Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Kelen Károly - 2024. június 30.

Csapat Eb 2024, 6. nap

A péntek jó nap volt, a szombat kevésbé. Vegyes csapatunk hatodik helyen áll két nap után, a végén az első nyolc kvalifikálja magát a világbajnokságra.

Nyílt 14. forduló: Magyarország (Argay–Kemény, Winkler–Zábrádi)–Finnország 10,31–9,69 (17–16)

A finneket jó lett volna nagyon legyőzni, de nem olyan partik jöttek. Egyszer írtak 10 IMP-t, mert ki gondolta volna, hogy az 5 treffjükből kiáll három kőr, a mentés meg kettőt bukott. És hozzájött még, hogy a másik asztalon részjátékot teljesítettek. Aztán meg csak egyszer írtak még 1 IMP-nél többet, de mi hiába írtunk háromszor is, ha legnagyobb csak 7 IMP-t ért. Azért az jó, hogy a győzelem meglett.

Nők 4. forduló: Magyarország (Hegedüs–Hegedűs, Tichy–Zalai)–Dánia 8,52–11,48 (31–36)

A Bilde család mindenütt ott van a dán bridzsben, most is ketten ültek asztalhoz ellenünk. Hegedüs–Hegedűs szépen bemondott egy 6 kőrt, de gonoszul lementették, és mert a másik asztalon nem volt mentés, akkor is sokat írtak volna, ha Hegedűs Júlia nem mondja rá a 7-et… (–17 IMP).

Aztán meg jó kézből vették föl a 3 szant, és nagyon kellett küzdeni, hogy döntetlen közeli maradjon az eredmény.

Vegyes 4. forduló: Magyarország (Mezei–Honti, Fischer–Szabó)–Izrael 4,08–15,92 (14–39)

Igazi rangadó volt ez a meccs. Jobban kezdett az ellenfél, és megelőzött bennünket a tabellán, de aztán visszaszereztük az első helyet. Hihetetlen így figyelni, hogy játszmánként változik a helyzet!

A végén aztán ők maradtak az élen, de csak minimális különbséggel. Nincs ennek még vége!

Egy rosszul végződött játszma van előttem, nem tudom, van-e tanulsága. Döntsön az olvasó.

Dél miniszanjára 2 káróval – multilandy, valamelyik nemest ígéri – szállt be Nyugat, Honti kontrázott, amire Kelet rekontrázott. Most be kell mondani a négyes majort, mintha a kontra Stayman volna? Mezei passzolt, Asulin bemondta a pikkjét, és most Észak bajban volt. Gémforszot adott a felüllicittel, de ez vajon ígér kőrt is, vagy csak fogást keres?

Mezei Katinak pikk ásza volt, 3 szant licitált. Nem reménytelen a pikk király kezdés után sem. Ezt nyilván ki kell hagyni, de a következő üthető, és esetleg akkor is teljesíteni lehet, ha a kőr impassz nem ül. Csak ne legyen két pikknél több Keletnél és legyen nála a treff ász. Csak hát Nyugatnak kézre állt a treff hívás, és a felvétel elbukott három treff meg egy-egy nemes ütéssel. A másik asztal 4 kőrje pedig sosem volt veszélyben: –11 IMP. 
Nyílt 15. forduló: Magyarország (Hegedűs–Szegedi, Winkler–Zábrádi)–Livánia 16,26–3,74 (30–3)

Jó kis meccs Litvánia ellen. Ne tessék lebecsülni őket, és nem csak azért nem, mert a középkorban a legnagyobb európai ország volt az övék – és Báthory István a királyuk –, hanem, mert ma is annyira szoros a kapcsolatuk a szomszédjukkal, hogy nagyrészt erős lengyel játékosok alkotják a csapatukat.

A licitről annyit, hogy a mansban miniszant játszó magyaroknál az 1 szan viszonválasz erőt mutat, egyben káró hosszúságot is, mert minden igazán egyenletes lapot 1 treffel indítanak. A 2 káró gémforsz volt, a 4 káró meg ORKC, azaz opcionális kulcslapkérdés, amire a partner be tudja mutatni azt is, hogy az eddig közölt játszóerőn belül alsó vagy felső zónája van-e.

Ó, de dühítő, hogy a piros bubi nem káró, hanem kőr! Máris sokkal jobb esélyű volna ez a szlem. Így viszont azon múlik a teljesítés, elszökik-e a káró dáma  Nyugat királya mögött. A király azonban Keleten volt, így reménytelen volt a dolog. Elbukta a 6 szant Csipka Szilvia is a női meccsen (–10 IMP a másik asztalon 5 kárót játszó ellenféllel szemben), és elbukta a 6 kárót a norvég felvevő is a vegyes csapatok meccsén (+11 IMP nekünk, mert Hodosi Péter tizenegyet ütött 3 szanban).

Azok nem buktak, akik ellen Nyugat aduval kezdett. Szerencsére Hegedűs Gál is a káró tízesre tehette rá a dámát!

De várjunk csak! Nyílt lapokból mindig meg lehet csinálni a szlemet. Ha a felvevő kézből kijátssza a káró kilencest (nyolcast), az asztalról pedig a hatost teszi rá, legközelebb hívhatja a dámát… Intraimpassz! (Dugovics-csel: mert a dáma balról a királyt, jobbról a tízest rántja magával a Nirvánába!)

És asszem, volt valaki. Nem adu kezdésre csak egy felvevő teljesített. Jegyezzük meg a nevét: Sigurbjorn Haraldssonnak hívják az izlandi istent, aki Hollandia ellen intraimpasszra játszott!

Nők 5. forduló: Magyarország (Hegedüs–Csipka, Tichy–Zalai)–Spanyolország 4,44–15,56 (23–46)

Csipka Szilvia ült be az ifjú Hegedűs Júlia helyére. A bukott 6 szanon kívül volt még egy király mellőli kezdéssel megtömött bell gém, és ugyan a spanyolok elbuktak egy 6 kárót, amivel visszajöttünk a meccsbe, de az utolsó játszmában gémet írtak a részjátékunk ellen, és ezzel 20 IMP fölé nőtt a különbség a két csapat között.

Vegyes 5. forduló: Magyarország (Fischer–Szabó, Lajos–Hodosi)–Norvégia 16,28–3,12 (42–13)

Hűha! Folytatódott az előzgetés. Rájöttem, nem csak akkor lehet a táblázaton Izrael elé kerülni, ha egymás ellen játszunk! Jól ment Norvégia ellen, de aztán az izraeliek a skót meccsen nagyon beindultak, úgyhogy előttünk maradtak a forduló végén.

A 6 káróban a norvég felvevő nem játszott intraimpasszt (+11 IMP), bemondtak egy jó 4 pikket, amit ötös adujával Fischer Brigi megkontrázott, és egyszer el is bukták. A másik teremben meg azt hitték, nekik van lapjuk, de a 3 szanban csak hat ütés járt nekik. (+11 IMP). Ehhez jött még a kis írásokból 20–13 a javunkra.

Nyílt 16. forduló: Magyarország (Hegedűs–Szegedi, Argay–Kemény)–Norvégia 3,12–16,88 (14–45)

A norvégok frenetikusak, Geir Helgemo újra elemében van, és naná, hogy Boye Brogeland is játszott ellenünk. Valószínűleg nem lesznek Európa-bajnokok, de már legyőzték Dániát, Svájcot,  Németországot, Belgiumot, Olaszországot, Izraelt…

Rosszul megválasztott gémfelvétel, elbukott 3 szan, kihagyott gém – nem kezdődött jól a meccs. Aztán elbukták a rossz szlemjüket, valamennyire visszajöttünk, de még felírtak egy gémet, amikor mi részjátékot buktattunk, és már vége is volt a meccsnek.

Nők 6. forduló: Magyarország (Tichy–Zalai, Hegedüs–Hegedűs)–Feröer-szigetek 5,40–14,60 (37–19)

Nem történt semmi különös, balszerencsés megmozdulásokon ment el a meccs.

Vegyes 6. forduló: Magyarország (Fischer–Szabó, Lajos–Hodosi)–Portugália 6,96–13,04 (44–33)

Hm.

A másik öt „magyar” asztalon mindenki bemondta a 7 kőrt, úgyhogy csak ezen a meccsen volt szving: 11 IMP-t írt Portugália.

A partner elindult, két vesztőütéses lappal csak meg kell valahogy tudni, hogy nála van a pikk ász és a káró király.

A nagy többség 7-et mondott, de meglepően sok asztalon kimaradt a nagyszlem. Egy női páros meg egy vegyes félreértette egymást: 1 treff indulásra a 2 kőr választ a két Nyugat erősnek gondolta, a Keletek meg lepasszolták.

Vigasztaljon bennünket, hogy a nyílt verseny rangadóján a világ tíz legerősebb párosa közé tartozó holland De Wijs–Müller és a francia Bessis-–Lorenzini kihúzta a kisszlemet?

Sajnos még volt egy 3 szan, amit nem talált el a mi felvevőnk, egy kihagyott gém, egy rossz esélyű szlem… Ha nem buknak egy mentésben 1100-at és az utolsó leosztásban Lajos Hankáék nem kapják el őket 800-ért 2 pikkben, amiben nem volt gémünk sem, nem tudom, mi történt volna.

Nők 7. forduló: Magyarország (Tichy–Zalai, Csipka–Hegedűs)–Görögország 17,31–2,69 (48–14)

Szeretem, amikor szinte csak a mi hasábunkban gyűlnek a pontok. Szép volt a görögök elleni tábla. S a két apró mellett egyetlen komoly, 10 IMP-s írásuk abból adódott, hogy most meg nem sikerült király mellől indulni…

Volt még egy peches kezdés a 4 pikket játszó ellenfél asztali ász-király-dámájába, miközben a kezében nem volt a színből egy darab sem. De ugyanezzel indult a másik asztalon a görög játékos is. Zalai Ági teljesített, Nantina Salem pedig így is bukott.

Vegyes 7. forduló: Magyarország (Fischer–Szabó, Mezei–Honti)–Dánia 3,91–16,09 (23–49)

Itt meg az ellenfél oszlopában jelentek meg a számok. A legfájóbb, hogy a 6-os leosztásban a nők és vegyes csapatok 44 párosából csak öt nem mondott szlemet, köztük a miénk.

Aztán itt volt ez:

Nyugat gyenge szannal indult, Honti 2 kárója valamelyik nemest ígérte. Mit mondjon Mezei Kati?

A partner bellben szól közbe, nem lehet rossz lapja, szinte biztosan hatos vagy hosszabb a színe. De a gém azért nem biztos. A 2 pikk azt jelenti, hogy kőrben többre is jók volnánk. Ha Északnak tényleg jó lapja van, talán mond erre 3 pikket, nem?!

Hontinak jó lapja volt, de annyira nem, hogy még egyet licitáljon a levegőbe. A 2 pikk jobb kéz, mintha 2 kőrt mondott volna, de pikkben mégiscsak leállást javasolt…

Jaj, de nehéz játék ez!

Az állás
A nyílt versenyben Svájc 17 századdal vezet Olaszország előtt. Norvégiának sincs két győzelmi pont hátránya. A svédek nagyon közel vannak, de Lengyelország és Anglia sincs lemaradva. Utánuk jön Dánia és Hollandia, a többiek már nem lesznek Európa-bajnokok. Magyarország 25.

A nőknél Norvégia, Lengyelország, Franciaország, Olaszország, Anglia, Belgium, Svédország, Dánia a sorrend. Magyarország kicsivel átlag alatti pontszámmal 11.

A vegyes csapatok közt Izrael kissé meglógott, Belgium, Olaszország (kiheverte a pénteki vereséget!), Dánia, Franciaország előzi meg még a hatodik helyen álló Magyarországot. Németország és Románia áll mögöttünk világbajnoki részvételt jelentő helyen.

Vasárnapi ellenfeleink
Nyílt: Portugália, Hollandia, Törökország
Női: Németország, Hollandia, Írország
Vegyes: Dánia, kimaradunk, Belgium