Helyszín: Wroclaw
Időpont: 2024. július 5–18.
Esemény: U26 csapat Európa-bajnokság és nyílt világbajnokság
Több mint 500 parti megdolgozza az embert. Most, hogy ennek az élménynek vége, ideje számot vetni. Szeretem az élményeimet kreatív módszerrel a helyükre rakni, hogy tanulhassak belőlük. Emellett tanítani is nagyon szeretek. Hiszek abban, hogy egy ötletből és gondolatból, lehet az bármilyen hibás is, el lehet indítani egy diskurzust, amiből mindenki tanulhat. Most arra vállalkozom, hogy hetente egy partival jelentkezem erről az eseményről, ahol az én (ebben lehet néha csalok, de nem fogok róla szólni) kártyáimat lehet majd megszemlézni és a parti fejleményeit követve velem együtt dönteni az élesebb helyzetekben.
Ilyenkor érdemes szerintem minden kérdés előtt elgondolkodni és saját véleményt formálni, mielőtt az én gondolataimat elolvassátok a kérdéssel kapcsolatban. Én elmondom az akkori és ha változott, a mostani gondolataim, amikkel lehet nem egyetérteni, sőt kifejezetten örülök neki, ha véleménycsere indul meg egy-egy parti után, ezeknek ugyanis ez a célja. Előre szeretnék megkérni mindenkit, hogy a másik minősítését ilyen esetben kerüljük. A cél a gondolataink megosztása, nem lesz győztes hirdetve a végén. Az is biztos, hogy más nehézsége lesz mindegyik partinak, mint ahogy az egy versenyen lenni szokott.
Eb-re vb
A Wroclawban rendezett hat- (egyes csapatoknak négy-) napos csapat ifi Európa-bajnokságot napról napra követtük itt, a Bridzsélet hasábjain (távirati tömörséggel a magyar végeredmény: U16 4., U21 6., U26 10., U26 lány 11. helyezés), egyből utána kezdődött a nyílt világbajnokság.
A magyar válogatottak közül négy pár maradt a vb-re. A csapatversenyben a Szabó Ginus–Zábrádi Zsófia pár érte el a legjobb eredményt, egy cseh lánypárossal harmadikok lettek az U16-osok BAM-versenyében.
A párosverseny jól sikerült mindegyik magyar párnak. Jánosik Máté és Szücs Leó az U26-osoknál hajszállal maradt le az A-döntőről (14-en jutottak be, 16.-ként zártak a 41 páros mezőnyben), majd a kategóriák egyesített B-döntőjében 11.-ek lett a 88-ból.
Az U21-eseknél mindkét párunk magabiztosan jutott be a 65-ből a 26-ba, az A-döntőben Dezső Kende és Zábrádi Benjámin 9. lett (Beni a felnőtt és ifi Eb után zsinórban a harmadik világversenyén játszott), Selmeci Dávid és Tőkés Dénes 14.-ként végzett.
U16-osaink az Eb-n, a vb csapat-, majd párosversenyében is a legjobb magyar eredményt érték el: 76-en indultak a legkisebbek között, Ginus és a Zsófi a 22 páros A-döntőben az 5. helyet szerezte meg.
Akinek ez a formátum ismerős lesz egy bizonyos Barry Rigaltól és Kit Woolseytól, annak teljesen igaza van, remélem, legalább töredékannyira élvezhető lesz ezeket olvasni. Vágjunk hát bele.
Csapatmeccs, mi bellben, az ellenfél norvég titánok mansban. Mivel indítsuk Kelet passza után a licitet?
Habár ebben a szkórhelyzetben a gyenge 2-esek indítását érdemes szigorú elvekhez szabni, ez a lap így is túl erős hozzá. Még a 3 szanhoz is remek értékeink vannak, nem is beszélve arról, hogy a pikk szín is könnyen lehet a miénk, ami 2 kőr után nem biztos, hogy kiderül. 20-as szabálynak is megfelel, aki abban hisz – indítsuk 1 kőrrel.
Így folytatódik a licit:
A 3 treff konstruktív laperőt ígér treffel. A mi opciónk, ha nem akarunk invitet adni (már pedig ne akarjunk): passz vagy 3 kőr, utóbbi, elosztást ígér és inkább küzdelmi jellegű, nem ad invitet. Melyiket válasszuk?
A passzt tartom jobb licitnek. A 3 kőrhöz, hogy benne legyen, nagyon specifikus lapok kellenek a partnertől, és ha még meg se találják kontrázni, sem lehet nagy örömünk, hogy a –110-et lementettük jobb esetben –100-al. A lapunk továbbá nem úgy tűnik, mint aminek nagy ereje van ellenjátékban (bár kétségtelenül a dámák jó eséllyel ott hasznosabbak) így még simán benne lehet a treff gémjük. Ha felhívjuk az ellenfél figyelmét rá, hogy a kőr rövidsége többet ér, illetve annak a figyelmét, aki három kicsit lát kőrből, arra, hogy a partnerénél ebből rövidség van, könnyen elképzelhető, hogy a szájukba rágjuk a jó felvételüket.
Passzolunk. Meglepetésünkre, tőlünk balra már repül is az 5 treff. Ezzel mindenki megbarátkozik, így rajtunk a sor hogy induljunk.
Megbeszélés szerint, ha ász-királyból kell indulnunk, akkor 5-ös magasságon ezt már a királlyal tesszük, hogy a partner meg tudja különböztetni, hogy ász-királyunk van-e, mert ilyen magasságban sokszor szükség lehet lehívni egy üres ászt. Tehát a kérdés az, hogy kőr király, vagy van esetleg jobb ötlet?
Nincs. Nagyon speciális helyzetnek kell előállnia, hogy szín ellen ne az ász-királyunkból induljunk, és ez most nem áll fenn.
Terül az asztal:
A partner az indulásunkba a kőr hetest teszi, míg a felvevő a kőr bubit. Megállapodás szerint fordított jelzések vannak, azaz kicsi kér és kicsi páros. Mit hívjunk ez után?
Kicsit talán félrevezető volt, hogy leírtam a jelzésrendszert, ugyanis a partner tevése teljesen mást jelent akkor, amikor a szín szingli az asztalon. Ilyenkor ő színpreferenciát mutat, naggyal a magasabb rangú, kicsivel az alacsonyabb rangú színt, hiszen nekünk legtöbbször az az információ szükséges ilyenkor. A kérdés az, hogy a hetes kicsi-e vagy nagy. Lehet a partnernek Q97-e is, meg 732-je is, ha tisztán jelzett. Mindkét eset kb. egyformán valószínű, és mindkét esetben a felvevőnek nem nehéz a bubit raknia. A választ nem ebből fogjuk megtalálni.
A fontos elv, amit ilyenkor észben kell tartani, hogy melyik ütésünk tűnhet el, ha nem hívjuk meg a színt. A kártyák számát látva az, hogy káróra eldobja a vesztő pikkjeit, jobban fenyeget, mint hogy pikkre eldobja a káróit. (Lehet a felvevőnek pikk KJ-ja és akkor ez lehetséges, de ez nagy kevés eset.) Így a pikket kellhet azelőtt kibontanunk, hogy a felvevő kárói magasak lesznek.
Pikket (kettes) hívunk. A felvevő hosszas gondolkodás után üt az ásszal, kezébe megy aduval, a kőr dámát hívja amit lefedünk, ő ellopja az asztalon. Még egyszer a kezébe megy aduval (partner mindkétszer ad), és a kőr kilencesre eldobja a kis pikket az asztalon, majd kis pikket hív. Dáma vagy kilences?
Így, hogy megláttuk a felvevő kőrjeit, egyértelmű, hogy a partner a pikket kérte, nyugodtan tehetünk kicsit, a felvevő amúgy sem hívna a király alól. Azt kell eldöntenünk, hogy ki lesz jobb helyzetben hívni ez után. A majorok már jó eséllyel dob-lopok lesznek, és az aduk is elfogytak. A kérdés az, hogy ki van jobb helyzetben, hogy kárót hívjon. Ez pedig a partner. Ha a felvevőnél KJx van káróból, akkor ha mi hívjuk, biztosan teljesít, ha a partner, akkor jó eséllyel nem fogja eltalálni. Amikor ugyanis kis kárót hív a partner, ő kicsit tesz és mi a tízest, akkor azt tehetjük Tx-ből, QT-ből és T9-ből is, a korlátozott választás elvébe nem belemenve is látszik, hogy több esetben jobb megadni visszafele az impasszt. Így a kilencest tesszük, hogy a partner üssön a királlyal.
Most mindegy, mert a felvevő a partner káró hívását követően üt az ásszal az asztalon, lehívja a maradék treffjeit, de a partner ügyesen megtartja a harmadik káró bubiját, –1 (a pikk kettes hívásunk 3./legkisebb volt, így tudta az elosztást).
A másik asztalon inkább kerestek kőr fogást a csapattáraink, és így a 100 százalékos 3 szanban landoltak, +10 IMP.
Habár érthető a gondolatmenet, miszerint a rövid adu meletti rövidség ütéseket hoz, de ritkán kettőnél többet, és simán lehetnek olyan elvesző értékei a partnernek kőrben, ami csak szanban érvényesül ütésként. Az 5 minor ritkán jó elsődleges tervnek, inkább csak vész esetén, pl. ha most nem lett volna kőr fogása. Érdemes megfigyelni, hogy ha a dámát átcseréljük bármelyik másik dámával, az 5, illetve a káró esetén a 6 treff is benne van.