Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2020. április 26.

MaradjOtthon Bajnokság 1. játékhét

Rekordlétszámú csapat nevezett a Magyar Bridzs Szövetség felhívására, és online útjára indult a találó nevű MaradjOtthon Bajnokság (MOB). Az otthonmaradásra biztató elnevezés jó ügyet szolgál, de más célja is van. Használd ki az alkalmat a bridzsezésre, most van erre sok időd, játssz sokat, csiszold a tudásod, nem kell utazással sem tölteni a drága időt! – biztatná a felhívás a bridzstársadalmat. De nem kellett nagydobra verni az eseményt, mert nem csak a versenyzők, hanem a klubjátékosok is hamar kötélnek álltak. A 68 nevező csapat kihívást jelentett a szervezőknek, de egy újszerű, hetenként különböző ligákba feljutó-kieső rendszert hoztak össze, mely érdekessé és izgalmassá teszi az általában keddi napokon zajló fordulókat. A tíz hétig tartó bajnoksághoz a hátteret a BBO biztosítja, a csapatok versenyhetenként háromszor tíz leosztást játszanak a ligájukba sorolt ellenfelekkel, így számtalan lehetőség nyílik arra, hogy a gyengébbnek gondolt csapatok a „menők” ellen is bizonyítsanak.

Szerkesztőségünk felkérte a csapatkapitányokat, hogy „Híresek leszünk” elnevezés mellett mutassák be játékosaikat, hogyan álltak össze, hogyan bírják a karantént és miegymás. Elsőként Kelen Károly lengyel-magyar csapatáról kaphattak friss és érdekes információkat a Bridzsélet olvasói, most újabb csapatok bemutatásával folytatjuk a sort. Elsőként a jelenleg külföldön élő Minarik Gábor beszámolójával kezdjük, aki Sylvia nevű csapatával nevezett a versenyre.

„Híresek leszünk!” – Sylvia
Minarik Gábor kapitány (Octavian), Lázár Kornél (cornell), Gustav Flossmann (Nick Wedel), Gunther Purkarthofer (Purki), Qumars Jadali (?), Christoph Pürstl (Bridgebote), Jörg Liwa (Laffer73) Sylvia Hrachowina (wina13).


Minarik Gábor: „Az ötlet Lázár Kornéltól származik, azt javasolta, hogy ha már mi, Ausztriában élő »disszidensek« az osztrák versenyeken ilyen-olyan okból keveset játszunk együtt, gyakoroljunk egy kicsit a korona idején, amikor más alternatíva a játékra úgysem áll rendelkezésre. Én ennek margójára kezdeményeztem az osztrák csb-s csapattársaimnál, hogy használják ki a lehetőséget és csatlakozzanak a Maradjotthon Bajnoksághoz. Őszintén nem számítottam ekkora sikerre, hogy mindenki játszani akar, mivel az osztrákoknál közel sem olyan népszerű az online bridzs, mint nálunk, és irtóznak a digitális újításoktól – amikor az IBBF ötletét bedobtam februárban, elsőre pozitív fogadtatásra talált, majd miután kiderült, hogy Lovebridge és tableten kell játszani, gyorsan mindenki meggondolta magát.

Ugyanakkor kártyázni mindenki szeret, és hiányzik valami normális színvonalú játéklehetőség, vélelmezem, hogy ezért aratott elsöprő sikert az ötlet. A csapatunkban van sokszoros osztrák válogatott játékos is (Purkarthofer), illetve többszörös osztrák bajnok is (Flossmann, Jadali), valamint pár régi junior tehetség, akik az utóbbi évtizedben keveset foglalkoztak a briddzsel (Pürstl, Liwa). Ezt a fogatot egészíti ki Sylvia Hrachowina, egy nagyon lelkes feltörekvő dáma, és mi Kornéllal mint ötletgazdák.

A már nyugdíjasok és azok, akik jelenleg nem tudnak rendesen 8 órában dolgozni, meglehetősen sokat játszanak, akár heti 3-4 estét is, de váltott partnerekkel, ami az egész osztrák bridzstársadalomnak óriási problémája – nagyon kevés a kiforrott, összeszokott és összetartó pár, sokan ad hoc alapon játszanak együtt még az első osztályban is. A fiatalok, akiknek a munka terén nem (sok) változást hoztak az utóbbi hetek, szinte kizárólag a jelenlegi bajnokságban játszanak.

Ahogy említettem, a netes bridzsezéssel szemben alapvető undor van Ausztriában, és ez a teljesítményen is látszik – kevésbé koncentráltak a játékosok. Azt a pozitív stresszt és adrenalin löketet, amelyet egy fizikai verseny jelent, többen nem éljük át a csapatból, de remélhetőleg ahogy haladunk előre, egyre fókuszáltabb lesz majd a társaság. Amit visszajelzésként mondhatunk még, hogy rontja a teljesítményt a BBO leterheltsége és a nagy várakozási idők, hiszen az ember nehezebben tartja fent a koncentrációját.

Sokunknak hiányzik a »table presence«, főleg ha laggol, azaz akadozik, késik a rendszer, illetve a társas érintkezés, a beszélgetések, gesztusok a barátokkal, régi ismerősökkel, ami egyébként a bridzs szerves része és vonzereje. Persze ez részben működik telefonon most is az igazi barátokkal, de sok olyan emberrel érthetően nincs kontakt, akivel amúgy öt percet őszinte örömmel beszélgetsz a teremben.
Célunk a gyakorlás, hogy ne essen ki az ember teljesen a ritmusból, ugyanakkor mégis legyen valami minimális versenyhelyzet is, ami növeli a motivációt.

Igazi szükséghelyzetre kínál a bajnokság jó megoldást, ezúton is nagyon köszönjük a szervezőknek a fáradozásukat és a támogatásukat!”


Az első játéknapon a Sylvia csapat jó startot vett, két győzelemmel kezdett (a harmadik mérkőzést nem tudták lejátszani), ezért esélyesek „magasabb osztályba” lépni, sőt, a végső sorrendbe is beleszólhatnak. Az ET 2.0 csapat ellen már az első leosztásban 7 IMP-t szereztek a jó lapértékelésnek köszönhetően:

Dél 1 pikk válasza után Észak lapja felértékelődik, és a teljes érték kb. 17 pontos lesz, ezért ugrott Octavian 3 pikkre. Dél elfogadta az invitet és bemondta a 22 pontos gémet. A lejátszásban nem volt sok kunszt, és csak a három ász ütött az ellenvonalon, mert az adu dámát Lázár Kornél elfogta. A másik teremben csak töredéket játszott az Észak–Dél vonal, így a megérdemelt pontszerzés nem a szerencsén múlt. De hogyan kell számolni színtalálkozásnál a többletértéket?

A bridzs történelme során a teoretikusok többféle számítást találtak ki színtalálkozás esetére, most egy egyszerű, de nagyon jól működő eljárást mutatunk be.

Tételezzük fel, hogy színjátékot szeretnénk játszani és kiderült, hogy a vonalunkon van egy legalább nyolclapos színtalálkozás. Ha partnerünk színét támogatjuk, akkor a következő séma szerint adunk a figurapontjainkhoz plusz értéket:
– Ha hármas támogatásunk van a partner színében (pl. 1 pikkel indult és nekünk három darab pikkünk van), akkor az 1-2-3-as sémát alkalmazzuk, azaz: ha dubló van a lapunkban, akkor 1, ha szingli, akkor 2, ha színhiány, akkor 3 pontot adunk a figurapontokhoz, és ez lesz lapunk teljes értéke.
– Ha négyes vagy hosszabb támogatásunk van a partner színében (pl. 1 treffel indultunk, partnerünk 1 kőrt válaszolt és négyes színnel segítjük), akkor az 1-3-5-ös sémát alkalmazzuk, azaz: ha dubló van a lapunkban, akkor 1, ha szingli, akkor 3, ha színhiány, akkor 5 pontot adunk a figurapontjainkhoz, és ez lesz lapunk teljes értéke.

Fenti lap 14 figurapontos, a négyes támogatás miatt az 1-3-5-ös skálát használjuk, a szingli 3 elosztási pontot ér, ezért a lap teljes értéke pikk játék esetén 17 pont.

Természetesen duplikáció esetén nem számolunk kétszer. Ha van egy szingli királyunk és 3 pontot már felszámoltunk érte, akkor a szingliért ne adjunk elosztási pontot a lap értékéhez. Dubló dáma vagy bubi esetén is hasonló a helyzet, de a szingli ász már jó. A számítás tehát nem automatikus. Ha például negyedleges AKQJ a segítő lapunk, akkor az elosztási pontok hozzáadása előtt gondolkodjunk el azon is, hogy lopni vagy aduzni fogunk ezekkel a kártyákkal. Mert a kettő egyszerre nem megy.

„Híresek leszünk!” – Tulipán
Hodosi Péter kapitány (hpepe), Mérei Balázs (balesz) Hoffmann Tamás (hofical), Magyar Ádám (Sundiszno), Bakó Dániel (dbako), Bekő Zsófia (zsofika97)

Hodosi Péter a Tulipán nevű csapat kapitánya. Csapattársaitól egyelőre nem kapott reakciót, de ha érkezik, továbbítja a szerkesztőségnek. A maga részéről az alábbiakat gondolja most, de lehet, hogy pár hónap után másképp látja majd, ez jelenleg nem a szokásaik bebetonozásának időszaka...


Hodosi Péter: „Azonos partnerrel (12 éve kb. – van még ilyen a mezőnyben?) nagyjából azokkal játszunk, akikkel az elmúlt 1-2 évben csapatoztunk. Surányi Marci mondta, hogy az online annyira nem fekszik neki, hogy inkább kihagyja, Bakó Dani és Magyar Ádám pedig igencsak elfoglalt ennek a versenynek a bonyolításával, így Bekő Zsófi megmentette az indulásunkat a csatlakozásával. A Tulipán név tudományos gambling lett, Ádámmal felcsaptuk virtuálisan a nagyszótárt, és az első szócikkre böktünk, elvégre tavasz van vagy mifene, ennyit azért lehet csalni a túlélésért.

Én sosem tekintettem azonosnak az online játékot a versenyteremben zajló csatához. A 3D kártya után a Lovebridge 2D-t megszokni is feladat volt (igen, az agyi huzalozást újra kellett barkácsolni), de az nem jelentett szociális hiányt. Nekem kell a rituálé (utazás, screen, zöld posztó stb.), a környezet (a versenytársak látványa, a csapattársakkal való kommunikáció) és az ellenfelek asztali érzékelése (table presence), hogy igazán fókuszálttá váljak. Még a teremben is feladat, hogy a figyelem ne kallódjon el a tegnap és a holnap felé, ez otthon »pizsamában«, bekapcsolt telefonnal nem megoldható. Partneremmel online nyilvánosan pötyögünk, ha félrement a licit, szünetekben pedig telefonon, ha nagyon félrement. Ez az online időszak remélem, legalább szintentartáshoz elég lesz, de ebben sem vagyok biztos sajnos. Értem én, hogy ez lehet a részleges jövő, de sportnak akkor fogadnám el, ha legalább webkamerán a screen ezen oldalán ülő ellenfelet látnám, hallanám. A csalástól egyáltalán nem félek, egyszerűen nem hiszem el, hogy erre vetemedne bárki is (alapjáraton a bizalom fontos eleme a túlélésnek), tényleg nincs semmi tétje, ami helyzet megszülné a tolvajt (se pénzdíj, se mesterpont). A kamera+hang élő szerintem segítene, hogy továbbra is tudjak »késsel-villával enni«, hogy emberként kelljen prezentálnom magamat. Én akár maszkban, kesztyűvel is szívesebben játszanék már most élőben (shame on me), szokjunk hozzá, lehet már a közeljövőben hozzáadhatjuk ezt a »maskarát« a versenytermi rituáléinkhoz. Fotót inkább nem mellékelek, ne ez a sokat látott mackónadrág hozza meg a népszerűséget.”


A Tulipán csapat is jól kezdte versenyt, két nagy győzelemmel és egy egál körüli eredménnyel tetemes előnnyel lettek csoportgyőztesek. Az Artemix elleni mérkőzésen már az első leosztásban nehéz helyzetbe került Dél:

Mindkét Dél, Mérei Balázs és Ráduly Csaba is 6 treffet licitált (utóbbi esetben konzervatív 4 treffel indult Észak), így kihúzták a partit, mert a lejátszás egyik Északnak sem okozott gondot. Ez volt a teljes kiosztás: