I/A(GD)
A beharangozott rangadón végül nem alakult ki nagy különbség, bár Szalkáék legyőzték Kelenéket, de az utóbbi pár 8-cal többet szerzett a négy kanyar alatt, így vezetésük immár 16 IMP. A harmadik helyért is nagy a csata, Csepeliék, Szilágyiék és Kerekesék közt összesen 13 pont van, így bármelyikük megszerezheti a bronzot, bár a 26 pont hátrány még akár behozható az ezüstös helyen.
Az utolsó négy pár gyakorlatilag kiesett, a további két rossz pozícióért, illetve elkerüléséért nagy csata folyik azonban.
Büszkén jelenthetem, hogy személyes sikerként megnyertük a legutóbbi játéknapot, amivel visszatértünk a pozitívok táborába (ahol legutóbb tavaly tartózkodtunk…).
A forduló partija: 9. leosztás
Bár számtalan izgalmas szlemparti volt ezen a héten, köztük egy oktávon belül két nagyszlem is, ezúttal egy kontrázott töredéket mutatok be – sosem szabad feladni!
A mi asztalunkon (és feltehetően az asztalok többségén) így ment a licit:
Mans-bellben egyetlen játékos gondolta úgy, hogy elég 2 kőrrel indítani Észak lapját, ő kontrával teljesített. A többiek közül hatan csendben buktak, kilencen azonban kontrával lettek felvevők, mint jómagam is. Bár Balázs szomorúan ingatta a fejét asztalként („ezt jól elbukjuk, míg semmijük sincs benne, olyan jó a lapom”), én, egy sajnos gyakori sportkommentátori lózunggal élve: nem adtam fel!
Érdekes, hogy sok asztalon indultak treffel, amire teljesíthető a felvétel. Lássuk, én hogyan csináltam-
A treff nyolcas indulás (3./5.) szinte egyértelműen azt mutatja, hogy (a licittel összhangban) Kelet a király alól indult, hiszen egyedül a J98(x) esetén nincs a két magasabb közt a magasfigura, akkor viszont nehezen jön ki a lapereje a kontrához. Ennek megfelelően ezt el is engedtem a szingli dámához – minden külső ütésre szükség van! Kis pikk az asztal felé, és Kelet jól tette, hogy elment az ásszal, hiszen különben a treff ászra eldobom a másik pikket (nyilván a királyt tettem volna). A biztonságosnak látszó treff király jött, ász. Treff lopás, káró impassz, treff lopás, újabb káró impassz. Ezt Nyugat lophatta, de adut kellett hívjon. Pikk a királyhoz, és Nyugat tehetetlen: a pikk hívásra már adut kell tegyen, a következő káró impasszt viszont lopnia kell, és még üt a kézi adu király is.
I/B(GD)
Tovább tart a két élen álló nagy küzdelme a bajnoki címért, azonban ezen a héten mindkét pár inkább visszafelé indult a pontok gyűjtésében, amitől váratlanul nyílt lett még akár a győztes páros személye is: a két mínusz 30-as ezúttal Lukácsiéknak használt picit jobban, megint visszaelőztek, ezúttal 2 ponttal. A harmadik Szentandrásiék, és negyedik (a fordulóban 54-gyel legjobb) Fazakasék 20 ponttal vannak csak lemaradva, ez simán behozható egy játéknapon.
Mivel a további két hely is csak kb. 10 pontra van, még szinte bármi lehet az első haton belül. Csak 5 pár jut fel, így az utolsó napon valaki nagyon szomorú lesz…
Az alsóházban a 23. és a 29. közt csak 30 pont van, tehát közülük senki sincs biztonságban, de még alulról is vissza lehet akár jutni az „élők” közé egy jó játéknappal.
A forduló partija: 8. leosztás
Csak azért, hogy ne maradjanak az olvasók szlem nélkül, egy izgalmas 6 pikket mutatok be ezúttal.
Némi optimizmus kell ehhez a 23 figurapontos szlemhez, nem mondom, de a lapok helyzetét elég jól el tudjuk képzelni a licit után.
A felvevőjáték könnyű: lelopjuk a treffeket, közben persze kiadjuk az adu ászt is, majd a káró ász-királyt. Ha esik a dáma, kész vagyunk, ha nem, akkor ez esélyesen Keletnél lapul (bizonyára úgy bukták el ketten a szlemet, hogy káró impasszt adtak), ezért ő lesz, akit könnyen beszorítunk a piros színekben. Lehívjuk a maradék adukat, és figyelünk: ha a káró dámát nem látjuk, akkor kőr impasszt adunk (félősek eggyel korábban már meg is tehetik), és az utolsó kőr, lám csak, magas! Ezt hívják pozíció nélküli, automatikus beszorításnak – a kőr impasszt feltételezve bárkinél van a négyes kőr, és a káró dáma, az aduk hívására megadja magát, bár ez az adott esetben nyilván Kelet lesz.
Azt szokták mondani, hogy a hasonló beszorításokat úgy lehet elkerülni, ha szétvágjuk a közlekedést, tehát látszólag két menet (induláskor, illetve az adu ász után) kőr hívás elvágná a két kezet, de erre is van ellenszer: az indulást elengedjük a kézi kilenceshez, és máris van négy magas kártyánk a színben… Nyilván így kezelné kőr indulásra ezt a színt mindenki, ugye?
A szlem teljesítése (mely két párnak sikerült csak) +11, míg bukása –9 pontot ért.
Érdekesség, hogy az ellenvonal kedvező mentése a ritkán mentésnek mondott 6 szan, amely csak 800-at bukik.
II. osztály(IT)
Papp Csaba és Nagy István továbbra is az élen. A mostani fordulóban összesítésben a 2. helyet érték el – ezzel növelve előnyüket az Ormay házaspár előtt, akik amúgy a harmadik helyezettek lettek ezen a napon. A dobogó legalsó fokán továbbra is a Riesz–Horváth páros található, ők összesítésben kicsiny pluszt szereztek hétfőn.
Az élenjáró előnye 35 pont a másodikkal szemben, de egyáltalán nem könnyű a sorsolása Jeanéknak. Az utolsó fordulóban fogadják a Hajnal Dániel–Dubás Szilárd párost, akik a 7. forduló győztesei lettek. S hogy fokozzuk még: a nem olyan jó formában lévő szeniorok, a Bárány–Tóth páros ellen is kiélezett 8 parti várható.
Az őket követő házaspár sorsolása némileg könnyebb: legnehezebb ellenfelük talán a Bessenyei–Székelyhidi–Pölöskei trió lesz, akik a 2. fordulóban még vezették a bajnokságot (most a középmezőnyben vannak).
Lesz-e nevető harmadik? Bíboréknak eléggé nagy a lemaradásuk, ráadásul ugyanazon ellenfelek ellen kell küzdeniük, mint a mostani elsőknek.
Szerintem az első kettő helyezett nem változik, míg a harmadik helyért lesz csata rendesen, hiszen a jelenleg negyedik Nádasi Tibor–Jalsovszky Pál pár csak olyan ellenfelek ellen fog játszani, akik a mezőny második felében állnak. És akkor ne feledjük, hogy az 5., még feljutó helyért csatáznak a kevesebb mint fél ponton belül levő Blancz–Vass és Poór–Tichler párosok.
S nézzük meg, hogy fog alakulni a kiesés: úgy vélem, hogy a mostani utolsó két párosnak nem sikerül a bentmaradás. De igazán nehéz dolga van Ujlaki Péteréknek és Bárány Juditéknak is! A 26–28. helyek között van némi tömörülés: nyilván mindenki a 26. „szeretne” lenni. A rutin (no meg némi előny) mindenesetre a Gyulay–Kotányi–Krieger trió mellett van: ők a legesélyesebbek elcsípni az utolsó bennmaradó helyet.
A forduló partija: 21. leosztás
Egy szlemparti, ahol a szan gém egyszerűen bukós!
Aki a 29 figurapont miatt elégnek találta a 3 szant a „jónak” tűnő harmadik treff dáma fogással, az többnyire rosszul járt ebben a partiban. Hiszen ha az ellenfél megtalálja a treff indulást (és miért ne találná meg, mikor az a leghosszabb és legerősebb színe), akkor az első öt ütést lezongorázhatja Észak–Dél – mit sem ér ezennel a treff dáma!
Akik káró színben keresték a boldogságot, most azok járhattak jól: a gém is már pluszban fizetett, de a szlem nyilván még inkább. Pedig a szlem „ránézésre” nem is olyan jó, hiszen kiáll két kulcslap a hatból. No, persze biztonsági játékkal el lehet kapni a káró dámát. Ehhez csak annyit kell tenni, hogy gondolván a szingli dámára, le kell hívni valamelyik magas figurát, aztán már nem is kell impasszolni, hiszen beesik a várva várt hátul lévő szingli dáma - micsoda dráma az ellenfél részéről! (Bocs!)
III. osztály(IT)
Úgy vélem, nem kelt túl nagy meglepetést az első két helyezett ebben az osztályban. De azért nem árt megjegyezni, hogy Marczona Mariannak és Minarik Attilának alighanem jól jött, hogy a Tölgyesi–Négyesi duó „csak” 16 pontot szerzett a 7. nap. Viszont úgy, hogy egymás után végzett két Józsefekből álló páros a fordulóban: elég szoros lett az állás. Burian Fendall és Vatai József nyerte a napot, mögöttük nagyon kicsit lemaradva Erdős Tibor és Szalma József. Kettejük között 2 IMP van.
És akkor még ott vannak ifi bajnokaink az 5. helyen, akik szintén jókora pluszt értek el ezzel bejelentkezvén a feljutó helyre, és esélyt adván maguknak, hogy akár még a dobogót is elcsíphessék, igaz: 20 pötty körül van a lemaradásuk.
Nézzük az esélyeseket. Felemás napja lesz az aktuális elsőnek. Minarikék két olyan párossal kezdenek, akik a mezőny hátsó részében vannak, de utána összecsapnak Kiss Krisztináékkal és Madarász Ágnesékkel, akik viszont a 7., illetve a 9. helyen állnak. No persze olyan forgatókönyv is előfordulhat, hogy az első két oktávban megszerzett sok pont hatására az utolsó 16 partiban már kockáztatás nélküli könnyed játékot játszhatnak.
A második helyezett „4si”-éknek sem lesz leányálom az utolsó nap, hiszen összecsapnak a 8. helyen fiatalokból álló Gulcsik–Nieland, valamint az utolsó 8 partiban a Budai László–Fodor Dániel párossal is. De a mostani harmadik helyezett sem nyugodhat meg, hiszen kizárólag olyan párosok ellen kell játszania, akik a mezőny első felében vannak, méghozzá a 10. és a 15. között. Ezzel szemben az őket szorosan követő Fendalléknak a mezőny második felében járó – de még bőven nem kieső – párosok ellen kell megküzdeniük az utolsó négy oktávban.
Szerintem a „MaMi” megnyeri az osztályt, ezzel az I/B-be ugorva, s őket a Tölgyesi–Négyesi páros fogja követni, igazából némileg drukkolok is már nekik, ha eddig végig ilyen szépen szerepeltek, szerezzék meg az ezüstérmet. A harmadik helyet meg „papíron” a Buriann–Szalma duó fogja megszerezni – legalábbis az utolsó napra maradt sorsolás nekik kedvez!
Amennyiben négy kieső lesz, vélhetőleg a mostani utolsó négy helyezett párosra vár a sors, hogy jövőre a IV. osztályból visszajusson (akár előreugorva a II. Osztályba).
A forduló partija: 27. leosztás
Egy leosztás, ahol a 4–3-as színben való szlem mindig tuti, de a 6–3-as színben csak az egyik kézből. S ahogy az előző osztály partijában is: a szan gém bukásra van ítélve, igaz, szintén csak Kelet kezéből.
De azért szlemig – főleg a legjobb szlemig – eljutni szerintem eléggé nehéz...
A 4–3-ban való pikk szlemet mindössze egy páros találta meg: a parti valóban elvehetetlen, hiszen aduzás után a kárókra három dobása van a felvevőnek. Ha a kőr ászt nem hívták le, abban az esetben el lehet dobi a dubló király-nyolcast, és ki kell adni a treff királyt. Ha lehívák, akkor sincs probléma: meg lehet válni a treffektől, miközben még az is belefér, hogy egy kőrt lopjunk a rövidebbik aduból (ha egyáltalán a kőr király nem magas már).
A 6 kárót egyedül az bántja, ha Dél kőrrel indul, hiszen akkor a rövidebb pikkre egyszerűen csak egy treff dobása van, tehát bízni kell a treff király elleni impasszban, ami nem ül. Nyugat kezéből viszont sima, hiszen ha lehívják a kőr ászt, máris eggyel több dobása van (ami által a treffet el lehet tünteni az asztalról az ászon kívül). Ha meg nem hívják le a kőr ászt, akkor meg a pikkre le lehet dobni egy kőrt, és a treff dámát már a szür reményében lehet kitenni...
A 3 szan pedig Kelet kezéből kőr indulásra bukik, viszont mindenhol Nyugat vette fel a gémet, amely ellen tehetetlen az ellenvonal, sok ütést lehet szerezni.
IV. osztály(IT)
Habár Fehér Krisztina és Kovács Erzsébet kicsi mínuszt csinált a 7. fordulóban, még így is van 40 pontnyi előnye a Boros–Sápi páros előtt. A harmadik helyre viszont új páros zárkózott fel: Szigeti György és Szabó Lajosnak egészen kijött a lépés: több mint 80 IMP-et szereztek, ezzel megelőzték a Fazekas–Tamás párost.
Szerintem az első hely sorsa eldőlt, a hölgypáros ugrik fel a II. osztályba. Az ezüst és a bronz viszont még nincs „előre” kiosztva: ha a mostani fordulógyőztes páros megtartja jó formáját, akkor könnyen lehet, hogy beelőzi Viliéket. A negyedik, még feljutó helyért nagy lesz a csata, még az ötödik, de talán a hatodik is könnyedén odaérhet. Főleg a mostani 6. helyezett Kovács Erika és Simon Péter, akik majdnem 65 pöttyöt szerezték, ezzel jelezvén, hogy szándékukban áll feljutni a III. Osztályba.
A forduló partija: 3. leosztás
Érdekes jelenség látható a scorelapon: eléggé népszerű volt az 5 pikk. Összesen hat asztalon volt ez a felvétel, három-három arányban kontrával, illetve simán.
Ahol megkontrázták, ott két alkalommal treff ásszal indultak, amire már sima a felvétel, hiszen a treff egy lopással magasítható. Volt még egy pikk dáma indulás is, amivel szintén nincs gond, mert egyel több rantré lesz a kézbe, ami által még ha nem is találja ki a felvevő a szingli treff ászt, akkor is magassá lehet tenni a kis treffeket.
A maradék három helyen, kontra nélkül ment a felvétel és kőr ász volt az indulás. Érzésem szerint a kőr király volt a folytatás, amit a felvevő ellopott a kezében. Ha most két menetben kiaduzott, akkor bajba kerülhet: hiszen most csak a kis treff(!) a jó hívás, pontosan a szingli ász miatt. De ezt aligha lehet kiötölni.
Ellenben, ha aduzik egyet a felvevő, akkor látván a dáma esését, akár váltat is treffre. Ha még figurát is hív, és üt a szingli ász, utána lopással megint csak lehet könnyedén magasítani (valószínűszeg a treff ász után káró visszahívás következik, így kerül a felvevő a kezébe).