A döntetlen közeli magyar meccsek napja volt a vasárnap. Nyílt válogatottunk a 25., a női a 11. helyen áll, a világbajnoki indulást érő első nyolchoz a 9. helyezett vegyes csapatunk áll.
És egy nagy magyar bridzsdiplomáciai siker: Talyigás Pétert, a hazai szövetség elnökét az Európai Bridzsliga az Eb helyszínén tartott közgyűlésén 71 szavazattal a 108-ból beszavazta a szervezet végrehajtó bizottságába.
Nyílt 17. forduló: Magyarország (Winkler–Zábrádi, Hegedűs–Szegedi)–Portugália 10,31–9,69 (16–15)
Nyertünk. Az első partiban jött a „magyar fegyver”: mansban (és nem csak bell ellen) ötös színnel, sőt 5–3–3–2 elosztással is sokan (az I. osztályban szinte mindenki?) elindul gyenge 2-essel. Csepeli Miklós szerint ezt csak nálunk dívik, és nem vezet eredményre. Én ugyan az amerikai válogatón magától Jeff Meckstrothtól is láttam, de tényleg van benne kockázat.
Ezúttal mindenesetre sikerre vezetett.
Szegedi Balázs és – a nők meccsén Hegedüs Orsolya – 2 pikket licitált Észak lapjával (a másik termekben mindkét Észak passzolt). A partner lesben állt nagy lapjával, az ellenfél pedig nyitott, majd 3 treffben állt le. Hegedűs Gál kontrázott, és a felvétel kétszer elbukott.
Éppen így ment a licit a nőknél is, de a legvégén, amikor apja a kontrára klikkelt a tableten, Hegedűs Júlia a passz gombot választotta ki. Majd legközelebb!
A nyílt versenyen az 1 pikkben elért 80-nal szemben a két bukásért kapott 300 6 IMP-t hozott. A nőknél 2 pikk egyenlő 110-ért, 3 treff két bukással 100-ért: húzó.
Aztán már alig történt valami. Talán csak annyi: eddig a kimaradt gémeken írtak az ellenfeleink, most a bemondottakkal volt baj, egyszer 8, másszor 6 IMP-t vesztettünk miattuk.
Nők 8. forduló: Magyarország (Tichy–Zalai, Hegedüs–Hegedűs)–Németország 11,2–8,8 (32–28)
Németország ellen győzni minden sportágban dicsőség, a női bridzsben különösen az!
Szép ennek a nagyszlemnek a licitje. A 2 treff gémforsz, a 3 pikk egy ütés híján zárt színt mutat. A 4 treff ígér egy kis pikk támogatást és kulcslicit. A 4 szan ötászos kérdés, az 5 treff 0–3, de itt nyilván három, azaz Zalai Ági tudta, hogy partnerénél van a két olcsó színű ász meg a pikk király. Ez csak 11 figurapont, kell még valaminek nála lennie. A kőr király, a treff dáma vagy a káró dáma tizenhárom ütést jelent vonalban, és ha egyik sincs, még mindig lehet beszorítás vagy valami más. A németek leálltak gémben: +11 IMP.
A nyílt versenyen Winkler–Zábrádi szinte ugyanígy licitált. (Winkler rákérdezett a kőr királyra is, de vállalta a nagyszlemet úgy is, hogy tudta, nincs a vonalon.) Ott a portugálok sem adták alább, csak nekik 17 bemondás kellett hozzá...
Vegyes 8. forduló: Magyarország kimaradt 12 győzelmi pontért.
Nyílt 18. forduló: Magyarország (Argay–Kemény, Hegedűs–Szegedi)–Hollandia 7,71–12,29 (21–13)
Tudjuk jól, de érdemes újra és újra felemlegetni: elképesztő játékunk van, és ez az új győzelmipont-táblázat hallatlanul izgalmassá teszi. Nézem a BBO-n az olasz–svéd meccset, közben átpillantgatok a magyarok eredményeire, és időnként rátéved a szemem arra, hogy áll a nyílt verseny.
Svájc vezet két ponttal, de az írek írnak ellenük két jobb partit, miközben Versacéék elkapják a svédeket egy kontrával, és máris Olaszország van az élen. Aztán az írek elbuknak egy gémet, amit Zimmermann hazavisz, úgyhogy megint Svájc van az élen. Közben Norvégia Helgemo nélkül is keményen küzd Ausztria ellen, de egy kihagyott gémmel 11 IMP-t veszít, és most nincs esélye az első helyre kerülni... De várjunk csak, eltelt negyedóra, ráfrissítek, Norvégia az első, mert a mentést meg sem kontrázták az osztrákok, az írek meg az osztrákok meg két-két kisebb írással vetették észre magukat. A forduló végén Ausztria az egész mezőnyben egyedül bemondott egy 6 treffet, ült két impassz, és ez Olaszországot segítette előre. Az utolsó partiban azonban a norvégok írtak 5 IMP-t, és a forduló végén Norvégia, Olaszország, Svájc volt a sorrend.
Talán legközelebb a mieink is benne lesznek a kergetőzésben. A holland csapatban nem játszott a világverő Müller–De Wijs páros, de akkor is rettenetes erős a csapatuk. Tartottuk is velük a lépest, és nagyjából döntetlen lett volna, ha…
Az indító kijátszáson múlik minden. Argay Zsolt és Guy Mendes De Leon nagyjából ugyanazt tudta a licitből. (És ahogy néztem, a legtöbb asztalon hasonlóképpen ment.) Észak erős szannal indított. A holland Dél a most divatos, „gémforszos, de szlemet nem akaró, az ötös nemest is kereső Stayman-szerűség” egy változatát mutatta be a 2 szannal. Erre Verbeek ígért egy négyes nemest, Molenaar 3 kőrrel pikket mutatott, partnere meg 3 szannal zárta a licitet.
Mint mondtam, minden azon múlik, Kelet melyik kártyát teszi ki a tizenháromból.
Megnéztem, a nyílt verseny mind a harminc asztalán 3 szan volt a felvétel. A letteken kívül mindenki Északról játszotta. Huszonhat Kelet kőrrel (a tízessel, a kilencessel vagy a nyolcassal) kezdett, csak az izlandi, a francia és persze Mendes De Leon hívott treffet.
Kőr indulás után már nincs dolga a felvevőnek, simán teljesít. Sajnos treff indulás után sincs, simán bukik. (Hacsak nem látja a lapokat, mert akkor a pikk tízes elleni impasszal, meg a kőr impasszal és a káró eltalálásával...)
Nők 9. forduló: Magyarország (Tichy–Zalai, Hegedüs–Hegedűs)–Hollandia 10,31–9,69 (26–25)
Újabb nyertes meccs. Jól kezdődött, a hollandok elbuktak egy szlemet (+11 IMP), de ez volt az egyetlen nagy írás az egész meccsen. Egy darabig a kicsik is hozzánk jöttek, aztán meg inkább hozzájuk, így aztán minimális győzelemmel fejeződött be a küzdelem.
Vegyes 9. forduló: Magyarország (Lajos–Hodosi, Fischer–Szabó)–Belgium 8,52–11,48 (21–16)
Ebben a bajnokságban mi is a kergetőzés részesei vagyunk! Nyolc csapat jut ki a világbajnokságra. A hatodik helyről vágtunk neki a fordulónak, aztán voltunk hetedikek, hatodikok, a végén még mindig nyolcadik a csapat.
Kilenc forduló után a harmadik Belgium és a tizedik Wales között nincs egészen nyolc győzelmi pont különbség. Ezért jött volna jól egy kis szerencse a konkurencia ellen. Nyolc IMP-s volt a legnagyobb írás, ez a mi rubrikánkba került, de végül nem sikerült nyerni. Volt egy nagyon esélyes 3 szan, amit ők nem mondtak be, ó, ha a mi felvevőnk eltalálta volna...
Nyílt 19. forduló: Magyarország (Argay–Kemény, Winkler–Zábrádi)–Törökország 5,2–14,8 (22–41)
Nincs sok minden mesélni való erről a meccsről. Jól indult, rosszul folytatódott, a legutolsó leosztásban az ellenfél harmincból hetedmagával bemondott egy rossz 6 pikket. A rossz adu elosztás miatt mindenképpen kiállt egy adu meg még egy ász. Egy másik meccsen a norvég ellenjátékos a partner ászának színével kezdett, a magyar nem. A szintén szlemet játszó norvég felvevő pedig ugyanúgy eltalálta, honnan kell először az adu figurát hívni, ahogy a török is. +11 helyett –11 IMP. (Azért emlegetem a norvégokat, mert ebben a fordulóban végig az élen maradtak, és most már majdnem három győzelmi pont előnyük van Svájc előtt.)
Aki nézegetni akarja, tessék!
(Miért kellett volna az ellenfél mellékszínével indulni?! Adta magát a treff indító kijátszás – a szerk.)
Szörnyű a Next-gombot nyomogatni.
Nők 10. forduló: Magyarország (Hegedüs–Hegedűs, Tichy–Zalai)–Írország 11,66–8,14 (26–20)
Tichy Eszter kihasználta a kedvező indító kijátszás adta lehetőséget, és megcsinált egy 4 pikket, amit az ír felvevő elügyetlenkedett. Ez az egyetlen nagy írás volt a 16 leosztás során. A kicsiken eleinte a magyarok írtak, aztán az írek, de végül mi szereztünk több pontot.
Itt az utolsó játszmában – amelyben a kalandos szlemet megcsinálták ellenünk a nyílt csapatok meccsén – mindkét Észak 5 pikket játszott. Mindkét indító kijátszó eltalálta a partner ászát, és mindkét felvevő rossz helyről hívta az első figurát.
Vegyes 10. forduló: Magyarország (Mezei–Honti, Fischer–Szabó)–Ukrajna 5,00–15,00 (35–55)
Valszeg tőlem leste el a két és fél éves unokám, hogy egyszer csak a homlokára csap, és fölkiált: – Ezt nem hiszem el!
Csípjetek meg, tényleg van ilyen?!
Ki mit mondana Észak lapjával?
Asszem, a legtöbben passzolnánk. A partnernek nem sok kőrt osztott a gép, kontrával fog újranyitni. Mikor nyalogatjuk a szánk szélét finom falatokra, nagy bukásra számítván, ha nem ilyen lappal a kezünkben?!
Mezei passzolt is, ahogy a nagyon nagy többség a versenyteremben. Honti azonban passzolt, ahogy sokan mások is. De ez általában nem okozott nagy különbséget. A 3 kőr ugyanis csak egyet bukott, 2 IMP-t kaptak a kontrázók, akik 50 helyett 100 pontot írtak.
Akkor már jobban járt Hegedüs Orsolya, aki Mezei helyén 3 szant mondott, és hazavitte a kilenc ütést. De az is csak 3 IMP-t jelentett, mert Zalai Ági 4 kőrrel szólt közbe, és kettőt bukott –300-ért.
De miért mesélem mindezt? Hát csak azért, mert ez volt a kiosztás:
Látjátok, hogy az ukrán Dél nem passzolt, nem kontrázott, hanem 4 treffet mondott! Naná, hogy partnerét nem lehetett leállítani szlem alatt. És simán elvitték a tizenkét ütést!
Azután pedig megtáltosodtak, és még két 10 IMP-s írással megnyerték a meccset. Így most kilencedik a magyar csapat, de bőven van idő még beljebb kerülni.
Az állás
Ahogy már írtam, most Norvégia van az élen (260,62), Svájc (257,86) követi. Olaszország (252,67), már le van kicsit maradva. Svédország, Anglia, Lengyelország, Dánia és Izrael még kijutna a vébére, ha most volna vége. De ott tülekszik mögöttük Franciaország, Finnország, és a tizenegyedik Hollandiának is csak öttel több pont kellene a Bermuda-kupához. Magyarország 25., több mint hét ponttal Ausztria előtt.
A nőknél Norvégia, Franciaország, Anglia, Lengyelország, Svédország, Olaszország, Dánia, Belgium a sorrend. Magyarország 11. A belgák előnye 15 pont előttünk.
A vegyes csapatok közt Izrael (150,11) már több mint egy meccsnyi előnyel vezet Franciaország (125,83) előtt. Aztán jön Belgium (123,43), Olaszország (121,12), Szerbia (118,30), Portugália (115,02), Németország (111,75) és Dánia (108,82). A kilencedik Magyarországnak 107,35 győzelmi pontja van, mögöttünk Walesnek 106,88, Lettországnak 104,05, Angliának 102,63, a Bálint Mihaelával felálló Romániának pedig 102,31.
Hétfő ellenfeleink
Nyílt: Horvátország, Wales, Feröer-szigetek
Női: Horvátország, Anglia, Svédország
Vegyes: Franciaország, Románia, Svájc