Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Koltai Gábor - 2014. szeptember 25.

Innen-onnan – csb hétfő-kedd 2. forduló

II. osztály
Igazán izgalmas partival kezdődik a 2. forduló „krónikája”. Északon ülünk, és a „rámenősen” belicitált 3 szan felvételünk ellen kis pikkel indultak.
 
 
 
3. leosztás  


Nyugat üt az ásszal és gondokba merül. Minden energiánkkal megpróbáljuk eltéríteni a számunkra igen kellemetlen pikk hívástól – és sikerrel jár az erőfeszítésünk, egy kis treffet tesz ki az asztalra. Huh, ez meleg volt – nem lett volna jó, ha védhetetlenül lehívnak négy-öt pikket. De az se nagy öröm, ha Kelet Kxx vagy a Jxx színből indult, és kis pikk visszahívás esetén nem találjuk el, hogy Nyugat az AJxx, vagy trükkösen az AKxx felszerelésből tette az ászt elsőre.
 
Így viszont elmúlt a nagy veszély, akár hátra is dőlhetünk. Hívjuk le gyorsan a treffjeinket, vagy számoljuk meg az ütéseinket és kovácsoljunk tervet? Tipikus hiba, hogy a legkellemetlenebb hívást elkerülve _vagy egy nagyon hiányzó figura sikeres bekerítése esetén_ fellélegzünk, és a figyelmünk ellankad. Még többször előfordul az, hogy egyszerű helyzetekben sem képzeljük magunkat az ellenfél helyébe – így a könnyen levonható következtetést sem vonjuk le az ellenfél játékából.
 
Legalább 90 százalék a valószínűsége annak, hogy Nyugatnak nincs több pikkje – annyira értelmetlennek tűnik bármilyen más hívás ebben a helyzetben. Ne kapkodjuk el tehát a dolgot, készítsünk tervet. Az öt treff ütés és a két ász mellett még két ütés kell a piros színekben _pikket nem nagyon ütünk magunktól_. Mindkét hiányzó kőr figura Keletnél – ez durván harmadannyi esély, mint az, hogy a hiányzó két káró figurából legalább az egyik Keletnél legyen.
 
Igaz, az első esetben _kettős kőr impassz a KJ ellen_ nem kell kiadnunk az ütést, a másodikban _káróra játszva_ igen. Ekkor valóban bajba kerülhetünk, ha az ellenfél megtalálja az eddig elbújt kis pikkjét – de ennek a játéknak nagyon csekély a valószínűsége. Ha valaki kőrre játszotta a partit, akkor a 10 százalék _van pikkje Nyugatnak, de nem hívta_ egynegyedét _mindkét kőr figura Keletnél van_ játszotta meg, azaz 2-3 százalék esélyt.
 
Káróra kell hát játszani, amit szintén kétszer kell a kézből hívnunk. Ott is el lehetett rontani a játékot, ha nagy örömünkben _hogy nem hívtak pikket_ nem a kézben ütöttük a treff visszahívást. Ha kézben ütöttünk _az 5–1 treff ellen ez nem jó, de ennyi kockázatot vállalni kell_, akkor jöhet a káró bubi. Nyugat üt a dámával és újabb treffet hív. Most is kézben ütünk, és lehívjuk a treffeket. Az asztalról egy kőrt és két pikket dobunk, Kelet három pikket, Nyugat egy kőrt dobott el. Ezek a lapok maradtak:  


A káró nyolcasra Kelettől kicsi jön, az asztal kilencese viszi az ütést. Lehívjuk a káró ászt, és ebbe mindkét ellenfél kis kárót tesz _mi egy kőrt_. A tervünk egyik fele sikerült, a másik nem – a kilencedik ütés nem jött össze káróban _de a nyolcadik igen_. Most különösen fontos, hogy ne keseredjünk el.
 
Játszhatunk arra, hogy Nyugatnál van a kőr király, és csak kőrje van már _treffje biztos nincs, pikkje meg kárója nem nagyon lehet az eddigiek szerint_. Ekkor kihívjuk a kőr dámát, és az AT villával még kettőt fogunk ütni. De játszhatunk még jobban is – ha számolunk. Keletnek volt hat pikkje, négy kárója és két treffje – tehát egy darab kőrje van csak. Nyugat lapját is tudhatjuk, egy pikkje, három kárója és négy treffje volt – tehát ötös volt a kőrje _így is ugyanarra az eredményre jutottunk_. Innen már egyszerű a dolog. Lehívjuk a kőr ászt, és hívunk egy kárót, amibe kézből kőrt dobunk. Kelet üt, és csak pikkje marad, tehát a kilencedik ütésünk a pikk dáma lesz. A parti elején még remegtünk, hogy ne hívjanak pikket, a végén meg a pikk hívással lettünk meg.  


Nem volt egyszerű ez a parti, még azok közül is sokan elbukták volna, akik utólag minden partiról tudják, hogyan kellett volna játszani…
 
27. leosztás
Nézzünk egy jóval könnyebb esetet.  


A pikk kettes indulást Észak a királlyal üti és pikket hív vissza – a dámával ütésben maradtunk. Ha rossz napunk van, akkor kiadhatunk még a pikken kívül egy adut és két treffet. Nézzük először azt, hányféleképpen lehet az aduszínt kezelni.
 
Hívhatjuk a dámát – és ha Észak fedi, akkor legközelebb impasszt adunk a tízesére. Ez jó KT5, KT7 esetén, de nem jó K7, K5 esetén _K75 vagy KT esetén mindegy, hogy mit hívunk elsőre_. Lehívhatnánk másodszorra a bubit is, de annyi erővel hívhattunk volna kis adut is elsőre, és nem kellett volna a dámát hívni.
 
Mi van, ha kicsit hívunk elsőre, és a bubival próbálunk ütni? KT5, KT7 esetén ez a játék veszít, K7, K5 esetén nyer. Majdnem egyforma tehát a kétféle játék esélye, de az Észak kezében lévő szingli király miatt jobb kis aduval kezdeni, és nem a dámával. Érdekes, hogy az Észak kezében lévő KT75 adut a dáma hívásával sem tudjuk „felgöngyölni” _a dámát a királlyal, a kilencest a tízessel, a hatost a hetessel fedik és az ötös ütni fog…_. Ha Dél kezében van az összes adu, akkor a dáma hívás esetén két adut fogunk kiadni – míg a kis adu kezdés esetén csak egy adut adunk ki bármelyik 4–0 elosztás ellen. A dámával kezdeni az aduzást tehát kicsit rosszabb esély, mint elsőre kicsit hívni. Ezek voltak a lapok, és csak a szür volt érdekes, mert a treff elronthatatlanul jól feküdt.  


Érdekes „terelgetős” manőver, ha Észak a második ütésben kárót hív – eljátszva azt, hogy az szingli. Ekkor a felvevő játszhatott volna az Észak kezében lévő harmadik adu királyra _a szingli káró mellett az már elég valószínű_, és hívhatta volna a kőr dámát az asztalról. De az is lehet, hogy a káró lopástól félve lemondott volna a kőr impasszról, és lekapta volna az adu ászt. Ki tudja, merre tereltük volna el az eredeti szándékától.
 
I/B
Kivételesen most egy licit is a terítékre kerül – mivel a probléma „rendszerfüggetlen”. 
 
3. leosztás


Itt tart a licit, és egy pillanatra elmélázunk a folytatáson. Arra gondolunk, hogy a minimális lapunkkal a kőr gémünk csak akkor esélyes, ha a partnerünk a 3 szanra kontrázni tud. Akkor viszont nem kell gémet mondanunk, a bellben fognak bukni eleget. Ha a partnerünk passzol a sor végén, még akkor is elbukhat a 3 szan – a kőr színünk elég erős, a káró meg rosszul lesz elosztva _úgy néz ki, hogy az lesz az ellenfél hosszú színe_.
 
Várjunk csak, valahol azt hallottuk, hogy néha nem árt az ellenfél helyébe képzelni magunkat. Milyen lappal licitál 3 szant ebben a helyzetben? 22 pont feletti egyenletes lappal, vagy egy hosszú és zárt minor színnel, nyolc biztos ütéssel? Sokkal inkább az utóbbival, a rengeteg ponttal talán kontrázna.
 
Szépen belicitálták nekünk, hogy a szinglinkhez a partnerünk néhány kis lapot hoz – a figurái mind a hosszú színeinkben vannak. Ha csak néhány pontja van, akkor a 3 szan benne lesz, és gém alá bukjuk a 4 kőrt – ha több, akkor talán meglesz a 4 kőr. Persze esetleg írhattunk volna +500-at a gémünk helyett, és nem ritkán bukunk egyet akkor, amikor az ellenfél is bukott volna egyet. De nagyot is írhatunk, ha az egyik gém benne van és a másik keveset bukik – esetleg mindkét gém teljesíthető _ilyen is van_, netán az ellenfél nem hagyja magát, és olyan magasra megy, ahol már bukik.
 
Ha az elérhető nyereség _IMP-ben_ átlagban kétszer akkora, mint az esetleges veszteség, és három esetből egyszer nyerünk, kétszer veszítünk – akkor vagyunk „egálban”. Ezek szerint akkor is licitálni kell, ha a nyereség esélye 50 százaléknál kevesebb. Ebben a partiban sokan hagyták a 3 szant _–600_, jó eredmény volt a 4 kőr –1 _–50_, és még jobb az 5 káró –1 _+100_.

 
A következő partiban indulnunk kell…
 
21. leosztás  


A pikk indulás teljesen normális – de sejtjük, hogy a partnerünknek nem nagyon lesz olyan pikkje, amit szeretnénk. Kőrje viszont lesz – de az valószínűleg rosszul fekszik. A minorok többnyire az asztalon lesznek, és kétszer is meg tudjuk hívni – ez szól a káró indulás mellett. A treff valószínűleg az ellenfél színe, ilyenkor szinglivel csak színjátékban indulunk _de akkor se szívesen_.  


Még nyílt lapokkal se könnyű átlátni, hogy csak a treff indulás buktatja el a 3 szant. Minden más indulásra bonyodalmas végállások következnek be. Ezeknek az a lényege, hogy ha Észak pikk ásza nem üt _kis pikkel indul_, akkor Délnek eggyel többször lehet kiadni az ütést _nem nagyon tud jókat hívni_. Ha kőr indulás után üt a kőr és a pikk ász, akkor már késő treffet hívni, mert akkor lesz nyolc ütés _1 pikk, 2 kőr, 4 káró és 1 treff_, és megmarad a pikk kézbemenetel a kőr-treff beszorításhoz. Ha meg Észak a pikk ásszal való ütés után elveszi a pikk kézbemenetelt, akkor nem tudja meghívni a treffet – ekkor a kárók hívására beszorítással kombinált ütéskiadással lehet teljesíteni.
 
A treff indulás után Dél megüti a két treffjét _a káró királyon és a két ászon kívül_, mert a felvevő pikk átmenetét le lehet rombolni – így a kárók lehívása után nem tud már kézbe menni, és a treff-kőr beszorítás nem fog működni.
 
Az összes variációt ki lehet próbálni _ha valakit érdekelnek a kicsit bonyolultabb partik_.
 
I/A
Rögtön az első partiban Észak–Dél lapjaiból 3 szant teljesítettek többen is – de hogyan? Egy „nyerő licitmenetet” kis fantáziával még tudtam kreálni – de első ránézésre a teljesítés lehetetlennek, szabad matt feladványnak tűnt. Nyílt lapokkal se lesz egyszerű a dolog, de talán úgy lehet találni valami ésszerűhöz közeli megoldást. A parti arra példa, hogy a lehetetlen helyzetekben is felcsillanhat egy kis reménysugár.
 
1. leosztás  


A kis pikk indulás ad egy kis esélyt – kilences, dáma, király. Kőr király, amit megütnek, és már látják a veszélyt: szabadulni kell az ütésektől. Lehívják kőr dámát is, meg a pikk ászt is, és aztán…
 
A treff tízest Nyugat veszélyesebb hívásnak gondolja, ezért a káró hetest teszi ki – és innen már sínen van a felvevő. A treffre bukott volna – mert ki kell adnia a káró királyt, és a káró visszahívás után még valamit.
 
Kelet a káró hetesből megsejtheti a káró szín fekvését, és akkor nem teszi bele a királyát. De ez sem segít rajta, a felvevő üt a dámával és hívja a káró ászt. Ha a következő kárót Kelet üti, akkor leteszi a felvevőt az asztalra, ezért bedobja a királyát az ászba _ugyanott van, mintha az első káróba betette volna_.  


Most a treff dáma következik, amit Kelet nem üthet meg.
 
Ezután le kell hívni egy magas kárót, majd a káró kettessel Nyugatot ütésbe kell hozni. El lehetett volna rontani a játékot, ha a treff dáma után lehívjuk a treff ászt is, mert akkor Nyugat eldobja a káró kilencest, és akkor Kelet menthetetlenül üt még két treffet. _Az is jó, ha a treff dáma helyett leveszünk két kárót, majd kis treffet hívunk, és kicsit teszünk Nyugat tízesére: ha Kelet átüti a királlyal, minden minor a miénk, ha nem, Nyugat letesz minket az asztalra. Sőt, akár a harmadik kárót is lehívhatjuk, hiába dobja el rá Nyugat a treff tízesét, mert aztán Kelet kényszerhívásba kerül, amikor ütetjük az egyik treff középlapjával – a szerk._ Sima ügy, nyilván így lett meg mindenhol a 3 szan…
 
A végére maradt desszertnek egy bell nagyszlem. Már fáradtak lehetünk, ezért a licitmenetet ne nézzük, az például a mi asztalunknál olyan hosszú volt, hogy az ellenfél zöld kártyáit is elszedtem, nehogy valamikor véletlenül kontrázzak. A lényeg az, hogy Dél teljes elosztása, meg a kulcsfigurái valahogy kiderültek, és Észak bevágta a hetet.
 
23. leosztás  


Nyugat a káró kettessel indult, káró ász, káró lopás, kőr király, káró, jön a király. Gyanút foghatunk, hogy az ellenfél nem akarhatja a szánkba rágni a káró elosztást – tehát Nyugatnál inkább lesz páros számú káró, mint páratlan. Lopunk az adu bubival _ha előttünk hármas káró van, akkor a következőt majd kicsivel lopjuk_.
 
Nyugat fancsali képpel treffet dob, és könnyen lehet, hogy azért nem indult aduval, mert nála van a pikk tízes, és nagy ravaszul azzal akart ütni. Aduval asztalra megyünk, és most akárhogy számolunk, a treff impassz kell a teljesítéshez _8 adut üthetünk, 2 kőrt, 1 kárót és 2 treffet_. Treff impassz, treff ász _jobbról jön a király – tehát valószínűleg a bubi is nála van_, treff lopás, amibe balról a tízes, jobbról a bubi jön.  


Itt tartunk, és már szinte biztosan megvagyunk, mert a kőr ász el fog menni, a kőrt Kelet nem fogja felüllopni, a káró bubit az adu dámával ütjük, és az asztali adu villa lesz a két utolsó ütésünk.  


Adu indulásra kicsit egyszerűbb a játék, és ilyen elosztásnál még akkor is teljesült volna a nagyszlem, ha a treff dámát kicseréljük a bubival. Káró ász, káró lopás, kőr király, káró lopás, kőr ász, kőr lopás, káró lopás, kőr lopás – majd a két magas adu. A kétlapos végállásban Kelet beszorul, tartania kellene a kárót is meg a treffet is. Ha treffből csak AJxx van a felvevőnél, akkor a treff indulás buktat.