Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Kovács Gergely - 2024. július 10.

Vezetnek az U16-osok – Ifi Eb 2024, 4. nap

A nap nyitányaként 163–0 ide. Hogy ez mit is jelent valójában, az hamarosan kiderül, addig is további örömteli friss hírek a wroclawi ifi Európa-bajnokságról: az új rendelkezések értelmében kategóriánként nem hat, hanem nyolc csapat nyer garantált vb-indulást, a magyar U16-osok féltávnál az évre álltak, az U21-esek feljöttek ötödiknek, az U26-osok küzdenek a vb-ért, és a lánycsapat is odateszi magát.

Fontos változtatást jelentett be az EBL a szerdai versenynap előtt. Eddig a szabályok között az szerepelt, hogy minden kategóriában hat csapat kvalifikálja magát a jövő évi világbajnokságra, most ezt nyolcra vitték fel (ez ugyanannyi, mint a legutóbbi Eb-n két éve volt). Számunkra azért is fontos ez, mert három csapatunk is eséllyel pályázik a nyolcba kerülésre, és nagyon szeretnénk, ha végül úgy alakulnának a dolgok, hogy a lányválogatottunk is tud indulni jövőre a vb-n, már csak azért is, mert 2025-től kezdve hosszú éveken át várhatóan igen jól fogunk állni bridzsezőkkel ebben a kategóriában.

A LoveBridge-en itt követhetők az Eb történései, az EBL honlapján pedig itt.

U16
Magyarország–Görögország 20–0 (79–3)
Magyarország–Izrael 15,66–4,34 (68–46)
Magyarország–Törökország 17,04–2,96 (35–5)

Szenzációsan indult a nap a magyar csapatok számára, a legjobb eredményt az U16-osok érték el a görögök lesimázásával, már volt 68–0 is… A nagy győzelemmel feljött a csapat a harmadik helyre.

Ragyogóan licitálta Ginus és Zsófi ezt a két nehezen kezelhető lapot, és az út végén egész jó kis szlemet találtak. Ginus haza is vitte, ezzel a mezőnyben egyedül teljesített szlemet. A másik asztalon 6 kőrben kötöttek ki, az kevésbé volt jó esélyű, nem is lett meg, 16 IMP ide.

Izraellel küzdős, de sikeres meccset játszottak a lányok, majd nem túl izgalmas lapok jöttek Törökország ellen, de alacsony pontforgalom mellett is sikerült nagyot nyerni.

A maximálisan szerezhető 60 VP-ből 52,7 pontot bezsákoltak, ezzel pedig átvették a vezetést, 92,01 pontja van az ötösnek, a második angolok bő hárommal állnak mögöttünk, a harmadik norvégok cirka öttel.

U21
Magyarország–Norvégia 17,04–2,96 (74–40)
Magyarország–Lettország 15,50–4,50 (54–30)
Magyarország–Észtország 9,42–10,58 (51–53)

„Fiú” csapataink (helló, Janka és Juli!) északi napot tartottak. Az U21-esek az első nyolc parti mindegyikében pluszt írtak, 62–0-ra húztak el a norvégok ellen. Ehhez az alapot a meccs legnagyobb írása, az 1. leosztás teremtette meg:

Kendéék csupán két(!) ütést engedtek a felvevőnek, és a hat bukásért felírt 1400 ponttal megadták az alaphangot.

A kérdés az, hogy Dél kimenjen-e a sor végén. Bár a szingli kőr dáma nem rossz segítség, és persze nem mindegy, milyen stílusban zárunk ki (a 2 káró valamilyen multi lehetett, most egyszínű major kizárást mutathatott), szerintem jobb ezt nem hagyni. Úgy látszik, ebből a kérdésből nem lesz családi viszály nálunk:

Az 5 káró egyenlő lett, de csak 400 pontot hozott a norvégoknak, így 14 ponttal lettünk gazdagabbak.

Lettország ellen Hegedűs Juli és Biborka Dani hozott +1100-et, amivel szemben az ellenfél csak mans gémet tudott hozni, a 24 IMP-s különbség felét ez az írás biztosította. A második meccs után az ötödik helyen álltak a magyarok.

Az észtek 29–0-ra elléptek három parti alatt, a zárt teremben egymás után buktunk két minor kisszlemet, utóbbi sajnos kint meglett az ellenfélnek, mert az induló nem a partner 3 kőr kizáró színében látta a buktatást három kicsivel a kezében, hanem a saját QJT5-ös színében.

Kendét arra biztatták társai, hogy elmesélje a 12. parti 4 pikk buktatásának történetét a kőr tízes indulása után (a bubi ütött a kézben):

„Kiáll 3 ász, tehát kőrt nem lehet kiadni. Ha már kiadtuk a két minor ászt, akkor az asztal kőrjeit el lehet dobni, de nem szabad, hogy Kelet üssön először. Nálunk eltalálta, hogy a káró ász van Nyugaton (Kelet lehet, nem megy be vele, ha a bubi felé hívjuk). Káró ász után Nyugat nem bonthatja a kőrt, így treffet hív. Treff ász, majd megint kőr, most a felvevő eldobja a minorokra a kőrjét (még mindig nem aduzott), ellop egy treffet, hogy az asztalról hívja az adut, a dámát üti az ász, és amikor már nem tud mit csinálni, Nyugat bubija beesik, így teljesül a 4 pikk.

Ez ellen a védekezés: kelet nem üti meg a pikk dámát, én is így tettem: 4 pikk –1.”

Szép volt! Odaát meglett a 4 pikk, ez 12 VP-t jelentett nekünk.

A meccs második felében a 12-es partinak is köszönhetően felzárkóztunk, majd fordítottunk, de az utolsó szó az észteké lett, ezzel a kis győzelem dicsősége is.

Így is nagyszerű napot zárt a magyar csapat. Tíz forduló után ötödikek vagyunk 118,79 ponttal, a negyedik Dánia 15 pontra van, a hatodik Észtország csaknem ötre, a kilencedik 18-ra.

U26
Magyarország–Észtország 16,42–3,58 (50–22)
Magyarország–Svédország 1,91–18,09 (16–56)
Magyarország–Lengyelország 2,28–17,72 (13–50)
Magyarország–Finnország 8,80–11,1 (16–20)

Az U26-asok is jól fogtak hozzá az északi túrához. Kemény Márk ezúttal Jánosik Mátéval alkotott – ütős – párt, itt 33–0-t mutatott az eredményjelző 7 parti után. 68–0, 62–0, 33–0: a három csapatunk összesen 163–0-lal nyitott, emlékszik bárki is ekkora hengerelésre?

Kicsit visszahoztak az észtek a hátrányukból, de ez a meccs is nagy magyar győzelmet hozott.

A svédek ellen nem ment annyira, ezúttal Jankával játszott Márk. De ez még csak a nap fele volt, ráadásul a lengyelek elleni BBO-s meccs következett.

Rosszul kezdődött:

A másik asztalon a mi licitünk elakadt 3 szannál.

Ezt követően sem a mi szánk íze szerint alakult a meccs, így újabb nagyobb vereség jött.

A finnek elleni összecsapással szerettük volna győztes keretbe foglalni a napot. Kemény Márk ezúttal újra alappartnerével, Selmeci Dáviddal játszott. Az első partiban 12-t írt az ellenfél, aztán alig születtek pontok. Hárommal a vége előtt a finn elbukott egy 6 szant, Márki-Zay János hazaért benne, mansban ez 14 IMP, amivel szorossá tettük a végeredményt.

136 ponttal a tizedikek vagyunk, a nyolcadik 28 VP-vel van előttünk.

U26 lány
Magyarország–Izrael 7,45–12,55 (33–42)
Magyarország–Franciaország 0–20 (25–92)
Magyarország–Lengyelország 5–15 (18–38)

Lánycsapatunk a reggeli meccs hajrájában volt erős, 25–0-val zárt két nagy írással az utolsó három partiban, így eddigi legjobb eredményét érte el. Az utolsó parti volt a legérdekesebb, Biborka Detti 4–3–3–3-as, húszpontos lapjával semmi mást nem licitált, mint kontrát. De azt ötször egyhuzamban. Kétpontos partnere végig passzolt, a 4 treff kontrára már az ellenfelek is, így azt játszották, hat aduval –1100-ért. 15 pontot hozott Detti kitartása.

A második meccsen két írásunk volt, mindkettő nagy és szlemes partin. Az egyikben a franciák elbukták a 6 szant, nálunk a 3 szan meglett, a másikban is 6 szant játszottak és azt szürrel megcsinálták, de Biborka Detti és Török Eszter a kettőből az egyik pár volt a mezőnyben, amelyik bemondta a 7-et, ilyen szépen:

És Eszter haza is vitte az összes ütést, ez volt a könnyebb része.

A házigazdával szemben aztán jó meccset játszottak a lányok.

Hat fordulóban 19,02 pontot gyűjtöttek, ezzel az utolsó, 11. helyen állnak, de Izrael és Csehország sincs messze.