Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Talyigás András - 2014. március 6.

Darvas 110 – A külföldön szakíró II.

Darvas Róbert a Bridge Magazin Deutschlandban 1952 őszén megjelent nagygábliról szóló fejtegetésének második része következik _az első itt található_. A fordító továbbra is Talyigás András, az El_s_ő Olvasó _EO_ ismét Szilágyi László, aki ezúttal a négyből három partihoz is fűz technikai csemegét tartalmazó kommentárt. A csatolmányból letölthető a cikk eredeti, német nyelvű változata.

 
Mindazonáltal a cikk második része már csak azért is megérdemel egy önálló bevezetőt, mert itt van módunk megemlíteni, hogy mint minden igazán nagy művész, Darvas is szeret ötletet lopni a legjobbtól: saját magától. Az utolsó partit különösen nagy szeretettel ajánljuk mindazok figyelmébe, akiknek még – ezért vagy azért _persze szerény véleményünk szerint lelkes bridzsező számára megfelelő kifogást találni erre a hanyagságra nem könnyű_ – nem olvasták a Right Through The Packet, vagy éppen olvasták, de nem emlékeznek minden momentumra kristálytisztán.
 
_Nos, igen: az utolsó partit a könyvben a treff kilences meséli el, és arra a kérdésre, hogy miért éppen ő, könnyebb a válasz, ha tudjuk, hogy a fekete színek abban a változatban még fordítva szerepelnek._
Talyigás Péter
 
Darvas Róbert: A nagygábli II.
 
Hívd a dámát!
Egy szín magasításakor, a kezdeti ütésvesztés ellenére, a dáma kijátszása gyakran jár sikerrel.
 
Egyik kéz sem bővelkedik átmenetekben, és a felvevőnek négy pikk ütésre van szüksége a teljesítéshez. Ráadásul Északról kell hívni. Általában az ilyen esetekben ajánlatos a dámát vagy a bubit hívni. Ha a dáma, illetve a bubi, ütésben marad, kis pikk következhet az asztalról. Ha mindketten adnak, akkor a szín már magas. Ha azonban Kelet kimutat, akkor Nyugat királyát meg tudjuk fogni.
 
_A dáma hívás főleg azon 4–1 elosztások ellen jó, mikor Kelet szinglije a kilences vagy a tízes. Nyugat KT9x birtokában feltehetően megüti a dámát és nyilván nem fogunk akarni – esetleg átmenetek hiányában nem is fogunk tudni – impasszolni. Nyugatnak azonban ebben az esetben a második hívásnál nem szabad bepánikolnia és eléfeküdnie a középlapjával, hiszen ezzel a játékkal lebuktatná magát és rávezetne minket a mélyimpasszos játékra. Való igaz, hogy ha Nyugat a fenti stratégiát választja, akkor a felvevő akár az ADB85, 42 kombinációval is képes lenne négyet ütni, de ennek nincs jelentősége, mert magától egészen biztosan esésre játszana – EO_
 
A következő partiban ugyanez az alapötlet, de valamivel bonyolultabb formában.

 
A licitmenet a következő volt:

 
Nyugat a káró hatossal indul, asztalról kicsi, Kelet a kilencest teszi, Dél üt a tízessel. Mi legyen a folytatás?
 
A teljesítést legnagyobb eséllyel négy kőr, két pikk, két káró és egy treff ütéssel lehet elérni.

Nyugat közbeszólása és indító kijátszása is arra utal, hogy eredetileg ötödik király-bubija volt káróból, és emellett kell még lennie legalább egy külső magasfigurájának. Ez azonban nem lehet a treff ász, mert Észak három treffjét Kelet kontrázta meg. Tehát Nyugat külső magasfigurája csak a kőr király lehet. Ha emellett a kőr bubi is nála van, a felvétel teljesíthetetlen. Így az egyetlen jó játék: a Nyugatnál lévő védett kőr király ellen a második ütésben a kőr dámát hívni. _Annak a német magazinnak a korabeli borítója, amelyikben megjelent a Die Grossgabel_
 
Ez a játék megöli Nyugat beütését, aki így még akkor kerül ütésbe, amikor a káró hívás tőle veszélytelen. Később az impassz Kelet kőr bubija ellen tisztázza a színt, és biztosítja a teljesítéshez szükséges négy kőr ütést. Persze a teljesítéshez kell a 3–2 kőr elosztás.

Hiba lenne a második ütésben treffet hívni. Kelet ütne az ásszal, és káró hívásával felmagasítaná Nyugat hosszú színét, aki azután a kőr királlyal ütésbe kerülve lehívná káróit. És sima öngyilkosság lenne a második ütésben a káró ásszal asztalra menni, hogy impasszt adjunk a kőr király ellen.
 
_Nincs szükség a 3–2 elosztásra, ha a kőr király alá dobjuk a kilencest, és később a nyolcassal kezdve két impasszt adunk az eredetileg negyedik bubi-hetes ellen. Látszólag deblokkolás nélkül is lehetséges lenne a két impassz, de ha Nyugat a kőr király után pikket hív, és Kelet a treff ász után szintén pikket, ráadásul fedi is a második, immár asztali kőr hívást, akkor a kőr szín elblokkol – EO_
 
Add meg a nem ülő impasszt!
Nemrégiben meg kellett adnom egy impasszt, pedig tudtam, hogy nem ül. Mégis ez volt a teljesítés egyetlen módja.

 
Dél helyén 4 pikket játszottam. Nyugat a kőr tízessel indult, asztalról a dámát tettem, Kelet ütött az ásszal, és legnagyobb csodálkozásomra kárót hívott vissza, amit Nyugat, még nagyobb döbbenetemre, ellopott. A harmadik ütésben Nyugat harmadik színhez, nevezetesen a treffhez nyúlt, és a dámát hívta. Kelet a hatost adta, ütöttem az ásszal, és a negyedik színt, az adut hívtam. Mindenki adott. A második adu hívásba is pikket adott a két ellenfél, az asztalról treffet dobtam. A harmadik és negyedik menet aduba már csak Nyugat tett pikket, az asztalról még egy trefftől és egy kis kőrtől váltam meg, Kelet pedig két kárót dobott. Eddig hét ütés ment el, ebből ötöt vittem én.
 
Tudtam, hogy Keletnek eredetileg nyolc kárója és két pikkje volt, ezen kívül mutatott már egy treffet és egy kőrt. Összesen tehát egyetlen ismeretlen lapja maradt, egy kőr vagy egy treff.

Ha az utolsó lapja treff, a folytatás könnyű, mert ebben az esetben Nyugatnak már csak két treffje van, így fel tudom magasítani a negyedik treffemet. Ha azonban rossz a treff elosztás, ahogy treffben az már csak lenni szokott, fenyeget a veszély, hogy Nyugat visszahívja a treffet, és már nem tudom a végállást előállítani, mert hiányzik az átmenet a kézbe.

Azonban megtaláltam a sikerhez vezető egyetlen megoldást. Kőrt hívtam, amellyel tisztáztam Kelet teljes elosztását. Kelet kőrt adott, ezzel felfedte a rossz treff elosztást. A következő ütésben loptam egy kőrt, ez fontos rövidítés volt a végálláshoz. Következett a káró impassz! Kelet került ütésbe, akinek már csak kárója volt, amivel lesegített az asztalra, Nyugatot pedig beszorította, választania kellett, kőrt vagy treffet dob. Ebben a végállásban ugyanis az asztalon a káró ász mellett volt még egy kőr és egy treff, a kézben a harmadik treff király, Nyugaton pedig egy magas kőr és két treff.
 
Sokkal egyszerűbb lett volna, ha korábban ki tudtam volna hagyni vagy adni a treffet, de mindvégig fenyegettek a különböző lopásveszélyek. Így az én játékmódom volt az egyetlen, minden védelem esetén teljesen biztonságos játék.
 
Modern impasszok
Ne gondold, kedves Olvasó, hogy az impasszok halálos ellensége lennék! Szó sincs róla! Persze lehet, hogy ezzel a cikkel ilyen képet alakítottam ki magamról. Ennek a teljesen hamis képnek az ellensúlyozására mutatok egy partit, amelyben a felvevő két különös impasszt adott, olyanokat, amelyek az én ízlésemnek valók, olyanokat, amelyekről első bridzsoktatóm még csak nem is álmodhatott.

 
Dél 7 pikket játszott. A treff király indulás nagyon kellemetlen volt, mert elvett egy fontos átmenetet az asztalra. A kőr kettes következett, és egy sikeres impassz a bubival. A felvevő ezután a káró ászt, majd a pikk hatost hívta, és az asztali nyolcassal impasszt adott. Kelet azonban ütött a kilencessel, így a nagyszlem elbukott…
 
Észak úgy pattant fel, mint akit a kígyó mart meg:
– Ilyen impasszt, amit itt előadtál, még az életemben nem láttam! És pont egy nagyszlemnél!? Megőrültél?
 
Miután felírták a két bukást, és az izgalom alábbhagyott, a felvevő lehetőséget kapott, hogy védőbeszédét elővezesse.
– A treff vesztőmmel kellett valamit kezdenem. Az egyetlen lehetőséget az ötödik, felmagasított káróban láttam. Ehhez háromszor kell asztalra menni, és kell egy negyedik átmenet a felnövelt káróhoz is. Miután az indulással elvették a treff átmenetemet, csak az adukkal és a kőr királlyal tudok az asztalra jutni. Az volt a tervem, hogy a három aduból az ászt és a nyolcast az aduzáshoz használom, a kettessel pedig kőrt lopok. Láttam, hogy a felvétel csak akkor teljesíthető, ha a kint lévő aduk elosztása 2–2, és az adu kilences Nyugatnál van. Ezért próbáltam meg a negyedik ütésben a pikk kilences ellen impasszt adni. Amikor az nem sikerült, a felvétel már menthetetlen volt. Kérem gondolják végig állításaimat!
 
A jelenlévők ezerféleképpen próbálták cáfolni, de Dél minden támadást kivédett. Észak azonban még mindig nem volt kibékülve Dél felvevőjátékával. Már átlátta, hogy a sikertelen adu impassz miért volt indokolt, de nem értette, hogy miért kellett az oly veszélyes kőr impasszt megadni ahelyett, hogy a felvevő kőr ász, király, kőr lopást játszott volna.
 
Dél tudomásul vette, hogy újra meg kell védenie álláspontját:
– Mivel csak egy kőrt tudok lelopni, a kőr bubiból is ütést kellett csiholnom. Ennek két módja van: 1. felmagasítani, 2. impasszt adni vele. A felmagasítás akkor sikerül, ha a dáma szingli, dubló vagy harmadik, az impassz pedig akkor, ha a Dáma Keletnél van és Nyugatnak nincs kőr sikénje. Mindkét játékmód sikeres, ha Keletnél szingli, dubló vagy harmadik dáma van. A következő táblázat mutatja a kritikus eseteket a két módszernél:
 
Csak a magasítás nyer, ha kőrben
            Nyugatnál                              és Keletnél
               
van.
 
 Csak az impassz nyer, ha kőrben
            Nyugatnál                              és Keletnél

van.
 
– Már csak az a kérdés, hogy a dáma Keletnél vagy Nyugatnál van. Figyeljék meg, milyen sok kártya van Keletnél, és milyen kevés Nyugatnál a színben. Ha keresnek valakit, és csak azt tudják, hogy az illető két nem egyforma nagy csoport egyikében van, akkor a józan ész azt diktálja, hogy a nagyobb csoportban keressék. Amikor eldöntöttem, hogy kőr impasszt adok, azt azonnal meg kellett tennem, mert később az asztalról mindig kárót kell majd hívnom, hogy a kézben lophassam. A következő játéktervet készítettem. Első ütés: treff ász; második ütés: kőr bubi _impassz_; harmadik ütés: káró ász; negyedik ütés: impassz a pikk nyolcassal; ötödik ütés: káró lopás; hatodik ütés: pikk ász _az aduk esnek_; hetedik ütés: káró lopás; nyolcadik ütés: kőr király; kilencedik ütés: káró lopás _az ötödik káró magas_; tizedik ütés: kőr ász; tizenegyedik ütés: kőr lopás az asztalon; tizenkettedik ütés: a magas káróra treff dobás; tizenharmadik ütés: adu!
 
Amit a felvevő a józan ész számlájára írt, azt a matematikai valószínűség számítás később igazolta. A magasítási terv 38,34 százalék, ezzel szemben az impassz 49,97 százalék esélyű.

Az utolsó három évtizedben a lejátszási technika jelentős mértékben fejlődött. Egyfelől a mai felvevő sokkal tudatosabban keresi a partikban az összefüggéseket, másfelől számos új színkezelési módszer áll rendelkezésére. Ezek az ismeretek természetesen az impassz területét is befolyásolják. Így például a biztonsági játék néha egészen rejtélyes impasszok megadását írja elő, ugyanakkor megtilt teljesen nyilvánvaló és megszokott impasszokat.
 
_A szerző a lehető legnagyobb mértékben leegyszerűsítve írta a lényeget: társasági, illetve hobbijátékosok számára is érthetően. A rövid kőr dáma/hosszú kőr dáma problémát úgy lehet egyszerűen, de mégis pontosan, komoly matematikai fejtegetés nélkül leírni, hogy a dáma a hosszabb színben „szeret lenni”, és pontosan úgy aránylik egymáshoz a hosszú, illetve a rövid színben való előfordulásának gyakorisága, mint ahogy a színek hossza aránylik egymáshoz – EO_