Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Gulyás Dániel - 2018. november 20.

Országos IMP bajnoki döntő 2018 (villámbeszámoló)

Nem igazán vártam ezt a versenyt. Az elmúlt hetek eléggé lefárasztottak, a sok munka mellett az előző heti vegyesválogatón is játszanom kellett (sikerrel, hálisten), utána pedig egy sima és egy halasztott csapatbajnokit is játszottunk (kevésbé sikeresen), tehát semmiképp nem volt „meccshiányom”. (A képen balról jobbra a verseny dobogósai: Argay Gyula, Siba Gergely, Kotányi Balázs, Gulyás Dániel, Varga Sándor és Kerekes Zsuzsanna)

2. leosztás
(A partiszámokra klikkelve visszanézhető a lovebridge-es közvetítés valamennyi asztalról – a szerk.)
Mindjárt az elején jött érdekes parti.

Több asztalon eljutottak 6 treffig, négyen kontráztak is, amit ketten fejtettek meg: a kőr indulás ugyanis buktat, a másik két asztalon így is teljesítettek. Partnerem, Kotányi Balázs a lassú megközelítés elve alapján először passzolt, majd amikor mentettek, akkor mondott 6-ot. Ezáltal ezt már nem mentették le, és nem is indultak jóval, így 8 pontot kerestünk.

20. leosztás
Volt pár sikeres partink, de például ezt nem oldottam meg.

Az ellenfél negative free bidet játszott, azaz az új szín licitje nem lenne kényszerítő – így a 2 pikkről annyit lehetett tudni, hogy gémforsz. Partnerem emelt, és nem láttam ezt a nagy fitet, így nem mentettem, ami kis segítséggel még meg is lehet, míg pikk indulásomra a 3 szan szürökkel teljesült, pedig kőrre el is bukott volna. Jól megérdemelt –7 pontot kaptunk a rossz megoldásért.

26. leosztás
Voltak kevésbé megérdemelt mínuszaink is.

A rendszer miatt Észak kezéből játszottuk a normális 4 kőrt, ahonnan csak ellenjátékhibára lehet teljesíteni. A normális káró indulást persze el kellett engednem, hiszen akár ülhet is az impassz, és hátha nem találják meg a treff lopást. Ha beütök, nem tudok kiaduzni a treff magasítás előtt, mert nincs lemenet a magasodó treffhez. Kerti István nem hibázott azonban, kihívta a treff királyt, és már tokolhattunk is. Ezt a –10 pontot talán nem érdemeltük meg. Dél kezéből mindenki teljesített, kivéve Varga István ellen, aki a treff király indulásával buktatott.

30 parti után +16-ban közel álltunk a bejutáshoz, és nem aggódtunk. Akkor még nem tudtuk, milyen szoros lesz a vége…

Jó és rossz partik váltották egymást, és a második forduló 22 partija után, –12 IMP-nél nem úgy tűnt, jönnünk kell vasárnap. Ekkor jött a Lakatos–Winkler pár, akik 5–4 kőrben 3 szannal próbálkoztak. A 4 kőrt néhányan megcsinálták, így a 2 buktatásért 7 pontot kaptunk, és még élt a remény.

25. leosztás
Hodosi Péter is megajándékozott 10 ponttal, egy fantom mentés formájában – más kérdés, hogy a jó ellenjáték is kellett, hogy a 4 pikk kontra hármat bukjon.

30. leosztás
Végül pár kevésbé izgalmas parti után jött az utolsó.

Gyakorlatilag minden asztal 3 szant mondott és teljesített, pár asztal megelégedett pikk töredékkel. Bezzeg mi: az ellenfél későn alertált a 2 káró indulásra, mégsem engedték Balázs kontráját visszavenni, így mást jelentett a kontra. Nem is oldottuk meg a dolgot, 3 kőrben(!) kellett dolgoznom 3–3 fitben, ami végül egy apró megingás után teljesült is, így csak –5 pont volt a „jutalmunk”, ha elbukom, 4-5 ponttal még kevesebbet kapunk. Tekintve, hogy mindössze 2 ponttal végeztünk a vonal felett, mondhatjuk, hogy nem volt mindegy.

A döntőbe egész sok erős pár került, például a komplett Galim csapat, valamint a Dumbovich csapat is, a FÉSZEK azonban csak egy egységet kvalifikált a lehetséges háromból (a GAMAX 0/1-e sem dicsérhető).

Előbb becsaltuk Kuttner Gyurit egy 4 kőrbe, amit ráadásul eggyel többször bukott a kelleténél, 12 pontért, majd cserébe csúnyán betömtünk egy gémet, a 12 pontot átadva előző heti partneremnek, Kerekes Zsuzsának.

10. leosztás
És máris jöttek csapattársaink, akik ellen sikerült egy szép ellenjátékot összehoznunk.

Káró indulásra nehéz a felvétel, Miklós nem a nyerő játékmódot választotta, mi pedig kihasználtuk. Káró király, káró. Kézből treffet dobott a harmadik menetre, hogy treff lopással kézbe jöhessen, de ez már nem jött össze: Balázs elélopott a kőr tízessel, és már nem volt nehéz dolgom: a pikket kézben ütötte a felvevő, hogy adut hívjon, én pedig elmentem az ásszal, hogy újabb treff hívással üttessem az adu dámáját. Az így szerzett 10 ponttal újra versenyben voltunk!

Szabó Csabáék ellen 8 pontot leadtunk egy kihagyott szlemen rendszertévesztés miatt, de az aprón visszahoztuk, így egál körül végeztünk az egyik esélyes ellen.

18. leosztás
Dombi Gergelyék ellen elbuktam egy indokolatlanul bemondott szlemet, talán meg lehetett volna csinálni.

Sokat licitáltak, ebből értenem kellett volna, hogy a színek rosszul vannak kiosztva (nem lesz 2–2 az adu). Ez a hiba kb. 21 pontot ért: a +10 helyett –11.

A hátralévő partikban kis pluszokat szereztünk, és némi meglepetésre +16 pontunkkal a negyedik helyen fordultunk az utolsó 20 partira.

Ez sem kezdődött jól, egy pár jól megválasztott gémen írtak pár pontot Gál Péterék, majd mi rosszul választottunk gémet, és buktunk többet, mint a többiek.

Czímer Csabáék ellen ügyesen alkalmaztuk az ászkérdés és az adudámakérdés fegyverét, így nem mondtunk be egy esélytelen szlemet – ez két párnak nem sikerült, így kerestünk néhány pontot.

33. leosztás

Balázs némi optimizmussal felkérdezett, és már be is mondtuk az egészen jó 3 szant, amit meg is csináltunk. Bár Vass Katáék két töredéket jól oldottak meg, a negyedik partit nem.

35. leosztás

A jó kisszlemet Gál–Kemény megtalálta és megcsinálta, míg a másik végletet épp Gál Péter párja mutatta be. A kettős káró fogással Kata nem adott negatív kontrát, Blancz Péter pedig nem ment ki belőle a kétséges ötös kőrjével, így ez maradt a felvétel. Természetesen treffel indultam, és kétszeri kőr impassz bukáshoz vezetett. Közel 12 pontot kerestünk, és látszott, hogy él a remény, bár még mindig messzinek tűnt az első hely.

38. leosztás

A legtöbb asztalt hagyták bukni a vonalunkon, Fischer Brigi viszont nemcsak közbelépett 5–4 nemesével, de még gémre is emelte partnere kizáró 3 kőrjét. Szerencsére erre épp volt egy büntető kontrám a maximumommal, de nem sejtettem, hogy a felvétel hármat fog bukni. Az ezen a partin szerzett közel 10 ponttal épp őket előztük meg, és léptünk fel az első helyre.

Nagy István és Papp Csaba ellen játszottuk az utolsó négyest, akik sokáig a dobogó közelében álltak, végül azonban elfáradtak.

Ellenünk kicsit pechesek is voltak, nem mondtunk szlemet, ami ellen le lehet hívni egy ász-királyt, ezen 5 pontot kerestünk, azonban az izgalmas parti a 42-es volt.

42. leosztás

Nem vizsgázott jól licitálásból, majd pár asztalnál ellenjátékból a mezőny. Egyetlen pár találta meg a jó 6 pikket, ők is elbukták azonban óvatlan játékkal (egy menet adu után fel kell lopni a treffet, és utána lehet aduzni). Ketten megcsinálták azt a 6 kárót, ahol annyi az ellenjáték-feladat, hogy az asztali szingli adu bubit le kell fedni a K8 kombinációból, így a partner T754-e két aduütés lesz.

Ellenünk 6 szant vállaltak Nagyék, az ellenjáték viszont kegyetlen volt. A treff indulás miatt a pikk magasításhoz nem volt közlekedés, majd az asztalról lehívott fekete ütések után (és a káró bubi fedése után) már lehetett kőrt is hívni (a felvevő eldobta addigra a kézi kőrjeit, csak az ászt tartotta), így végül három bukásnál állt meg a számláló. A partin 9 pontot kerestünk, és némileg váratlanul magabiztosan nyertük a versenyt.

Viszonylag sok hibánk miatt végig nem volt olyan érzésem, hogy nyerhetünk, csak az utolsó csere előtt kezdtem reménykedni igazán – a mezőny keresztbe verte egymást, mondhatni.

Maga a tabletes élmény így számomra tehát mindenképp pozitív, bár eddig sem volt ellenemre, ezután még jobban támogatom... Véleményem szerint az ilyen magas szintű versenyekre, bajnokságokra, világversenyekre ideális eszköz, sok zsűriproblémát is megold. Aki pedig továbbra is csak jó kedvvel verni akarja a blattot, annak továbbra is ott lesz a kártya a klubban.