Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Kovács Artúr, Vági Máté, Zábrádi Benjámin - 2025. február 11.

MP-bajnokság 2024–2025, 8. forduló

Az élen nagy változások nem történtek az utolsó játékhéten, de éles volt a küzdelem a dobogós, illetve feljutó helyekért, valamint a kiesés elkerüléséért folyó harcban. Véget ért az MP-bajnokság a 8. fordulóval.

I/A
Nem történt komolyabb meglepetés az utolsó héten. Argay Zsolt–Kemény Márk kényelmesen besétált a célba, és megnyerte a bajnokságot. Mögöttük már nagyobb izgalmak voltak, De végül a Kemény család örülhetett, és a második helyet is elvitték a Kemény György–Szalka Tamás–Trenka Péter trióval. A harmadik helyre Hittmann László és Szőnyi György ért be alig több mint 2 meccspont előnnyel, nekik is gratulálunk.

Egy pár volt aki megtalálta ezt a szép nagyszlemet. Sok helyen kompetitívebb volt a licit, de így is szép megoldás. A parti kulcsa, hogy, bár Kelet már így is kissé erőn felül licitált, de amikor kiderül, hogy megvan minden ász, ezt jelzi Nyugatnak is az 5 szannal adu dámát keresve, hiszen a partner nem limitált, és enélkül nem tudná, hogy tovább kell-e mennie.

Egy példa arról, hogy az intenzívebb küzdelem mennyire megnehezíti a 7 pikk megtalálását. Az 5 kőrrel Kelet pikk fitet, és szlemérdekeltséget mutat, de erre Nyugaton be kell érni 6 pikkel, nem nagyon van helyünk és okunk ászkérdésre, pláne arra, hogy még Kelet a sikénjét is bemutassa (bár ezt most Nyugat hármas treffjével sejti az 5 treff után).

Egy érdekes gém, amit itt kellemes indulásra játszhatta a felvevő a partit, egyből megadták neki a treff impasszt, ezután kőrrel átmenve egyből megadta a káró impasszt. Ez egyrészt azért fontos, hogy még legyenek aduink a káró lopásra, másrész, mert ez a káró lopás lehet a közlekedésünk majd az adu impasszhoz, viszont fordítva nem működne.

A kicsit kellemetlenebb kőr indulásra is hasonló játékkal lehet teljesíteni, csak akkor treff impasszal kell visszamenni a kézbe a második lopásért. Erre Zsoltnak végül nem volt szüksége, mert mikor a kárót kiadta, az ellenfél hívott bele a treffbe.

Kicsit szokatlan, hogy ennyire elodázzuk az aduzást, de nem fenyeget minket, hogy lop az ellenfél, viszont nekünk kell lopnunk, és anélkül lemenet sincs az asztalra. Persze azt is érdemes megjegyezni, hogy a legtöbb asztalon nem vállalták ezt az ambiciózus gémet, de 10 ütéssel már a 3 pikkben is közel 70 százalékot lehetett írni. (VM)

I/B
A feljutó 6. helyért nagy volt a küzdelem, végül kevesebb mint fél topszkór választotta el a 6.-at a 7.-től.

Tehát, 6. lett Fazakas Gergely és Molnár László, 5. Budai László és Keresztény Andrea, 4. Kerekes Zsuzsanna és Varga Sándor, 3. Tőkés Dénes és Zábrádi Benjámin, 2. Bodnár János, Kisgyörgy Lajos és Liska Tibor, 1. pedig Lajos Hanka és Szűcs Villő. Gratuláció a feljutóknak.

Nézzünk meg néhány arra érdemes partit a fordulóból.

Nehéz döntés elé került Dél, a legtöbb asztalon 5 káróval indult Kelet, amire passz–passz következett és Észak kontrázott. Először is vizsgáljuk meg a kontra jelentését, ami az 5-ös magasságon általában csak egy jó erős szannyi erőt ígér és közel bármilyen elosztással licitálható. Tehát látva, hogy akár benne is lehet Dél félve passzolja el, de egyszerűen nincs jobb lehetősége, hiszen az 5 pikk körülbelül akkor lesz jó, ha teljesül, ami nagyon valószínűtlen a lapunkból ítélve.

Itt sehol sem kontrázott Dél a 3 káróra, tehát máshol nem jött elő a helyzet, de nagyon szép volt a passz a 3 káró kontrára. Látva, hogy valószínűleg nincs jó fitjük, a gémük teljesítése is kérdéses lehet, a 3 káró ellen viszont van 4 biztos ütése, és akkor a partnernek még semmije sem volt, már egy szingli kőrrel a partnernél is 2 bukásról indulhat a parti.

Viszont hogyan menjen a parti, ha Dél inkább a 3 pikk licitet választja a 3 káró közbeszólásra, Hiába a hatos kőr, Északnak 3 szant kell mondania, mivel nagyon jó káró fogása van és ha dubló kőrje van a partnernek, akkor is lehet, hogy 3 szant kéne játszani, pl. dubló figurával kőrben. Illetve, amennyiben szingli kőrje van, akkor bizonyosan jobb lesz a 3 szan. Erre azonban Dél bízhat abban, hogy a partnerénél dubló pikk lesz, esetleg mondhat 4 pikket, félve, hogy a treff ász nem fog elégséges mennyiségű felmenetet biztosítani.

A 6. partiban Dél került döntési helyzetbe: mit licitáljon az 1 treff indulásra?

Látva 9 ütést a kezében, felmerülhet, hogy 3 szant akarjon játszani, viszont treff fogás nélkül ez nem fog működni, ezért szokás azt játszani, hogy a 3 treff azt kéri, hogy ha van treff fogása a partnernek, akkor mondjon 3 szant. Viszont a kőr is fedetlen, nem valószínű, hogy teljesülne a 3 szan és valószínűleg nem is engedik lejátszani, így a nyolcas káró láttán biztosan az 5 káró licit az, ami felmerül, aminek az az előnye, hogy valószínűleg ez lesz a felvétel, nem hagyva, hogy az ellenfél teret találjon az esetleges 5 kőrjére, amire lehet, hogy úgyis 6 kárót mondanánk.

Emiatt nem néz ki jónak az 1 káró közbeszólás, hiszen ezzel csak megadjuk a lehetőséget az ellenfélnek, hogy kitalálja, hogy kell-e 5 majort mondania, illetve biztosan fogunk 5 káróig licitálni, ha arra kerül sor, tehát miért ne tennénk egyből. (ZB)

II. osztály
Itt a vége, fuss el véle.

Lukácsi László–Gere Viktória–Takács Gábor magasan nyerte a felsőház utolsó fordulóját, 64,48 százalékkal, mögöttük 58,28-at hozott Bárány Judit–Bárány Péter–Tibor Tamás.

Az alsóházban szorosabb lett a végső elszámolás: első 3 helyezett, mind 60% felett. 61,04 százalékkal  Reichardt Géza–Antal Péter nyert, mögöttük  Kovács Artúr–Nguyen-Kovács My Linh–Kádi Balázs (60,63%) és Bekő Zsófia–Kiss Gábor (60,21%).

A felsőházból az 1–5. helyezett feljutott az I/B-be:
1. Lukácsi László–Gere Viktória–Takács Gábor 66,42%
2. Bárány Judit–Bárány Péter–Tibor Tamás 65,58%
3. Zábrádi Zsófia–Juhász-Molnár Mirkó 64,84%
4. Nyárádi Gabriella–Nyárádi Ibolya 63,92%
5. Riesz András–Szentes Szabolcs 63,56%

Az alsóházból az 1. helyezett jut fel: Reichardt Géza–Antal Péter 53.42%.

Gratulálunk nekik!

16. Leosztás, felsőház, alsóház

Jobbára 4 pikkek mentek Kelet–Nyugaton, vagy 4-5 kőrök Észak–Délen. Tegyük fel, hogy Kelet játszik 4 pikket, és a kőr dámával indult Dél.

Nehéz eldönteni, hogy milyen sorrendben kell játszani. A több lehetőség közül az egyik ígéretes, hogy a kőr ász ütés után lehívunk egy adut, és lopunk egy kőrt. A gép azt írja, hogy a káró ászt le kell hívni, csak így lehet megcsinálni, ez nyílt lapokra van szabva, ha nem 2–2 a káró, akkor az ász utáni királyra be fognak lopni. Ennek majd később lesz jelentősége. Ász után a királlyal felmegyünk a kezünkbe, és lehívjuk a pikk királyt, majd egy másik pikket, hogy üssön Dél.

Ezen a ponton már megvagyunk, kivéve egy kivételes játékra, ha Észak bedobja a treff ászt, a pikkbe! A lényeg, hogy Délnek treffeket kell hívnia, hogy kimagasodjon két ütése, ám Észak ütni fog az ásszal, utána muszáj kőrt hívnia, amire a felvevő megvan, ha az utolsó aduját kihívja, mert a treff királlyal még üt, és a kárók magasak az asztalon.

A treff királlyal mindenképpen fog ütni a felvevő, ezért az ászt nem baj, ha Észak bedobja (nyílt lapokkal). Így Dél mindig ütésben marad, és tudja hívni a treffeket, miután ütött a felvevő a királlyal, de még ki kell adnia a pikk dámát.

Ha a felvevő nem hívta volna le a káró ászt, miután Észak üt a treff ásszal, tud kárót hívni, ezzel leragasztva az asztalra a felvevőt, treff hívásnál üt a királlyal, de Dél treffjei magasak, káró hívásnál elveszi a lemenetet a magas kárókért a későbbiekben. Magyarul Dél pikk ütésébe Észak bedobja a treff ászt, Dél treffet hív, a felvevő üt, nincs mit tennie, mint bárhogy kiadnia a pikk dámát, és Dél lehívja a buktató treff ütéseket. (KA)