Mind a négy főági meccs félidőben eldőlni látszik az eleve esélyesebb csapat javára, de várjuk ki a végét. Végigmegyünk a heti történéseken, előkerülnek partik is, és persze jósolunk a következő fordulóra.
Magyar Kupa(IT)
Főág
Dumbovich–Leo +100
Ahogy GD meg is jósolta: vezetnek a Leó ellen, igaz, talán a vártnál nagyobb különbséggel. Ő maga 35 pontot remélt, de valójában 75 ponttal mennek az ellenfelük ellen, ami azért is tűnik soknak, mert legjobb tudomásom szerint 16 parti után még döntetlen volt az állás: belehúztak Kotiék rendesen. A győzelmet nem is fogják kiengedni a kezük közül, sőt, a végén még pont annyit tesznek rá, hogy kerek legyen a különbség a két csapat között.
GAMAX–Ecosoft ?
Hízelgő volt a jóslat, hogy 19-cel mennek csak ellenünk Hegedűs Gálék. Amúgy 16 után tényleg ennyi volt az előnyük, de a különbség azóta kicsivel több mint kétszeresére gyarapodott. Hogy mennyivel nyerünk a végén a címvédő ellen, azt még nem tudom, de ezúton is köszönjük nagylelkűségüket a cserélgetéssel kapcsolatban!
Galim–FÉSZEK +20
Mesterem meglepetést érzett, de ez még abszolút nem érik: Kemény Gyuriék ugyanis 50 ponttal vezetnek a művészek ellen, pedig az „első negyedben” még közel azonosan álltak a csapatok, mindösszesen két ponttal vezetett a Galim. Úgy vélem, hiába Honyek Andrásék minden igyekezete: a játéknapon ugyan győzni fognak, de így is ellenfelük jut be egyenes ágon az országos legjobb 8 csapat közé!
Lowel–Visoft –55
„Bódisék viszont bizonyára a második félidőben tervezik megmutatni, ki a jobb...” helyett: Bódisék máris megmutatták, hogy ki a jobb, illetve, ha jobbak, ha nem, 43 ponttal vezetnek Welker Jácinték ellen. Véleményem szerint ezt az előnyt nem engedi ki a kezei közül a Visoft, sőt, még rátesz egy (pici) lapáttal…
Vigaszág
A mostani győztesek maradhattak a főágon, míg a vesztesek a Pikk Kupába jutottak.
A legkisebb különbség IMP-ben a Rappen–Szigethy mérkőzésen volt. A Rappen egy sikeres óvással jutott ide, ami által 3 ponttal verte az egyetemistákat a második napon, de most Bárány Péteréknek nem sikerült győzni. Érdekesség, hogy végig igazi ki-ki meccseket vív ez a csapat a kupában: –8, +3, –5 – már ami az IMP-különbségeket illeti.
Talán picikét meglepetés számba megy – amennyiben a kiemeléseket nézzük –, hogy kikapott az I/A-s Interface a Dienes csapattól 15 fával. A többi mérkőzésen mindig az alacsonyabb sorszámú csapat győzött – azaz, akik papíron az esélyesebbnek tűntek.
Szigethy–Epika –22
Bíró Lászlóék kicentizve, míg Kolosi Tamásék simán vették a legutóbbi akadályt: talán ez azt implikálja, hogy magabiztosan veszik ezt a vigaszági mérkőzést is. Egy (két) szó, mint száz: Epika nyer!
Dienes–Pál –33
A Pál a hölgyeket nem kímélte, és alighanem arra készül, hogy Dömöséken is túljusson. Budai Laciék precíziósa információim szerint lassan beérik…
Hodosi–Elastron –36
Izgalmakban nem lesz hiány, cserébe győzni fog a rutin, ami természetesen Kovács Misiék mellett szól. Sorry, HZs, „háromgémnyi” lesz a különbség!
Artemix–Ages –7
Vass Katáék alighanem a jósló brigád kedvenc csapatát, az ifjúsági női válogatottat győzték le. Viszont, amiért ellenük tippelek, azt nem haragból teszem, hanem azért, mert szerintem ellenfelük jóval esélyesebb – ennek ellenére csak pár pontnyival győzedelmeskednek Argay Gyuláék!
Pikk Kupa
Itt csak az első meccsre tudunk tippelni, ugyanis 2x16-ot fognak játszani a csapatok, hogy aztán eldöntsék, hogy ki játszhat a Pikk Kupáért (nyilván azok, akik kétszer nyernek).
Rappen–Balásy +0
Az biztos, hogy kevés ponton fog múlni a győzelem, de hogy ki felé billen a mérleg, azt nehéz megjósolni, szóval legyen döntetlen – amúgy ezzel a Rappen jut tovább!
Interface–Mesdames +33
Varga Pipiék meglepő veresége után már nem hibáznak, megmutatják a hölgyeknek, hogy ki az úr a háznál bridzsasztalnál…
Cyan–P-T –23
Földiéknek nem volt szanszuk az Elastron ellen, de ezennel megmutatják, hogy tudnak ők győzni is: ennek Klein Laciék isszák meg a levét.
Ötpikkminimum–Nők –15
Hölgyek, sőt, mi több: válogatottak csatája. Apró kuriózum, hogy Fischer Brigi mind a két csapatban (azaz a felnőtt női- és a junior női válogatottban is játszani fog). Ez természetesen előny lesz számára, hiszen ismeri aktuális ellenfeleit, és ez a Nők győzelméhez fog vezetni.
Kőr Kupa
Érdekesség, hogy az előző játéknapon mennyire azonos és azonosan nagy győzelmeket arattak a szívecske kupások, ugyanis 66 és 76 IMP között mozogtak a különbségek.
ELTE–Budaörs 17 –17
Talán mind a két csapat abban reménykedett, hogy picit feljebb fog végezni, mint a piros major kupa. Ráadásul csak az egyiküknek marad esélye megnyerni, az pedig Tubak Daniék csapata lesz, akik híven a csapatnevükhöz, 17 pöttyel fognak győzni.
Mákosnudli–Halászok –22
Kiemelés szerint közel állnak egymáshoz, és alighanem játéktudásban is. Talán a sok ifjúsági Eb-t megjáró Fischer Andi lesz az, akinek tapasztalata döntően befolyásolja az eredményt. Vezérletével nyerni fognak a Halászok.
Bóc–Flamengo –8
Makara Kláráéknak alighanem nem úgy sikerült ez a kupa, mint szerették volna, talán már kicsit el is engedték a gyeplőt, ami ezennel ellenfelüknek, Fekete Pistáéknak fog kedvezni.
Slambuc–Hazai –25
A keddi játéknap két olyan csapata találkozik, akiknek „papíron” a Káró Kupában kéne játszani. De ők megmutatták, hogy nem lehetetlen bejutni Budapest legjobb 32 csapata közé, ami motiváló lehet azok számára, akik idén nem jutottak be! A mérkőzést amúgy Hazaiék nyerik.
17. leosztás
„Esély megkapva, esély elszalasztva” – talán ez lenne a címe a partinak, ha épp címet kéne adni neki. Sikerült megtalálni a jó felvételt, hogy aztán az ellenfél kifogástalan ellenjátéka mellett elbukjam.
Erős 1 szan indulásomra, általános mans ellen 3 treff zavarás jött (Multi Landy konvenció lett volna). Partnerem kontrája negatív jellegű volt, ezért elvileg be kéne mutatnom a négyes kőrömet, de ezzel az elosztással inkább 3 szant licitáltam. Természetesen ezáltal elmentünk a 4–4-es kőr mellett, de a túlságosan egyenletes lap miatt én egyáltalán nem bántam.
Az indítókijátszás a treff tízes volt, amely 0 vagy 2 magasabb lapot jelöl, az asztalról kicsit tettem, jobbról jött a dáma, amelyet jobbnak láttam megütni a királlyal, hiszen csak akkor jó kihagyni, ha a treff kiosztás 7–1, viszont, ha 6–2, akkor az első hat ütést mindenképpen az ellenfél fogja vinni.
Ráadásul akárhogy számolgattam, volt nyolc ütésem felülről lefelé (1 pikk, 2 kőr, 4 káró és 1 treff), ha most ütök. A kilenc ütésre volt lehetőség a pikk színben egy sima impasszal, de ha az impassz ül, ülni fog később is, inkább hozzákezdtem a parti felderítéséhez: a kárók lezongorázásához (az utolsó káróra treffet dobtam).
Balról már az első káróban se adtak, és sorrendben az alábbi lapokat dobták: pikk ötös, kőr hármas, treff hármas, pikk tízes. Előrébb nem lettem a megoldásban, maximum az ütésekben, tehát lehívtam a kőr királyt, amelybe jobbról érkezett a bubi, majd a kőr ászt is, amibe egy kis kárót tettek jobbról.
No, de mi lehet Nyugatnál? Két opció állt fenn. Az egyikben 2–4–0–7-es elosztása volt eredetileg Nyugatnak:
A másik, ahol 3–4–0–6:
Nyilván az első lehetőségnél az egyetlen jó játék az impassz, míg a második szituációban, lévén nem ismerjük a pikket, többlet esély lehet a szingli pikk király, azaz impassz helyett berakni az ászt.
Lehetne alapjában véve harmadik eset is, de sajnos ez nem valósult meg. Ugyanis, ha balra van a pikk király, viszont azt most nem szinglizi le az ellenfél, hanem eggyel kevesebb treffje van, akkor ez lenne most a kezében:
És ebben az esetben viszont egy kőr vagy egy treff hívással kényszerhívásba lehetne hozni, azaz: akár nála van vagy nincs a pikk király (mint most), az utolsó előtti ütésben megadja számomra a kilencedik ütést.
De térjünk vissza a fentebb vázolt lehetséges két esetre. Kitalálnád-e kedves olvasó, hogy simán impasszt adj vagy beejtsd az immár leszinglizett királyt, ha egyáltalán az pont a király?
Az egyik válasz az, hogy ha balra egy pikk van (azaz eredetileg három darab volt), akkor is némileg kisebb az esélye, hogy az pont a király, mint a partnerénél lévő négyes pikkben. Azaz: impassz a jobb, nem igaz?
Viszont közrejátszik az, hogy Nyugat milyen sorrendben dobta a lapjait, és mennyit gondolkozott egy-egy lap eldobása közben. Hát, kedves olvasó, tegyük fel, hogy semennyit: minden egyes dobása rezzenéstelen arccal történt – valamint abból sem lehet érdemben semmit levonni, hogy az idegen színben való dobás mikor volt kérés vagy nem kérés, lapszám vagy nem lapszám, hiszen nyilván nem jelzi be a felvevő számára a fontos információkat.
Azaz megint csak impassz, nem? Legalábbis én kicsi pikket hívtam, majd a dámát tettem.
Az eredmény –2. Eddig amúgy több, nálamnál jóval jobb játékos megerősített benne, hogy a döntésem nem volt alaptalan, azaz nem feltétlenül lehet kitalálni. Aki persze ellenvéleményen van, szóljon bátran!
A dicséret mindenesetre Nikolits Tamást illeti meg, aki pókerarccal szinglizte le a pikk királyát – ezzel elkerülvén a végállásba kerülést! Utólag meg is jegyezte: „ha kitaláltad volna, hogy leszingliztem a figurát, alighanem infarktust kaptam volna!”. Hát, Nicholson barátom, ha ilyen szomorú kimenetele lett volna a teljesítésnek, akkor nem is sajnálom, hogy elbuktam a partit ellened...
Artemix–Ötpikkminimum +11 (RCs)
A meccset akár a csb II. osztály rangadójának visszavágójának is lehetett volna tekinteni (igaz, az ifik akkor más néven szerepeltek).
6. leosztás
A 4 kőr licitre Nyugat (Révai Hanna) vállat vont és passzolt. Felírtuk a 420-at. Blancz Tamást keményebb fából faragták: rámondta az 5 kárót. Ezt kontra és három bukás követte: –800 és –9 IMP.
7. leosztás
A szerencsétlen kőr duplikáció és a goromba adueloszlás miatt nem lehetett teljesíteni, még úgy sem, hogy Pista a pikk királlyal kezdte az aduzást és a treff dámát is megtalálta. A mezőny háromnegyede bukott (általában szlemet, de volt, aki az 5, sőt a 4 pikket is elbukta). Az ifik kettőt buktak, +3 IMP.
3. leosztás
Nyugat nem tudhatta, hogy kizáró partnere három fedőt hoz (pikk király, pikk lopás, káró dáma), de az öt vesztős lappal így is bemondhatta volna a gémet. Nem tette, és ez 10 IMP-be került nekik.
9. leosztás
Nyugat félt attól, hogy treffre váltunk, ezért nem mert csak a káró színre játszani. Pedig a parti kőr indulásra már teljesíthető volt: ki kell adni egy kárót. Ha Dél kis treffet hív, kicsit kell tenni; ha nagyot, meg kell ütni. A kőr dáma szöktetésével megszerezhető a kilencedik ütés, Dél pedig nem kerül még egyszer ütésbe, hogy aláhívjon a treff kilencesnek. A pikk dáma után felmagasodott a kőr, Pista helyesen megtartotta az ászt és a felvétel már bukásra volt ítélve. +100 és +630, +12 IMP.
10. leosztás
Itt nagy sorozat kezdődött: zsinórban ötször voltam felvevő.
Rendszerünkben jó 11 ponttal már lehet 1 szannal indulni, és ennél jobb 11 pontot ritkán kap az ember. Sajnos csak az erős treff indulásra válaszolva mutattam be lapomat egyenletesként. Ezután Pista bemondta a színét, és a pikk támogatás hiányában levonult a pályáról. Ha egyenletes lap helyett bemutatom a treff színt, talán még lett volna esély bemondani az impasszos nagyszlemet. +690 –1370, –12 IMP.
12. leosztás
A szingli kőr miatt féltem a 3 szantól (mint utóbb kiderült, jogosan). Azt találtam ki, hogy 5 treffet mondok, hacsak nincs Pistánál négyes kőr. Ez nem volt teljesen veszélytelen, mert az 1 szan–2 treff–2 kőr–3 szan után az indulónak joga van 4–4 majorral 4 pikket mondani (Stayman, majd 3 szan ígér egy 4-es nemest). Ez akkor nem jutott eszembe, és még mindig ott volt az 5 treff, sőt a 4 pikk is lehetett volna jó felvétel a 4–3-as találkozással. A manőver sikerült – az 5 treffben még szür is volt, ráadásul a lányok a másik teremben 3 szant vettek fel, ami kőr indulásra azonnal elbukott. +12 IMP. Mivel Bekő Marcsi az ernyő túlsó oldalán ült, nem tudom, hogy volt-e szemrebbenés mielőtt elhívott a kőr ász alól...
13. leosztás
Ha másra nem nagyon, hívásirányításra mindenképp jó ez a kőr, ezért közbeszóltam. Arra nem számítottam, hogy felvevő leszek. A treff bubit fedtem a királlyal, hátha Kelet kicsit hív partnere remélt tízeséhez. Sajnos December, az ajándékok hónapja, már rég elmúlt, így a treff dáma és kis treff következett. Nem hittem, hogy ilyen csendes licit után Keletnek hatos treffje lenne, de a sok magas kőr birtokában belefért, hogy a bubival lopjak. Némi meglepetésre Nyugat felüllopott az ásszal (De hát tizes hiányában mivel indult volna bubival, ha nem rövid színből!? – a szerk.). A lányok most lehívták a káró király-ászt, és már 5–0-ra vezettek. Szerencsére a maradék a miénk volt, 2 kőr egyenlő. Később, a kiosztást vizsgálva meglepődve láttam, hogy Kelet–Nyugat treffben, káróban, pikkben és szanban is 10 ütést tudott volna szerezni. A másik teremben az ifik 4 kőrig jutottak (talán a 3 szanunkat mentették) és 500-at buktak. +12 IMP.
15. leosztás
Pista szokásával ellentétben nem indult el, és ezzel sikerült Keletet jól becsapnia. Miután látta nála a treff ász-királyt, a felvevő meg volt győződve arról, hogy a kőr impassz nem ül. Ezért megpróbált egy kétségbeesett manővert, ami a felvétel bukásához vezetett, +50. Katáék csak 3 pikkig jutottak és szürrel teljesítettek. +170 és +6 IMP.
Az első félidő után 57–24 volt az állás a javunkra.
21. leosztás
Nyugat valamilyen okból fogva 1 kőr helyett 1 pikket válaszolt az 1 treffre, így a teremben egyedül lett felvevő pikk felvételben. Ezzel nagyon jól járt, mert a felvételt csak akkor lehet buktatni, ha a kárót az adu ász előtt sikerül kibontani. Észak lapjából azonban mindkét piros szín kockázatosnak tűnt. Így Pista aduval indult és a felvétel már otthon is volt. A felvevő aduzott még egyet, fellopott egy treffet (védekezve a treff 4–2 ellen), majd egy utolsó kísérletet tett a felvétel elbukására, amikor a kőr dámát az adu dáma előtt hívta le. Mivel a hosszú kőr és a hosszú pikk egy kézben volt, az eredmény tíz ütés lett. –420 és +170, –6 IMP.
25. leosztás
Pistával az a megállapodásunk, hogy az „egy ilyen vagy két olyan” Timbuktu közbeszólást az első licitmenetben az egyszínű változatként feltételezzük, és aszerint licitálunk. Pista azonban téves felvilágosítást kapott Kelettől („egyszínű káró vagy két major”, az „egyszínű kőr vagy két fekete” helyett). Az 1 treffes passza általában minimális egyenletes lapot jelent, vagy hosszúságot az ellenfél „egy” színében. Az én oldalamról úgy tűnt, hogy Pistának egyenletes lapja van vagy kőr színe, így nem találtam ki a nyerő licitet (passz lett volna az: 1 káró kontra, 3 szür, +440). Így maradt a +130, de a másik teremben valószínűleg 2 szan volt az indulás, ami után aligha derülhetett ki a kőr szín; a 3 szan ellen pikk volt az indulás. 2 szür, –460, –8 IMP.
27. leosztás
A nagy kulcslicitálás közben nem derült ki a treff duplikáció, így a lányok 18-admagukkal bemondták a buktatható szlemet. Három pár kőr indulást kapott és bukott, tizenöten teljesítettek. Sajnos köztük voltak ellenfeleink is. –980 +480, –11 IMP.
31. leosztás
Tíz lapos pikkel valószínűleg nincs kiadó a színben, akkor pedig sok olyan lap van, amivel teljesíthető a gém (treff dáma és egy kőr figura, netán szingli treff). Ez most nem olyan lap volt. Bekő Marcsi agresszíven kontrázott (a 4 pikket rajta kívül csak egy valaki kontrázta meg), így 3 IMP járt a lányoknak. Pista azonban a teljesítés reményében rájátszott arra, hogy az ellenfél épp most akarja megtömni a kontrázott gémet. Mivel az ajándékok hónapja már lejárt és a Csodák Palotája sem a Böszörményi úton van, az eredmény két bukás és –9 IMP lett.
A második félidőt az ifik 41–19-re nyerték, de ezzel csak szépíteni tudtak. Így az Artemix ismét megviccelte a kristálygömböt és versenyben maradt a vigaszágon.
Káró Kupa(GD)
Véget ért a játszadozás a minor kupában is, eddig csak a svájci rendszerben folyó mérkőzések zajlottak, a héten viszont megkezdődik a rájátszás. Megnézzük, mi történt a múlt héten, illetve tippelünk a rájátszás csatáira, valamint lesz partielemzés is természetesen.
A forduló rangadói kicsit másképp zajlottak, mint tippeltük. A Tatabánya simán, 25 ponttal verte a Relét, és Hittmannék hiába nyerték 20–0-ra az utolsó meccsüket, így sem tudtak visszakapaszkodni az élre. Váratlanul a SZTAKI is kis arányú vereséget szenvedett a középmezőnyhöz tartozó Lufthansától, igaz, a második meccsen ők is javítottak Csipkáék ellen. A repülősök lecsúszásának okáról már írtunk, ők játszottak Harangozóékkal. Lévaiék újabb biztos győzelme az első helyüket biztosította a táblázaton, míg érdekes, hogy a SZTAKI összesen 0,01 győzelmi ponttal előzte meg a Relét! A beugró MiKo csapat két újabb győzelemmel jelezte, nem csak játszani, hanem legalább döntőbe jutni jöttek.
Kialakultak tehát a párosítások, lássuk, mi várható a rájátszásban. Ne feledjük, aki ezeken a meccseken nyer, még hazaviheti a Káró Kupát – aki nem, már csak az alacsonyabb helyekért játszhat az utolsó héten.
10. leosztás
Sok izgalmas szlemparti után egy kicsit alacsonyabb vizekre evezünk ezúttal, az indulóerőről lesz szó.
Amikor én kezdő voltam, azt tanították, az indulóerő 13 pont, bár zárójelben hozzátették, 12 ponttal, ötös színnel már el szabad bátrabbaknak indulni (bár Alvin Roth, az 50-es, 60-as évek híres Roth-Stone rendszerének atyja szerint az indulási követelmény 14 figurapont! Igaz, ezen később módosított, 13-ra).
Nos, az igaz, hogy egyenlőtlen lapokkal érdemes elindulni, hatos, de esetleg ötös szín esetén is elég lehet akár a 11 pont. Az egyenletes lapokkal azonban más a helyzet: itt kicsit több kell a gémhez, ilyenkor nem (feltétlenül) érvényesül az „indulóerő+indulóerő=gém” egyenlet.
Remek példa erre mind Kelet, mind Nyugat lapja az adott partiban. Mindkét játékosnak van ugyan 12 pontja, de a lap egyenletes, sőt, a szek mariázs (gyermektelen házaspár, ha úgy tetszik) levon a lap értékéből (azaz nem kaphatnak CSOK-támogatást).
A mi precíziós rendszerünkben például, ahol elég gyenge lapokat is elindítunk, 12 ponttal, ötös szín nélküli egyenletes lappal a rendszer passzra kötelez bellben! (Más kérdés, hogy mansban már elindulunk…)
Ennek dacára szinte minden asztalon 4 kőr volt a felvétel, feltehetően mert Kelet már elindult első helyen, Nyugat pedig a színe megemelése után alkalmazta a fenti tételt. Hogy hogyan teljesült a felvétel mégis négy asztalon (mindenhol pikk indulás), az már nehezebb kérdés… A házaspárok amúgy a közlekedést is akadályozzák, hiszen látszólag eldobható az egyik rossz pikk káróra, de ez nehezen kivitelezhető. Délt ugyan el lehet vágni a pikk ütésétől, ha egyszer kihagyjuk, ha azonban nem aduzunk, Észak adu tízese ütéssé nő, ha pedig kétszer is megpróbáljuk, hív egy harmadikat, és nem lesz elég ütésünk. Egyszerű az ellenjáték: a pikk kihagyása után Dél adut hív, Észak pedig a treff ász beütés után még kettőt.
Végezetül pedig dicsérjük meg Alvin Roth késői követőit, Meskó Gézát és Pós Tibort, akik körpasszra adták a partit!
Tippek a folytatásra
Tatabánya–Expassz +75
Az első a 16. ellen, papírforma eredmény várható, 32 partiban már nincsenek csodák (vagy csak nagyon ritkán…).
SZTAKI–Koboldok +22
A vártnál szorosabb meccsen nyernek Molnár Laciék, akik kicsit túl könnyen veszik a mérkőzést, de a félidei döntetlen után behúzzák a kötelezőt.
Relé–Ernyő Alatt +96
A Hittmann-rendszernek fekszenek a náluk gyengébb játékerőt képviselő ellenfelek, akik meg is zavarodnak, és a végére kicsit kedvüket is vesztik.
Kaskad–Vasdob +21
Szigeti Gyuriék gyönyörűen meneteltek a svájci rendszerben, hiszen negyedikek lettek, de ellenfelük is hasonló játékerőt képvisel a mesterpontok alapján. Szorosan ugyan, de győznek a jobb formában levők (bár a fordított eredmény sem lenne meglepetés).
Ördögszekér–U20 –3
Meglepetést szimatolunk, a fiatalok váratlanul legyőzik a tapasztaltabb Dályáékat, és bejutnak a nyolc közé – hajrá, gyerekek!
MiKo–Next +29
A beugró csapat magabiztosan hozza, amit várnak tőle, a harmadosztályból frissen feljutó Hermányiék ezúttal nem tudják igazán szorossá tenni a továbbjutás kérdését.
Csipka–Lapszámosok +8
Közel azonos erők küzdelmében a tapasztaltabb Csipkáék nyernek, de csak épp hogy! A négy hölggyel is felálló jelzők mindent megtesznek, de egy bell gém az útjukat állja.
Őrszem–Lufthansa –37
A magasabban kiemelt Lénárték simán nyernek, annak dacára, hogy ez kellene a legszorosabb legyen, hiszen a nyolcadik a kilencedik ellen mérkőzik, de Vidóczy Tamásék nem tudnak felnőni a feladathoz, és többet hibáznak a megengedettnél.