A selejtezőkről
Darvas-csoport (DG)
A hatodik kalapból jött az Expassz csapat, összeállítása Hermányi Annamária–Bujdosó Lajos, Kis Zsuzsanna–Fischer József, Éless Miklós–Varga László. Hermányi Annamáriát a szövetségi munkája miatt jól ismerjük, ezúttal a zöld asztal helyett, khm, a zöld asztalt választotta, és a csapat jól küzdött, végül nagy küzdelemben ugyan, de lemaradt a főtábláról.
A hetedik a Jazzy, akiket hiába kiáltottunk ki titkos favoritnak, végül nem tudták megelőzni az eléjük soroltakat, de tényleg rendkívüli csata folyt (másfél győzelmi ponton belül zárt az 5., 6., 7. helyezett, és csak 10 pont kellett volna a bejutáshoz. A csapat összeállítása: Lovas Júlia–Reichardt Géza, Mertha Gusztáv–Tóth Zsuzsanna.
Ottlik-csoport (DG)
A negyedik kalap itt a Csipka csapaté volt, sok régi ismerőssel: a női válogatottból (is) közismert Csipka Szilvia papája, Csipka Tamás a korábbi első osztályt is megjárt Germadics Vilmossal, Dörnyei Gábor Kovácsi Annával alkot párt, míg Hajdu Lajos Ferenczi Györggyel játszik. Itt következne, hogy sikerrel harcolták meg a selejtezőt, de sajnos, lemaradtak róla. Ki volt az oka?
A szinte mesterpont nélkül induló, hatodik kiemelt Slambuc! Két párjuk, Barna Csaba–Kiss Krisztina és Erdős Tibor–Szalma József kettős egyaránt dicsértet érdemel, hogy két magasabban jegyzett csapatot is maguk mögé utasítva bejutottak a legjobb 32 közé. Bravó!
A csata hatalmas volt, az egymás elleni meccset megnyerő Slambuc maga taszította Csipkáékat ki a négyből. A Relé csapat végig gyengélkedett, és végül az első két kiemelt ellen nem tudott már elég pontot gyűjteni, így csak hatodikként jött be.
Widder-csoport (DG)
Az Omnia a Szigeti György–Szabó Lajos, valamint a Vidóczy Tamás–Hüttl Kálmán párokkal áll fel. A kávésok megelőzték az eléjük sorolt Flamencót, sőt, az utolsó fordulóban legyőzték a csoportmeccsek legnagyobb meglepetését hozó, csoportelső Hazaiékat, így ugyan csak hatodikok lettek, szép emlékeik lehetnek a selejtezőkről.
Itt másik bemutatottunk a FÉSZEK. Gabos mester halála miatt sokáig négyesben küzdött a csapat, majd Réti Zsuzsa új partnert talált az örök tehetség, Gerő István személyében, így három párral álltak (volna) ki. Közbejött azonban Szalay György betegsége, így Harangozó Lászlóval eddig a hétig egy partit sem játszottak. Nagyon jó hír, hogy Gyuri hétfőn legalább egy oktávra el tudott menni játszani, innen is kívánunk neki mielőbbi gyógyulást, hogy a nyári Budapesti Eb-n szerepelni tudjon! A csapat harmadik párja a mindig megbízható, korábbi válogatott Péter pár, Bárczy–Trenka természetesen.
A zaklatott idők miatt kellett a jó hajrá, hogy végül a második helyre befusson a FÉSZEK, de ez sikerült. Hogy miért nem elsők? Mert a negyedik kalapos Hazai nyerte a csoportot, nagy fölénnyel!
Zánkay-csoport (IT)
Ahogy azt jósoltam, a Loiben csapat meg is nyerte a csoportját. Hovatovább vereség nélkül: az első kalapos Atavalyijólesz csapat ellen döntetlent értek el, ráadásul ők szerezték a legnagyobb arányú győzelmet a selejtezőkben: 129–0-ra nyerték az egyik meccsüket. Második helyen ért célba az első kalapos csapat, s bejutott még a Négyász és a Komix is, ahogy azt még a legelején mutatta gömböm.
A Négyász csapat amolyan jól összevegyült csapat, hiszen a csb-n még volt külön Ormay és Madarász csapat is. Az Ormay házaspár, Éva és György már régóta játssza transzferes rendszerét, és Fekete István, valamint Madarász Imre is már jó ideje partnerek, rutinos játékosok. A csapat tagja még Kovács Julianna, aki nem rég még Benedek Béla partnereként szerezte meg a bronzérmet az MP-bajnokság II. osztályában. Juli most Nyúllal, vagyis Csiby Évával játszik.
A talán legfurább nevű csapat idén az Atavalyijólesz. Bennfentes információim (és a logikusság elve) szerint a csapatnév kitalálásakor a párbeszéd valahogy úgy hangzott, hogy mi legyen a csapatnevünk...? Ugye nem kell tovább mesélnem?! Tagja a csapatnak az a Szőts Gábor, aki még az MP-bajnokság I/A osztályában Udvari Szabolcs partnereként szerezte meg a 4. helyezett. Mráz Máté és Dörnyei Gábor is viszonylag régi partnerek, s ne feledjük a 2014–2015-ös MP-bajnokság legfelső osztályát ők nyerték meg (amúgy pont Szőts Gábor előtt). Surányi Marcell és Zombori Péter sem most találkoztak először, s a csapat tagja még az a Fazakas Gergely, aki nem rég egy stand up-os beszéddel hívta fel magára a figyelmet.
Cohen-csoport (IT)
Ahogy várni lehetett végül is, az Interface és a Dumbovich simán bejött az első két helyre. Utóbbi csapat ráadásul úgy hozta két győzelemmel az utolsó napot, hogy a névadó helyett az ifjú exifiválogatott Lázár Kornél játszott – vagy tán pont ezért sikerült nyerni? Végül, ahogy megéreztem, a Hodosi csapat mellett az Ifi Budai jutott be. Az ifik a második meccsen kikaptak a Láng csapattól, de miután az első mérkőzésen ki-ki meccsen legyőzték a Durostone-t, biztosították tagságukat a legjobb 32-ben.
A Hodosi csapat a kupa selejtezőjében kissé talán hektikusan játszott: egymást követték a nagy győzelmek és a nagy vereségek – legalábbis az első két napon. A csapatkapitány Hodosi Péter, s partnere Mérei Balázs régi játszótársak. Péternek egyébiránt szívügye a bridzs oktatása a gyerekeknek: ezzel tevékenykedik most, amennyit csak tud. Szokásos szerint csapattársuk Fülöp Zoltán és Rózsa Tamás, akiknek pechesen sikerült az I/B osztály a MP-bajnokságon, ugyanis a 6., még pont fel nem jutó helyet szerezték meg – ráadásul még tavasszal az IMP-bajnokságon is pontosan ugyanígy jártak. A csapat további tagja még Hámori Zsuzsa, aki a női és vegyes teniszversenyek gyakori résztvevője, bridzsbéli partnere Jakus László.
A Kaskad csapatnak nem sikerült a a legjobbak közé kerülnie, de azért az utolsó meccsükön elverték a jóval magasabb kiemelésű Durostone-t. Tölgyesi Eszter szokásos partnerével, Négyesi Györggyel játszik. Spielmann János, Szabó Tamás oldalán mutatkozhatott be a kupa küzdelmeiben. A csapat harmadik párja Bankó Mihály és Kálmán Ferenc, akik legtöbbször klubversenyeken indulnak, de nagy örömmel látjuk, hogy ők és persze a csapat többi tagja is kipróbálja magát a Szövetségi versenyeken is!
Kaufmann-csoport (IT)
Az valószínűsíthető volt, hogy a GAMAX mellett bejut a Pál és a Leó is, s eleinte úgy lehetett gondolni, hogy hozzájuk csatlakozik a Bóc, amolyan papírforma alapján. De a Vöcsök csapat meglepte a mezőnyt rendesen, hiszen begyűjtötte többek között a Pál és a Leó skalpját, így nem meglepő, hogy odaért a negyedik helyre – ehhez persze az is kellett, hogy a szintén kiemelés lévén előtte lévő LLufthansa csapatot megverje, gratula!
Leóék, habár az utolsó nap kétszer is kikaptak, így is sikerült harmadik helyen célba érniük a csoportban. Nagyjából azonos összeállításban játszanak: egy csapatban van lánya és anyja, Nyárádi Gabriella és Nyárádi Ibolya, igaz, utóbbi ezúttal Kutnyánszky Verával játszik. S a kolozsvári régi páros is itt játszik: Nagy „Jean” István szokásához híven Papp Csabával. Ha van lánya–anyja, hát van fia–apja is: Kelen Botod és Kelen László személyében, ők nemrég az MP-bajnokság II. osztályában a negyedik helyet érték el, s ezzel fel is jutottak az I/B osztályba.
Az Ifi Berkes csapatnak nem sikerült a legjobb 32 közé kerülnie, de nem távozhatnak rossz szájízzel a selejtezőből, hiszen megverték azt a Bóc csapatot, amely a múlt héten még a GAMAX ellen ért el szép sikert. Hét lelkes fiatal alkotja a csapatot: az elnevezés itt is a „legidősebb” tagot jelöli, jelen esetben Berkes Mártont. Az első meccseken általában Tóth Andrea és Szűcs Leó játszik: mindketten abban a könnyű helyzetben vannak, hogy édesapjuk már régóta hódol e játék szeretetének. Hát akkor mit szóljunk Révai Hannához, akinek mind a két felmenője bridzsezik? És ha ez nem lenne elég: Fischer László is a csapat tagja, akinek nem elég, hogy mindkét „őse” kártyázik, hanem még nővére is, az a Fischer Andrea, aki még ifi korában állandó tagja volt az U25-ös női válogatottnak. Itt játszik még Kovács-Sapi Márton, aki másfél éve játszik aktívan, s végül Szűcs Villő is, aki mindössze nyár óta tud a bridzs létezéséről. Villő – aki Leónak pusztán a névrokona –, abban a kimlei táborban tanult meg játszani, amelynek megléte egyfelől népszerűsíti a bridzset a fiataloknak, másrészről pedig elősegíti azon ifi játékosok fejlődését, akik már ismerik a játékot.
Keleti-csoport (GD)
A Budaörs őrs 6. kiemelt volt, a budaörsi klub csapata ilyen összeállításban játszik: Baksay Miklós–Kovács Balázs, Fazekas Márta–Tamás Péter, Fancsovits Rita–Kovács Tamás. Az erős csapatok ellen (a Visoft kivételével) egészen szoros meccseik is voltak, a középzónások kevésbé sikerültek. Az Ernő Alattiakat viszont simán verték.
A harmadik az erősorrend szerint az Ecosoft, IT csapata. A két „bridzspapa”, Marjai György és Nyárádi Gábor bridzsezik együtt, míg a „bridzsfiúk”, Bozzai Bence, Vikor Attila és Vági Máté hármasban játszik többnyire, bár láttam Vági–Marjai párost is, tehát itt is szabadfogású az összeállítás.
Kicsit váratlanul (legalábbis a gömb számára) főtitkár úr csapata, a Faék beékelte magát a magasabban kiemeltek közé. Kihasználva, hogy az utolsó meccseik a gyengébbnek tűnő csapatok ellen voltak, sok pontot gyűjtöttek, míg az előttük állók egymást gyepálták, így be is futottak másodiknak.
A Visoft, tippünknek megfelelően két szoros csatával zárt, de ez is elég volt a csoportgyőzelemhez.
Kovács-csoport (IT)
Jóslatommal ellentétben nem az Elastron végzett az első helyen, hanem a Nők, akik rendesen belehúztak, és az utolsó napon 37 VP-t szerezve hódították el a csoportelsőséget. Pont a gumigyárosokat verték 20–0-ra, ami kétségkívül jó omen lehet a közelgő Eb előtt – legalábbis a női válogatottnak. Bejutott a legjobb 4 közé még a Mákosnudli (harmadik helyet szerezték meg ötödik kalaposként) és a Garmisch is.
Az Elastron szokásos összeállításában vágott neki a kupának: aligha kell bemutatni őket, hiszen többszörös válogatottak mindannyian, s anno több éven át uralták a csapatbajnokságokat még Taurus néven. Kovács Mihály, Szappanos Géza és Magyar Péter többek között tagja volt annak a csapatnak, amely nem is olyan régen szenior olimpiát nyert. De ki ne ismerné Csepeli Miklóst, aki még anno a Füles című lapban jelentetett meg bridzses feladványokat, vagy Linczmayer Lajost, aki ellenjáték könyvével és ifikapitányként emelkedett ki a többiek közül. Vagy a sokat kihagyó, de visszatérő Koltai Gábort és a nagyon rutinosan játszó Jakab Sándort.
Nem sikerült jól a Duna csapatnak a selejtező. Pedig Klein László és Moussong Gábor már viszonylag régóta játszanak együtt, s csapat tagja még Tóth András is, aki szintén nem ma kezdte a játékot. András partnere felváltva hol Szabó László, hol pediglen a fiatal Burlacu Péter – akinek édesapja szintén bridzsezik. Majd talán az alsóbb kupákban jeleskedni fognak.
Magyar Kupa (GD)
Bár valamennyi főtáblás meccsre talán túlzás lenne tippelni, néhány rangadót mindenképp az olvasó figyelmébe ajánlunk. A nem taglalt meccseken nem születik meglepetés a Gömb szerint.
Szigethy–Printech –7
Két hasonló erejű, és hasonlóan I/A-I/B közt ingázó csapat küzdelme, szinte bárki nyerhet. A játékosok rég jól ismerik egymást, egy szerencsés szlem dönthet – szerintünk ezúttal a Printech javára
Ecosoft–Loiben –37
Sajnálom, Ifjú Tanonc, de az osztrák álnéven csoportgyőztes volt és jelenlegi ifiválogatottak simán hozzák a kötelezőt.
GAMAX–Garmisch +75
Az elnök a VRB vezetője ellen. Ezúttal azonban nem elég a sok szigorú szabály (tálcák!?), a győzelem a Budapest-bajnoké. Hogy országosan is győz-e, a hétvégén kiderül… Itt ajánljuk amúgy a hétvégi hangos közvetítést, ahol kipróbálják az Eb-re tervezett kommentátori technikát.
Lowel–Ahazaijólesz +18
Számomra sosem volt szimpatikus, ha egy csapat nem akarta felvállalni a kapitánya, vagy annak cégének nevét. Ezért is húz a szívem gömböm a nevekből betűsített egység felé.
Slambuc–Hazai –45
A két meglepetéscsapat közül az erősebb győz, és folytatja álmát.
Treff-Káró Kupa
A Magyar Kupához hasonlóan itt is nézzük meg pár meccset, az első K. O.-s szakaszból.
Pikk–Zen–Manana hármas meccs
A Pikk csapat a selejtezőben szerzett 62 VP-vel lett ötödik helyezettek: más csoportban ennyi ponttal nem csak a bejutást, hanem még egy előkelő harmadik helyet is megszerezhettek volna. Nem csoda, hogy mind a két meccsen nyernek. Míg a ZEN és a Manana jót fog küzdeni egymással, ahol az előbbi csapat fog diadalmaskodni.
Csipka–Ördögszekér +32
Csipkáéknak majdnem sikerült a főtáblára jutás, alig 3 VP-vel maradtak le: ezt a meccset (és tán a többit is?) simán fogják hozni.
Jazzy–Láng –8
GD jóslata ellenére a Jazzy nem jutott be a legjobb 32 közé, a csapat rossz formája lehet, hogy folytatódik, s kikap a Lángtól.