Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Bozzai Bence, Gulyás Dániel, R - 2018. március 8.

Mindenki egyért – Magyar Kupa 4. játékhét

A 16-ból két párharc is egyetlen IMP-vel dőlt el a Magyar Kupa főágán, ezeken ha egy ponttal többet szerez a vesztes csapat, továbbjut. Ezen kívül is voltak meglepetések az első KO-napon. Ahogy a Káró Kupában is.

Magyar Kupa(IT)
Lezajlott a főtáblán az első megmérettetés. A csoportelsők szinte mind tovább jutottak. Igaz, volt, aki könnyebben, mint például a Visoft – Szilágyi Laciék több, mint 100 ponttal verték meg Hazaiékat  –, volt, aki jóval nehezebben: a Galim mindösszesen 1 IMP-vel nyert, ami valljuk be, nem túl sok. Szerencséjük volt Szabó Csabáéknak, hiszen „minden KO-mérkőzésen 0 IMP-különbség esetén a magasabb helyezési számú – azaz alacsonyabb besorolású – csapat nyer”. Szóval ha döntetlen lett volna, akkor a Hodosi jutott volna tovább: pech!

De voltak meglepetések is: egyfelől a Szigethy csapat – amely a csoportjában csak negyedik lett – legyőzte a Bóc csapatát 19 pöttyel (ahogy az meg is lett jósolva). Ami viszont meglepetésnek indult, de sajnos (bocsáss meg nekem GD, de nem neked drukkoltam!) nem lett az, hogy a Dumbovich csapatnak csak nagy nehézségek árán sikerült legyőznie a Rappent. Sőt, Bunth Ágiék a félidőben még 6 fával vezettek, aztán amikor a végén beszélgettem Kotányi Balázzsal, elmondta, hogy meg van róla győződve, hogy vesztesen fogják elhagyni a versenytermet a „legszerencsésebb” csoportbéli ötödik helyezettel szemben. Arra nem számíthatott, hogy a zárt teremben volt egy beletömött kisszlem, és végül, ha úgy nézzük, ez döntött, ugyanis csak 8 IMP lett a végső különbség.

Hogy ne csak a csoportelsők és negyedikek közül mazsolázzunk: szintén eléggé kis különbségű győzelmet aratott az ifi vb-re készülő junior lányválogatott, hiszen mindösszesen 1 ponttal győzték le a Mákosnudli csapatát. Mondanom se kell, ha döntetlen lett volna, akkor már Csapó Szabolcsék jutottak volna tovább. A mérkőzés utáni sajtótájékoztatón Szűcs Villő közölte, hogy azért lett ilyen szűkös a győzelem, mert tartalékolnak egy csomó IMP-t a jövő heti Galim elleni összecsapásra… 1 IMP-esek egymás ellen.

Érdekes mérkőzés volt a Pál–Budaörs 17 „családi” összecsapás. A végén némi meglepetésre Kovács Balázsék örülhettek (a testvérek nem játszottak egy asztalnál). A Pál győzelme azt jelenti, hogy Budai Laciék következő ellenfele majd a címvédő lesz, de aligha bánják ezt egy ilyen 7 pontos győzelem után.

Szintén még a meglepetés kategóriába tartozik, hogy kikapott az Interface a Leótól. Itt effektíve egy I/B-s csapat vert meg egy állandó I/A-s csapatot. Holyinka Péteréknek be kell érniük a vigaszággal, igaz, a Bóc személyében verhető (I/B-s) csapat ellen fognak játszani, de amint azt láthattuk…

Főág
Dumbovich–Dienes +25
A kicentiző Dumbovich a simán továbbjutó Dömös ellen. A forma alapján azt mondanám, hogy Vikor Daniék fognak nyerni, de szerintem Talyigásék most már biztosra mennek, nem hagyják magukat, és már az első félidőben szereznek annyi előnyt, amit végig meg tudnak majd tartani.

Leo–Szigethy –15
A kupa szépsége: a Cohen-csoport harmadikja küzd azt Ottlik-csoport negyedikje ellen a főágon. Habár a Leo szép győzelmet aratott a legjobb 32 között, Kepecs Gáborék ellen már nem tudnak győzni.

GAMAX–Pál +8
Lakatos Péter és csapata magabiztosan kártyázik, és folytatja a menetelést: de ezennel nem lesz akkora különbség a két csapat között, ahogy az várható lenne.

Epika–Ecosoft?
„Kedves BB (mint az Epika csapatkapitánya)!
Kössétek fel a gatyátokat, mert főágon szeretnénk maradni!
Üdvözlettel: BB (mint az Ecosoft csapatkapitánya)”

Galim–Ötpikkmininum –20
Szerencsés győztesek csatája, s ha már, akkor némi meglepetést érzek a levegőben. A 32. kiemelt győzedelmeskedik az 1. kiemelt felett – habár lehet, hogy csak az elfogultság beszél belőlem.

Cyan–FÉSZEK –30
Honyek Andrásék ellentmondást nem tűrő győzelemmel hangoltak a legjobb 32 között, és úgy érzem, hogy Klein Lászlóék csapatát is legyőzik, igaz, jóval kisebb arányban, mint előző ellenfelüket.

Ages–Lowel +5
Kerek (20 és 30 pontos) győzelmet arattak mindketten az előző kedden – a különbség nagyon kicsi a két csapat között, már ami az élő mesterpontokat illeti. Nem is lesz nagy IMP-forgalom, és a győztes (Argay Gyuláék csapata) nem meggyőző fölénnyel, de főágon marad.

Elastron–Visoft –10
Top 6-os csapatok küzdelme: Hontiék jó formában vannak, viszont a szeniorok pont a hölgyválogatottat győzték le, ami alighanem extra motivációt ad Linczmayer Lajosék számára (volt ifikapitányok egymás ellen!). Nehéz megjósolni, melyik csapat fogja boldogabban elhagyni a versenytermet a végig kiélezett csatában, úgy érzem, a Visoft-tagok lesznek mosolygósabbak a végén.

Vigaszág
Rappen–ELTE +25
A Rappen csapat – kielemezve az előző mérkőzésbéli hibákat – le fogja győzni Tichler Krisztiánékat, akik viszont sajnos nem tudnak elemezni a túl sok egyetemi tanóra mellett.

Interface–Bóc +31
Akár főágon is találkozhattak volna, de most, hogy így alakult, mindent bevet mind a két csapat, hogy megmaradjon legalább a vigaszágon: ez szerintem Pipiéknek fog sikerülni.

Balásy–Budaörs 17 –17
Tubak Daniék pont annyival győzedelmeskednek, ami a nevükben is benne van: ugyanis a Szalka–Kalmár-féle precíziós rendszer kicsit megbicsaklik néhány partiban.

Mesdames–Flamengo +3
Egy izgalmas mérkőzésen az urak táncba viszik a hölgyeket (tudom, tudom, az valójában flamenco), de a tánc végén Madarász Imréék hoppon maradnak.

Hodosi–Mákosnudli +50
Nyilván, ha a főágon van két szerencsés csapat, akkor ez a peches csapatok küzdelme: viszont így legalább az egyik szerencsésebb lesz. Jakus Laciék ezennel hibátlanul kártyázzák végig az estét, és ez 50 pontos győzelmet eredményez.

Artemix–Slambuc –12
Kerényi Pistáék alig egy gémnyivel kaptak ki a legjobb 32 között, s ez annyira kedvüket szegi, hogy nem tudnak maximálisan összpontosítani a Slambuc ellen: vereség lesz a vége.

Halászok–P-T +22
A Fischer család új taktikával készül (hogy mivel, az titok), ami kizökkenti Gerő Istvánékat szokásos stílusából, és végül a Kőr Kupába pottyannak.

Nők–Hazai +33
Minden jel arra mutat, hogy Fischer Brigiék győztesen fogják elhagyni a terepet: cáfoljanak csak rám Véghelyi Máriáék!

17. leosztás

Ni, ni: egy Exclusion Blackwood! Észak erős szanos indulása után Dél transzferál (káróval kőrre), majd be is mondja a kárót, mellyel immáron káró hosszúságot jelez, gémforsszal megspékelve. Észak tudatosítja a partnerében, hogy van kőr fit: licitál 3 kőrt (vagy megállapodás szerint 4 kőrt, ha gyengeségét be akarja mutatni, bizony, hallottam ilyenről). Ezek után Dél vérszemet kap, és ászt kérdez: no de kivételesen nem 4 pikkel (4major +1-gyel), hanem 4 szannal, mely a fentebb említett konvenció. „Partner, mesélj az ászaidról, de tagadd le a pikk ászt!”. Észak 5 káróval jelzi egy darab kulcslapját: treff ász. Jöhet az adudáma kérdés 5 pikkel, a válasz 6 káró. Ha spirált játszik a páros, akkor 6 kőr licit jelzi az adu dáma mellett a káró és a pikk királyt is (és tagadja a treff királyt), sima válaszokkal 6 káróval jelzi be, hogy az adu dámája mellett van káró királya is. Délnek pedig hirtelen egy csomó ütése van, magasítható káróval és persze egy rossznak tűnő kis treffel, de azzal annyi minden történhet – lehet a partnernek treff dámája, mint most, de még a pikk ász is belefér az erős szanjába.

A 7 kőr pedig elég jó esélyű: ha a kőr 4–0, akkor a káró ne legyen 4–1 vagy 5–0. Ha a kőr 3–1, akkor a káró ne legyen 5–0. Ha a kőr 2–2, akkor pedig százszázalékos a parti (hacsak nincs valamilyen lopás rögtön az elején).

32. leosztás (Sz. Gy.)

Fischer Andrea csodaszép játékkal teljesítette vállalását.

Keletről annyit lehetett tudni, hogy van legalább négy kárója, pontosan négyes kőrje, és treff fogása. Én Dél helyén a treff bubival indultam, ami – megállapodásunk szerint – tagad minden magasabb figurát, partnerem, Gellér Janó a kettest tette az ütéshez, ezzel jelezvén, hogy van valamije treffből. A felvevő ütött, kőrt hívott a bubihoz, amibe partnerem a tízest tette. Ezzel azt mutatta, hogy nem szeretne treff folytatást. Ennek megfelelően, amikor a következő menetben a kőr dámát ütöttem az ásszal, nem is hívtam treffet (ami automatikusan adta volna a kilencedik ütést), hanem pikket bontottam. A felvevő kicsit tett, Janó a királyt, kézből a dáma érkezett. Janó most még ki tudott bújni kőrrel. Andrea innen nagyon akkurátusan játszott, lehívott pontosan három kárót úgy, hogy a negyedik káró az asztalra jelentsen hidat, majd kőrrel kitette partneremet.

Most Janó vagy a pikk villába hív bele, vagy treff ász, treff hívással a kézbe teszi a felvevőt, akinek viszont a káró bubi lemenet a pikk ászhoz, azaz a 9. ütéshez. Nagyon szép játék volt.

Artemix–Cyan +8
A jóslattal ellentétben az Artemix–Cyan meccsen nem tizenegyesek, hanem a kihagyott helyzetek döntöttek. Kerényi Pistával a zárt teremben játszottunk, a partikat időrendi sorrendben mondom el.

10. leosztás

A licitből úgy tűnt, hogy mindkét ellenfél túlfeszítette a húrt, ezért kontráztam. A felvétel még az ügyetlen ellenjáték ellenére is kettőt bukott, amikor Klein Laci nem találta ki a szingli treff bubit. +500 és –100, +9 IMP.

12. leosztás

Ha lett volna átmenet a hosszú káróhoz, a felvétel akár teljesülhetett is volna. Így viszont három bukás lett az eredmény. A másik teremben is az ellenfél (É–D) játszott, 2 pikk –2. +150 és +100, +6 IMP.

15. leosztás

A treff szín nem hozott elég ütést, így a felvétel elbukott. Most a mi csapatunkon volt a sor, hogy mindkét teremben bukjon: 2 kőr –3, –100 és –150, –6 IMP.

16. leosztás

Pista szokásával ellentétben nem indult Észak lapjával, és talán ez csábította Klein Lacit arra, hogy belépjen a licitbe. Rosszkor rossz helyen – már az 1 pikkben is 800 bukás volt. A rekontra után „aki tud, kontrázik” lép életbe, így a 2 treff kontrája büntető szándékú volt. A káró király az ászt ígérte, a dáma pedig a bubit. A káró ászra Pista a kőrt nem kérő hatost tette, ezért azt hittem, hogy a felvevőnél van az ász. Akkor pedig a külső színekben már nincs vesztője, így jó ötletnek tűnt a dob-lop. Szerencsére a kőr ász még így is ütött, meg a treff dáma és a bubi is: 3 bukás, +800 és –120, +12 IMP.

2. leosztás

A kicsit hevenyészett licit kiváló felvételhez vezetett. A rövid káró dáma-bubi ellopása után a tét nélküli kőr impassz 13 ütést eredményezett. Egál parti.

3. leosztás

Az ellenfél licitje logikus volt, de a lapok jó illeszkedése nem derült ki, így a 31 pontos szlem kimaradt. A másik teremben a mieink bemondták a szlemet, de Blancz Tamás elhúzta. –720 és –100, –13 IMP

A félidőben mi vezettünk 40–31-re.

30. leosztás

Sajnos Pista nem tudhatta, hogy kell-e a pikk bubi vagy sem, így bemondtuk a rossz esélyű szlemet. A jól ülő és egyenletesen oszló adu mellett a teljesítés nem okozott gondot. +980 és –490, +10 IMP.

31. leosztás

Az impozáns asztal láttán nem hittem, hogy a felvevőnek lehet problémája. Pedig volt – valahogy kézbe kellett jutnia a magas kőrökhöz. Néhány káró után a pikk dámával próbálkozott, de Pista ügyesen kihagyta. Ekkor treffre váltott, és a fekete színek egyenletes volta miatt csak két-két treffet és pikket tudtunk ütni, mielőtt a magas kézbe kellett tennünk a felvevőt. Az asztal ütött egy pikket, egy treffet és három kárót, míg a kéz két kőrt és két treffet, egyenlő.

Sajnos a másik teremben Vass Katáék elszlemték a partit (6 treff –2), –11 IMP.

17. leosztás

Sajnos a rendszerünkben nincs sikénes ászkérdés pikkben, így nem tudtam bemondani a terített nagyszlemet. Szerencsére az ellenfél sem, így kihúztuk a partit.

Végül fordított az ellenfél és 8 IMP-vel kikaptunk.

Káró Kupa(GD)
Megkezdődtek a Káró Kupa küzdelmei is, máris egy jó hírrel: új csapat jelentkezett, a MiKo! Minarikék és Kotányiék, két házaspár alkotja, akik nem tudtak a selejtezőn indulni, de kedvük támadt egy kis bridzsre, és a rendezőség lehetőséget adott nekik egy kis játékra. Ennek megfelelően páros számú csapattal kezdődhetett meg a küzdelem, ami jó hír volt azoknak, akik utálják a hármas meccseket (jómagam is köztük vagyok).

Az első, antisvájci (azaz az állással ellentétes párosítású, első a 16. ellen) meccseken nem születtek nagy meglepetések, talán a Tatabánya kis arányú győzelme mondható annak a Vasdob ellen. Győzni tudott a Csipka is az Ernyő Alatt ellen, de Csipkáékat amúgy is az élmezőnybe vártuk.

A második meccseken, ahol a kezdeti állás szerinti svájci párosításban játszottak, azaz első a második ellen stb., már izgalmasabb csatákat láthattunk. A Lapszámosok szoros meccsen vereséget szenvedtek a Relétől, Hittmannék ezzel át is vették a vezetést, míg a SZTAKI–Tatabánya csatát Lévaiék nyerték. A MiKo megszerezte első győzelmét, a szenvedő fél az Őrszem volt.

A második játéknapon a játék svájci rendszerben folytatódik, előre meghatározott két, 16 leosztásos fordulóval.

Rangadó1: Relé–SZTAKI +12
A két, eredetileg Magyar Kupába vágyó csapat sorsába beletörődve igyekszik a Káró Kupát megnyerni, ezúttal egymás ellen játszanak szoros csatát, melyet a Hittmann-rendszer szerelmesei nyernek meg, igaz, szorosan.

Rangadó2: Lapszámosok–SZTAKI –21
Molnár Laciék két rangadót nem veszítenek el egymás után, ennek Böszörményi Katiék látják kárát ezúttal.

Szeretném megragadni az alkalmat, hogy gratuláljak keddi ellenfelünknek, a Rappen csapatnak. Kitűnő játékkal és pontos licitekkel végig tartották velünk a lépést, végül egyetlen apró partin múlt, hogy mi jutottunk tovább. Ha így játszanak továbbra is, messzire juthatnak még!

4. leosztás (IT)

Két színben is 12 ütés, felülről lefelé, minden további nélkül: 6 pikk + 2 kőr + 4 káró. De mily nehéz felvenni, még pároslicitben is.

Egy kedves játékos hívta fel a figyelmem a partira: náluk Észak 1 pikkel indult, ami után pároslicit következett: 2 treff, válaszolta Dél, mely legalább dubló treff a megállapodás szerint. Közvetett emelésre készült: bármi is lesz a partner válasza, 4 pikkre ugrik alighanem. Észak 2 pikket licitált, amellyel persze nem feltétlen ígér hatos pikket, de nem is ez a lényeg. Egészen egyszerűen a 4 pikkre nem nagyon tud érdemben lépni Észak: 5,5 vesztős lapja van, a treff dáma nyilván nem teljes értékű, s könnyen lehet, hogy akár 2 kárót is ki kell adni, ha a partner nem hoz semmit a színben – vagy csak alig.

Érdekes a szituáció az, ha Dél az 1 pikkre 2 kárót licitál, legalább négyes színnel, gémforszos laperővel. Ha így megy, akkor is jön a 2 pikk, majd a 4 pikk, így viszont talán Észak kicsit felértékelheti a kárót: jobb színe lesz a partnernek, mintha 2 treffet licitált volna, és ha beveti az ász-, majd adudámakérdést, akkor bizony el lehet menetelni 6 pikkig. (Nem tűnik ördögtől valónak csak 3 pikket mondani Dél lapjával a 2 pikkre, arra Észak seriousszal jöhet. De Észak is kezdheti 2 káróval a 2 treff után, hogy erős 6–4-et mutasson, és ha erre a 2 pikk gémforsz hármas támogatással, akkor arra 3 pikk jön Északtól vagy 4 treff Splinter, és lehet kulcslicitálni. Igaz, 3 pikk után a serious elmaradása Déltől kedvét szegheti Északnak – a szerk.)

Mindenesetre várom a véleményeket!