Helyszín: Wroclaw
Időpont: 2024. július 5–18.
Esemény: U26 csapat Európa-bajnokság és nyílt világbajnokság
Több mint 500 parti megdolgozza az embert. Most, hogy ennek az élménynek vége, ideje számot vetni. Most arra vállalkozom, hogy hetente egy partival jelentkezem erről az eseményről, ahol az én (ebben lehet néha csalok, de nem fogok róla szólni) kártyáimat lehet majd megszemlézni és a parti fejleményeit követve velem együtt dönteni az élesebb helyzetekben.
Párosversenyen mindenki bellben. Mi negyedik helyen az alábbi lapokat fogjuk, amikor balra tőlünk 1 treffel indulnak és jobbra 1 pikkel válaszolnak:
Van olyan iskola, ahol itt a 2 szan minorokat jelentene, sajnos mi nem abba jártunk, így maradt a 2 káró. Balra 2 pikket mondanak, partner 4 káróra ugrik, jobbra 4 pikket mondanak. Milyen lapot teszünk a partnerhez?
Ez a 4 káró nem konstruktív licit. Főleg aduhosszra mondta a partner. Minimum 5 kárója lesz. De ezen belül sem lehet egyenletes, sőt kifejezetten egyenlőtlen lapra számítanék. Ő nem tudja, nekem mennyi pontom van, simán lehetne, hogy nincs benne gém az ellenfélnél. Így viszont csak úgy mondhat 4 kárót, ha vállalja azt kontrázva, ami egyenletes lappal nem lesz vidám, és jó eséllyel nem a –200 (ami nem jó szkór) lesz a problémánk, hanem hogy a bell gémjük alá becsússzunk. Így a hosszú káró mellé valamilyen rövidsége is van. Ez valamelyik fekete szín lehet, de még nem biztos melyik, mindenesetre a másikban sem lesz túl hosszú. További fontos kritérium a lapjában, hogy nem lehet sok pontja. Nem akarnánk indokolatlanul –100/–200-ban landolni, ha az ellenfél utolsó magassága, ahol játszani tud, az a 2-es. Ugyanezt támasztja alá az is, hogy semmi invittartalma nincs a licitnek.
Most, hogy ezeket megfejtettük, ideje licitálni. Mi legyen?
Szerintem három licit merül fel: passz, kontra és 5 káró. Szerintem a passz akkor jön szóba, ha nem találunk más alternatívát, azt a végére hagyom. A kontra nem fog működni. A partnernél nincs nagyon ellenjáték ütés, nemhogy kettő, ami nekünk kéne. Illetve ha elbukják, akkor alapvetően nagyon rossz partit nem írhatunk, de ha kontrázva benne lesz, az majdnem biztos nulla. Abban ne bízzunk, hogy a partner kimegy, ha benne lenne, ő már leírta a lapját, nem ígért ellenjátékerőt, ezek után ha mi megkontrázzuk, miért menne ki?
Az 5 káró nyilván kockázatos. Van két pikk, egy káró és egy treff kiadónk. Ez jól lementi az ellenfél bennelévő bell gémjét. Ráadásul, ha a partnernek tényleg rövid az egyik fekete színe, akkor már csak –200. Van egy másik érv az 5 káró mellett. Most az ellenfélnek kell majd dönteni, hogy kontrázik vagy 5 pikket mond. Egyáltalán nem biztos, hogy jól választ, nincsen túl sok információja. Így még akkor is jót írhatunk, ha a gémjük bukik, de az 5 káró megvan, vagy ők mondjuk egy sikén láttán rámondják az 5-öt. Ez szerintem jobb várható érték, mint a passz.
Az 5 kárónkra valóban rámondják azonnal az 5 pikket. Ez most két passz után visszajön hozzánk. Megkontrázzuk?
Habár ennek már van szignifikáns esélye, hogy elbukik, de teljesen feleslegesnek gondolom a kontrát. Kockáztatjuk a teljes nullát (míg ha csak szimplán megcsinálják, addig kihúzzuk a 4 pikk +1-eket), cserébe pedig nem sokat nyerünk. Már azzal, hogy feltornásztuk őket ide, megtettük, amit tudtunk, hogy pozitívat írjunk, a 100 meg a 200 között nem lesz nagy különbség.
Nem kontrázzuk meg, és máris a feladatunkká válik, hogy elinduljunk. Az eddigi információink alapján mi lesz a jó?
Csábítónak tűnik a kőr ász. Viszont nem igazán tudjuk garantálni, hogy a partnernek át tudjuk adni az ütést, hogy meglopasson. A kőr nekik még simán lehet a mellékszínük, és ha segítünk azt nekik megoldani, az nem biztos, hogy előnyös. Én inkább a treff ászban bíznék. Ha a partnernek rövid treffje van és treff lopás fog buktatni, akkor amúgy is le kell hívni. Ha azt látjuk (sejtjük), hogy nincs rövid treffje a partnernek, akkor még mindig megpróbálhatjuk a kőr ász lehívását, és esetleg káróban átadni. A kőr ász után majdnem mindig le akarnám hívni a treff ászt, de fordítva nem biztos. Persze a treff is tömhet, hogy két elkerülhetetlen treff vesztőjéből így csak egy lesz. A licitből azonban, ahol a treff induló mondta rá az 5 pikket elosztásos lapot ígérve ezzel, kvázi jó treffet ígért, így ennek nem látom nagy esélyét. A káró számomra mint indulás nem merül fel, mert azt sokszor ellopja/megüti az ellenfél és kiaduzik, mielőtt lopásra bukhatna a felvétel.
Elindulunk a treff ásszal, és az asztal terülése után megfejtjük, hogy nincs treff lopás, de így is van 2 kőr vesztője még. Ezen kívül kiadta az adu dámát is, +200, egy osztott topért.
Az ellenfeleink nagyon jó játékosok, magas szinten játszanak. Az, hogy kiadták a pikk dámát szerintem ezt még jobban bizonyítja. Miért?
A felvevő látta, hogy egyszer biztos bukik. Azonban sokan 4 pikkben lesznek a mezőnyben. Ha ugyanúgy játssza a pikk színt, mint ahogy mindenki más játssza majd őket más asztaloknál, akkor ugyanannyit is üt. Így náluk mindig kevesebbet fog írni. Azonban, ha egy kicsit kisebb esélyre játszik, azaz nálam lévő harmadik dámára, akkor amikor ez bejön, pont annyiszor bukja ő az ötöt, mint a többiek a 4-et és ezzel kb. átlagot fog tudni elérni. Ez MP-versenyen fontos.
Ha azt gondoljuk, hogy rosszabb felvételben vagyunk, mint a mezőny, akkor gondoljuk át, milyen feltételek mellett tudunk mégis jobbat írni, és arra játszunk rá. Ez egy elég összetett téma, akit jobban érdekel vagy nem győztem meg, olvassa el Kit Woolsey Matchpoints című könyvét, a konkrét partiban megjelenő témának a kifejtéséért a felvevőjátékról szóló fejezetét.