I/A(GD)
Mindenképp érdekes a mezőny eleje, sok váratlan eredmény történt ezen a héten is.
A Jakab Sanyi–Kovács Misi páros alaposan letarolta a Dumbovich-kört, egyedül mi tudtuk őket megverni, de csak 6 ponttal, így át is vették az összetett vezetést. Elnök úr kényszerű új partnerével, a frissen sokszoros bajnok Talyigás Péterrel nem találja még a közös hangnemet (átengedték partnereiket egymásnak, hogy készülhessen az Eb-re a Winkler–Dumbovich pár), jelentős mínuszt szereztek – bizonyára azt hitték, a birkózáshoz hasonlóan itt is adnak pontokat a mögé kerülésért (velünk tették ezt, mi picit előre léptünk a mezőny végéről), de sajnos ilyen szabály nincs a bridzsben…
Szabó Csabáék, ahogy várható volt, megkezdték a hosszú hajrát, 54 szerzett pontjuk a legtöbb volt a fordulóban (Jakabék követték őket 44-gyel).
A forduló partija: 1. leosztás
A nagy szvingeket ígérő partikat nem mindenki szereti, pedig itt jön ki, ki licitál jobban, kinek milyen a lapértékelése – esetleg melyik konvenciónak fekszik az adott elosztás. Ezúttal is egy olyan partit mutatok be, ahol mindkét vonal gémet teljesíthet, sőt, óvatlan ellenjáték vagy óvatos felvevőjáték esetén akár az 5-ös magasság sem jelent bukást.
Mehetett így is a licit:
Ahol Észak passzal kezdett, most bajba került, bár valószínűnek látszik, hogy jobb 5 kőrt mondani, hiszen bármelyik gém teljesülhet.
Amennyiben a fent leírt módon ment a licit, Nyugat szeretné valahogyan jelezni, hogy ellopja a második menet kárót, ha partnerénél az ász, és ez talán sikerülhet is, ha Dél a felvevő (a pikk király hívásra nyilván aszerint kell jelezni, hogy lopjuk-e a kárót: ha nem kérjük, a káró visszahívást várjuk, egyéb esetben próbáljuk meg a pikk lehívását).
Ott azonban, ahol Észak 1 kőrrel indult, ő lett felvevő 5 kőr kontrában, és Kelet nem álmodhatta meg, hogy partnerénél, aki nyilván maximum szingleton adut szorongat, még egy szingli lapul. Bár, ha jobban belegondolunk, mi lehet a partner elosztása? Hétnél nincs több treffje, ezt látjuk, és ha elhisszük, hogy Észak nem indult ötös pikkel egy kőrrel, akkor kijön, hogy talán épp 4–1–1–7 van nála – igaz, ha hatos a treffje, és dubló a kárója, akkor épp ezzel tömjük bele a partit…
Az 5 treffet nehéz megcsinálni, a kiadó adu és kőr mellé jól kell kezelni a pikket. Ha egy figurát lehívunk, akkor nyilván a korlátozott választás (és a vad licitálás) után impasszt adunk, de vajon nem a kettős impassz a jobb esély?
Keletnek könnyű dolga van az 1 kőr indulásra, a kontra remekül bemutatja a lapját, partnere pedig 4 kőrre 5 treffet mond. A gép szerint Észak licitje után még 6 treffet is kell mondani, hiszen benne van az 5-ös magasságú felvétel, csak ez épp az 5 káró, ezt persze senki sem találta meg.
Jómagam Lakatos–Nikolits ellen a rendszer szerinti 2 káróval indultam (Flannery vagy 4–4 nemes rövid káróval, 10–15 ponttal), erre a kőr fogás nélküli egyenletes lappal Kelet nem talált licitet, jött vissza a 4 kőr, két passzal… Bár partnere elindult a szingli kárójával, és nem kérte a pikket, így elérte a káró lopást, a +420 nekünk jelentett 3 IMP nyereséget.
I/B(GD)
Kovács szerkesztő úrék továbbra is remekül teljesítenek, és vezetnek! Az általam favoritok közé sorolt párok közül néhányan igazolatlan távollét után már a feljutó helyeken vannak, ilyenek Zollerék és a Lévai–Hegyi pár is. Üt a Hittmann-projekt is, jelenleg másodikak. Bartisék és Vikorék is felfelé jönnek, csakúgy, mint a bajnokság előtt jó eredményben reménykedő Gerőék, bár a múlt heti hajrá csak a kieső zónából juttatta ki őket egyelőre.
Fazakas Gergőék megkértek, hogy ne dicsérjem őket, mert máris –15-öt szereztek, és ki is csúsztak a feljutást jelentő első ötből – egyelőre.
A hét partija: 10. leosztás
Általános bellben is eldurvulhat a licit. Dél elosztása mindenképp arra sarkallja, hogy sokáig ígérje a két végtelen hosszú minorját. Partnere treff dámája és kőr ásza nagyon hasznos, mégis kérdés, hogyan tudta két pár is megtalálni az aktuálisan bukhatatlan szlemet? (Úgy, hogy Kelet precíziós 1 pikkje után nem licitált többet az ellenvonal, mi ezután 2 szan–3 treff–4 pikk–5 treff–6 treff licitmenettel mondtuk be. Partnerom 4 pikkje Exclusionnak volt szánva, és a 3 pikk, majd – ha lehet – 4 pikk kért volna lapértékelést sikén pikkel. Ebben azért én nem voltam biztos, úgy gondoltam, az 5 treffem az ászkérdésre is jó válasz, meg annyira azért nem nagy a lapom ezzel a csak dubló treffel, hogy ha mégis lapértékelést kér a partner, akkor bemondjam a szlemet. Mivel ő ászválasznak vette, bemondta. – a szerk.)
Hogy sem Kelet, sem Nyugat nem akar menteni, nem meglepetés, mindketten egyenletesek, Kelet még fölösnek tűnő figurákkal, ráadásul bellben… Esetleg akik 5 pikket mondtak, azok ellen rámondták a 6treffet? Ekkor jobban tették volna, ha ezt is mentik, a –800 is csak 5-6 pont mínusz lett volna.
Ha esetleg Dél az 1 pikkre 4 szannal kér magasan minor választást partnerétől, Északban felmerülhet a szlem, pláne ha esetleg Nyugat emelni is tud (egy másik licitmenetben): a kőr ász valószínűleg hasznos (csak nincs a partnernek két sikénje), a treff dáma biztosan jól jön, esetleg az induló ellen lehet adu impasszt adni, ha kell. Aki pedig bellben önállóan gémet mond, annak 9-10 ütése lesz a kezében…
II. osztály(IT)
Ahogy megéreztem, tényleg a Vass–Blancz páros vette át a vezetést. A legtöbb pontot Papp Csaba és Nagy István szedte össze, ezzel megközelítvén a feljutó helyeket!
A következő nap első oktávjában igazi rangadóra kerül sor: a jelenleg második helyezett Besenyei–Székelyhidi–Pölöskei trió a szintén hármasban játszó ifj. Kisgyörgy–Liska–Bodnár ellen fog játszani. Ha a múlt heti játék alapján kéne megtippelni, akkor az utóbbiakra kéne fogadni, de azért a fiatalok nem fogják hagyni magukat, és nyernek, igaz, csak mindösszesen 2 IMP-vel!
Érdekes mérkőzésnek ígérkezik még az utolsó oktávbéli Kiss Zsuzsa–Hermányi Annamária vs. Germadics Vilmos–Csipka Tamás összecsapás is. Habár mind a ketten a mezőny közepén vannak, alighanem színvonalas lesz a 8 parti. Hiszen a hölgyek a hétvégén megnyerték az IF kupát (ehhez ezúton gratulálunk), az urak pedig eléggé rutinosak ahhoz, hogy feljebb lépjenek a tabellán. Tippem szerint Annamariék fognak nyerni, méghozzá 11 IMP-vel gazdagítva magukat.
A forduló partija: 2. leosztás
Ránézésre sima nagyszlem, kilicitálni már nem olyan könnyű. Kelet 1 pikk indulása után Nyugaton nyilván nem érdemes letagadni ezzel a nagy lappal a pikk színtalálkozást: közvetett emeléssel lehet szleminvitet adni, amire viszont az induló szerintem fékez (hiszen semelyik külső színben nincs első- vagy másodmenet fogása). Az ászkérdés után kiderül, hogy megvan minden kulcslap, viszont a királykérdés után az is, hogy egyetlenegy külső királya sincs az indulónak. Így viszont Nyugat nem tud összeszámolni 13 ütést – sőt, igazság szerint még 12 ütést sem, úgyhogy marad a kisszlem.
Kíváncsian várom azon játékosok licitmenetét, akiknek sikerült bemondaniuk a nagyszlemet. Kérem, írjátok meg a kismorgo@gmail.com-ra! Köszönöm!
Hozzátenném, hogy amennyiben rendelkezünk jó kis spirál-kikérdezéssel, akkor megoldható a dolog. Sőt, ha épp precízióst játszunk, akkor már (ha van ilyen a rendszerben) a 3 pikk licittel ászt tudunk kérdezni, s akkor bizony kiderülhet az összes kulcslap, s fény derülhet a 13 ütésre is!
III. osztály(IT)
Én még nem láttam ennyi IMP-t bajnokságban egy forduló alatt! Marczona Mariann és Minarik Attila 98 pöttyöt ért el 32 parti alatt (minden partiban átlagban szereztek 3 IMP-t!). Szép volt! Nem csoda, hogy ezzel az első helyig verekedték fel magukat, megelőzvén a továbbra is kiegyensúlyozott Tölgyesi–Négyesi párost. A két páros előnye már több mint 40 pont az üldözők előtt!
És hogy ennyi ne legyen elég a fent említett két párosról: rögtön össze is csapnak május első hétfőjén az utolsó oktávban! Az biztos, hogy ha valamelyik páros nagy különbséggel nyer, annak megvan az esélye, hogy ellépjen a másiktól – s ugye nem kell mondanom, az első hely kifejezetten fontos a végén, hiszen I/B osztályt ér! Nagy győzelem nem lesz véleményem szerint: a kis győzelemnek viszont a nagykanizsai páros örülhet jobban: +4 a „MaMi” számára.
A forduló partija: 26. leosztás
Zavartalan licittel mehetett így. Jó kis parti, nagyon sokféle eredménnyel. A legszembetűnőbb számomra ez a 1110-es írás – ez kettes számrendszerben 14, de itt „csak” 9,67 pontot ért Észak–Délnek.
Double dummyban benne van a treff és a kőr szlem is – habár megtalálni nehéz, és pár párosnak a teljesítésbe is beletört a bicskája.
Az biztos, hogy 1 treff kiadója mindenféleképpen lesz a felvevőnek, már csak az a kérdés, hogy mit csinál a kézi kárókkal. Látszólag lopkodni kell, de óvatosan kell az átmenetekkel bánni, hiszen háromszor kell lelopni a kárót, viszont a két legnagyobb aduval aduzni is kell, különben még a végén lesz egy kőr kiadó is.
IV. osztály (IT)
Ahogy a második fordulót, úgy a harmadikat is hölgyek nyerték: Fehér Krisztina és Kovács Erzsébet ezennel valamivel több mint 42 pontot gyűjtögetett össze, amivel növelte előnyét a Boros–Sápi párral szemben. Még nyilván sok forduló hátra van, de az előbb említett párnak 20 IMP-s előnye van a harmadik helyezett előtt, akik amúgy Fazekas Márta és Tamás Péter.
Érdekesség, hogy a mezőny jelenleg igen csak ketté van szakadva: hiszen a 7. és a 8. helyezett között több, mint 60 pötty a különbség! De nem szabad csüggedni: még 5 játéknap áll a versenyzők előtt, hogy gyűjtögessék bőszen a pontokat!
A forduló partija: 10. leosztás
Murphy törvényével szembesülhettek a Kelet–Nyugatok ebben a partiban, hiszen míg az egyik kézben 5–5 major, addig a másikban 5–5 minor található. Viszont mily szerencse, hogy a maradék két lap elosztása 3–0, ami által dupla színtalálkozás is van!
A dupla fitet szeretjük, hiszen jó sok ütés várható: nem csoda, hogy a mezőny harmada szlemre ment.
S milyen jó is a szlem! Apró hiba mindössze, hogy a pikk szín nem működik. Pedig a „bub-tíz” és király könnyen elfogadhatóvá tenné a dámát, sőt! 6 treff esetén például elég annyi is, hogy szöktessük a királyt, hiszen a kőr ászra eldobható egy pikk.
De nem működött: se ez, se az. Úgyhogy azok jártak jól, akik csak gémet játszottak.