I/A(GD)
Bódisék tippemmel ellentétben simán, 20 ponttal verték Homonnayékat, ezzel átmenetileg átvették a vezetést is az első oktáv után. Eltaláltam szinte pontosan a Winkler–Szilágyi összecsapás különbségét, csak éppen a győztest nem… A tippek így folytatódtak tovább, nem is sorolom. Talán kevesebb tipp, és több elemzés lenne jó.
Véleményem szerint a trend kitart, és meglepetések tarkítják majd ezt a fordulót is. Szalkáék folytatják a pontgyűjtést, és visszaveszik a vezetést, míg az élmezőny közelébe zárkózó Winklerék javítanak a szeniorok ellen, akik egyelőre előttük vannak a tabellán. Talán ideje lenne nekünk és Szabó Csabiéknak is megkezdeni a pontgyűjtést, persze ez attól is függ, kit mennyire fáraszt ki a kupahétvége.
A forduló partija: 25. leosztás
A partiban mindkét vonal major gémet teljesíthet, és Észak–Dél az 5 treffet is hazaviheti.
Ahol Kelet nem indult 1 pikkel, partnere gyenge 2-esét gémre emelte, Dél pedig rámondta a teljesíteni vélt 5 kőrt. Ahol Dél passzolt, Észak 5 treffel nyitott, ez pedig teljesült. Voltak bizonyára asztalok, ahol Kelet, félve egyenletes lapjától, valamint hogy az ellenvonal esetleg szlemet mond és teljesít, csak 3 pikkig merészkedett, itt meglett a 4 kőr.
A szkórhelyzettől nem félők biztonsági 5 pikket mondtak, ezt el is bukták, ez volt az átlag írás.
Ketten azonban már a 4 pikkben nagy üzletet láttak, és kontráztak – ezek nagyon rosszul jártak, hiszen a felvétel teljesült.
A parti érdekessége (5kőr felvétel esetén), hogy Nyugat, nem tudván partnere biztos beütéseiről, arra gondolhat, hogy jó lenne treffet lopni, de erre hogyan vehetné rá partnerét? Jó eséllyel a partnernél lesz a pikk király, így a kis pikk indulás talán nem akkora veszély, két asztalon is sikerült ez, amire jött is vissza a kis treff (mi a fenét akarhat mást?), és betakarították az egy bukást. Meg is dicsérem a partneremet, hogy ilyen jól indult az 5kőr ellen...
Meg kell említsem, hogy rendkívül bosszantó volt az első oktáv szlemstatisztikája: két olyan parti volt, ahol próbálkozni lehetett szlemmel, bár azok finoman szólva sem voltak jó esélyűek, 27, illetve 28 ponttal, 9, illetve 8 lapos fittel; az egyik impasszosnál kicsit rosszabb, a másikat inkább ki sem számolnám, mennyire kis esélyekkel (ATxxx – Kxx mellékszín ütéskiadás nélkül…). Úgy alakult, hogy mindkettő benne volt – így akik kihagyták, vagy akik ellen bemondták ezeket, rendkívül rosszul jártak.
I/B(GD)
Fazakasék tartják jó formájukat, és a dobogós helyüket, rákészültek a másnapi tanártüntetésre talán... Az általam az egyik favoritnak kikiáltott Szentandrási–Honyek pár máris megkezdte a hosszú hajrát, és második! Az élen azonban Fris–Kovács, masszív 58 pontot szereztek ezen a héten! Úgy látszik, jót tesz a szerkesztő úrnak, hogy ennyi szakcikket kell olvasnia hétről hétre…
Ezen a héten nem is emelnék ki párosításokat, talán visszatérhetünk rá a jövő héten.
A hét partija: 19. leosztás
Szinte minden asztalon Kelet játszott 3 szant, magas pikk (attitűd, magas lap=rossz minőségű szín) indulásra.
Észak erre a nyilván a tízest helyezi az ütésbe (ez nem mindenkinek egyértelmű talán: ha a partnernél a király, mindegy, melyiket tesszük, ha a felvevőnél van, muszáj a tízest tenni, különben ütést adunk az ász, majd folytatással), Kelet pedig a királyt teszi.
Itt elágazhatnak az utak: ha Kelet kis kárót hív az asztal felé, Délnek lazsálnia kell. Ezután a felvevő kienged egy treffet, és reméli, a pikk blokkol, ami igaz is. Ha Észak észnél van, figyeli, melyik kis pikkjét hívja Dél, és a blokkoló figurák lehívása után káró átadással buktathat, de könnyen megzavarhatja a felvevő korábbi káró hívása: amennyiben treff, esetleg kőr hívást talál jónak, a felvevő teljesít.
Ahol Kelet a káró bubival kezdett, Délnek ügyelnie kell, nehogy túl hamar, vagy túl későn tegye az ászát. Itt vigyáznia kell Északnak, hogy jelen esetben az elsődleges jelezni való nem a Smith (partner, tetszett az indulás!), hanem a lapszám jelzése, hogy segítsen, mikor üssön Dél. Esetleg ezután a következő kártya jelenthet majd Smith-kérést.
Ezután már csak az a feladat, hogy Dél pici pikket hívjon, ezzel a treff hívásirányításra rávéve Északot – bár jelen esetben egy kiengedett treff nélkül a felvevő nem is teljesíthet.
14 asztalból 13 teljesítette a 3 szant, ez legyen ellenfeleik szomorúsága. Egy pár érdemel a helyes ellenjátékért dicséretet: Szentandrási–Honyek szerzett e remek ellenjátékkal 12 IMP-t, gratulálunk!
II. osztály(IT)
A nap legjövedelmezőbb oktávja már az első 8 parti után létrejött: a Besenyei Mária–Székelyhidi Tamás–Pölöskei András hármas 37,69 pöttyöt szerzett – kis híján 5 IMP/parti! Jó formájuk kitartott, ugyanis a harmadik oktávban is ők szerezték a legtöbb pontot a 32 páros közül. A végén mégse a fentebb említett három játékos szerezte summában a legtöbb pontot, hanem Riesz Bíbor és Horváth István, akik majdnem 75 IMP-ét értek el, amivel a dobogó alsó fokára értek fel.
Az első nap még vezető Nádas–Bárdossy páros jócskán visszaesett, ezért vezet az említett kibices trió. Vass Katalin és Blancz Tamás megtartotta második helyét. Ebben az osztályban az ifiknek még kevésbé megy: mindkét páros jelenleg kieső helyen tanyázik, de még sok van hátra! Meglepőnek tartom, hogy Poór István és Tichler Krisztián jelenleg a mezőny második felében van, de alighanem hamarosan össze fogják kapni magukat.
Hogy mi lesz jövő héten? Az első három helyezett megmarad: de lehet, hogy a rutinosabb Vass–Blancz duó átveszi a vezetést. Az előző fordulóban rosszul szereplő Nádasi Tibor és Jalsovszky Pál mindent meccsét megnyerve tör előre: a mezőny első felébe fognak érni.
A forduló partija: 12. leosztás
Gém itt, de gém ott is. Mármint teljesült, de csak az egyiknek „szabadott” volna, s mily fura: annak, ahol kevesebb figurapont volt a vonalon. Lám, a bridzset még mindig nem figurapontokra játsszák, hanem ütésekre!
Észak–Délen a gém elvehetetlen: 2 ász és 1 kőr kiadó csupán. A pikkeket le se kell nagyon lopni, hiszen a hosszú treff önmagában húz. Kelet–Nyugat kezéből viszont a gém nyílt lapokból kétszer is bukik: hiszen 5 treff ütés után még egy kőr ász is jár az ellenvonalnak. Sőt, ha netán a felvevő nem találja el, hogy a bubit kell tenni, akkor az összes kőrt elviszik a támadók.
De értelemszerűen a 3 szan nem bukott el sehol, hiszen kőr indulásra terített a 9 ütés (6 káró, 1 kőr és 2 pikk) – ezzel valamivel több mint 8 pontot szereztek a bátor Kelet–Nyugatok. A 4 kőrt mindösszesen egy páros találta meg, de volt, aki valahogy az 5 kőrt is teljesítette kontrázva, méghozzá a káró ász indulás után. Néhányan még próbálkoztak az erősebb kézből az 5 minorral, de az bukott. Mégse írtak oly sok mínuszt, hiszen a parti „átlagát” jócskán elvitte a két kontrázott és teljesített felvétel Észak–Dél vonalán.
III. osztály(IT)
A második nap legnagyobb 8 partis győzelmét a Madarász Ágnes–Oláh Ferenc–Sziráki László trió aratta: 31,75 pontot szedtek össze. Mégse ők nyerték a napot, hanem a félszáz pontot összekártyázó Véghelyi Mária és Kertész Tamás, ezzel az első napi közel kiesőhely közeléből egyenesen a feljutó, 5. helyig verekedték magukat.
A bajnokságot töretlenül vezeti a Tölgyesi Eszter–Négyesi György páros, sőt még az előnyüket is növelték a második helyezettel szemben. Az ifibajnokok kezdenek magukra találni: beverekedték magukat a legjobb 10 közé! Az Andrások közül (ha már a múlt héten is róluk szólt a cikk egy része) az újonnan összeülő Gyárfás András–Moussong Gábor párosnak sikerült csak jól a nap: a többi András nem fogott ki túl jó hétfőt.
Hogy mi várható jövő héten?
Az első két helyezett marad a helyén, de az utánuk lévő 3–6. párosok között nagy a tömörülés: nem csodálkoznék, ha rendesen átrendeződne a tabella. A most betliző párok közül Felczán Anikó–Raksányi György hirtelen magára talál, s a nap végén a mínuszból 0 közeli eredmény lesz.
A forduló partija: 18. leosztás
Volt itt mindenféle pikk felvétel: 3, 4 és 5, meg két kontrázott 5 treff is.
Amennyiben pároslicit volt, abban az esetben Dél 1 káró indulására 1 pikket válaszol észak SAYC-ben, ami után 2 pikkel véteti észre magát az induló. Északnak több szempontot érdemes szerintem figyelembe venni a következő licitjéhez:
– a tízlapos színtalálkozást (ami persze egészen pozitív)
– a dubló káró dámát (ami kissé negatív, de mégis jól jöhet a partner színében)
– ha a dubló káró dámát le is értékeli, attól még jó sok elosztási pont van (egyértelműen pozitív)
– a bellben járó kövér gémjutalom
Így hát érdemes bemondani a gémet, az invitre még a végén a partner nem fog lelkesen licitálni! Aki így tett, az valamivel több mint 5 IMP-t szerzett a partiban, aki tovább kalandozott, annak viszont majdnem –10 pont lett a „jutalma”. Persze az 5 pikk licit létrejöhetett úgy is, hogy az ellenfél mentéssel próbálkozott, s a szkórhelyzet miatt Észak és Dél arra vállalkozott, hogy megpróbálkoznak a 11 ütéssel – hiába. Ha kontráztak volna, akkor is mínuszt írnak, de csupán –2 pontot...
IV. osztály (IMP-osztó)
Ladán Éva és Sulyok András jó ideje állandó partnerek, ők kezdték a legjobban a IV. osztály küzdelmeit. Ráadásul egyenletesen teljesítettek az eddigi fordulókban, a két masszív plusszal át is vették a vezetést.
Az élen állókénál is régebb a kapcsolat Boros Kati és Sápi Vilmos között. A villámrajt után vesztettek a lendületükből, de a lényegében nullás írás éppen hogy, de elég volt a második helyhez. A csütörtök egyik legnagyobb nyertese ezúttal a Fazekas Márta–Tamás Péter pár volt, a nap második legkövérebb plusza a középmezőnyből a harmadik helyre repítette őket. Mögöttük épp a második fordulót megnyerő Fehér Krisztina–Kovács Erzsébet következik a negyedik helyen.
Úgy tűnik, 17 pár versenyzik a legalsó osztályban, ha lesz legalább 15 párnak érvényes eredménye a 8. forduló után, akkor négyen jutnak fel. Ide várjuk Fazekas Mártiékat, az elöl állók közül Boros Katiéknak is megvan ehhez a rutinjuk, és a Szokoly Gyula–Lovas A. György összeszokott párnak is legalább egy divízióval följebb lenne a helye, csak éppen náluk az erős kezdésre erős visszaesés következett.
A forduló partija: 9. leosztás
A licitben dőlt el a parti. Kelet 2 kőrje Michaels, legalább 5–5 pikket és valamelyik minort mutat legföljebb hat vesztővel. Most három van neki, így később még jelentkezik. Dél 5 treffje taktikus licit, a figurái a partnere és a maga hosszú színében vannak, a szkórhelyzet kiváló a kizárásra, és miért ne lehetne benne? Így gondolja ezt Kelet is, meg úgy, hogy ekkora lappal ezt a bell gémet érdemes megpróbálni, így bemutatja hetes minor színét.
A nyolcas treffjével biztos Dél is elgondolkozik a 6 treffen, de ha ő nem, Észak mindenképpen mondja. Kelet nyilván nem viccel, a partner színét hármas hosszúsággal és két figurával segítjük, a káró dámánk a kés alatt aligha hoz ütést. Lehet, hogy az 5 káró és a 6 treff is bukik, de egyik sem sokat, így ebben az esetben kicsi lenne a veszteség, ha viszont benne van az ellenfél bell gémje, akkor lenne jobb ötletünk. Ne kockáztassuk a nagy veszteséget!
Erre rámondani a 6 kárót már bátor dolog volna. Igaz, most hatalmas haszonnal jár. Kelet és Nyugat is sorolhat fel mellette érveket a lapja alapján. Az asztalnál egy 6 pikk volt, Kelet kezéből, ez a kőr ász alól indulva, káró lopással azonnal bukik, de az ász volt az indulás. Ám innen is csak nyílt lapokkal lehet megcsinálni, hisz aduzás után nem lehet lemenni káró impasszt adni. Jobb lett volna a vonal tízes színtalálkozását adunak választani.