Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Kelen Károly - 2024. július 4.

Csapat Eb 2024, 10. nap

A döntő nap dönt a mieink sorsáról is a dániai Európa-bajnokságon. Európából az első nyolc csapat szerez jogot a húszcsapatos világbajnokságon való részvételre. A magyar vegyes bridzsválogatott a nyolcadik helyről kezdi meg a csütörtökön az utolsó két fordulót. Ráadásul a verseny utolsó két helyezettje ellen fogunk játszani. Nem egészen négy győzelmi pont a magyar csapat előnye a szerbek előtt. És ők is a skótokkal és az írekkel találkoznak a csütörtöki két fordulóban.

Hajrá, Fischer Brigitta, Lajos Hanka, Mezei Katalin, Hodosi Péter, Honti László és Szabó Csaba!

A női csapatunk szerdán nem tudott bravúrokat végrehajtani, de ötösben játszva jól helytállt eddig. A 13. helyen négy győzelmi pont hiányzik az átlaghoz. Csütörtökön két erős csapat, Izrael és Belgium ellen jó volna pótolni ezt a hiányt.

A nyílt csapatnak egy meccse van hátra, Ausztria ellen már nem szerezhet annyi pontot, hogy elérje az átlagot. A valamikor szintén 18 évesen Eb-re utazó nagymester, Winkler Gábor szerda esti gyorsértékelése szerint nem lehetett sokkal többet várni a három ifjúval kiálló válogatottól. Most, hogy egy teljes versenyen megfigyelhette őket, bizakodó:
– Senki sem játszott igazán jól a csapatból – mondta –, de kezdetnek nem volt rossz, egy nagy versenyt nem lehet egy csapásra bevenni.  

Nyílt verseny, 26. forduló, Magyarország (Argay–Winkler, Hegedűs–Szegedi)–Görögország 19,16–0,84 (69–19)

Jól játszott és hengerelt a válogatott, az ellenfél párja volt az egyik a négyből, amely nem vette föl a terített nagyszlemet.

Női csapatok, 17. forduló, Magyarország (Tichy–Zalai, Csipka–Hegedüs)–Norvégia 5,82–14,18 (29–45)

Nagyon jól indult a meccs, aztán volt egy-két megingás, és a végén majd bajnokként végző norvégok nem kegyelmeztek.

A BBO-n a holland–norvég meccset néztem, mert egymás ellen játszott két, a világ legjobbjai közé tartozó játékos, a norvég Helgemo és a holland Müller. Az ő asztaluknál nem is történt semmi különös ebben a játszmában. Mindenki tette a dolgát és a 4 pikk mentés kontrázva egyet bukott 200-ért.

A diagramban a másik terem eseményei látszanak. Itt Észak nem emelte meg partnere színét, így Kelet–Nyugat 4 kőrt játszhatott.  A 3 szan egyszerűbb lett volna, könnyű elszámolni kilencig: hat kőr meg három ász.

A nemes gém ellen Észak pikkel támadott. A felvevő ütött az ásszal, lejátszotta a treff ászt, négyszer aduzott, majd a kezéből ráhívott a treffre. A szín rosszul feküdt, kiadott két treffet és két kárót.

Nem értem.

Az előbb írtam, hogy kilencig könnyű elszámolni. Egyetlen ütést kell szerezni. A kézben három darab káró van, az asztalon kettő. És van két adu is. Nem azt szoktuk ilyenkor csinálni, hogy káró ász, kárót hívunk, aztán meg lopunk egy kárót az asztalon?

Már hiába hívnak adut, a káró lopást nem lehet megakadályozni. Más volna, ha aduval indul az ellenfél, Észak másodszorra is tudna kőrt hívni, ha a felvevő kétszer kárót játszik ki, s nem marad adu a lopáshoz.

A mi női meccsünkön az egyik asztalon kettőt bukott a 4 pikkünk. A másikon meg treffel kezdett Észak a 4 kőr ellen. Ez nyilván szingli, ami hosszassá teszi a treff magasítást. (Közben meg Észak megszabadulhat a pikkjeitől, és később szürku fenyegeti a felvevőt.) De a káró lopás most is áll, nem?!

Vegyes csapatok, 18. forduló, Magyarország(Mezei–Honti, Lajos–Hodosi)–Szerbia 18,09–1,41 (55–15)

Hűha, ez nagyon fontos meccs volt. Legyőztük a közvetlen riválist, méghozzá úgy, hogy közel 17 győzelmi pontot hoztunk rajta! Volt izgalmas pillanat, az egyetlen szerb írás ugyanis 15 IMP volt, de a többi partiban nagyon jól állta a sarat a magyar négyes.

Szerencsére a szerbek 6 treffet mondtak a Mezei–Honti simán bemondott 7 pikkje helyett. És olyan nagy lap volt, hogy még 4–3-as aduval is elvitték az összes ütést.

Nyílt verseny, 27. forduló, Magyarország (Winkler–Zábrádi, Argay–Kemény)–Írország 2,83–17,17 (5–38 IMP)

Nagy írások nem voltak, de érezhetően nem ment a játék a mieinknek. Felejtsük gyorsan el!

Női csapatok, 18. forduló, Magyarország (Hegedüs–Hegedűs, Tichy–Zalai)–Izland 20–0 (80–18)

Teljes győzelem, és egy percre megint reménykedtünk, bár már 15 győzelmi pontra volt tőlünk a nyolcadik Svédország. Pedig egy bukott nagyszlemmel kezdődött. Aztán viszont egyre-másra írták a mieink a két számjegyű eredményeket.

Vegyes csapatok, 19. forduló, Magyarország (Mezei–Honti, Fischer–Szabó)–Hollandia 9,69–10,31 (20-21)

Küzdelmes meccs, nem sok minden történt. Az elején kimaradt egy magyar szlem, a végén meg egy holland. Mondjuk, ez utóbbi nem volt éppen terített.

A káró bubi kezdés sokat lendített Szabó Csaba felvevőjátékán, de még négy káró, az ülő király impasszal három kőr és három treff meg a pikk ász mellé kellett egy ütés. Jó böngészést azoknak, akik a teljes kiosztás ismeretében végiggondolják a játék tempóját, amit a magyar játékosnak az asztal mellett kellett kisakkoznia!

Nyílt csapatok, 28. forduló, Magyarország (Argay–Kemény, Hegedűs–Szegedi)–Németország 13,75–6,25 (48–34)

Na tessék, legyőztük Németországot, amelyben ott játszik Sabine Auken, a világ legjobb női játékosa. Két nagy írás nekik, egy nagy és négy közepes nekünk, küzdelmes meccs volt.

És volt ezen egy leosztás, amelyet valószínűleg sokan csak lestünk a BBO angol–svéd meccsén.

Argay–Kemény kontrázott 3 pikket bukott egyszer, Hegedűs–Szegedi 5 kárót teljesített, azaz –200, + 600 = 9 IMP-t szereztünk ezen a játszmán. A nők meccsén mindkét asztal 5 káró egyenlőt játszott, a vegyes csapatoknál Mezei–Honti kontrát kapott az 5 káróra, a másik asztalon kontra nélkül ment, ez +150, 4 IMP-t hozott a konyhára.

Simon Hult nem a pontokat számolta. Partnere a 4 treffel nyilván föl volt készülve a káró játékra, így a svéd menő úgy látta, szlem lesz a lapokban.

Kelet elindult pikkel, a dámára jött a király a felvevő lopott. Eddig valószínűleg minden asztalon így ment a játék. Annak, akinek tizenegyet kellett ütnie, nem volt nehéz dolga. Van hét adu ütés meg két ász, tehát elég két kőrt lelopni az asztalon, és kész.

A szlemet játszónak ez kevés: treff ütések kellenek. Hult a királyt az 1 pikkes indulóhoz tette, ezért a második ütésben treffet hívott a tízeshez. Ha a bubi impassz jó, már lesz három treff ütése, és akkor egy kőrt elég ellopni az asztalon. Ha pedig a bubi is Nyugatnál van (ahogy volt is), akkor kell, hogy dubló vagy harmadik treff legyen nála. Azaz a második pikk lopás után kétszer aduzott, treff ász, treffet hívott, és egy kőr lelopásával ment asztalra a magas treffekért.

Női csapatok, 19. forduló, Magyarország (Hegedüs–Tichy, Csipka–Hegedűs)–Franciaország 0,48–19,52 (12–66)

Vannak meccsek, amikor semmi, de semmi nem lesz jó. Itt például még azon is tudtunk öt IMP-t veszíteni, hogy Csipka Szilvia kontrázva teljesített egy 5 treffet. Mert a másik asztalon szürt is csináltak…

Vegyes csapatok, 20. forduló, Magyarország (Mezei–Honti, Fischer–Szabó)–Spanyolország 10,61–9,39 (31–29)

Nagyon szoros meccsen Mezei–Honti bemondott egy szlemet. A kilenclapos pikket játszva is szükség van a 2–2 adu elosztásra, de a mieink 6–1-es kőrt játszották, amiben a dáma impassz és 3–3 elosztás volt a feltétel (a jó pikk mellett).

Vegyes csapatok, 21. forduló, Magyarország (Lajos–Hodosi, Fischer–Szabó)–Németország 16,58–3,42 (47–18)

Be jó, hogy a vegyesben volt még egy forduló!  A német csapat nem áll bejutásra, de játszik benne Daniela von Arnim világ- és Európa-bajnok, úgyhogy nem akárkiket vert meg és ment a nap végén a nyolc közé a magyar csapat.

Nem kell sok. A németek elbuktak egy esélytelen 6-ot, majd rosszul választottak adut, ez 21 IMP, és a töredékpartikban is a magyar csapat jött ki kicsit jobban.

Nagyon drukkolunk az utolsó két meccsen!