A kilencedik napon már érezni lehetett a verseny végének közeledtét, hiszen már csak egy teljes nap van ezen kívül hátra, és persze a záró nap, ahol csak egy vagy két meccsre kerül majd sor. Nyílt csapatunk erős előző nap, jó kezdés, egy nagy győzelem után sajnos kétszer kikapott, így már hivatalosan is elbúcsúzhat a nagy álmoktól, míg a nők hasonlóan zártak, míg a vegyesek egy nagy és egy döntetlen közeli vereség mellett estére támadtak fel, és jó sorsolásukkal akár még oda is érhetnek.
Nézzük a keddi magyar eredményeket időrendben.
Nyílt verseny, 23. forduló, Magyarország–Románia 18,33–1,67 (57–15)
Ezúttal is jól jött a kevés leadott pont, és sikerült szerezni is, így magabiztosan nyertünk, és minden rendben levőnek tűnt, hogy elérhetjük a mai 51 pontot a tegnap 49 után, amivel átlagra érhetnénk, és az élmezőnyhöz közel férkőhezhetünk.
Hogyan lehet –470-nel jó sok pontot írni? Nos, Winkler Gábor látta, hogy felvevőként nem sok esélyünk van, de talán elbukik a 3 treff. Meglett, mégis kerestünk 14 pontot, mivel az ellenfél kiment a kontrából, a 3 káró pedig 1400-at bukott! Persze lett volna jobb színük, de ki fog ebből kimenni?
A forduló rangadóján a svédek egy ponttal verték a franciákat fordulatos mérkőzésen, míg a finnek (a lengyelek ellen!) és a bolgárok is nagyot nyertek, és próbáltak zárkózni a legjobb nyolchoz.
Női csapatok, 14. forduló, Svájc–Magyarország 1,13–18,87 (21–68)
Ez nem egy összevásárolt csapat (soraiban a magyar Végh Mariann-nal), nem is állnak olyan jól, mint Zimmermannék, de legalább itt vannak (bár, hogy az első két meccsről miért hiányoztak, nem derült ki, de a rendezőség 10–10-et adott a 12–0 helyett, biztosan jó okuk volt rá). (Bakó Dani tájékoztatása szerint törölték a járatukat, és nem 10–10 lesz, hanem pótolj/ták az elmaradt meccseiket – a szerk.)
A mieinket kedvesen fogadták, és jó nagy bakikat követtek el sorra, így nagyon nyertünk. Kihagyott, illetve elbukott gémek jellemezték útjukat, itt egy jó megoldás a magyaroktól.
Azonos licitmenetben Hegedüs Orsolya nem érezte elégnek a szingli kőr támogatást, és inkább kiment a nagyon jó hatos pikkjébe (ez csak nem ászkérdés!), és milyen jól tette – a svájci játékos (ahogyan a magyar vegyes csapat is) a 4 kőrt bukta, míg a 4 pikkhez nem sok kellett, +12.
Vegyes csapatok, 15. forduló, Magyarország–Svédország 2,41–17,59 (28–64)
A kitűnő svéd csapat sajnos a szebbik arcát mutatta, Sanna Clementsson nem sokat hibázott (a hölgy még mindig csak 24, de már kétszeres női világbajnok, valamint az első vegyescsapat Eb nyertese is, negyedik a női világranglistán), így nem sok esélyünk volt, de egy szép megoldással legalább egy csomó pontot megmentettünk.
Mindkét asztalon multi 2 káróval indult Észak, de míg az ellenfeleknek nem volt ellenlicitjük erre, ezért várniuk kellett egy kört, hogy beszállhassanak a licitbe, így Nyugat nem tudta, mondjon-e 5 kőrt, a 4 pikk pedig meglett, addig mi a multi-vs-multi konvencióval már azonnal be tudtunk lépni (2 pikk: infókontra pikkre), Délnek gőze sem volt partnere színéről, a 4 kőrre pedig nem akart már kockáztatni talán. Észak nem találta meg a buktató treff dáma indulást, így mindkét asztalon gémet írtunk, és 15 pontot kerestünk.
Eddig nagyjából a tervek szerint haladtak a dolgok, jött azonban a napi második forduló.
Nyílt csapatok 24. forduló, Észtország–Magyarország 13,52–6,48 (44–31)
Bár a végén még sikerült kozmetikázni az ellenfél egy bukott szlemjével, vereség lett egy kb. hasonló erejű (vagy reményeink szerint nálunk gyengébb) csapattól. Még összeszokott párunktól is olyan hibát láttunk, hogy 2–1-es kőr felszereléssel nem tudták a gyenge szan után megtalálni a jó 5 treffet, amit szinte mindenki más, vagy írtak egy 260-at bellben.
Winkler Gábor hétfőn Argay Zsolttal, ezen a meccsen Kemény Márkkal alkotott egy párt.
2 treff–(passz)–2 káró–(3 káró)–kontra: ez vajon infó vagy büntető? Mindkét asztalon információsnak szánva, lepasszolva, a mi 4 pikkünk helyett ők 3 káró kontrában dolgozhattak, a különbség az indító kijátszáson volt: az észtek jobban indultak és 200-at írtak, míg nálunk még meg is lett egy peches indulásra a felvétel.
A napi nagy reménynek így odalett, de még volt hátra egy meccs.
A fordulóban két nagy rangadót is rendeztek, az aktuális első négy egymással csapott össze. Franciaország–Svájc 11,2–8,8 (+4), és Svédország–Norvégia 4,08–15,92 (–25). A svédek 12 parti után még vezettek, de az utolsó négy partin fordítottak a szomszédok (31–0).
Női csapatok, 15. forduló, Magyarország–Olaszország 5–15 (26–46)
A hibákkal tarkított mérkőzésen az utolsó gémhibánkon írtak 13-at, így nem lett szoros. Ennek ellenére csak 6 pontra voltunk ekkor a nyolcadiktól, lehetett bizakodni.
A norvégok előnye csökkent, mivel két rangadón szoros eredményeket értek el (–7 az angolok és +1 a dánok ellen), míg a törökök egyre jobbak voltak.
Vegyes csapatok, 16. forduló, Magyarország–Wales 8,8–11,2 (24–28)
A hozzánk nagyon hasonlóan álló brit csapat ellen mindössze 2 partin írtunk, igaz, azokon 12-12 pontot. A fenti 3 káró kontrás partiban az ellenfél közbeszólt, de a mieink tudták a rendszert, és megtalálták a 4–4 pikket, a licit után pedig nem volt nehéz kitalálni, kinél lehet a negyedik pikk bubi. A másik asztalon nem szóltunk közbe, ami szerencsésnek bizonyult, mert így a felvevő sötétben tapogatózva nem találta el, és elbukta a partit.
Mindkét asztalon késleltetve szólt közbe Nyugat káróval, de a magyar Kelet 5 káróval mentett is a 4 kőrre, ami csak egyet bukott, és ez a túloldali bell gémmel együtt 12 IMP-t hozott.
A nap harmadik fordulója sem kezdődött jól számunkra.
Nyílt csapatok, 25. forduló, Magyarország–Izland 4,26–15,74 (29–53)
Reméltük, hogy a talán legkevésbé acélos skandinávok ellen sok pontot szerezhetünk – a svéd-dán-norvég hármas mellett ugyanis a finnek is a továbbjutásért küzdenek –, de sajnos ők szereztek nagyon sokat. 53–0-nál úgy tűnt, pontot sem szerzünk, de ezután már csak mi írtunk.
Szinte minden meccsen (a nyílt sorozatban egyedül a wales-iek álltak meg 4 szanban, talán félreértés miatt) szlemig licitáltak a felek, 5–3-as kőr fit, 32 pont, nem indokolatlan. Ahol Kelet volt a felvevő, Dél indulhatott káróval, ha azonban ezt Észak tette, már teljesítettek is, mivel amúgy eldobhatatlan a káró, és kiáll egy kőr.
Ezen a partin írtunk 14-et, így jöttünk fel a végén.
Női csapatok, 16. forduló, Törökország–Magyarország 20–0 (78–2).
Erről a meccsről jobb nem is beszélni, nekünk semmi sem sikerült, nekik minden – és lássuk be, egy világbajnoki ezüstérmes csapat volt az ellenfél. Sebaj, felejtsük el, holnap még lehet javítani.
Vegyes csapatok, 17. forduló, Törökország–Magyarország 3,27–16,73 (19–49)
Szerencsére itt vissza tudtunk vágni, és a nagy győzelem még nyitva tartja a kapukat a továbbjutáshoz.
A fenti szlemen mi írtunk megint, és volt még egy jól sikerült indulás is.
Mindkét Dél multival jelezte a majorját, amiről ki is derült, hogy a pikk az – de ez mansista gyenge 2-es volt, tehát talán nem túl erős a szín – ráadásul reális alternatíva volt a saját jó hatos káróból hívni.
A többség a pikk dámára szavazott, Mezei Katalin szerencsére nem, így 13 pontot kerestünk.
A nyílt csapatoknál Norvégia nagyon vezet 344 VP-vel, és mivel 17 pontos előnyüknél az utolsó négy meccsen igazán nagy ellenfél nem vár rájuk, a legnagyobb esélyessé léptek elő. A mai két utolsó meccsen nagy riválisokat vertek, és összességében is alig kaptak ki (összesen csak négyszer – ebből az angolok elleni 1, és a franciák elleni 12 pontos mínusz volt fontos meccs), és ha a szerdai utolsó, hollandok elleni rangadó után is vezetnek, nyerni fognak.
Az olaszok (327) és a svájciak (324) várhatóan egymás közt fogják eldönteni a dobogó másik két fokát, bár Zimmermannék vélhetően eléggé sajnálják a keddi, portugálok ellen szerzett 5 pontot, de holnap sem lesz könnyű dolguk, hiszen még lengyel és belga rangadó is vár rájuk, de az olaszoknak sem könnyebb: jön még két top 8-as rangadó Izrael és Dánia ellen, tehát nem őket várjuk a második helyre.
Az angolok hátránya nagy a negyedik helyen (19 VP), és elég változók az eredményeik, a dánok elleni nagy győzelem dacára. Nekik viszont már csak a svédek számítanak nehéz ellenfélnek, ha nagyot nyernek, esetleg meg is előzhetik az olaszokat. A lengyelek (297) talán még nyugodtan alhatnak, bár még három nehéz (Svájc, Hollandia, Franciaország) még hátra van, akár ki is csúszhatnak a nyolcból.
Elképesztő, hogy a hatodik-kilencedik helyen összesen 4 pont a különbség, a svéd-izraeli-dán-belga négyesből egy biztosan szomorú lesz, de a bolgárok (11-re) és a franciák (13-ra) is még reménykednek a jó hajrában. A svédek sorsolása brutális: dán, belga, angol és izraeli meccsen is helyt kell még álljanak, nagyon jól kellene játsszanak szerdán. Izrael mélyről jött, de már ott van, vár még rá egy olasz és egy svéd meccs is.
Még sok érdekes párosítást lehetne böngészni, de egyértelmű, hogy az utolsó pillanatig izgalmas lesz, ki jut ki a világbajnokságra.
A magyar csapatnak már a félvonalhoz jutni is nehéz lesz, de egy jó hajrá még elég lehet hozzá.
A nőknél a norvégok tegnap még tetemes előnye annak ellenére fogyott szinte el, hogy nagyot nem is hibáztak, de a franciák elképesztő hajrába kezdtek, és csak 7 a hátrányuk. Az tény, hogy a franciák sorsolása sokkal nehezebbnek tűnik, de az utolsó fordulóban egymás ellen küzd majd a két csapat, ennél izgalmasabb finist el sem tudunk képzelni!
A franciák 23-mal mennek a jelenlegi harmadik angolok előtt, de a lengyelek, olaszok és törökök is 10 ponton belül vannak még. További 10 pontra a svédek, de ők még félhetnek, csakúgy, mint a hollandok, akik mögött egy meccsen belül 5 csapat, köztük a tizenkettedik magyarok, akiknek nem jött jól ez a mai rossz nap. 18 a hátrányunk a bejutó helytől, de talán lesznek még további lehetőségek (ha egy másik kontinens képviselője lemondja a világbajnoki szereplést, automatikusan Európa kapja a helyet). Vár még ránk az első kettő is, tehát kimondhatjuk, most már bravúr lenne a nyolcba kerülés.
A vegyescsapatoknál Izrael az első 13 fordulóban végig nyert, nem meglepő, hogy nagyon simán vezetett, azóta azonban négy meccs alatt csak a Bye ellen sikerült 10-nél többet szerezniük, és máris a nyakukon a francia csapat (11 az előnyük), de velük holnap játszanak is – az talán el is döntheti az első hely sorsát. Újabb 23 pontra a dánok, és innentől szinte bárki bejuthat, ki is eshet, hiszen a szerbek, svédek, belgák 8 ponton belül vannak, míg a magyar csapat a 11. helyen csak 12 VP-re van a hetedik olaszoktól, tehát akár egy meccsen is nagyot fordulhat a világ.
A magyarok szerdai meccsein a nyílt egységünk a görög-ír-német trió ellen harcol, egy szép hajrát várunk, míg a nők a norvég-izlandi-francia hármassal küzdenek, itt reálisan csak a középső meccsen vannak győzelmi reményeink, de persze reméljük, hogy ránk cáfolnak a lányok.
A vegyes csapatunk reggel a szerbekkel kezd, akik némi meglepetésre állnak továbbjutásra, utána a holland-spanyol-német trió jön, ezeken kellene jó sok pontot gyűjteni – ha hozzák a papírformát, akár oda is érhetnek a magyarok a nyolcba.
Szerdán tehát még teljes az üzem, sőt, a vegyesek négyet is játszanak megint, drukkolhatunk egész nap.