A bajnokság háromnegyedéhez közeledve sem mondhatunk még semmi biztosat a legizgalmasabb kérdésekről: kik jutnak feljebb, és kik lesznek kénytelenek jövőre egy osztállyal lejjebb játszani. Az viszont nagyon valószínű, hogy megszületett a bajnokság eddigi legnagyobb írása: a 2800 _öt bukás rekontrázva bellben_ több mint 21 IMP-t jelentett a szerencsés párnak.
Az ellenfél gyenge 2-es közbeszólása után nem mindig könnyű pontosan belicitálni a laperőnket _küzdelmi, géminvit, gémforsz, szleminvit_ és a színhosszúságunkat. A legelterjedtebb fegyver ebben a helyzetben a Lebensohl-konvenció, pedig sokak szerint a Rubensohl hasznosabb lehet: minden új szín transzferrel való bemondása a 3-as magasságon minimum géminvit, amire a partner tud elfogadni/elutasítani. A két osztályban 25-en játszottak pikket, közülük 16-an gémet, akik közül fele elbukta, fele teljesítette. A gém teljesítésének kulcsa a káró szín ütéskiadás nélküli kezelése. Ez történhet kettős impasszal, vagy Északnál levő szingli figura elfogásával, majd impasszal. Érzésem szerint az előbbi játékterv az esélyesebb, bár aktuálisan az utóbbi volt a sikeres. A bevezetőben említett rekordírás is ebben a partiban történt, mert nyilván félreértés alakult ki, hogy melyik vonalnál melyik nemes szín található.
Szerintem ebben a partiban nem lehet könnyű két olyan asztalt találni, ahol ugyanúgy folytak az események. Közbeszóljon-e Kelet a káró kizárásra? Hány kőrt mondjon Dél a jó nyolcas színével a partner kizárása után bellben? Mit jelent a kontra? Nem könnyen megválaszolható kérdések, és akkor még a lejátszásról nem is ejtettünk szót. Dél kőr felvételében nem lehet hétnél többet ütni, ha Kelet időben adut hív. Nyugat pikk felvételében viszont sokat lehet ütni, ha látnoki módon mindent eltalál. Természetesnek tűnik Észak lapjából a káró figura indítás, amit ütünk, hiszen nyilván 6–1 a szín elosztása _ez most a felvevő számára kedvező_. Mivel a treff impasszt úgyis meg kell adni, kezdjük is ezzel _inkább kicsivel, mert Északnak nem lesz hosszú treffje_! A tízest üti a bubi _Észak trükközhet azzal, hogy beteszi a királyt, de most rosszul járna, mert egy átmenetet ajándékozna a felvevőhöz_, így kiderül Észak kilenc figurapontja az olcsókban, aligha lesz nála a pikk király is. Ha most lehúznánk a pikk ászt beejtve a szingli királyt, akkor már csak kilencet lehet ütni: nem tudunk ugyanis kézbe menni az adu bubi elleni impasszért, így Észak hozzájut még a két káró ütéséhez is. Ha véletlenül belenézünk Dél lapjába, és meglátva a szingli pikk királyát kis pikket hívunk az ász alól _mivel becsületesek vagyunk_, akkor ezzel Északot ki lehet zárni az ütésből. Most már ki fogunk tudni aduzni, meg tudjuk szöktetni a kőr királyt, és a treffekre eldobhatjuk a vesztő kárókat.
Kicsit kevésbé látványosan is lehet tizenegyet ütni pikkben, ha a második ütésben pikket hívunk a tízeshez. Dél üt, és vagy ő maga hív treffet megadva az impasszt, vagy kőr ász, kis kőr hívással kézbe teszi a felvevőt, aki maga adja meg a treff impasszt, majd kiaduzik, és magas a treff.
Érdekes, hogy a két osztályban teljesen eltérően alakult, hogy melyik vonal lett a felvevő. A másodban kilencen játszottak kőrt és hatan pikket, a négy gémből egy teljesült, míg a harmadban csak ketten játszottak kőrt, 13-an pikket, és a kilenc gémből négy teljesült.
Bizonyára nem mindenki ért velem egyet, hogy Nyugat lapjával harmadik helyen bellben mans ellen érdemes 3 káróval indulni. Ha 1 káróval indulnánk és a partner válaszolna, majd küzdelmi licit alakulna ki, akkor a 3-as magasságig alighanem mindenki elmerészkedne. Így egyből annyit mondunk, amennyit egyébként is becéloztunk, viszont az ellenfelektől elvettünk némi licitteret.
A passzos partner jó illeszkedés és maximális lap mellett még gémet is mondhat, hiszen nekünk az adott szkórhelyzetben nem lehet nagyon rossz lapunk. Most tényleg maximális passzos volt a partner, és a jó illeszkedést az ellenfelek hozták _4–4 a pikk és jól fekszik a káró_, így a szan és a káró gém is teljesíthető. Sőt káró felvételben még tizenkettőt is lehet ütni, ha sosem hívnak kőrt _a harmadban két helyen is az volt az indítás, nem a háromfigurás pikk_. A pikk indítást ütjük, majd megadjuk a treff impasszt, és kárót hívunk. Üt az adu ász, és ha most sem hívnak kőrt, akkor többféle beszorítás is működhet.
Aduzás után mindenképpen lopjunk egy treffet, hogy a színt csak az egyik ellenfél tudja tartani. Ezután jöhetnek a kárók. A négylapos végállásban hívjuk az utolsó adunkat, az asztalon egy-egy pikk és treff, valamint a kőr ász-hatos maradt. Bármelyik ellenfelet be tudjuk szorítani akár kőr-treffben _ha egy kézben van a két kőr figura és a treff_, akár pikk-kőrben _ha egy kézben van a négy pikk figura és a két kőr figura_, ha tudnánk, hogy melyik esetről van szó _az első esetben pikket, a másodikban treffet kell dobni az asztalról_. Sőt még a háromszínű beszorítás is működik, ha Észak tartja az egyik fekete színt, Dél a másikat, mert egyikük sem tudja tartani a kőrt, bárkinél is vannak a kőr figurák _az asztalról ekkor azt a színt kell eldobunk az utolsó adura, amit Észak megtartott_.
IMP-versenyen érdektelen parti, de nem lehetne mégis szür_öke_t csinálni? Nagy káró indítás után treff nyolcasra fordul az ellenfél. Ha ül a kőr impassz, már van is hét ütés. Fenyeget, hogy ha Dél ütésbe kerül, akkor áthív a kárón, pedig szürt elsősorban valamelyik fekete színben ütéskiadással lehetne szerezni. Tegyük a treff kilencest az asztalról, és üssük meg Dél figuráját. Hívjunk kis pikket, és ha Észak beletesz egy figurát, akkor hagyjuk rajta! Használjuk ki az ellenfél apró hibáját! Igazából ő nem akart ütni, csak félt, hogy a kilencest tesszük az asztalról, és ATx_x_-szel a kezünkben megütjük az összes pikket. Nem gondolt arra, hogy felvevőként félve a káró színű hívástól ilyen manővert nem kockáztatnánk meg. Most már könnyen ütünk kilencet, mert visszük az újabb treff hívást, megadjuk a kőr impasszt, lehúzunk három menet pikket _treffet dobva kézből_, és újra csak kőr impassz. Ha Észak eldobott egy kőrt, akkor a kis kőrünk is üt, ha nem, akkor ezzel a lappal hozzuk kényszerhívásba, és üt a káró dámánk.
Nem könnyű Kelet lapját értékelni. A pontjai zöme a rövid színeiben van, ezért célszerű, ha leértékeli a lapját, és minimális választ próbál adni a kontrára _2 szan, majd a 3 treffre passz_. De a partner nagy erőt jelez, amire dönteni kell, hogy milyen gémet mondjon. Szerencséjére mind a káró, mind a szan gém benne van mindkét kézből, mert a partner pont az AT-est hozza a Dx-szel szemben pikkből, ezért ez a szín befagyott _amelyik vonal meghívja, az ütést veszít_. Az egyedül érdekes felvétel a 3 szan kőr indításra.
Most látszólag nincs idő a treffek felmagasítására, mert az ellenfél tempóelőnyben van. De biztos ez? Üssünk az ásszal, és hívjunk le öt káró ütést! Észak erre eldobhat egy-egy pikket és kőrt _így még marad elég kőrje_, míg Dél akár négy pikktől is megválhat. Ha most treff magasítással próbálkoznánk, akkor az ellenfél állandó kőr hívással buktat. De mi van, ha csapást váltunk, és inkább kényszerhívásba hozzuk őket? Ehhez le kell hívni a másik kőr ütésünket is, és csak most hívjunk treffet! Ha Észak üt, és lehív három kőrt, akkor utána a pikket neki kell bontania, ha Dél átüti a treff királyt, vagy ő üti a harmadik kőrt, akkor utána vagy a treffet magasítja nekünk, vagy ő bontja a pikket. Ha nem hívjuk le a második kőr ütésünket a treff hívás előtt, akkor megbukjuk a felvételt, mert Észak kőrt hív, és most már a treffet Dél üti, majd jöhet Észak három kőr ütése. Különös módon a rövid színünk ütéseinek lehívásával tudtuk kihasználni az ellenfél treff színbeli közlekedési problémáit. A 19 3 szanból csak kettő bukott, meglepő módon mindkettő pikk indításra, míg az a két felvevő, aki kőr indítást kapott, teljesített.
Kedvező manshelyzetben manapság már szinte mindenki mondja a hármas magasságon a hatos jó színét. Ez problémát is okozott Délnek, hogy mit csináljon: kontrázzon vagy 3 szant mondjon. A két négyes nemes ellenére szanszerű lapja van kettős treff fogással, ezért talán inkább az utóbbi a jobb döntés a versenyforma ellenére _még 26 lapból sem lehet megállapítani, hogy melyik 4–3-as nemes gémet lenne jó játszani_. Húszan döntöttek a 3 szan mellett, közülük 13-an buktak, de a bukók közül csak heten kaptak valóban buktató címletű káró indítást _nagy kárót Nyugatról vagy bármilyen kárót Keletről_. Akik nemes színű felvétel mellett döntöttek, azok mind kőrt választottak.
Nyugatnak abszolút forszos lapot osztottak, de a partner belekotnyeleskedett. Mielőtt hirtelen 4 pikkbe lavíroznánk a vonalat, gondolkodjunk el, hogy nincs-e alternatíva. Nem lenne jobb 3 szant játszani? Ha nem kell kiadni pikket, akkor van kilenc ütésünk, és csak a sok treff kiadó okozhat bajt, ha egyáltalán ezzel a színnel indítanak. Ha ki kell adni pikket, akkor a 4 pikk is valószínűleg bukik. A kőr gém aligha reális. A lapokból látható, hogy mind pikk, mind szan felvételben az eredetileg is meglévő kilenc ütést lehet csak megszerezni. Ennek ellenére a 24 pikk gémből 11 teljesült.
Végül egy olyan 3 szan, amit 27 felvevőből mindössze négy bukott el. Elsőre azt is gondolhatnánk, hogy ez túl nagy szám, mert a felvétel benne van, de szerintem inkább arról tanúskodik, hogy nem volt elég jó az ellenjáték: a felvevő ugyanis nem látja a lapokat, és ha az ellenjátékosok nem segítenek neki, akkor el kell találja, hogy melyik 5–2-es minorját kellene magasítania. Pikk indítás után nyilván a káróval fogja kezdeni. Ha óvatlanul megütjük az első vagy a második kárót, akkor a felvevő gond nélkül tudja tesztelni ezt a színt, majd mivel nem húz, ezért megadja a treff impasszt. Ha viszont kétszer is kihagyjuk a kárót, akkor találgatnia kell, hogy melyik minorban bízzon. A szkórlapok tanúsága szerint kevés felvevőt hoztak ilyen kellemetlen helyzetbe az ellenjátékosok.