Az OMP-szuperdöntő eredményének kihirdetésekor Szetei Zsolt humoros szavakkal jelentette be a győztes párt: „A papírformának megfelelően az 1. helyen a Kalmár Zoltán–Nieland Dániel páros végzett”. És tényleg, ennél nagyobb meglepetés nem nagyon történt az OPB versenyek történetében. (Az OMP-győztesek: a szerző, Kalmár Zoltán és partnere, Nieland Dániel – fotó: Szetei Zsolt)
Én pontosan 50 évvel ezelőtt fordultam meg először a Kőris utcai bridzsklubban, és azóta nem értem el igazán jelentős eredményt. A tapasztalat persze számít. Ma már egész jó amatőr játékosnak tartom magam.
Dani eddigi 37 évének többségét Hollandiában töltötte. Amszterdamban kezdett bridzsezni amatőr klubokban, ami magasabb színvonalat jelent, mint a budapesti klubok átlaga. Onnan hozta a hazainál agresszívabb licitstílusát.
Kicsit több mint egy éve bridzsezünk együtt budapesti klubok versenyein (Hegyalja, Palatinus), bajnokságokon többnyire más partnerrel játszunk. Dani kellemes partner. Mindig nyugodt, és vele sikerrel alkalmazzuk a „versenyen soha nem elemzünk!” szabályt, ami nagyon hasznos, de kevesen tudják betartani.
A szombati selejtező jól indult, az első forduló után az élen álltunk. Tapasztalataim szerint ilyenkor a második forduló nem szokott jól sikerülni, de most majdnem 58 százalékot értünk el, és meglepetésre az első helyen jutottunk a 12-es szuperdöntőbe.
A forduló utáni sörözésnél mondtam Daninak és az asztaltársaságnak, hogy innen már nagyon nehéz lesz, és tűzzük ki célként a 8. helyet. Dani replikázott, ha eddig meg tudtuk tartani a vezető helyet, továbbra se szabad kevesebbel beérni. Nem szóltam semmit, csak mosolyogtam magamban.
A mindig nyugodt Dani vasárnap is ugyanabban a stílusban kezdett neki az első fordulónak, mint szombaton. Én sem aggódtam nagyon, és a tervbe vett 8. hely nem tűnt teljesíthetetlennek. Végül majdnem 54 százalékot értünk el, és egy topszkórnyi előnnyel megtartottuk vezető helyünket.
Ebéd után sem éreztem komoly feszültséget, pedig látszott, hogy már „csak” 22 leosztást kellene kibírni. A LoveBridge eredményközlő tábláján minden forduló után megnézhettük az aktuális állást. Azt hiszem, három fordulóval a vége előtt fordult elő először, hogy a Fischer Brigitta–Macskásy Gábor pár megelőzött bennünket. Még hat leosztás volt hátra. A következő két fordulóban átlag fölött teljesítettünk (60 és 65 százalék), és nem egészen 5 MP-vel vezettünk. Ezután az utolsó fordulóban Macskásyék jöttek hozzánk az 1. asztalhoz, ellenük zártuk a versenyt. Az első leosztásban bemondtunk egy 4 kőrt, amit egy szürrel teljesítettünk. Utóbb kiderült, hogy ez 80 százalékos parti lett, és ezzel már megnyertük a versenyt. Fischer Brigiék az utolsó partiban visszavágtak 90 százalékos eredménnyel, de ez sem volt elég.
Visszanézve a történetet azt mondhatom, hogy magunkhoz képest jól játszottunk, és persze szerencsésen is. Az utóbbi illusztrálására lássunk egy topszkórt az elődöntőből és egyet a szuperdöntőből is.
Elődöntő 2. forduló, 7. leosztás
A 3 káró nálunk gyengébbik Bergen, ami 2 fedőütést ígér. Dani Délen a következőképpen gondolkodott 7 vesztős lapjával. A kilences pikk találkozás 1,25-tel csökkenti a 3 pikk vesztőt. Pozitívum továbbá, hogy a 3 kárót nem kontrázták meg. Így egyedül a mezőnyben bemondta a gémet. Az indulás a pikk bubi volt, ütött az ász, a másik ellenfél kis pikket adott. Látszólag az indulás szingliből történt, ezért kiadó 2 pikk és 2 káró. Kivéve ha a hármas pikk mellett 3 kőr is van, és ül a treff impassz. Ezért kőr ász és király következett. Ezt Nyugat ellopta, de treffet hívott, 11 ütés, topszkór.
Szuperdöntő, 2. forduló, 2. leosztás
Kelet 3 treffel indított, amire Dani 3 kőrrel szólt közbe. Északon én 7. treff ászt vizionáltam az indulónál, és felületesen a következőket gondoltam. A partneremnek nincs treff pontja, és kőrből is csak királya. Ebből következik, hogy a fennmaradó színekben komoly ereje van. Nagy a veszélye, hogy treff ász, treff lopással indul a 4 kőr felvétel, ezért hátha 3 szanban is van annyi ütés, mint kőr játékban. Végül is ezt eltaláltam, hiszen mindkét felvételben 11 ütés volt. Szépséghibája a dolognak, hogy szan játékban az ellenfél le tud húzni 6 kárót. Szerencsének minősíthetjük, hogy Kelet pikkel indult?