből: gulyas.daniel@hotmail.com

 

II. osztály(IT)

A múlt héten GD írt a két legmagasabb osztályról, most rajtam a sor, hogy elnézegessek a II., a III. és a IV. osztály tájára is.

Annyi mindenesetre biztos, hogy a II. és III. osztályból összesen 5 páros fog feljutni magasabb osztályba – az első helyezettek ráadásul ugranak is egyet! A kiesés szempontjából az már biztos, hogy a II. osztályból az utolsó 6 páros esik ki, míg a III. osztályból való kiesést a IV. osztályba benevezett párok száma alapján fogják meghatározni.

Az első napon csak 3x8 partit játszottak le még – amolyan bemelegítés jelleggel –, s azt igyekszem megvizsgálni ahogy GD is, hogy a „körökön” belül milyen eredmények születtek.

1. kör

A legjobban kétségkívül Vass–Blancz párosnak ment, két nagy győzelemmel, s egy kis vereséggel nyitották az új bajnokságot, összetettben a második helyen állnak. A körben van még a frissen összeülő Klein László és Láng Róbert: ha hamar összeszoknak, veszélyesek is lehetnek bármely ellenfélre.

2. kör

Nagyon rutinos játékosok köre, nem lennék meglepve, ha a végén többen is feljutnának. A rajtot legjobban Andrásék (Budinszky és Talyigás) kapták el, ez a harmadik helyre röpítette őket.

3. kör

A játékosok főként bajnokosok, de közel nem biztos, hogy bajnokok is lesznek. Mindenesetre a Bárány–Tóth páros nemrég még csapatban az I/A-t járta meg, így nem lennék meglepődve, ha ők visszajutnának a keddi játéknapra.

4. kör

Nádas András és Bárdossy Dániel remek formában van: a három meccs alatt szerzett 74,79 pont azt jelenti, hogy átlagban minden partiban írtak legalább 3 IMP-t – elismerésre méltó. A későbbiek folyamán azért majd nem árt odafigyelni a Molnár–Kaderják párosra sem, hiszen már régóta eredményes duót alkotnak.

5. kör

Ebben a körben kis híján mindegyik egyesület tagjai megtalálhatóak. Az első nap a precízióst játszó triónak sikerült a legjobban: a Kisgyörgy–Liska–Bodnár hármas veretlenül kezdett, ezzel aktuálisan az 5. helyen áll.

6. kör

Itt is egy három tagból álló páros szerepelt eddig a legjobban: a Böszörményi–Karajannisz–Szabados szintén csak nyert, s a 6. helyről várhatja a folytatást. De a körben szereplő Riesz Bíbor és Horváth István párosnak is elsülhet a keze.

7. kör

A többség ezen körben 4Ászos. Három páros is pozitívban végzett, de nem kell szomorkodnia a Lovas Jutka–Turcsányi Péter párosnak, ugyanis még csak most kezdődött el a tánc.

8. kör

Innen két páros is a legjobb 10-ben tanyázik épp: Lukács András (no tessék, még egy! az első négy helyezett között három párosban is található András) és Soproni Gábor alighanem a rutinjuknak, míg a Bessenyei Mara–Székelyhidi Tamás–Pölöskei András a fiatalos játékuknak köszönhetően várhatják optimistán a további megmérettetéseket.

A fordulópartija: 3. leosztás

Terített 6 kőr Észak–Dél vonalon, ehhez nem is fér kétség – sőt, ha nem káróval indulnak, akkor a 13 ütés is teljesíthető, de ez egy másik dolog.

Az már izgalmasabb kérdés, hogy Északon mivel érdemes indulni? Ugyanis van egy olyan elv, hogy alapvetően kétszínű lappal „nem szeretünk” annyira 2 treffel indulni: viszont ez a lap nagyon kevés, mindössze 3 vesztőt tartalmaz, s ha a partner egyáltalán nem hozna figurális ütést, csak némi kőrtámogatást, akkor is teljesíthető lenne a gém.

Más kérdés, ha még meg is találjuk a 2 treff indulást, akkor hogyan jutunk el szlemig? Hiszen az indulónak a partnerétől ezennel nem ászokra van szüksége (a pikk ász egyenesen felesleges!), hanem a treff dámára, a rövid káróra és persze pár kőrre.

Precíziósban valahogy így menne a licitmenet, ha nem szólnak közbe:

 

III. osztály(IT)

1. kör

Az első napon egy páros emelkedett kis igazán a körből: ők pedig a Macskásy Judit–Reich Ágnes pár, amely egyedüliként végzett pluszban! A többiek nagyjából azonos helyen várhatják a jövő hetet a középmezőnyben.

2. kör

Budaiak köre! Hiszen a Budai Motor és a Budaörsi tagokon kívül Nagykanizsaiak szerepelnek itt – s végül is az is „Budán található”. A legjobban eddig a vidékiek muzsikáltak: a Marczona–Minarik páros jelenleg a 4., s alighanem végig a legjobb 5 páros tájékán fog mozogni.

3. kör

Talán a legérdekesebb lett ennek a körnek az eredménye: hiszen két párosa – Tölgyesi–Négyesi, Vidóczy–Hüttl – az első két helyet foglalják el, míg a másik két páros jelenleg sereghajtó.

4. kör

Három páros kvázi követi egymást a tabellán: a 10. és 14. hely között, míg a negyedik, nagy rutinnal rendelkező Andrások (ebben az osztályban tán mégse nyerő ez a név), Grőbler és Dobóczky jelenleg kissé hátul folytathatják a játékot hétfőn.

5. kör

Kibices többségű kör, ahol leginkább a Szetei-Szőke Marianna–Tibor Tamás–Baka Tibor kapta el legjobban a fonalat, hiszen mind a háromszor nyertek, ezzel harmadikok. S ha már repülés: a Flying tagjai, a Lovas–Szeszler páros nem kezdte oly jól a bajnokságot, de nem szabad lebecsülni őket!

6. kör

Hogy az András név mégse hangzik oly rosszul az osztályban, arról a Németh–Bednay páros gondoskodott: az 5. helyet csípték el az első napon. A friss ifibajnokoknak, Budai Lászlónak és Fodor Dánielnek egyelőre nem ment a játék, de azért nem lennék meglepve, ha összekapnák magukat és hamarosan feljutó helyre verekednék magukat.

7. kör

Hasonlóan a 4. körhöz, három páros átlag felett van jelenleg, míg a negyedik (még) kieső helyen található. Az „átlag” felettiek között a legkiemelkedőbben a Ligeti Zsuzsa–Halász Edit–Lángy György trió szerepelt a maga hatodik helyével.

8. kör

A csoportban a három grácia kapta el legjobban a rajtot, hiszen a Halusz Galina–Zwada Ildik–Söpkéz Méda hármas két győzelemmel kezdte a bajnokságot, míg a harmadik meccsen kimaradó volt.

A fordulópartija: 6. leosztás

A parti címe akár az is lehetne, hogy: „Miért válasszuk inkább a 3 szant az 5 minor ellenében?” S jöhetne a frappáns válasz: „Mert az gyakrabban van benne”.

Adott esetben, nyílt lapokkal mind a két felvétel bukik, habár az 5 kárót jóval könnyebb elbuktatni: treff dáma indulás után, ha üt Kelet az ásszal, akkor a visszahívás után Nyugat átveszi az ütést, és lerántja a pikk ászt. Ha a treff dámára a felvevő kicsit tenne, akkor pedig Nyugat előbb lehívja pikk ászt, majd visszatér a treffre: –1.

Mindeközben a 3 szan Észak kezéből csakis akkor bukik, ha kis pikk indulás után Nyugat egyből treffre vált (igaz, akkor már kettőt is bukik, hacsak nem blokkolják el a színt).

Abból ítélvén, hogy mindenhol, ahol 5 káró volt a felvétel,  a hétfői napon Északok az 1 szan indulást választották kezdő licitnek, amely után Dél transzfer nélkül előbb utóbb kárót mondott, s ez lett a vesztük. Amennyiben Észak (ha az 1 szan indulás 15–17 pontos) az 1 káró indulást választja, azzal hogy később majd 2 szant (másfél szant) licitál egészen máshogy alakulnak a dolgok, hiszen a 3 szan mellett az 5 káróban is ő lehetne a felvevő, ami meg szintén nehezen buktató: megint csak pikk indulás és egyből treff váltás az egyedül jó…

Ha precíziós treffet játszik Észak–Dél, akkor nem meglepő módon az 1 treff indulás után Dél majd 2 kárót mond, s megint csak ugyanaz a kérdés, hogy hová jutnak a játékosok. Mindenesetre: „3NT is my favorite contract!”

 

IV. osztály(IT)

A rajtlista szerint 18, de az eredmény szerint 16 párossal kezdődött meg a csütörtöki játék. A legjobban Boros Katalin és Sápi Vilmos nyitott: 57 IMP megszerzésével 20 pontos előnyre tettek szert a Ladán Éva–Sulyok András duó előtt. A harmadik helyen Szokoly Gyula és Lovas György áll, utánuk kisebb szakadék található: de ebből azért nem érdemes levonni semmilyen következtetést, hiszen csak most indult a bajnokság.

A forduló partija: 4. leosztás

Hogy milyen igazságtalan ez a játék!

Ha Észak–Dél felvette az egészen jó kinéző szlemet, csalódnia kellett, hiszen bukásra volt ítélve. No, persze a két lapból már nem olyan tuti a felvétel: de még mindig lehetnek esélyek, persze ehhez elengedetlen, hogy a pikk dáma a király-bubi villa előtt legyen. Persze ez magában nem elég, hiszen attól, hogy ül még az impassz még lehet, hogy kiadjuk a pikk kilencest. De például ha pontosan szingli dámát osztottak Keletnek, kis pikk hívással már meg is lehet oldani egyszerűen a színt, mindössze egy kiadóra: ehhez csak kicsit kell hívni a kis gábli felé.

És hogy miért is eléggé csinos ez a szlem? Van a vonalon 31 figurapont, továbbá a kisszlemhez kellő hat kulcslapból (négy ász, adu király, adu dáma) összesen 5 – csak az a fránya pikk szín lenne jobban kiosztva...