Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Kovács Artúr, Vági Máté, Zábrádi Benjámin - 2025. február 3.

MP-bajnokság 2024–2025, 7. forduló

Az utolsó fordulók következnek az MP-bajnokságban. Az I/A-ban jelentős előnye van a címvédőnek az élen, az I/B-ben is van egy főesélyes, a legalsó osztályban viszont elképesztően szoros az élmezőny, itt ráadásul ketté vált a a mezőny a bajnokság záró negyedére.

I/A
Az utolsó hétre fordulva Argay Zsolt–Kemény Márk páros még egy rosszabb nap ellenére is tartja meggyőző előnyét. A vetélytársaknak most már kisebb csoda kéne, hogy behozza őket. Az érmes helyekért viszont annál szorosabb a küzdelem. Második helyen Kemény György–Szalka Tamás–Trenka Péter hármas áll, mögöttük kevéssel Berkes Márton–Kovács András, de egy jó nappal még nagyon sokan ideérhetnek. A mezőny másik felén pont ellentétes a kép, ott a 6 kieső helyre leginkább heten esélyesek, de közülük még a 31. helyen álló páros is simán bent maradhat, itt is sok izgalomra számíthatunk.

Bár csinos 12 pontunk van Délen, nincs jó licitünk, ezért passzolunk az 1 pikkre. Mikor egy újabb passz után Északra kerül a sor. Az egyik lehetőség, hogy mint a fenti asztalon is 2 kárót mondunk. Ekkor Dél 2 pikk fogásával, és jó lapjával ideje, hogy adjon egy invitet 2 szannal. Ha a partner nem újranyitó helyzetben mondaná ezt a 2 kárót, akkor már 3-ra is ugorhatnánk, de ilyen szituációban azért a partner is kénytelen bátrabban licitálni. Erre a 2 szan invitre Észak lapjával nehéz helyzetben vagyunk. Nincs sok extránk, de van rendes közbeszóló erőnk, és 6-os a színünk. Ha 3 kárót mondanánk, azzal azt mutatnánk a partnernek, hogy csak kényszerből jöttünk be a licitbe 6-os káróval. Bár kicsit kockázatos párosversenyen, de szerintem jó döntés beválallni ezt a gémet Északon sok káró ütés reményében.

Egy másik lehetőség Északon, hogy kontrázunk, és ha a partner 2 treffet mond, azt 2 káróra igazítjuk. Ezt persze csak akkor lehet, ha játszuk az equal level conversion nevű konvenciót, ami azt jelenti, hogy ez a 2 káró nem ígér extra erőt. ilyen jó 6-os káróval nem tipikus döntés, de érthető, hogy sokan nem akartak lemaradni a 4-es kőr bemutatásáról. Délen erre sokféle megoldást választottak, volt, aki 1, volt aki 2 és volt aki 3 szant mondott. A 3 szan talán kicsit optimista, mert partner negyedik helyen rövid pikkel gyakran fog gyengébb lappal is nyitni. Az 1 szan főleg pároson jól működhet, ha a partner nem volt túl erős, de mivel Nyugaton nem válaszoltak, és másodjára passzoltak Keleten, ezért be lehet vállalni Délen a legegyenesebbnek tűnő 2 szan licitet. Erre szerintem Északon még inkább fogadni érdemes, mintha elsőre 2 kárót mondtunk volna, hiszen a partner 5-ös színről sem tudott, nemhogy 6-osról.

A kontrára volt még egy negyedik lehetőség is. Jó 4-es adummal így, hogy az ellenfél belben van, szerettem volna a részjátékok fölé írni és egyet buktatni az 1 pikkben. Utólag elemezve se tudom, hogy ez mennyire volt veszélyes döntés, ha valaki megmondja nekem előre, hogy nincs benne gémünk, akkor bármikor leadnám újra a passzt, de mint látjuk megvan a veszély, hogy benne van a 3 szan, és akkor még 8 ütés se lenne elég tőlünk.

Az utolsó előtti partiban Észak és Dél is csinos lapot fogott a kezében. A legtöbb asztalon 1 pikk–2 kőr–3 treff pároslicittel indult a parti. Ekkor Délen el kell dönteni, hogy 5-ös mellékszínünket, vagy jó 6-os kőrünket mutatjuk most be. Mivel nagyon jó lapunk van, érdemesebb most 3 kőrt mondani, mert utána a partner licitjére a 4 káró még kényszerítő lesz (akármit is jelentsen), míg fordítva már ez nem igaz. Az adott partiban is ezzel lehetett jól járni, ugyanis erre Észak (Dél legnagyobb meglepetésére) sikénes ászkérdést tud adni 5 káróval, ami már egyenes út a nagyszlemhez.

Nem mehetek el emellett a parti mellett anélkül, hogy megemlíteném Berkes Márton szinte látnoki indítókijátszását a 6 szan ellen. Csak a nagy pikk indulás veszi el a szürt, ugyanis ez tönkreteszi a közlekedést a pikk-treff beszorítástól. Talán ezt az indulás pillanatában még nem sejtette, de szép volt! (VM)

I/B
Az 1/B 7. fordulója után még mindig Lajos Hanka és Szűcs Villő vezet kicsit több mint 2,5 topszkórnyi előnnyel. Kerekes–Varga második, míg a forduló győztesei, Bodnár–Kisgyörgy–Liska a harmadik helyig kapaszkodtak, negyedk a Selmeci–Kovács–Csepeli hármas és ötödik a szintén 3 tagból álló Biro–Szabó–Vági, a feljutásra álló párok sorát Benedek–Csipka zárja.

A 6. partiban érdekes motívum jött elő.

Majdnem mindenhol Észak játszott 3 szant általában pikk indulásra, ami a legtöbb kihívással kecsegtet. A felvevőnek elsősorban érdemes eldöntenie, hogy hányat szeretne ütni. Ránézésre van 2 pikk ütése, miután az asztali kis pikkre Nyugat teszi a királyt, 4 kőr, 1 treff, hiszen közlekedési problémáink vannak és 1 káró. Persze MP-értékelésű versenyen ezzel nem elégszünk meg, tehát szeretnénk 10-et ütni, esetleg 11-et.

Ha úgy döntünk, hogy megelégszünk a 10 ütéssel, akkor kihagyjuk az első pikket, ütünk a dámával és hívunk egy kárót a tízeshez, ha nem ül az impassz, akkor még mindig ütünk kilencet, ha eltaláljuk, ha 5–3 a pikk és mindkét minor ász a hármas pikkesnél van.

Viszont ha 11 ütést szeretnénk, akkor szügségünk lesz az ellenfél hibájára, mivel kéne 1 treff, 4 káró, 2 pikk és 4 kőr ütés. Talán az a legjobb esély erre, ha ütünk az ásszal, majd hívunk egy treffet, hátha Keleten van az ász és nem szalad be vele, majd megadjuk a káró bubi elleni impasszt.

Ilyenkor mindig bele kell képzelnünk magunkat az ellenjátékos helyébe, mit lát Kelet? Ebben az esetben azt, hogy amennyiben berakja az ászt, bármi van a felvevőnél, maximum 9 ütése lesz, hiszen szinte az összes asztalon letagadta a 4-es majort az 1 szan licitjével, tehát lesz 1 káró, 1 treff és 2 pikk ütése. Viszont, ha nincs nála a káró ász, akkor nem ennyire egyértelmű, hisz lehetne Északon is.

Így az tűnik a legjobbnak, ha 10 ütést próbál szerezni a felvevő, hiszen túl sok lehetséges buktatója van, a 11 ütésre való játéknak és bukásba fulladhat.

A következő figyelemre méltó parti a 24.

Ha passz--passz érkezik meg Kelethez, akkor lehet 3, vagy esetleg 4 pikkel indulni, hiszen amennyiben van pikk királya és treff dámája meg esetleg tízese a partnernek, már biztosan jó mentés, pedig fel se merülne a partnerben, hogy 4 pikket mondjon. Nem beszélve arról, hogy teljesülhet is, a treff ász-király önmagában rossz esélyű, ugyan de már játszható gémmé teszi. Erre a 4 pikkre Dél kénytelen passzolni, hiszen az 5 káró sokat bukhat, a 4 pikk meg nem is biztos, hogy teljesül.

És mit licitáljon Kelet partnere esetleges 1 kőr indulására? Akkor már nincs kilátásban a 4 kőr elleni mentés, így a licitrendszernek megfelelően érdemes invitet adni hatos pikkel, ami legtöbbeknél 1 pikken keresztül van, amire Dél jobb híján 2 kárót mond, Nyugat passzol, így tesz Észak is, erre viszont lehet 2 pikket mondani, hiszen a partnernek maximum 2 pikkje van és nincs jelentős többletereje, tehát nem valószínű, hogy jó lesz a 4 pikk, de Dél persze nem fogja hagyni magát, így a 3 káróra kénytelenek leszünk 3 pikkel küzdeni. (ZB)

II. osztály
Az utólsó két fordulóra ketté oszlott a mezőny. A felsőházból az 1–5. helyetett, az alsóházból az 1. helyezett feljut az I/B-be.

59,52 százalékkal nyerte Bednay Dezső–Juhász Kristóf a felsőházat, míg az alsót Bánki Zsuzsa–Láng Róbert, 56,90-cel.

A felsőház első 7 helyezette 1 százalékon belül van, nagyon kiélezett a verseny, Zábrádi Zsófia és Juhász-Molnár Mirkóval az élen. Az alsóházat Reichardt Géza és Antal Péter vezeti 51 százalékkal, 1 százaléknyi az előnyük a második helyezett előtt. Itt tehát az első helynek kitüntetett jelentősége van a feljutás miatt.

6. leosztás, felsőház, alsóház

Akár gémet, akár szlemet, akár kőrt, akár pikket játszunk, a 12 ütésre kell koncentrálni. Kőrben természetesen nincs 12 ütés, mert pikk indulásra tud egy pikket lopni Nyugat. Ha nem pikkel indul, nagyon könnyen lehet ütni 2 szürt a gémben, aduzás után ellopunk egy pikket az asztalon.

A pikk játék már fifikásabb. Sem az ellenjátékosok, sem a felvevő nem tud pikket lopni. Káró indulásra rögtön el tudjuk dobni a vesztő treffet a kezünkből, ezután megpróbálunk leaduzni, Kelet először kihagyja az adut, majd megüti az ásszal a dámánkat, és kárót hív. A második adu hívásnál kiderült a rossz hír. Be kell vetnünk egy adu coup-t.

A licitből kiderült (pl. kizárt 3-as magasságon, bellben), hogy Nyugatnak van nagyon sok (legalább 7) kárója, eszerint partnerének max. 4 van. 4 pikk, 4 káró, szóval Keletnek összesen 5 kőr és treffje van. Optimistának kell lennünk, hogy legalább dubló a treffje, mert ha nem, bármit csinálunk, rögtön bele fog lopni.

A lényeg, hogy a mi kézben lévő adunkból kell lopni, hogy a végén egy aduimpassz legyen (kétlapos végállás, asztalról hívva), miközben Kelet ne tudjon ütni a pikk tízesével.

A treff ász-király lehívása után treffet lopunk, hogy felmagasodjon (ha Kelet a harmadik treffbe vagy később belop, felüllopjuk, és nincs több problémánk). A kőr ászt le kell hívnunk, mert treffre nem fogjuk tudni eldobni az összes kőrt a kezünkből, majd a dámával lemegyünk az asztalra, elkezdjük dobálni a kőröket a treffre. Pont el tudjuk dobni a két maradékot, utána két kőr marad az asztalon, kezünkben két adu. Hívunk az asztalról, Kelet kis/nagy pikket rak, mi mindig az éppen nagyobbat, ütünk kettőt.

Ehhez kellett, hogy amikor ütött Kelet, káróval rövidítette az adunkat, mert nem volt elég hídunk ahhoz az asztalra, hogy magunkat lerövidítsük az ő aduhosszúságára. Márpedig az ilyen játékokban ez mindig kulcs. Más lett volna a helyzet, ha még egy magas kőr figura van az asztalon. Akkor csináljuk azt, hogy előrelátóan mi magunk loponk fel egy kárót a második ütésben? Ez se működik, mert majd még egy treffet is kell lopnunk, hogy kimagasítsuk a színt, és ekkor már ki tud bennünket rövidíteni Kelet úgy, hogy a második adut üti és kárót hív.

Ellenjátéksegítség nélkül tehát csak úgy tudunk 12-t ütni pikkben, ha kitaláljuk a pikk tízes elleni impasszt. (KA)